Oszustka. The Rite Show

Okładka książki Oszustka. The Rite Show Mikołaj Marcela
Okładka książki Oszustka. The Rite Show
Mikołaj Marcela Wydawnictwo: You & YA Cykl: The Rite Show (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Rite Show (tom 1)
You & YA
2024-01-24
2024-01-24

Do książki podeszłam obojętnie, na początku trochę nie mogłam się w nią kręcić. Miałam wrażenie, że jest próbowane wejść w niej w ’’slang młodzieżowy’’ i to nieudolnie. Natomiast co się działo później - wow. Jestem w wielkim szoku. Fabuła rozwinęła się w super sposób i leciał plot twist za plot twistem. Sam wątek enemies to lovers chwycił mnie i czekałam na niego od samego początku. Natomiast zakończenie po prostu nie! Nie zgadzam się! Ja się muszę dowiedzieć co zaszło dalej! Potrzebuje drugiego tomu na już! Ogólnie mówiąc książka bardzo mi się podobała i miejscami nie mogłam się oderwać od czytania. Moja ocena to 4.5/5⭐️. Współpraca reklamowa

Oszustka Mikołaja Marcela to ciekawie napisana książka z wątkiem sztucznej inteligencje. Siedemnastoletnia Melanie Clark chce Uratować swojego najlepszego przyjaciela J.D dlatego zapisuje się do programu The Rite Show- Reality dla pisarzy. W programi tym szóstka bohaterów zostaje zesłana na wyspę, na której mają napisać powieść. Najlepszy z nich zostanie nagrodzony 10 milionami dolarów i możliwością wydania powieści w 10 krajach. A czy im się uda? Przeczytajcie a się dowiecie. Książka jest bardzo ciekawie napisana i polecam ją wszystkim tym którzy lubią powieści młodzieżowe.

Próbowaliście swoich sił jako pisarz?

Melania nigdy nie sądziła, że jej debiutancka powieść zostanie wydana, ani tym bardziej że stanie się światowej sławy bestsellerem.

Gdy zostaje wezwana na bardzo tajemnicze spotkanie, niespodziewanie się, że to właśnie za sprawą powieści, stanie się jedna z 6 uczestniczek konkursu pisarskiego. Nagroda jest 10 000 000 dolarów i kontrakt na wydanie powieści we wszystkich krajach świata.

Brzmi kusząco? Jest jednak haczyk, śmiałkowie zostaną zamknięci na wyspie pod ciągłym nadzorem kamer, gdzie będą musieli brać udział w wyzwaniach, po których kolejno będą odpadać. Co jeszcze kryje wyspa? Kim jest postać, która ich obserwuje?

Czy uda im się współpracować, czy zaślepi ich własne ego?

Tego i wszystkiego innego dowiecie się z książki. Powiem tylko, że jeśli lubicie Sherlocka Holmesa, Nancy Drew to tę książkę też wam się spodoba. Pełno w niej zagadek i tajemnic. Każda osoba ma dwie twarzy, a to my musimy odkryć, która jest tą właściwą. Świetnie poprowadzona fabuła, chce się więcej. Mam nadzieję, że to 1 tom, bo chce wiedzieć co dalej z bohaterami książki.

Naprawdę jestem szczerze nią zafascynowana, nie sądziłam, że wciągnie mnie aż tak bardzo.

Polecam każdemu.

Próbowaliście swoich sił jako pisarz?

„– Chcie­li to zro­bić nam wszyst­kim. Na­kar­mić nami ten prze­klę­ty al­go­rytm…”
Melanie, jest siedemnastoletnią dziewczyną, która do niedawna była zwykłą nastolatką.
Do czasu kiedy postanawia napisać książkę, która staje się bestsellerem, a ona świeżą gwiazdą. Ponadto będzie brała udział w reality-show, który odbędzie się na wyspie. Natomiast sława nie jest tak piękna, jak mogłaby się wydawać...
„To był czas, by skoń­czyć z py­ta­nia­mi i wresz­cie zna­leźć ja­kieś od­po­wie­dzi”.
Rzadko sięgam po tytuły pisane przez autorów, w dodatku polskich. Z chęcią spróbowałam i niestety nie była to udana lektura. Przez całą historię się nudziłam. Przez całą książkę maksymalnie tylko kilka razy mnie coś w niej trochę zaciekawiło, ale żaden wątek nie został świetnie rozwinięty tym bardziej poprowadzony. Główna bohaterka w ogóle nie przypadła mi do gustu, mogę powiedzieć o niej tylko, że była płaska i totalnie bez charakteru. Pomysł ciekawy, a wykonanie wręcz przeciwnie. A szkoda.
Czy przeczytam kontynuację? Nie sądzę. Na pewno nie w najbliższej przyszłości. Życzę autorowi świetnych sukcesów i grona swoich odbiorców.

Melanie Clark, to siedemnastoletnia autorka bestselleru dla młodzieży. Zostaje zaproszona przez prezesa popularnego serwisu społecznościowego, Rite, do udziału w nietypowym reality show. Uczestnikami programu ma być sześcioro młodych autorów poczytnych książek. W poszczególnych etapach ich zadaniem będzie pisanie powieści według wytycznych narzuconych przez twórców programu. Po każdym etapie jeden z uczestników programu będzie wyeliminowany przez użytkowników Rite na podstawie fragmentu napisanego tekstu. Tożsamość uczestników reality show jest owiana tajemnicą. Melanie wie, że główna wygrana pomogłaby w leczeniu jej chorego przyjaciela. Ale z drugiej strony dziewczyna skrywa sekret, o którym nie wie nikt i nikt nie może się o nim dowiedzieć…

Rajska wyspa, na którą trafiają młodzi autorzy, skrywa jeszcze więcej tajemnic, niż sama Melanie. Udział w programie okaże się dla nich koszmarem, a perspektywa wygranej zejdzie na drugi plan.

Po pierwsze – świetny pomysł na fabułę! Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, a zaciekawienie było cały czas podtrzymywane. “Oszustka. The Rite Show” oparta jest na motywach rywalizacji, chęci zdobycia sławy i bogactwa. Pobyt bohaterów w nieznanym miejscu, gdzieś na końcu świata, bez dostępu do mediów i elektroniki oraz następstwa kolejnych zdarzeń przywiodły mi na myśl podobieństwo do serialu “Lost”.

Dziwne zbiegi okoliczności i tajemnice skrywane w głębi wyspy, to coś, co łączy tę książkę i wspomniany serial. W tej historii mamy zderzenie dwóch światów: rajskości kontrastującej ze złem czającym się za plecami nowych mieszkańców wyspy.

Myślę, że śmiało można wpisać ten tekst w ramy new adultowego thrillera.

Ta książka sama się czyta. Krótkie rozdziały nadają jej dynamiki, bohaterowie odzwierciedlają podejście współczesnych młodych ludzi do życia, realia programu typu reality również zostały świetnie przedstawione. Oczami wyobraźni widzę serial nakręcony na podstawie tej książki, bo to naprawdę dobra i wciągająca historia. A przede wszystkim jest tak do bólu prawdziwa i do bólu współczesna, że aż włosy stają dęba. Więcej nie mogę zdradzić, musicie sami sięgnąć po “Oszustkę”, aby przekonać się, w czym tkwi prawda zapisana na jej stronach.

Zakończenie totalnie mnie zaskoczyło i o ile dobrze rozumiem, to jeszcze nie koniec nadawania The Rite Show.

Zacznijmy od stylu pisania autora. Nie był on zły. Czytało się go naprawdę przyjemnie i nie ciężko było wczuć się w postać. Myślę, że nie jest to autor po którego będę często sięgać, ponieważ mimo wszystko wolę kobiety jako autorki, aczkolwiek polecam każdemu, dla kogo nie ma to znaczenia.

Przejdźmy do postaci. Były świetnie wykreowane. Uwielbiam postać głównej bohaterki, z którą po części mogłam się identyfikować. Świetny był również JD, mimo wszystko chciałabym mieć takiego przyjaciela. Myślę, że na temat Liama nie muszę się wypowiadać. Kocham męskie postacie jak on. Po prostu uwielbiam.

No i na koniec fabuła. Nie zawiodła mnie ona. Była świetna, chociaż szczerze mówiąc nie do końca w moim guście czytelniczym. Mimo to losy Melanie czytało mi się niesamowicie. Książka zaskakiwała mnie co chwilę. Muszę przyznać, że na początku nie byłam przekonana. Przez pierwsze strony ciężko było mi przebrnąć, jednak z każdym rozdziałem było coraz lepiej. W pewnym momencie nie zauważyłam nawet, kiedy siedziałam i czytałam kilka godzin z rzędu.

To druga książka Mikołaja Marceli jaką miałam przyjemność czytać i zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Jego twórczość znam z poradników psychologicznych, więc w istocie była to pierwsza czytana przeze mnie książka fabularna.

