Wędrówki w krainę filozofów

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0980-0
filozofia, antropologia, człowiek
Snoopy

Wędrówki w krainę filozofów to zapis audycji z udziałem księdza Józefa Tischnera emitowanych pod koniec lat 80 w Programie 3 Polskiego Radia, a następnie w Polskim Radiu Kraków. Nawiązując do poglądów wielkich myślicieli, jak św. Augustyn, Kartezjusz, Ricoeur czy Mistrz Eckhart, ksiądz Tischner mówił o podstawowych kwestiach filozoficznych, a zarazem sprawach ważnych dla każdego człowieka....

Nawiązując do poglądów wielkich myślicieli, jak św. Augustyn, Kartezjusz, Ricoeur czy Mistrz Eckhart, ksiądz Tischner mówił o podstawowych kwestiach filozoficznych, a zarazem sprawach ważnych dla każdego człowieka. Każdy z nas bowiem zadał sobie chyba choć raz pytanie, czym jest myślenie, jak odróżnić prawdę od złudzenia, jak działa ludzka wola albo na czym polega zło.

Dodatkiem do książki jest płyta MP3 z audycjami.

allison | 2015-10-16
Przeczytana: 14 października 2015

Z wielką przyjemnością udałam się na wędrówkę po krainie filozofii, mając za przewodnika księdza Tischnera. I odświeżyłam sobie wiedzę na temat największych myślicieli, i przypomniałam sporo życiowych prawd, niby oczywistych, ale często niedocenianych.

Książka ma formę quasi wykładów na tematy najczęściej poruszane przez filozofów. Autor stara się odpowiedzieć, czym na przykład są prawda i kłamstwo, dobro i zło, nadzieja i zwątpienie. Własne refleksje poprzedza informacjami z historii filozofii, często odwołując się do Platona, Sokratesa, św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu.

Całość wyłożona jest jasno, przejrzyście, logicznie i ze sporą dawką refleksji.
W centrum zainteresowania księdza Tischnera stoi człowiek ze swoim skomplikowanym światem, trudnymi wyborami, codziennymi radościami i smutkami.

Żałuję, że nigdy nie udało mi się usłyszeć księdza Tischnera na żywo. Ta książka w jakiś sposób uzupełniła mi tę lukę - słuchając wykładów w wykonaniu autora, miałam wrażenie, że...

arven1989 | 2016-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2016

nie miałam jeszcze do czynienia z tym co pisze Tischner ale wiem, że jest wzorcem dla wielu tych których ja cenię, nie wyłączając inspiracji w muzyce...... więc znalazłam wreszcie w czeluściach audycje. niestety mimo tego że są hipnotyzujące brakuje mi książki. żeby zatrzymać to co ulatuje. wędrówki w krainie filozofów i rozmowy z mistrzem Eckhartem. zawsze lubiłam filozofię ksiądz Tischner odkrywa dla mnie coś nowego. to coś dla tych którzy chcą się rozwijać, nie znaczy to wcale, że wszystko trzeba pamiętać lub rozumieć

Książka od lat nie jest dostępna szkoda, jeśli ktoś mi ją sprezentuje, lub znajdę w dobrej cenie chętnie zatrzymam to co uciekło. Nie wszystko do mnie trafia od razu, jeśli w ogóle, ale ocena zasłużona, nie można wciąż czytać rzeczy lekkich

uczimoo | 2013-05-06
Przeczytana: 2011 rok

piękne słowo nie daje zgnuśnieć twojej głowie

Jola | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016