Okładka książki Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka
Anita Janeczek-RomanowskaMikołaj Marcela Wydawnictwo: Muza poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Muza
2021-01-13
2021-01-13
przedszkolak dziecko rodzice przedszkole

Okładka książki Efekt jogi. Sprawdzony program wspierania walki z depresją i lękami Rossi Lebowitz, Liz Owen, Dr Chris C. Streeter
Ocena 7,3
Efekt jogi. Sp... Rossi Lebowitz, Liz...
Okładka książki Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą Jennifer Ashton, Sarah Toland
Ocena 5,9
Jak być szczęś... Jennifer Ashton, Sa...

Dość ciekawa pozycja dla "zagubionych" rodziców dzieci już w wieku przedszkolnym, bądź szykujących się do pójścia do przedszkola. Z jednej strony powtarza wiele rzeczy, które można wyczytać w innych, podobnych książkach, z drugiej stanowi interesujący przegląd metod wychowawczych i typów przedszkoli, do których można posłać dziecko. Pozycja nieobowiązkowa, ale niezła, jeśli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z innymi poradnikami rodzicielskimi.

Mikołaj Marcela wraz z Anitą Janeczek-Romanowską w swym rewolucyjnym poradniku wskazują nam drogę, którą warto byłoby podążyć poszukując idealnej opcji dla swojego dziecka w kwestii wyboru przedszkola. Jak wiemy przedszkole musi być jak drugi dom. Ważna jest atmosfera, opieka i odpowiednie formy kształcenia naszej pociechy. To dziecku musi być w nim dobrze, a nie rodzicowi. Życie to nie wyścig, w którym jeden wygrywa, a drugi nie. Starajmy się zrobić wszystko, aby dziecko nie postrzegało świata w kontekście rywalizacji, bo to do niczego dobrego go nie doprowadzi, a będzie tylko potęgowało w nim niepotrzebnie stres i odbijało się w sposób niekorzystny na jego zdrowiu. Nie zmuszajmy naszych dzieci do zbyt szybkiej edukacji, maluch zwyczajnie musi być sam na to gotowy. Jako dziecko nawet najzdolniejsze nie zdoła w wieku przedszkolnym zbawić całego świata. I taka jest prawda. Nie odbierajmy dzieciom dzieciństwa i pozwólmy się im jak najdłużej bawić. Gwałtowny rozwój, źle stymulowany może narobić więcej szkody, niż pożytku nam i naszym pociechom. Wybór ścieżki edukacyjnej dla dziecka nie jest łatwy. Ważne jednak, abyśmy podeszli do niego ze zdrowym rozsądkiem, bez zaspokajania własnych ambicji. Kierujmy się wyłącznie dobrem dziecka, wysłuchując jego potrzeb, a wszystko będzie dobrze. O tym właśnie jest mowa w tym poradniku. Pełen dobrych rad, choć na niektóre nie każdego zapewne będzie stać. Mimo wszystko polecam. Interesujące i świeże przedstawienie tematu, dotyczącego edukacji przedszkolnej.

Rozdziały napisane przez panią Anitę cudowne - merytoryczne i wspierające, miałam wrażenie lektury pisanej przez kogoś kto mnie rozumie i chce mi pomóc. Niestety tym większy był kontrast z pozostałymi fragmentami, w których drugi autor wychodzi z pozycji nieomylnego eksperta, który wszystko nam głupim rodzicom wytłumaczy - pisząc przy tym o rzeczach absolutnie banalnych i oczywistych.

W pierwszym momencie pomyślałam, że ta książka w sumie nie jest dla mnie, bo za mną jest już ten wybór, jestem zadowolona i nic nie będę zmieniać.

Niemniej każda kolejna strona książki udowadniała, że nie jest to tylko poradnik o przygotowaniu siebie i dziecka do przedszkola ale o wychowaniu dzieci w bardzo szerokim kontekście.

Książka ma 300 stron, które czyta się w mgnieniu oka. Uwielbiam taki charakter pisania poradników – krótkie podrozdziały, mnóstwo konkretów bez lania wody.

