Okładka książki Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka Anita Janeczek-Romanowska, Mikołaj Marcela
Anita Janeczek-RomanowskaMikołaj Marcela Wydawnictwo: Muza poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Muza
2021-01-13
2021-01-13
przedszkolak dziecko rodzice przedszkole

Kolejna rewelacyjna książka. Czyta się szybko, sporo tu dowcipu i dystansu, ale przede wszystkim rzeczowe i konkretne wskazówki. Polecam

Myślę, że to może być dobra książka na początek przygody z rodzicielstwem bliskości i nowym stylem wychowania. Czytałam już kilka pozycji w tym temacie i na tej się nieco wynudziłam.
Świetna lektorka audiobooka!

Świetna lektorka audiobooka!

Książa warta uwagi niemniej trzeba ją czytać z ostrożnością, na wstępie autorzy za "wzór" stawiają serial w, którym parę gejów wychowuje dziecko co jest anty wzorcem i degeneracją społeczną i do czegoś takiego w normalnym społeczeństwie nigdy dojść nie powinno. Kolejną rzeczą jest wychwalania Numaha Noah Harari'ego, który jest prawą ręką K. Shwaba i który uważa iż większość ludzi to bezużyteczne mięso, a dodatkowo są to bardzo niebezpieczni ludzie, którzy chcą innym układać życie. Często też używają słowa "tolerancja" niemniej jednak słowo to nie zostaje wyjaśnione o jaką to tolerancję chodzi, ale po wstępie można sobie tylko wyobrazić.

Kupiłam tą książkę w ciemno, w przedsprzedaży mimo, że syn już kończył wiek przedszkolny. To był wyraz mojej ogromnej wdzięczności dla Anity za wszystko co robi w sieci. Bardzo polecam tą pozycję rodzicom maluchów bo w bardzo przystępny sposób zbiera w jednym miejscu najważniejsze myśli tej psycholożki. Dodatkowym plusem jest to, że książka pełna jest polecam do książek, innych osób działających w sieci.
Część Mikołaja faktycznie jest bardziej jednoznaczna i bezpośrednia. Nie brak tu jednak odniesień do wyników badań zatem brzmi to wiarygodnie.
Całość czyta się lekko i szybko.

Dość ciekawa pozycja dla "zagubionych" rodziców dzieci już w wieku przedszkolnym, bądź szykujących się do pójścia do przedszkola. Z jednej strony powtarza wiele rzeczy, które można wyczytać w innych, podobnych książkach, z drugiej stanowi interesujący przegląd metod wychowawczych i typów przedszkoli, do których można posłać dziecko. Pozycja nieobowiązkowa, ale niezła, jeśli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z innymi poradnikami rodzicielskimi.

Mikołaj Marcela wraz z Anitą Janeczek-Romanowską w swym rewolucyjnym poradniku wskazują nam drogę, którą warto byłoby podążyć poszukując idealnej opcji dla swojego dziecka w kwestii wyboru przedszkola. Jak wiemy przedszkole musi być jak drugi dom. Ważna jest atmosfera, opieka i odpowiednie formy kształcenia naszej pociechy. To dziecku musi być w nim dobrze, a nie rodzicowi. Życie to nie wyścig, w którym jeden wygrywa, a drugi nie. Starajmy się zrobić wszystko, aby dziecko nie postrzegało świata w kontekście rywalizacji, bo to do niczego dobrego go nie doprowadzi, a będzie tylko potęgowało w nim niepotrzebnie stres i odbijało się w sposób niekorzystny na jego zdrowiu. Nie zmuszajmy naszych dzieci do zbyt szybkiej edukacji, maluch zwyczajnie musi być sam na to gotowy. Jako dziecko nawet najzdolniejsze nie zdoła w wieku przedszkolnym zbawić całego świata. I taka jest prawda. Nie odbierajmy dzieciom dzieciństwa i pozwólmy się im jak najdłużej bawić. Gwałtowny rozwój, źle stymulowany może narobić więcej szkody, niż pożytku nam i naszym pociechom. Wybór ścieżki edukacyjnej dla dziecka nie jest łatwy. Ważne jednak, abyśmy podeszli do niego ze zdrowym rozsądkiem, bez zaspokajania własnych ambicji. Kierujmy się wyłącznie dobrem dziecka, wysłuchując jego potrzeb, a wszystko będzie dobrze. O tym właśnie jest mowa w tym poradniku. Pełen dobrych rad, choć na niektóre nie każdego zapewne będzie stać. Mimo wszystko polecam. Interesujące i świeże przedstawienie tematu, dotyczącego edukacji przedszkolnej.