Mela zostaje zaprowadzona do wzięcia udziału w programie reality show polegającym na rywalizacji autorów poprzez ranging ich bieżąco pisanych tekstów a aplikacji Rite. Całość ma rozpromowac aplikację i zapewnić zwycięzcy programu wygraną w wysokosci 10 mln dolarów. Melanie, czując, że nie ma wyjścia decyduje się na podpisanie umowy z reżyserami. Jednak cała ta wyspa, na której ląduje z resztą uczestników, bez telefonu i świadomości gdzie jest, zdaje się być ciut podejrzana. O ile to nie niedopowiedzenie. Pośród stresu, determinacji, wielu charakterów i mnóstwa emocji pojawiają się również miłoście, tajemnice i kłótnie a nasza główna bohaterka doskonale zdaje sobie sprawę, że wcale nie jest dobrą autorką a wszystko co osiągnęła to farsa.

Historia Melanie naprawdę przypadła mi do gustu. Jej kreacja przedstawia bezbłędnie charakter introwerstyczki, naiwnej choć bystrej i zdecydowanie zbyt oddanej. Fajnym kontrastem wobec głównej bohaterki jest Liam, który z niewiadomych względów nie lubi Mel jako jedynej z całej grupy uczestników. Podoba mi się zarys fabularny historii, podoba mi się też to jak bohaterowie zostali napisani. Ale mialam problem z tą książką, ponieważ ilość zbędnych opisów była naprawdę obłędna. Większość z nich nic nie wnosiła i choć książka już jest krótka to założę się, że to samo bym z niej wyciągnęła po skróceniu jej objętości o połowę. Zakończenie również jest dla mnie sporym minusem. Domyślam się, ze powstanie kolejny tom ale jeśli mam być szczera, nie wiem co musi zrobić autor by kontynuacja nie okazała się naciągana i pisana na siłę. Niemniej ufam jego warsztatowi i liczę na to, że w końcu dostanę więcej tego co zostalo urwane nawet nie w połowie.

3/5⭐️

Twórczość Mikołaja Marceli znałam do tej pory wyłącznie z poradników dla rodziców i młodych ludzi. Dlatego bardzo się zdziwiłam, że autor wydaje coś zupełnie innego i to coś tak oryginalnego.

Autor stworzył fascynującą i wciągającą powieść YA, która nie tylko porusza ważne tematy związane z młodzieńczą sławą i rywalizacją, ale też zabiera nas w podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej natury i prowokuje do refleksji nad moralnością, ceną sławy i zdrady. Jest to lektura, która z pewnością przyciągnie uwagę młodych czytelników, ale również dostarczy wielu emocji i doznań osobom w każdym wieku.

Powieść rozpoczyna się dość spokojnie, od wprowadzenia w świat Melanie Clark, siedemnastoletniej autorki, która niespodziewanie staje się gwiazdą literacką po wydaniu swojej debiutanckiej powieści. Nastolatka zostaje zaproszona do udziału w reality show organizowanym przez firmę Rite - właściciela popularnego serwisu społecznościowego dla nastolatków. Powodem uczestnictwa Mel w programie jest chęć pomocy jej najlepszemu przyjacielowi JD, który choruje na ciężką chorobę. Dziewczyna nie pragnie popularności ani pieniędzy. Jak się okazuje, nie wszystko na wyspie, gdzie kręcone jest reality show, jest takie, jak się wydaje. Tajemnice, intrygi i niebezpieczeństwo czyhają na uczestników z każdej strony. A sama Melanie skrywa sekret, który nie może wyjść na jaw.

Motywy sławy, rywalizacji i zdrady są kluczowe dla fabuły powieści. Autor zręcznie eksploruje te tematy, prowadząc czytelnika przez labirynt emocji i moralnych dylematów, które towarzyszą bohaterom w ich podróży. Nie brakuje również niedopowiedzeń, wielu niewiadomych i zaskakujących zwrotów akcji, które trzymają czytelnika w nieustającym napięciu. Czytelnik z zapartym tchem śledzi kolejne wydarzenia, próbując zgłębić sekrety skrywane przez bohaterów.

Powieść zaskakuje i wciąga od pierwszych stron. Autentyczność postaci oraz ich złożoność sprawiają, że czytelnik czuje się z nimi związany i emocjonuje się ich losami. Melanie z biegiem lektury coraz bardziej zyskuje, choć początkowo potrafi irytować. Nie jest tylko kolejną młodą protagonistką, to silna i zdeterminowana dziewczyna, gotowa poświęcić wiele dla dobra swojego przyjaciela. Jej determinacja i konsekwencja w dążeniu do celu sprawiają, że może stać się inspiracją dla czytelnika.

