Rzeczpospolita Obojga Narodów 1501 – 1795

Okładka książki Rzeczpospolita Obojga Narodów 1501 – 1795
Jerzy Topolski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
832 str. 13 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2015-10-07
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-07
Liczba stron:
832
Czas czytania
13 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379763238
Tagi:
Rzeczpospolita nowożytność historia Polski
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
208

Na półkach: ,

Dobra książka. Bez minusów. Poza jednym. Bardzo niestaranna edycja i faktyczny brak korekty językowej.

Dobra książka. Bez minusów. Poza jednym. Bardzo niestaranna edycja i faktyczny brak korekty językowej.

Pokaż mimo to

avatar
667
322

Na półkach: ,

Książka Jerzego Topolskiego nie jest opowieścią-esejem o dziejach Polski doby nowożytnej w rodzaju tych, do których przyzwyczaił nas niezrównany mistrz tego gatunku, za którego wciąż jeszcze uważam Pawła Jasienicę. To raczej wykład dziejów w rodzaju pozycji autorstwa Henryka Łowmiańskiego czy Benedykta Zientary. Czytelnik otrzymuje więc solidnie napisaną, choć w zasadzie popularnonaukową książkę poświęconą w znacznej części historii politycznej, lecz nie mniej szczegółowo opisującej dzieje społeczne, gospodarcze, religijne i kulturalne. Można ją potraktować jako swego rodzaju podręcznik, dogodne wprowadzenie do problematyki historii Polski czasów nowożytnych, uwzględniające ustalenia wielu innych autorów, jak choćby Zbigniew Wójcik, gdy chodzi o wiek XVII, czy Janusz Tazbir i Jean Delumeau, gdy chodzi o obyczajowość religijną czasów Odrodzenia (ten ostatni okazał się pomocnym autorytetem zwłaszcza w materii procesów o czary). Książka prof. Topolskiego zawiera też interesujące spostrzeżenia i własne wnioski, szczególnie gdy chodzi o czasy saskie (w miarę pozytywna ocena Augusta III), czy stanisławowskie (dobra nota wystawiona Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, całkiem odmienna od obiegowej, standardowej na jego temat opinii). W zasadzie więc polecam, choć nie ukrywam, że pisarstwo historyczne w rodzaju wspomnianego już Jasienicy znacznie bardziej mi odpowiada i to mimo zgłaszanych niegdyś co do niego zastrzeżeń, jakoby wysuwał wnioski zbyt daleko idące i nie znajdujące dostatecznego poparcia w faktach. Co zaś do tych ostatnich, to prof. Topolski podaje ich bardzo dużo. Wszystkie trudno wprawdzie zapamiętać, jednak zawsze trzeba mieć na uwadze to, że znajomość faktów jest nieodzownym warunkiem i podstawą kształtowania własnej opinii.

Książka Jerzego Topolskiego nie jest opowieścią-esejem o dziejach Polski doby nowożytnej w rodzaju tych, do których przyzwyczaił nas niezrównany mistrz tego gatunku, za którego wciąż jeszcze uważam Pawła Jasienicę. To raczej wykład dziejów w rodzaju pozycji autorstwa Henryka Łowmiańskiego czy Benedykta Zientary. Czytelnik otrzymuje więc solidnie napisaną, choć w zasadzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar

Fantastyczna książka. Opisuje okres XVI, XVII i XVIII wieku z historii Polski. Jest to książka bardzo szczegółowa. Przede wszystkim dotyczy XVI wieku. Autor skupia się głównie na ludziach, którzy żyli wtedy w tym okresie na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W książce zawarte są między innymi informacje co Polacy wtedy jedli, skąd importowali tkaniny, jak wyglądały budynki w których wówczas mieszkali, jak żyli Żydzi, a jak mieszkańcy Ukrainy (nie tylko Kozacy) i całe mnóstwo tego typu opisów. Autor dosłownie przenosi nas w czasie do Polski XVI wieku! Następnie pisarz porównuje opisany okres z wiekiem następnym, XVII. Na koniec już mniej szczegółowo opisuje wiek XVIII. W książce ponadto zawarte są opisy polskiej polityki zagranicznej, a także charakterystyka architektury i sztuki każdego z poruszanych okresów. Jeżeli o mnie chodzi, to szkoda, że nie ma podobnej książki w języku polskim, która dotyczyłaby historii Francji. Polecam tą książkę wszystkim tym, którzy chcą przenieść się w czasie do Polski naszych przodków.

Fantastyczna książka. Opisuje okres XVI, XVII i XVIII wieku z historii Polski. Jest to książka bardzo szczegółowa. Przede wszystkim dotyczy XVI wieku. Autor skupia się głównie na ludziach, którzy żyli wtedy w tym okresie na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W książce zawarte są między innymi informacje co Polacy wtedy jedli, skąd importowali tkaniny, jak wyglądały...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
922
394

Na półkach: ,

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią Polski XVI, XVII i XVIII wieku.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią Polski XVI, XVII i XVIII wieku.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzeczpospolita Obojga Narodów 1501 – 1795


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd