Okładka książki Kreatywne rodzicielstwo. Jak wychować nieszablonowo myślące, samodzielne i przedsiębiorcze dziecko Eyal Doron
Eyal Doron Wydawnictwo: Laurum poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Reinventing Parenting. Can we raise our kids to be creative?
Laurum
2023-09-01
2023-09-01
Tamara Woińska
rozwój technologiczny zawody przyszłości

W książce znajdzie się sporo fajnych inspiracji dotyczących nawiązywania relacji ze swoimi dziećmi. Wspaniały fragment o motywacji wewnętrznej. Niestety fragment o grach komputerowych opisany tylko z jednej strony. Uważam, że opisywanie gier wideo tylko z dobrej stronie jest po prostu nie w porządku. Autor napisał coś w stylu...dlaczego nikt się nie przejmuje uzależnieniem od czytania, a od gier już tak. No moim zdaniem to jednak jest różnica. Warto przeczytać ale nie brać wszystkiego za pewniak

Świetna. Przeczytałam sporo książek parentingowych ale ta jest zdecydowanie jedną z lepszych. Ta książka pomaga podejść z dystansem do całego szału na bycie turbo rodzicem, perfekcyjnym i posiadającym wiedzę z każdej dziedziny. Pokazuje że np nie jesteśmy w stanie wyeliminować gier wideo i TV z życia dzieci ale co możemy zrobić żeby było kreatywnie. To ksiazka ktora podnosi na duchu i daje odczuć że mimo bombardowania zewsząd poradami co trzeba wiedzieć żeby być dobrym rodzicem, i poczucia że nie dajesz rady, to jednak dasz rade i możesz być rodzicem dającym swojemu dziecku wiele aby się kreatywnie rozwijało. Nawet jesli nie posyłałeś/łaś go na Gordonki, zajęcia sensoplastyczne i do Leśnego przedszkola. Podnosi na duchu. Bardzo polecam.

Autor przede wszystkim zdejmuje ciężar z ramion wielu rodziców. Daje uwolnienie z poczucia winy i podkreśla termin 'wystarczająco dobrego rodzica'.
Macierzyństwo i ojcostwo powinno być intuicyjne oraz pełne radości, powinno nadawać życiu sens. My natomiast mamy zbyt dużo zmartwień, a za mało przyjemności.
Bardzo ważnym tego aspektem jest zmieniający się w zawrotnym tępie świat, głównie za sprawą technologii i internetu. Nasze dzieci muszą potrafić się do niego dopasować.
Czy wiecie, że siedmioro na dziesieciorga dzieci w wieku szkolnym będzie zarabiać na życie, wykonując zawód, który w tym momencie jeszcze nie istnieje? To XXI wiek, zupełnie inne czasy, niż te, w których sami się wychowaliśmy.

Po co posyłamy dzieci do szkoły? System edukacji nie przystaje do obecnych czasów i nie wyposaża młodych ludzi w niezbędne umiejętności. Ale szkoła to tylko cześć drogi, którą potomstwo zaczyna i kończy w rodzinie.
Pasja, determinacja, silna motywacja wewnętrzna, kreatywne, samodzielne myślnie czy sumienność to niektóre z cech, które powinniśmy uwypuklać u swoich pociech. Nacisk kładziony jest na kreatywne i indywidualne podejście do dziecka. Rodzicielstwo to zaproszenie do potwornego przyjrzenia się swojemu życiu i rozbudzeniu w sobie ciekawości, która jest w każdym z nas.

Autor opisuje, jakie negatywne skutki ma zadawanie pracy domowej. Skupia się również, na wyjaśnieniu, dlaczego oglądanie telewizji, czy granie w gry wideo wcale nie jest takie straszne, a wręcz ma dużo zalet. Oczywiście, zależnie od treści.

Podsumowanie, oparte na wynikach wieloletnich badań: do lepszej i dłuższej egzystencji prowadzi serdeczna atmosfera dzieciństwa, stabilny związek mogacy przetrwać kłótnie, bliscy przyjaciele i dobra edukacja. Powinniśmy więc dać dziecku ciepło, nauczyć go tworzyć związki i przyjaźnie oraz zapewnić dobre wykształcenie.

Po przeczytaniu wielu książek z poradami dla rodziców, uważam że ta książka powinna być zalecona do przeczytania między nimi, aby człowiek nie obciążał się zbyt wieloma nakazami i zasadami. Pozwólmy sobie na podążanie za intuicją, na radość z bycia rodzicem oraz na ciekawość świata, którą zarazimy nasze dzieci

Bardzo ważnym tego aspektem jest zmieniający się w zawrotnym tępie...

Rodzicielstwo w XXI - misja czy wyzwanie? A może jedno i drugie? "Kreatywne rodzicielstwo. Jak wychować nieszablonowo myślące, samodzielne i przedsiębiorcze dziecko" autorstwa dr Eyal Doron to świetna propozycja i to nie tylko dla rodziców! ❤️

Autor zauważa fakt, że macierzyństwo i ojcostwo przestało przynosić ludziom ogromną radość. Często bycie rodzicem kojarzone jest z masą obowiązków, poczucia winy i odwiecznymi troskami. Czy da się odczarować tą rzeczywistość?

