Miłość i inne wydarzenia

Okładka książki Miłość i inne wydarzenia Józef Tischner
Okładka książki Miłość i inne wydarzenia
Józef Tischner Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2022-11-14
2022-11-14

Miłość i inne wydarzenia to kolejna w serii książka wydana przez @wydawnictwoznakpl z fragmentami kazań i tekstów księdza Tischnera które powstały przy różnych okazjach.
Przystępnie napisane choć trudne w rozważaniach teksty o tym kim jesteśmy i w co wierzymy przechodzące przez wszystkie okresy liturgiczne. Jest to zmienione wydanie wyboru tekstów “Miłość nas rozumie. Rok liturgiczny z księdzem Tischnerem”.
Ciekawe teksty do podczytywania przy okazji i z doskoku, powoli. Pomimo iż język jest całkiem przystępny to jak na Ks. Tischnera są one trudne i wymagające. Ciężko mi było się wgryźć w niektóre rozdziały i wydaje mi się że na początku było jeszcze okej ale im dalej tym gorzej. Nie jest to moja pierwsza książka ze zbiorem tekstów Księdza Tischnera ale potwierdza niestety moje przypuszczenia że jego teksty są dla mnie póki co zbyt trudne. Być może kiedyś okażą się bardziej zrozumiałe i sięgnę po nie e domowej biblioteczce raz jeszcze 😉

MIŁOŚĆ I INNE WYDARZENIA 🌹
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
W tym Nowym Roku 2023 mam dla Was bardzo ciekawą pozycję.
,,Miłość i inne wydarzenia "
Ks.józefa Tischnera jest to zbiór tekstów powstałych przy różnych okazjach.
Ks.Józef Tischner w bardzo prosty, zrozumiany sposób wskazuje drogę między nami a Bogiem, religią, nadzieją,jak odróżnić dobro od zła aby nie zbłądzć.
Rozważania zawarte w książce oparte na biblii, ewangelii stanowią drogowskaz dla wszystkich tych osób, które pragną odnaleźć siebie ,cel swojego życia i istnienia.

Myślę że warto sięgnąć po tę książkę jest pięknie wydana , już same ilustracje zawarte w niej zachęcają do kompetencji.

MIŁOŚĆ I INNE WYDARZENIA 🌹
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
W tym Nowym Roku 2023 mam dla Was bardzo ciekawą pozycję.
,,Miłość i inne wydarzenia "
Ks.józefa Tischnera jest to zbiór tekstów powstałych przy różnych okazjach.
Rozważania zawarte...

"Miłość i inne wydarzenia" to książka zawierającą wybrane teksty ks. Józefa Tischnera, które powstały przy różnych okazjach. Każdy z nich zawiera refleksje o tym, kim jesteśmy, w co wierzymy oraz na co możemy mieć nadzieję. Autor pragnie pokazać nam, jak łączyć nadzieję świata z religią, a także wskazuje na co warto postawić w życiu, a czego lepiej się wystrzegać.

Chociaż jest to książka skierowana głównie do chrześcijan, myślę że może spodobać się ona także osobom, które interesują się różnymi religiami (czy duchowością po prostu) i chcą dowiedzieć się na czym to chrześcijaństwo polega. Autor nie nakazuje nam wiary, nie zwraca się do czytelnika jak do osoby wierzącej, ale razem z nim zastanawia się nad jej istotą, próbuje wyjaśnić jej sens oraz tajemnice. Podchodzi do tego bardzo filozoficznie i czerpie cytaty nie tylko od osób związanych z religią, lecz także od wielkich myślicieli znanych światu. Rozprawia nad pojęciem dobra i zła, tego, co to właściwie znaczy być dobrym człowiekiem, nad nadzieją, która w różnych okolicznościach towarzyszy każdemu z nas i łączy to wszystko z chrześcijańskim spojrzeniem na świat. Wspólnie z nami zastanawia się nad kolejnymi wersetami Biblii i próbuje je wytłumaczyć, odkrywa przed nami rąbek tajemnicy narodzin i śmierci Jezusa oraz znaczenie, jakie te zdarzenia za sobą niosły, porusza także sekret Eucharystii. Ks. Tischner w prosty sposób próbuje ukazać nam, że życie i miłość są ze sobą bardzo mocno związane, rozumiejąc, że każdy człowiek jest w pewnym sensie trochę niepogodzony z własnym życiem i tym jak ono wygląda. Myślę, że jest to pozycja idealna na czas adwentu i Bożego Narodzenia, ale świetnie sprawdzi się także w każdym innym momencie, ponieważ jej treść, mimo że bardzo różnorodna, świetnie się ze sobą łączy. Jeśli chcecie obdarować siebie lub bliską osobę książką, która pomoże Wam zrozumieć sens chrześcijaństwa, która być może zbliży Was do Boga, zdecydowanie przyjrzyjcie się temu wydaniu, bo jestem pewna, że znajdziecie w niej właśnie to, czego potrzebujecie.

