Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem

Okładka książki Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem Mikołaj Marcela
Okładka książki Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem
Mikołaj Marcela Wydawnictwo: You & YA poradniki
poradniki
You & YA
2023-02-01
2023-02-01

Każdy z nas przechodzi bądź będzie przechodził przez okres dorastania. Nie jest to łatwy czas, tak jak na każdym etapie naszego życia, ale wtedy musimy podjąć decyzję odnośnie wyboru szkoły i drogi dalszej edukacji. Mikołaj Marcela wraz ze swoją książką przychodzą z odsieczą, a zespołowi edukacji ją dedykuje...
„Nie­ste­ty jest to mo­ment, któ­re­go do­ro­śli na ogół nie są w sta­nie w pełni zro­zu­mieć. Ten okres gwał­tow­nej prze­bu­do­wy mózgu mają już dawno za sobą i twój na­sto­let­ni świat jest dla nich wła­ści­wie nie­wy­obra­żal­ny.”
Poradnik Marcela przypadł mi do gustu, natomiast nie za bardzo zapadł mi w pamięci. Nie zaprzeczę, że jego rady i wskazówki są wartościowe i godne uwagi. Osobiście uważam, że warto, żeby nastolatki i rodzice po nią sięgnęli. Ile razy się słyszy o problemach komunikacji między dziećmi a rodzicami? Nie mówię, że będzie to rozwiązanie na wszystkie wasze spiny, jednak myślę, że może wam pomóc.
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem, była to interesująca lektura, lecz nie jest to coś, co mnie porwało.

#Wszystko,czegociniemówią,gdyjesteśnastolatkiem

„Nie­ste­ty jest to mo­ment, któ­re­go do­ro­śli...

Jako że sama zaliczam się do grana nastolatków to wypowiem się na temat tej książki. Często nastolatki zadają sobie pytania na, które nikt nie umie im odpowiedzieć. Z pomocą przyszła ta oto książka wraz z autorem. Książka jest tak skonstruowana, że co rozdział możecie poodpowiadać na pytania dotyczące tego co przeczytaliscie. Dowiecie się co to w ogóle znaczy być nastolatkiem i dlaczego nasz mózg pracuje tak, a nie inaczej. W książę znajdziecie odpowiedź na pytanie dlaczego twój potencjał jest twoim najcenniejszym zasobem, jak się rozwijać, aby być spełnionym człowiekiem w przyszłości, w jaki sposób dbać o swoje samopoczucie, jak przygotować się na przyszłość. Te pytania często sobie zadajemy, a w tej książce znajdziemy na nie odpowiedź.

Po tej książce całkowicie zmieniło się moje nastawienie do dorosłości. Zaczęłam coraz więcej rozumieć. Już nie muszę zadawać pytań jak mam sobie poradzić w przyszłości czyli w dorosłości. W książce znajdziecie odpowiedzi, których niektórzy potrzebowali. Jako osoba która stoi w tym roku przed wyborem szkoły wyszej i tym co chce robić w przyszłości strasznie obawiam się dorosłości, że sobie nie poradzę. Książka na pewno daje do myślenia te pytania na, które możecie odpowiadać pod koniec rozdziału pomagają uporządkować sobie wszystko w głowie.

Książka napisana przystępnym językiem, z estetycznymi rysunkami i z góry podkreślonymi najważniejszymi wersami.
Dodatkowo po każdym rozdziale mamy tu podsumowanie w punktach i miejsce na notatki.

Podoba mi się sposób napisania tej pozycji. Autor nie wychodzi do nastolatka z pozycji "Jesteś w błędzie, przestań. To ja jestem wyżej, mam doświadczenie, milcz i słuchaj. Może coś ci w tej głowie zostanie".
Nie. Tutaj mam wrażenie, że Mikołaj Marcela wychodzi z założenia "możemy się oboje czegoś od siebie nauczyć. Wiem, że ten czas jest dla ciebie bardzo trudny. Tu pokażę ci przydatne narzędzia. Możesz je wykorzystać w swojej drodze ku dorosłości."
I myślę, że takie podejście jest naprawdę na plus. Nastolatek czytający tę książkę ufa autorowi, uważa go za swojego przewodnika.