Mimo że początkowo można się spodziewać typowych dla gatunku młodzieżowego schematów, książka szybko udowadnia, że jest znacznie bardziej złożona i nieprzewidywalna. Autor świetnie operuje napięciem, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem kolejne tajemnice i zagadki. Jednym z największych atutów książki jest sposób kreacji postaci. Autor sprawnie tworzy portrety psychologiczne bohaterów, które są zróżnicowane i pełne niuansów. Stopniowo odkrywamy, że każda postać kryje w sobie coś więcej niż pozornie można było przypuszczać. Ich motywacje, tajemnice i relacje z innymi uczestnikami programu krok po kroku wychodzą na światło dzienne, rzucając nowe światło na całą historię. Muszę się w tym miejscu do czegoś przyznać. Domyśliłam się już po przeczytaniu opisu, jaki sekret może skrywać główna bohaterka. Cała reszta jednak totalnie mnie zaskoczyła, bo plot twistów w tej powieści nie brakuje, dlatego ostatecznie jestem zadowolona z lektury. Jedynie zakończenie trochę mi nie pasuje. Wydaje się nieco pochopne, może trochę niedopasowane. Z drugiej strony sugeruje, że to nie jest koniec emocjonujących przygód bohaterów. Autor zostawia pewne wątki otwarte, co pozwala sądzić, że to dopiero początek drogi dla Melanie i jej towarzyszy. A ich dalsze losy bardzo chcę poznać.

Zręcznie splecione wątki, napięcie, intrygi i autentyczne postaci sprawiają, że ta powieść to udane połączenie młodzieżowej literatury rozrywkowej z głębszym przekazem. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto szuka emocjonującej lektury, która nie tylko dostarczy mu doskonałej rozrywki, ale też skłoni go do refleksji nad ludzkimi słabościami i dylematami moralnymi.

Mela, pasjonatka pisania, zyskała ogromną popularność dzięki swojemu debiutanckiemu hitowi "Impostor". Jednak nawet sukces nie przynosi ulgi w obliczu choroby jej najlepszego przyjaciela, dla którego potrzebne są ogromne pieniądze na leczenie.

Kiedy twórcy popularnej aplikacji dla młodzieży proponują Meli udział w reality show dla młodych pisarzy na raju wyspie, gdzie główną nagrodą jest znaczna suma pieniędzy, Mela nie waha się ani chwili. Ale czy to idylliczne miejsce rzeczywiście jest oazą dla twórczego procesu? Okazuje się, że tajemnice, okrutni współlokatorzy i niebezpieczna wyspa stanowią wyzwanie, które Meli nie spodziewała się spotkać.

Jeśli szukasz wciągającej młodzieżowej historii z angażującą fabułą, "Oszustka The Rite Show" to świetny wybór. Ta książka pochłonęła mnie niemalże w całości, a język, w jakim została napisana, sprawia, że czytanie staje się czystą przyjemnością. Czekam z niecierpliwością na kontynuację losów bohaterów, ponieważ zakończenie pozostawiło we mnie ogromną ciekawość.

Opowiem Wam o książce, do której nie mogłam się zebrać, a potem nie mogłam oderwać i siedziałam nad nią do 2 w nocy.

Melanie Clark jeszcze do niedawna była zwykłą nastolatką, wszystko się jednak zmieniło gdy wydała swoją debiutancką powieść. “Impostor” to krwawy kryminał, który przyniósł nastolatce sławę. Dzięki swojemu wyjątkowemu talentowi pisarskiemu zostaje zaproszona
do udziału w programie, który może odmienić życie dziewczyny oraz jej najlepszego przyjaciela.

Rajska wyspa, wygody, rywalizacja a na koniec wielka wygrana, która zmieni wszystko. Jednak czy to naprawde jest tak piękne i jednocześnie prawdziwe? Co kryje się za wysokim ogrodzeniem, czy na wyspie jest tak wiele niebezpiecznych zwierząt, czy może ma to chronić uczestników przed poznaniem prawdy o prawdziwym obliczu reality show.

Jak ja się wciągnęłam w tę książkę, gdy już zaczęłam czytać pochłaniałam strona, za stroną kolejny rozdział nie mogąc się doczekać rozwiązania mnożących się zagadek, niedopowiedzeń i intryg.

Chwilami zachowanie głównej bohaterki mnie irytowało, jednak to młoda dziewczyna, nastolatka, która ma prawo do pochopnych i gwałtownych decyzji.
Jestem całkowicie pod wrażeniem, autor stworzył niesamowicie wciągającą fabułę z masą plot twistów, akcji i niebezpieczeństw. Jestem też ciut zła… Jak można było to tak zakończyć..? No jak? ehhh

Nie pozostaje mi nic innego jak gorąco polecić Wam tę powieść, by przenieść się razem z Melanie i piątką innych nastolatków na malowniczą wyspę pełną tajemnic.

• Posiadam :)
  • Przeczytane 2024
  • Serie 7.0 i mniej

Dodaj cytat z książki Oszustka. The Rite Show