Rozdziały napisane przez panią Anitę cudowne - merytoryczne i wspierające, miałam wrażenie lektury pisanej przez kogoś kto mnie rozumie i chce mi pomóc. Niestety tym większy był kontrast z pozostałymi fragmentami, w których drugi autor wychodzi z pozycji nieomylnego eksperta, który wszystko nam głupim rodzicom wytłumaczy - pisząc przy tym o rzeczach absolutnie banalnych i oczywistych.

W pierwszym momencie pomyślałam, że ta książka w sumie nie jest dla mnie, bo za mną jest już ten wybór, jestem zadowolona i nic nie będę zmieniać.

Niemniej każda kolejna strona książki udowadniała, że nie jest to tylko poradnik o przygotowaniu siebie i dziecka do przedszkola ale o wychowaniu dzieci w bardzo szerokim kontekście.

Książka ma 300 stron, które czyta się w mgnieniu oka. Uwielbiam taki charakter pisania poradników – krótkie podrozdziały, mnóstwo konkretów bez lania wody.

Zaczynamy od zadania sobie podstawowego pytania: „Czy moje dziecko jest gotowe na przedszkole?” Będzie też kilka słów o adaptacji – dajemy tutaj dzieciom i rodzicom czas na przejście tego procesu w zgodzie z naszymi potrzebami. Co również ważne, książka wyjaśnia kwestie związane z czasem, jaki w przedszkolach przeznaczony jest na „naukę” – taką jaką sobie wyobrażamy – przy stoliczku z kredką w ręce. Sama w przedszkolu, w którym pracuję spotykam się z zarzutami, że 15-20 minut na zajęcia dydaktyczne dla 3-4 latków to za mało! Co te Panie robią przez resztę czasu?! A zapominamy o tak ważnej rzeczy jak nauka przez zabawę, z którą Wasze dziecko ma tak naprawdę styczność w przedszkolu od wejścia do wyjścia.

Ogromnie poruszył mnie rozdział o wychowywaniu bez kar i nagród – w domu zupełnie naturalnie nam to wychodzi, ale jeśli ktoś zastanawiałby się jak to zrobić i czy to w ogóle jest możliwe, zachęcam do przeczytania tej lektury.

Dowiemy się również, co autorka sądzi o wprowadzaniu dzieci w świat multimediów – to jest dla mnie rewolucja, bo osobiście bardzo ograniczamy dzieciom ekspozycję na ekran, czuję wyrzuty sumienia gdy np. raz na 2 dni obejrzą dwie bajki (łącznie jakaś godzina przed komputerem),ale może niesłusznie?

Poznacie też alternatywne przedszkola a ich charakterystyka w tej książce jest krótka i bardzo konkretna. Poruszony jest jeszcze bardzo ważny temat rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami – z mutyzmem wybiórczym, zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami w funkcjonowaniu w społeczeństwie – tak wiele jest dzieci, które wymagają specjalnej diagnozy a rodzice wciąż unikają tego tematu…
Lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców, które chcą wspierać swoje dziecko, podejmować decyzje ukierunkowane potrzebami dzieci i rozumieć te potrzeby.
Serdecznie Wam polecam!

Książka ma 300 stron, które czyta się w...

Swietna ksiazka. Chyba jedna z wazniejszych dla rodzicow.

Swietna ksiazka. Chyba jedna z wazniejszych dla rodzicow.

Znalazłam tylko jeden taki komentarz, a przeczytałam chyba wszystkie opinie o tej książce (na różnych portalach) - książka jest bardzo nierówna, przez co ciężko ją ocenić

Uważam że rozdziały autorki są bardzo wyważone, merytoryczne, wspierające, spokojne. Natomiast rozdziały autora są ciężkie do strawienia. Bardzo amerykańskie, poradnikowe, coachingowe "To proste: od dzisiaj zrezygnujcie ze wszystkich nagród (...) nagrodzcie je dobrym słowem i długim uściskiem" / "Uniwersalna odpowiedzią na każdą odżywkę (obelgę i wyzwiska) niech będzie" Ja też cie kocham "....." To nieprawda! /to pewne! /to naprawdę działa ".....

Nie trafia to do mnie. Według mnie bardzo obniża wartość książki.

Edit. : gdyby wziąć pod uwagę tylko rozdziały p. Anity książka BYŁABY jedną z NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYCH na naszym rynku. Znajdziemy tu wiedzę na temat empatycznej komunikacji, rozwoju dziecka, a przede wszystkim wszelkie zagadnienia i problemy są omawiane w kontekście całej rodziny. Książka w genialny sposób zwraca uwagę na to, że zachowanie dziecka to część większego "obrazu", a nawet pokazuje jakie dodatkowe pytania powinniśmy sobie zadać interpretując to co widzimy.

• Dziecko
  • Dzieci

Mikołaj Marcela Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka Zobacz więcej