Zdziwiło mnie - na plus - ile fachowych pojęć często z psychologii, socjologii (np. neuroplastyczność) zostało tu wplecionych. I to jeszcze tak, żeby ten nastolatek zrozumiał to i przyswoił. To dopiero mistrzostwo!

Sama będąc młodą dorosłą jestem usatysfakcjonowana po przerobieniu tej pozycji. Ważne: nie przeczytaniu - przerobieniu. Usiadłam do książki z długopisem i karteczkami samoprzylepnymi. Zrobiłam sobie kilka sesji i myślę, że to naprawdę zaowocowało. Polecam takie podejście do tej książki. To nie jest fantasy, który wciągnie się w jeden dzień. Choć myślę, że autor akceptuje i taki sposób - to ma być przyjemność, nie kolejna lekcja w ławce szkolnej.

Z tego miejsca, jeżeli to czytasz, Mikołaju - bardzo dziękuję. Zrobiłeś kawał dobrej roboty. Myślę, że będzie to wybawienie dla nastolatków/ młodych dorosłych, do których nikt nie podszedł i tego nie wytłumaczył. A myślę, że jest ich całkiem sporo.

Myślę też, że fajnym podsumowaniem mojej recenzji będzie dodanie, że czytałam książkę autora - "Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać." I naprawdę ta lektura trzyma klasę. Nie zawiodłam się.

Świetna, bardzo przystępnie napisana publikacja uwypuklająca bolączki, podsuwająca na dorosłość. Powinni po nią sięgnąć rodzice, nastolatki i dzieci, a także dziadkowie, którzy chcą wspierać wnuków. Polecam

@youandyabooks 💕
[Bardzo dziękuje za egzemplarz!]

„Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem” (2023) • Mikołaj Marcela

„Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem” to świetna pozycja uzupełniająca wiedzę z zakresu wkroczenia młodych we wcześniejszą dorosłość. Pan Mikołaj bardzo trafnie opisuje jak działa współczesny nastolatek, tłumaczy dlaczego internet i social media są takie ważne w dzisiejszych czasach, nawet dzięki niemu dowiedziałam się o fajnej aplikacji daily art!
Kiedy byłam nastolatką zdrowie psychiczne było tematem tabu, nie można było na ten temat spekulować, bo to taki „wiek”. Teraz zazdroszczę osobom w tych czasach, że wreszcie się o tym mówi i mogą sobie pomóc na każdy sposób.
Polecam poradnik dla młodych, rodziców ale i też dla milenialsów, bo fajnie jest zobaczyć jak żyje współczesny dzieciak 💕.

@youandyabooks 💕
[Bardzo dziękuje za egzemplarz!]

Szkoda,że takich książek nie było, w moich czasach "burzy i naporu". Książka adresowana do nastolatków, ale ja poleciłabym ją też rodzicom i nauczycielom.

to dużo wyjaśnia...

to dużo wyjaśnia...

Zdaję sobie sprawę, że nie należę do docelowej grupy czytelników - po książkę sięgnęłam przede wszystkim po to, by zyskać nową perspektywę jako rodzic i jako nauczyciel. Czy poradnik spełnił moje oczekiwania? Połowicznie. Jestem natomiast przekonana, że gdybym miała tych naście lat, a głowę pełną pytań i wątpliwości, byłabym po tej lekturze zdecydowanie bardziej pozytywnie nastawiona. I oto chyba przede wszystkim chodzi.

Cała opinia:

Ta książka jest rewelacyjna . Po jej przeczytaniu przekazałam ją synowi następnie bratanicy. Gdy analizowaliśmy ja wspólnie, przede wszystkim łatwiej było nam rozmawiać. Mam wrażenie, że wyciągnęli z owego podarnika chodź namiastkę wiedzy i przekazu.

Ale ... Kto z nas dorosłych potrafi zrozumieć nastolatka? oraz który nastolatek potrafi zrozumieć dorosłych?