Co równie ciekawe wychowujemy dzieci do świata, który nie wiemy jak będzie wyglądał. Świat szybko pędzi, postep technologiczny jest niesamowity. A szkoła? No cóż- szczerze przyznajmy, że nie zawsze nadąża za uczniem. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Książka pomoże zrozumieć Wam m.in.:
✅️ co tak ekscytuje dzieci w grach i jak przenieść to na pole edukacji;
✅️ Czy warto zawsze pytać dzieci o pracę domową i jak zmienić ją w misję;
✅️ ilość czy jakość - co bardziej liczy się w czasie spędzonym z dziećmi;
✅️ jak pomóc dziecku odkryć jego pasje;
✅️ jakimi narzędziami możemy posłużyć się wychowujac dzieci..

I wiele więcej! Książka to idealny przewodnik dla rodziców, który pozwoli Wam na odnalezienie ciekawych metod, otworzy Wam oczy na pewne kwestie oraz uspokoi Wasze poczucie winy. Informacje w książce poparte są wieloma badaniami, które przyznaje - samą mnie zaciekawiły.

Jak wspomniałam wyżej w tej książce nauczyciele również odnajdą coś dla siebie.

Pewnie pomyślcie, że ro kolejna książka o rodzicielstwie. Co nowego może wnieść? No bez sensu znowu czytać o tym samym.
A tu Was zaskoczę! Ta książka pokazuje,że mimo, że wiemy wszystko to nie wiemy nic. Nasze życie to ciągła nauka.

Ta książka uzmysławia nam, że to co było to było, to co nam mówią nasze mamy czy babcie to są dobre rady ale nie w naszych czasach, kiedyś było inaczej. I musimy zrozumieć, że świąt się zmienia a my idziemy do przodu.
Nie zdziwię się, jak nasze dzieci słysząc nasze rady za 30 lat poszukają się w głowę i stwierdzą że to jakieś herezje 🙈

Ta książka pokazuje drogę którą wybierze robić sam, może doda odwagi, może pokaże nowoczesne podejście do tematu. Jedno jest pewne, warto ją przeczytać i zdecydować samodzielnie.

recenzja pochodzi z IG groszkowe2.0/slomeczkowa

Tak się cieszę, że ta książka wpadła w moje ręce!

Przedstawia, fantastyczne i rewolucyjne podejście do rodzicielstwa! Rodzicielstwa, które zamienia rutynę życia rodzinnego w proces rozwoju osobistego nasycony kreatywnością, innowacyjnością i elastycznością myślenia. Przecież każdy z nas chciałby wychować, samodzielne, myślące nieszablonowo i przedsiębiorcze dziecko.

Sam autor, dr Eyal Doron, badacz i twórca kreatywnego myślenia mówi nam wprost, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu na udane rodzicielstwo. Jedyne słuszne podejście to takie, które jest dostosowane zarówno do dziecka, jak i do jego rodzica-rownowaga.

Autor świetne pokazuje nam i tłumaczy, że każdy aspekt życia powinien być traktowany inaczej, w zależności od jego potrzeb, wartości i czasu. To, co jest prawdą dzisiaj, niekoniecznie będzie prawdą za rok. Na przykład kochasz i poświęcasz się wszystkim swoim dzieciom, ale różne etapy życia i okoliczności wymagają specyficznej i indywidualnej uwagi dostosowane do nich. Powinniśmy nauczyć się akceptować tą dynamikę.

Ciągle mamy tendencję do osądzania siebie zgodnie z założeniami społecznymi, a raczej oczekiwaniami innych.
Większość wartości, z którymi dorastaliśmy nie jest już aktualna. Rynek pracy szybko się zmienia. Zawody, które kiedyś uważano za bezpieczne, wymarły, a system edukacji pozostaje w tyle.

Doron zaprasza nas do przebudzenia się i przejęcia innego stylu rodzicielstwa takiego, który odzwierciedla elastyczne, szczęśliwe i przedsiębiorcze rodzicielstwo i pozwala nam nadal rozwijać się jako dorośli.
Jest to model, który według mnie faktycznie uwzględnia naszą potrzebę samorealizacji, zrównoważonego, zrelaksowanego i kochającego rodzicielstwa, a nie styl dyktowany pragnieniem innych.

Zachęcam do sięgnięcia i przeczytania tej książki- jest świetna, z bardzo świeżym i nowoczesnym podejściem do rodzicielstwa. Pomaga otworzyć oczy na wiele spraw. Rozdział, po rozdziale dowiecie się w jaki sposób sprawić, aby innowacyjność i ciekawość stały się nieodłączną częścią każdej rodziny, oraz jak wraz z dziećmi rozwijać umiejętności pozwalające na ciągły rozwój.

Tak się cieszę, że ta książka wpadła w moje ręce!

Sam...

• RODZICIELSTWO