Zaczynamy od zadania sobie podstawowego pytania: „Czy moje dziecko jest gotowe na przedszkole?” Będzie też kilka słów o adaptacji – dajemy tutaj dzieciom i rodzicom czas na przejście tego procesu w zgodzie z naszymi potrzebami. Co również ważne, książka wyjaśnia kwestie związane z czasem, jaki w przedszkolach przeznaczony jest na „naukę” – taką jaką sobie wyobrażamy – przy stoliczku z kredką w ręce. Sama w przedszkolu, w którym pracuję spotykam się z zarzutami, że 15-20 minut na zajęcia dydaktyczne dla 3-4 latków to za mało! Co te Panie robią przez resztę czasu?! A zapominamy o tak ważnej rzeczy jak nauka przez zabawę, z którą Wasze dziecko ma tak naprawdę styczność w przedszkolu od wejścia do wyjścia.

Ogromnie poruszył mnie rozdział o wychowywaniu bez kar i nagród – w domu zupełnie naturalnie nam to wychodzi, ale jeśli ktoś zastanawiałby się jak to zrobić i czy to w ogóle jest możliwe, zachęcam do przeczytania tej lektury.

Dowiemy się również, co autorka sądzi o wprowadzaniu dzieci w świat multimediów – to jest dla mnie rewolucja, bo osobiście bardzo ograniczamy dzieciom ekspozycję na ekran, czuję wyrzuty sumienia gdy np. raz na 2 dni obejrzą dwie bajki (łącznie jakaś godzina przed komputerem), ale może niesłusznie?

Poznacie też alternatywne przedszkola a ich charakterystyka w tej książce jest krótka i bardzo konkretna. Poruszony jest jeszcze bardzo ważny temat rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami – z mutyzmem wybiórczym, zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami w funkcjonowaniu w społeczeństwie – tak wiele jest dzieci, które wymagają specjalnej diagnozy a rodzice wciąż unikają tego tematu…
Lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców, które chcą wspierać swoje dziecko, podejmować decyzje ukierunkowane potrzebami dzieci i rozumieć te potrzeby.
Serdecznie Wam polecam!

Książka ma 300 stron, które czyta się w...

Swietna ksiazka. Chyba jedna z wazniejszych dla rodzicow.

Swietna ksiazka. Chyba jedna z wazniejszych dla rodzicow.

Znalazłam tylko jeden taki komentarz, a przeczytałam chyba wszystkie opinie o tej książce (na różnych portalach) - książka jest bardzo nierówna, przez co ciężko ją ocenić

Uważam że rozdziały autorki są bardzo wyważone, merytoryczne, wspierające, spokojne. Natomiast rozdziały autora są ciężkie do strawienia. Bardzo amerykańskie, poradnikowe, coachingowe "To proste: od dzisiaj zrezygnujcie ze wszystkich nagród (...) nagrodzcie je dobrym słowem i długim uściskiem" / "Uniwersalna odpowiedzią na każdą odżywkę (obelgę i wyzwiska) niech będzie" Ja też cie kocham "....." To nieprawda! /to pewne! /to naprawdę działa ".....

Nie trafia to do mnie. Według mnie bardzo obniża wartość książki.

Edit. : gdyby wziąć pod uwagę tylko rozdziały p. Anity książka BYŁABY jedną z NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYCH na naszym rynku. Znajdziemy tu wiedzę na temat empatycznej komunikacji, rozwoju dziecka, a przede wszystkim wszelkie zagadnienia i problemy są omawiane w kontekście całej rodziny. Książka w genialny sposób zwraca uwagę na to, że zachowanie dziecka to część większego "obrazu", a nawet pokazuje jakie dodatkowe pytania powinniśmy sobie zadać interpretując to co widzimy.

Rodzice zawsze zadają sobie pytania: w jakim wieku posłać dziecko do przedszkola, czy warto inwestować w zajęcia dodatkowe? A może należy sobie uświadomić, że życie to nie wyścig. Książka zawiera praktyczne przedszkolne porady i przedstawia najnowsze wyniki badań naukowych.

"Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start" to wartościowa lektura. W ciekawy sposób przedstawiono jak przygotować dziecko do przedszkola, jak zachować równowagę między nauką a zabawą.

W wielu miejscach nadrzędnym celem staje się nauka, karty pracy, przedszkolaki biorą udział w konkursach, recytują, grają w przedstawieniach, do których przygotowują się tygodniami, często kosztem swobodnej zabawy. Czy na pewno w takim kierunku powinno toczyć się życie przedszkolaka?

"Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrzebują żadnych zajęć kreatywnych, wystarczą im gry i zabawy i zajmowanie się tym, na co mają ochotę i co budzi ich entuzjazm".