Tak jak my w ich wieku skrywają pewne tajemnice starają się być samodzielni i podejmować decyzje za które nie zawsze są w stanie ponieść odpowiedzialność. Dla nich dziwni jesteśmy my, stawiając granicę nakładając kary i zakazując rzeczy z pozoru błahych. Tu zaczynają się bunty wieku nastoletniego oraz krzyki. Denerwuje nas to ale przecież byliśmy tacy sami. Gdy widzę jak mój syn próbuje nowych rzeczy i tłumaczy mi dlaczego to zrobił w jego oczach odnajduje siebie. Byłam tak samo ciekawa życia co on teraz i też nie zastanawiałam się w pierwszej kolejności nad konsekwencjami ani tym co powie mama. Dzieciaki nie rozumieją że się o nich martwimy i nawet gdy czegoś zabraniamy to tylko i wyłącznie z troski. Najważniejsze jest wsparcie jakim je otaczamy i rozmowa. Zaufanie przede wszystkim. Polecam przeczytać tą książkę rodzicom aby przypomnieć i uświadomić z jakimi problemami borykają się nasze dzieciaki w tym trudnym dla nich etapie. Następnie przekazując ten poradnik na ich dłonie pokażemy im, że nie tylko się o nich troszczymy ale co najważniejsze kochamy i wspieramy.

#Nastolatki dowiedzą się z niej między innymi:

● Dlaczego dorośli nie rozumieją ich perspektywy?
● Jak przygotować się na przyszłość, będąc nastolatkiem?
● Dlaczego twój potencjał jest twoim najcenniejszym zasobem?
● Czy istnieje sposób na prawdziwe poznanie samego siebie?
● W jaki sposób mając kilkanaście lat dbać o swoje zdrowie psychiczne?
● Jak pracować nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości?
● Jak się rozwijać, aby w przyszłości być spełnionym człowiekiem?

Mam nadzieję że trafi on w ręce dużej ilości osób wkraczających w ten trudny wiek dorastania i pozwoli wyciągnąć wiele ważnych i cennych informacji. Nie jestem pewna czy mój syn po jego przeczytaniu mnie zrozumie, ale w dużej mierze nasz odwieczny topór wojenny został zakopany.

Tak jak my w...

Tytuł zaciekawił mnie, bo mam nastoletnią córkę. Jest to książka dla nastolatków, ale uważam, że każdy rodzic powinien ją przeczytać. Wiele wyjaśnia, przypomina nam to jak my byliśmy nastolatkami. Jak nasze pokolenia inaczej patrzą na różne sprawy i dlaczego tak się dzieje.
Znajdziecie tam dużo ciekawostek, odnośników.
Książka podzielona jest na 5 rozdziałów plus zakończenie. Po każdym rozdziale jest podsumowanie oraz miejsce na notatki.
Podoba mi się, że nie jest to suchy tekst, linijka pod linijką, ale został wprowadzony kolor, powiększona czcionka ważniejszych rzeczy. Jak i tabele czy właśnie to miejsce na notatki. Fajne jest też podsumowanie w punktach po każdym rozdziale, taki skrót co zostało omówione.
Całość jest dobrze i ciekawie napisane, odkrywamy wiele rzeczy, można podyskutować o tym z dzieckiem, nie jest to tylko książka dla jednego pokolenia. Wiele zachować zostaje rozszyfrowanych
Moja córka od jakiegoś czasu mówiła, że nie rozpoznaje sąsiadów, fakt ja niektórych też, bo był czas, że dynamicznie się zmieniali ;) Tu mamy wyjaśnienie dlaczego się tak dzieje, nie wiedziałam o tym, a tu tak prosto wytłumaczone, że to normalne.
Teraz ona ją czyta i gdy skończy rozdział, albo często w trakcie dyskutujemy o tym. Bardzo ją ucieszyło, że nie tylko ona nie rozpoznaje ludzi ;) i nie możemy mieć do takich nastolatków o to pretensji, bo to nie zależy od nich.

Poruszane są też ważne tematy począwszy od - jak rozpoznać fake newsa, jak nowe technologie wpływają na mózg poprzez przyjaźń, depresję czy pierwsza praca. Trudne tematy tu znajdziecie, autor nie bał się z nimi zmierzyć. Spokojnie wszystko poruszone, wyjaśnione, dobry poradnik, powinien trafić do każdego, a zwłaszcza do rodziców i nauczycieli.

Ja Wam serdecznie polecam książkę Mikołaja Marcela, ja zamierzam przeczytać na pewno jeszcze jeden jego tytuł.

Znajdziecie tam dużo ciekawostek, odnośników.
Książka podzielona jest na 5 rozdziałów plus...

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Książka recenzencka
  • Wciąż o niej pamiętam

Mikołaj Marcela Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem Zobacz więcej