Chociaż...

„… Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu, wichry, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu …”
(Leopold Staff)

„Życie i miłość są ściśle związane. Z miłości płynie życie, a z życia, jako największy i najcenniejszy owoc, bierze się miłość”, tak mawiał ks. Józef Tischner. Miał rację. Na tym to polega, że wybieramy coś innego. Kim jesteśmy? W co wierzymy? Nie zawsze chodzi o napięcia, wybory czy rozważania. Książka uzupełniona jest zdjęciami z gór. Ujęcia stanowią interesujący dodatek. Przybliżają pory roku, miejsca spokojne, wręcz sielskie – anielskie. 😉

„Miłość i inne wydarzenia” to zbiór tekstów ks. Tischnera pisanych przy różnych okazjach. Prosto, przystępnie przybliżone refleksje o tym, kim jesteśmy, w co wierzymy i na co możemy mieć nadzieję. Tischner pokazuje, jak połączyć nadzieję świata z nadzieją religijną. Wskazuje wreszcie, na co dobrze jest w życiu postawić, a czego warto się wyrzec. Wybór i opracowanie należą do Wojciecha Bonowicza. Dobroć człowieka jest widoczna w czynach, ale przede wszystkim w sposobie bycia. Można też na dwa sposoby szukać nadziei: szukać przyszłości i szukać powiernictwa. Można też „przetańczyć życie” z Herodem albo z Chrystusem.

Odbiorca dotknie różnej tematyki. Dowie się, że dobroć może być odważna i mądra. Adwentowe krajobrazy pełne nadziei, ale połączone ze śmiechem, który jest namiastką radości. Czym jest Noc Zdziwienia? Rozmowa, to przecież zawsze jakaś próba zrozumienia. Tytułowa miłość ma być mocniejsza niż śmierć. Jak wygląda trzask pękającego nieba? Czasami jakaś przedziwna siła sprawia, że wszystko staje się niemożliwe. Czy czasami złośliwie, albo przewidująco Duch Boży wieje, kędy chce i udziela łaski wybranym? Na drugiej szali tej sprawiedliwej wagi, która równo odmierza wszystkie składniki znajduje się wina. W życiu człowieka, to co najbardziej istotne, zasadnicze, jest też nieprzewidywalne. Tym czymś czasami jest dobro, otrzymywane od drugiego człowieka.

Ciekawym spostrzeżeniem, ale i indywidualną sprawą jest to, co znajduje się na dnie duszy. Sama nigdy np. nie miałam problemu z komunikacją, a na studiach uczono nas, by nie bać się pytać. Tu jest podobnie. Wystarczy człowieka mądrze pytać, żeby na jaw wyszła prawda o nim. Przecież nie do wszystkiego umiemy się sami przyznać. Niektórzy też się rumienią, gdy się wstydzą danej odpowiedzi. To metaforyczne nawiązanie do drogi. Świt nadziei zaś, to nasze doświadczenia. Pamięć o zmarłych, których kochaliśmy. Jan Ewangelista zetknął się z problemem nieśmiertelności. Jak objawia się mały Mocarz? Świat miłosierdzia splata się ściśle ze światem okrucieństwa i łaski, jak strumienie tej samej rzeki. Czy mocowałeś się kiedyś Drogi Czytelniku, ze swoją własną miłością? W tym momencie przytoczę Wam słowa, które odnajdziecie na Kalatówkach „… Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi chodzić po górach, ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach …”. 😉

Niniejsza książka jest znacznie zmienioną wersją wyboru tekstów ks. Józefa Tischnera, który ukazał się dwukrotnie pod tytułem „Miłość nas rozumie”. Rok liturgiczny z księdzem Tischnerem – wydanie pierwsze w 2000 roku, a wydanie drugie, poszerzone, w 2011.