Znajdziecie też rozdział dotyczący zagadnienia, czy nowe technologie zagrażają waszemu dziecku, czy pozwolić najmłodszym dzieciom korzystać z nowych mediów. Jak można przeczytać w książce, dyrektorzy z Doliny Krzemowej, mówią, że ich dzieci nie mają dostępu do smartfonów, tabletów czy komputerów. Trzeba zastanowić się, czy te nowe technologie pomogą rozwijać podstawowe umiejętności takie jak krytyczne myślenie, komunikacja lub współpraca. Czy nowe media powodują, że dziecko traci umiejętność myślenia, rozmowy, a zamiast tego ogranicza się do używania emotikonek, czy zrobią z dzieci analfabetów? Czy oglądanie bajek na tablecie to dobre czy złe rozwiązanie? Oczywiście w obecnym świecie nie ma możliwości unikania nowych technologii! A może lepsze jest jednak czytanie bajek? Według specjalistów "Okazuje się, że historie, które są opowiadane lub czytane na głos, to dla większości z nich jedna z najlepszych form edukacji".

"Jeśli wasze dziecko wyniosło z domu doświadczenie, że dorośli reagują, widząc, że jest mu z czymś trudno, z pewnością będzie im łatwiej szukać wsparcia u opiekunów w przedszkolu".

Oczywiście polecam zainteresowanym tę książkę, może to co przeczytacie, będzie dla Was wsparciem, wskazówką jak wspierać rozwój w zgodzie z potrzebami dziecka. Na pewno nie ze wszystkim co przeczytamy, będziemy się zgadzać. Niezależnie czy dziecko idzie do przedszkola, czy zostaje w domu, to przede wszystkim rodzice mają wpływ na jego rozwój, zabawę i edukację. W życiu przedszkolaka to dom ogrywa istotną rolę.

Przychodzę dziś do Was z bardzo fajną pozycją dla rodziców maluszków - "Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start - Edukacja i rozwój zgodnie z naturalnymi potrzebami przedszkolaka" autorstwa eksperta od nauczania Mikołaja Marceli i psycholog dziecięcej Anity Janeczek-Romanowskiej to kolejna z książek, które pomogą nam rodzicom okiełznać natłok myśli które mogą nadejść gdy nadejdzie czas na wybór przedszkola dla Naszego dziecka. Czym się kierować przy wyborze placówki? Czy co najważniejsze - kiedy je posłać aby było to najlepsze dla niego? Równowaga w tym wszystkim jest niezwykle kluczowa...to żadne wyścigi.
Czemu polecam tę książkę z czystym sumieniem? Ponieważ jest napisana w fantastyczny sposób, a co najważniejsze to proponuje ona genialny sposób wychowania, który od zawsze powinien być w Polsce stosowany - żadnych metod popierajacych kary, odrzucenie "przestarzałych" schematów wychowania, które nie pozwalają dziecku się rozwinąć i robić tego co sprawia mu radość, a sztywno zmuszać do nauki jednego i niezmiennego programu, z którego w przyszłości być może wcale nie skorzystać. Pamiętajmy, że szczęśliwe dzieciństwo ułatwia wprowadzenie malucha w nowy świat i możliwości rozwoju jakie daje przedszkole. To trudny okres dla dzieci...a my, rodzice i pedagodzy musimy zrobić wszystko by ten etap Maluch przetrwał jak najspokojniej i z uśmiechem ❤️.
Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i w różny sposób uczy się, bawi i przystosowuje się do nowych rzeczy...tak jak pisałam na początku, to wstęp do innego życia, a nie wyścigi w którym rodzice będą "gonić" i wymagać od pociechy niewiadomo jak wiele.
Dużo przydatnych porad, podsumowania najnowszych badań naukowych i odpowiedzi na pytania, które koniecznie musimy sobie zadać - w jakim wieku posłać dziecko do przedszkola i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Czy warto inwestować w zajęcia dodatkowe? O co pytać wychowawców w przedszkolu? Jak znaleźć dla dziecka równowagę między nauką a zabawą?

