Ksiądz Profesor Tadeusz Dajczer, ur. 10 sierpnia 1931 roku, zm. 8 września 2009, był kapłanem Archidiecezji Warszawskiej, wyświęconym 7 sierpnia 1955 roku przez ks. biskupa Wacława Majewskiego. Ukończył Wydział Teologiczny w Warszawie. W latach 1966-1972 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie, gdzie uzyskał stopień doktora. Habilitował się w roku 1981, a tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk teologicznych otrzymał trzynaście lat później. W latach 1973-2001 pracował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (przekształconej w 1999 roku w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego),gdzie był pierwszym kierownikiem Katedry Fenomenologii Religii na Wydziale Teologicznym tej Uczelni. Był wysoko ocenianym przez władze Uczelni wykładowcą, wielce szanowanym przez młodzież akademicką. Był poszukiwanym kierownikiem duchowym. W 1985 roku założył Ruch Rodzin Nazaretańskich.
Był autorem wielu znakomitych publikacji naukowych i z dziedziny życia duchowego. W roku 1992 wydał światowy bestseller w dziedzinie duchowości – Rozważania o wierze. Z zagadnień teologii duchowości, którego łączny nakład w Polsce przekroczył 170 000 egz. (ponad 25 wydań),a w innych krajach świata ponad 140 000 (ok. 80 wydań w 28 językach, w 35 krajach).
Oblicze Autora oddają najpełniej Rozważania o Eucharystii – seria sześciu książek wydanych przez Wydawnictwo FIDEI (Tajemnica wiary, Zdumiewająca bliskość, Przymnóż nam wiary, Sakrament obecności, Mocą wiary oraz Nieodkryty Dar). Poszczególne książki poprzedzają wymowne wprowadzenia kard. Stanisława Dziwisza, abp. Józefa Michalika, abp. Alfonsa Nossola oraz bp. Wacława Depo.
Ksiądz Profesor był wybitnym religioznawcą, jednak swoje życia kapłańskie poświęcił całkowicie szerzeniu czci i głębszego umiłowania Chrystusa Eucharystycznego, o czym świadczą książki z ostatnio wydanej serii wprowadzające w pogłębione życie wiarą i Eucharystią, które rozchodzą się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy i zdobywają uznanie hierarchów, o czym świadczą listy i wypowiedzi trafiające do Wydawnictwa FIDEI. Szybko też postępują ich tłumaczenia na języki obce.
Obowiązkowa pozycja dla każdego wierzącego. Wracam do tej książki od 5 lat, czytałem w całości i na wyrywki. Dajczer poprostu bierze czytelnika i stawia przed Bogiem. Dobrze ustawia duchowość, a wszystko pięknie ewangeliczne. Słowo "rozważania" może wskazywać na coś ciężkiego, ale to są naprawdę lekkie i przy tym bardzo wartościowe słowa.
*jedynie mnie zaszokowała definicja wiary na 1-szej stronie, której 5 lat temu nie mogłem pojąć, cała reszta jest leciusieńka. Nie możesz ominąć tej pozycji, jeśli chcesz zrozumieć duchowość chrześcijańską(katolicką)
....parę słów o: "Rozważaniach o wierze”
Książkę księdza Dajczera polecam absolutnie. Właściwie to nie książka, lecz arcydzieło....a na pewno kompendium wiedzy odnoszące się do nas samych, o wierze w Chrystusa, w której pragniemy się umacniać. Ja tę pozycję traktuję jako dotychczasowe odkrycie roku... zdecydowanie jako jedną z najważniejszych książek mego życia.
Niezbędnym wyposażeniem czytelnika podczas czytania tej książki jest ołówek. Autor w swej skromności nie wszystko wytłuścił to co winno być uwypuklone. Kiedy przejrzałem swój egzemplarz „Rozważań o wierze” stwierdzam, że chyba połowę z jej treści w jakiś sposób wyróżniłem. To nie jest książka do jednokrotnego przeczytania! Ze skarbów trzeba czerpać jak najczęściej!
Książka traktująca o rzeczach niezwykle istotnych w naszej wierze, napisana jest bardzo przystępnym językiem. Podziwiam kunszt pisarski ks. Dajczera, szczególnie jego wstrzemięźliwość w moralizowaniu i używaniu trudnego słownictwa. Jedynym mankamentem tej książki w/g mnie jest przedmowa do wydania włoskiego. Proszę jej nie czytać, gdyż jej treść nie zachęca do pochłonięcia niezwykle ważnej lektury, a swym wzniosłym stylem wręcz odstrasza przeciętnego czytelnika. Z przedmowy ks. Prof. Bruno Forte wystarczy jak przeczytamy jej ostatni akapit.
Wszystko ważne jest w tej książce, ale na jedną tylko rzecz chciałbym zwrócić uwagę: większość rozdziałów czy poruszanych w niej tematów płentowana jest odniesieniem do Maryi. Tak jak Matka Chrystusa stała zazwyczaj gdzieś na uboczu nie w centrum uwagi, tak i autor zawiera swoje cenne myśli przez Jej pryzmat dopiero w podsumowaniach zagadnień.
Ta książka nie może być pominięta przez poszukujących Chrystusa i Jego Matki Maryi.
Wraz z księdzem Tadeuszem, życzę wzrostu w wierze:
Dariusz Piotr