Rzeczpospolita Obojga Narodów 1501 – 1795

Wydawnictwo Poznańskie
2015-10-07
2015-10-07
Rzeczpospolita nowożytność historia Polski

Dobra książka. Bez minusów. Poza jednym. Bardzo niestaranna edycja i faktyczny brak korekty językowej.

Książka Jerzego Topolskiego nie jest opowieścią-esejem o dziejach Polski doby nowożytnej w rodzaju tych, do których przyzwyczaił nas niezrównany mistrz tego gatunku, za którego wciąż jeszcze uważam Pawła Jasienicę. To raczej wykład dziejów w rodzaju pozycji autorstwa Henryka Łowmiańskiego czy Benedykta Zientary. Czytelnik otrzymuje więc solidnie napisaną, choć w zasadzie popularnonaukową książkę poświęconą w znacznej części historii politycznej, lecz nie mniej szczegółowo opisującej dzieje społeczne, gospodarcze, religijne i kulturalne. Można ją potraktować jako swego rodzaju podręcznik, dogodne wprowadzenie do problematyki historii Polski czasów nowożytnych, uwzględniające ustalenia wielu innych autorów, jak choćby Zbigniew Wójcik, gdy chodzi o wiek XVII, czy Janusz Tazbir i Jean Delumeau, gdy chodzi o obyczajowość religijną czasów Odrodzenia (ten ostatni okazał się pomocnym autorytetem zwłaszcza w materii procesów o czary). Książka prof. Topolskiego zawiera też interesujące spostrzeżenia i własne wnioski, szczególnie gdy chodzi o czasy saskie (w miarę pozytywna ocena Augusta III), czy stanisławowskie (dobra nota wystawiona Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, całkiem odmienna od obiegowej, standardowej na jego temat opinii). W zasadzie więc polecam, choć nie ukrywam, że pisarstwo historyczne w rodzaju wspomnianego już Jasienicy znacznie bardziej mi odpowiada i to mimo zgłaszanych niegdyś co do niego zastrzeżeń, jakoby wysuwał wnioski zbyt daleko idące i nie znajdujące dostatecznego poparcia w faktach. Co zaś do tych ostatnich, to prof. Topolski podaje ich bardzo dużo. Wszystkie trudno wprawdzie zapamiętać, jednak zawsze trzeba mieć na uwadze to, że znajomość faktów jest nieodzownym warunkiem i podstawą kształtowania własnej opinii.

Fantastyczna książka. Opisuje okres XVI, XVII i XVIII wieku z historii Polski. Jest to książka bardzo szczegółowa. Przede wszystkim dotyczy XVI wieku. Autor skupia się głównie na ludziach, którzy żyli wtedy w tym okresie na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W książce zawarte są między innymi informacje co Polacy wtedy jedli, skąd importowali tkaniny, jak wyglądały budynki w których wówczas mieszkali, jak żyli Żydzi, a jak mieszkańcy Ukrainy (nie tylko Kozacy) i całe mnóstwo tego typu opisów. Autor dosłownie przenosi nas w czasie do Polski XVI wieku! Następnie pisarz porównuje opisany okres z wiekiem następnym, XVII. Na koniec już mniej szczegółowo opisuje wiek XVIII. W książce ponadto zawarte są opisy polskiej polityki zagranicznej, a także charakterystyka architektury i sztuki każdego z poruszanych okresów. Jeżeli o mnie chodzi, to szkoda, że nie ma podobnej książki w języku polskim, która dotyczyłaby historii Francji. Polecam tą książkę wszystkim tym, którzy chcą przenieść się w czasie do Polski naszych przodków.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią Polski XVI, XVII i XVIII wieku.

Dodaj cytat z książki Rzeczpospolita Obojga Narodów 1501 – 1795

Ciekawostki historyczne