Książka-trampolina. Tradycyjna i nowoczesna.
Rewolucyjna i zdroworozsądkowa. Po pierwsze, trampolina do wielu innych książek, blogów, teorii. Po drugie, potwierdza założenia Nowego Wychowania, odnosząc się do współczesnych badań, głównie psychologicznych. Po trzecie, zachęca do odrzucenia schematów wychowania. Bardzo konkretnie i przekonująco opisuje wychowanie dziecka bez kar i nagród. Osadzona w realiach współczesnego świata, proponuje zdroworozsądkowe podejście do nowoczesnych mediów. Autorzy nie pomijają potrzeb rodziców, dla których włączenie dziecku kreskówki bywa np. jedyną szansa na samotną wizytę w ubikacji... Poza tym sugerują rozwijanie potencjału dziecka poprzez dbanie o własny rozwój, aby dać dzieciom dobry przykład.
Wiele mądrości płynie z lektury tej książki. Brakuje mi w niej tylko bibliografii i netografii na końcu, która ułatwiłaby mi szybkie odnalezienie wielu tekstów źródłowych, na które powołują się autorzy.

Książka-trampolina. Tradycyjna i nowoczesna.

Jak zapewnić swojemu dziecku dobry start? - zapewne wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. W szukaniu na nie odpowiedzi postanowili pomóc Anit Janeczek - Romanowska i Mikołaj Marcela. Czy znaleźli sposób uniwersalny?

O czym?
Przyjrzyjmy się jakie tematy autorzy poruszyli w publikacji " Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka".

Rozdział 1 "Czy moje dziecko jest gotowe na przedszkole?" - dużo uwagi poświęcono tu więzi między rodzicem a dzieckiem, tworzeniem - jak to określiła autorka - bezpiecznej bazy, aby dobrze przygotować dziecko do rozłąki.

Rozdział 2 - adaptacja i porozumiewanie się z kadrą.

Rozdział 3 "Jak uczą się przedszkolaki?" - dobre pytanie, prawda. Przecież taki maluch nie będzie cierpliwie siedział i słuchał wykładu. Jak więc zajmować się dziećmi, żeby pobudzać ich naturalną chęć do nauki.

Rozdział 4 jest kontynuacją poprzedniego. Skupia się na roli zabawy w życiu przedszkolaka. Czy zabawa i nauka się wykluczają?

Rozdział 5 "Komunikacja bez przemocy" - słowo przemoc kojarzy się z maltretowaniem, jednak nie zapominajmy, że może przybierać łagodniejsze formy i skryć się pod innymi pojęciami. W tym rozdziale jesteśmy zachęcani do zastanowienia się, czy nie traktujemy dzieci z wyższością, czy nie wykorzystujemy wobec nich naszej siłowej przewagi, na ile potrafimy być empatyczni.

Rozdział 6 porusza bardzo kontrowersyjny temat wychowania bez kar i nagród. Wielu opiekunom wydaje się to niemożliwe. Łatwo powiedzieć posprzątaj to kupię ci lody, albo odesłać dziecko do kąta , żeby przemyślało swoje zachowanie. Czy jest to skuteczne? Czego - tak na prawdę - uczymy dziecko? Jak inaczej egzekwować posłuszeństwo i chwalić dzieci?

Rozdział 7 to kolejne zagadnienie, które wzbudza w rodzicach wiele wątpliwości, a mianowicie korzystanie przez najmłodszych z mediów.

Rozdział 8 - różne typy przedszkoli.

Rozdział 9 - zaburzenia w rozwoju oraz czynniki stresogenne. W tym miejscu autorka uwrażliwia nas, że powinniśmy obserwować nasze pociechy i reagować na sytuacje, zachowania, które, naszym zdaniem, mogą odbiegać od normy np. chorobliwa nieśmiałość, opóźnienia w rozwoju mowy. Powinniśmy zastanowić się czy wynikają one z indywidualnych predyspozycji bądź charteru, sytuacji stresowej (w domu lub przedszkolu), a może mamy do czynienia z jakimiś zaburzeniami w rozwoju. Kiedy i gdzie szukać pomocy?

Rozdział 10 - jeżeli ktoś ma ochotę poczytać o rozwoju dziecka, potrzebach itd. to w tym rozdziale znajdzie nieco teorii oraz wykaz ciekawych publikacji.

Czy jest coś takiego jak instrukcja obsługi dziecka?
"Chcąc wspierać małego człowieka z poziomu empatii, zacznijmy od zatrzymania się i próby usłyszenia tego, co ono nam nadaje, a nie od myślenia, co chcemy nadać jemu."[*] Proste czy trudne?

Co co teraz napiszę zabrzmi absurdalnie w kontekście tego, że opowiadam o poradniku, ale swego rodzaju przekleństwem jest ich nadmiar. W każdej sferze szukamy gotowych scenariuszy na rozwiązanie swoich problemów. Podobnie w macierzyństwie. Chcielibyśmy wiedzieć jak sprawić, że dziecko będzie spało w swoim pokoju, chętnie jadło obiad czy reagowało na nasze polecenia. W odgrywaniu roli rodzica zapominamy, jak być rodzicem. Publikacja "Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start" jest takim dźwigiem, który pomaga wtoczyć się rodzicielskiemu pociągowi na właściwe tory.

Autorzy zadają dużo pytań i zachęcają nas do przeanalizowania pewnych zachowań. Tłumaczą również jakie je czytać i analizować. Z książki wyłania się bliskościowe, pełne miłości i empatii podejście do macierzyństwa. Jest takie słynne powiedzenie Janusza Korczaka "nie ma dzieci, są ludzie". O tym często zapominamy. Dlatego lubię, kiedy różne przykłady zachowań wobec najmłodszych przekładane są na świat dorosłych. Wtedy łatwo dostrzec ich absurdalność. Przykład z książki: Anita Janeczek - Romanowska porównuje rozstanie w przedszkolu do pierwszej wizyty u rodziców partnera.[**] Wyobraźmy sobie, że nasz chłopak/dziewczyna zostawiają nas w pokoju z przyszłymi teściami i... uciekają. Jakie uczucia nam towarzyszą? Skrępowanie, strach, zawstydzenie. Zastanówmy się teraz, czy tak nie wygląda pozostawianie dziecka w przedszkolu - wyjdę puki nie patrzy, bo będzie płakać.

Dialog autorów z czytelnikami
Podoba mi się sposób napisania tego poradnika. Ma on w sobie coś angażującego, prowokującego do myślenia. Czytając go czułam się tak, jakby jakiś specjalista wciągnął mnie w rozmowę mającą pomóc przepracować pewne kwestie. Czy byłą pomocna? Dla mnie tak. Mieliśmy taką sytuację, kiedy córka zaczęła maltretować mój komputer. W domu akurat sporo się działo, ja się uniosłam, potem się przepraszałyśmy. Wieczorem, już na zimo, przeczytałam fragment o nerwowych momentach z dzieckiem. Udało mi się dzięki niemu przeanalizować zachowanie swoje, córki i wycinać z niego wnioski. Pomogło mi też poradzić sobie z wyrzutami sumienie, które często towarzyszą mi po takich wybuchach. Złość i bezsilność zamieniłam w wiedzę.

Komentarz innych specjalistów
Odniosę się jeszcze na moment do rozdziału o korzystaniu z nowych mediów. Oglądać czy nie oglądać, oto jest pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców, więc nie dziwota, że temat został poruszony. Ja - podobnie jak autor tej części - jestem daleka od demonizowania mediów. Wiem kiedy i co mogę włączyć, żeby moje dziecko nie było nadmiernie pobudzone. Aczkolwiek zagrożenie, które mogą nieść media nie ograniczają się wyłącznie do nerwowości czy wpływu reklam. Zabrało mi w tym rozdziale komentarza logopedy, bo jak widzę w bio na skrzydełku okładki autor nim nie jest, oraz opisania, jak dziecięcy mózg odbiera bodźce z mediów. Kiedyś troszkę na ten temat czytałam i ta wiedza jest bardzo przydatna. Myślę, że dla innych rodziców też będzie istotna.

Druga kwestia, Mikołaj Marcela wspomina, że jest coś takiego jak wytyczne WHO, o tym ile dzieci w poszczególnym wieku mogą korzystać np. z TV, ale nie pisze jak one wyglądają. Być może część osób je zna, mimo wszystko nie zaszkodziłoby dodać jedno czy dwa zdania i rozwinąć temat do końca.

Podsumowanie
Poradnik "Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start" to bardzo empatyczna publikacja. Emanuje zrozumieniem zarówno wobec dzieci jak i ich opiekunów. Kiedy skończyłam go czytać czułam się pozytywnie podbudowana. Wiem, że jeszcze wiele rzeczy przed nami, wiem, że nie będzie łatwo, ale wiem też, że mam moc bycia dobrym rodzicem. Dziękuję.

[*] Anita Janeczek - Romanowska, Mikołaj Marcela, "Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka", wyd. Muza, Warszawa 2021, s. 134.

[**] Tamże, s.66.

O czym?

Mikołaj Marcela Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka Zobacz więcej