Publikacja może służyć, jako przewodnik po roku liturgicznym. Jej układ też odpowiada chronologii poszczególnych okresów i świąt. Moim zdaniem doskonale wyraża mądrość– ks. Tischnera, ale i codzienne doświadczenia współczesnego człowieka. 😉

Gorąco polecam

(nowość wydawnicza)

„… Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu, wichry, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu …”
(Leopold Staff)

„Miłość i inne wydarzenia”… ach… jaka to piękna książka o miłości właśnie! Józef Tischner - ksiądz, filozof, człowiek gór. Człowiek, którego książki miałam już przyjemność czytać i i tym razem się nie zawiodłam.

Ta książka to cudowny zbiór tekstów księdza, pisanych przy różnych okazjach i zebranych w całość. To zbiór inspirujących i dających strawę dla duszy rozważań. Mamy tu różne wymiary miłości, mamy tu historie o tym, jak miłość płynie z życia, a życie… z miłości. Tu każde zdanie trafia prosto w serce, zmusza czytelnika do wejścia głębiej w swoje życie, w swoje myśli, do poszukania odpowiedzi na wiele pytań, które w życiu się pojawia.

Co ważne, mamy tu oczywiście przykłady i fragmenty z Biblii, ale także z życia codziennego. Ja przepadłam w tej lekturze na długie godziny, bo choć nie jest ona długa, to jednak nakłoniła mnie do zatrzymania się i przeanalizowania danych historii, bądź własnego życia. To książka, która daje ogromną nadzieję i ukojenie, a kto tego w dzisiejszych czasach nie potrzebuje?

Dodatkowo jest po prostu pięknie wydana! Okładka tak estetyczna, a wewnątrz znajdują się spójne z nią grafiki, a także oczywiście zdjęcia gór, bo jakże z tym księdzem mogłoby być inaczej! Zatem jest to, moim zdaniem, idealny pomysł na prezent na zbliżające się mikołajki czy święta. Myślę, że każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie i przepadnie w tych refleksjach na temat życia, miłości i, co najważniejsze, wiary. Polecam z całego serca!

Twórczość Ks. Józefa Tischnera jest na ogół dobrze znana, gdyż porusza, on tematy bliskie sercu czytelnikowi nie zapominając przy tym również poruszyć i powracać do zagadnień religijnych, które zawierają wspólny mianownik z życiem codziennym ulegającym ciągłym zmianom.

Zdecydowałam się na przeczytanie książki autorstwa Ks. Józefa Tischnera pt. ''Miłość i inne wydarzenia'' ze względu na to, że nie miałam okazji zaznajomić się z jego wydanymi wcześniejszymi książkowymi publikacjami w roku 2000 oraz 2011 pt. ''Miłość nas rozumie: Rok liturgiczny z księdzem Tischnerem''.

Lubię sięgać do tego rodzaju literatury, która ma za zadanie skłonić czytelnika, aby mógł nieco mocniej zagłębić się w główną tematykę książki mogącą przyczynić się również do tego, by na życie spojrzał nieco inaczej i zadawał sobie pytania z perspektywy tego, czego on doświadcza, a na co zwraca uwagę autor, który to jest doskonałym obserwatorem życia oraz analitykiem zauważającym każdy drobny szczegół.

Nietrudno nie zauważyć, że nadany książce tytuł miłość towarzyszy nam wszystkim od zawsze, ale czy my potrafimy go dobrze rozumieć, przekazać innym z nami przebywającymi na co dzień, czy jedynie służy na pokaz?

Warto się nad tym zastanowić czy nasze życie toczy się pod dyktando innych osób, czy nie zapominamy w nim o czasie wyłącznie dla nas samych, a nie poświęcamy go na wiele niepotrzebnych spraw.

Ujmujące jest to, że zastosowane słowa autora mocno są zakorzenione i utrwalone w jego pamięci, a dotyczą one wiary i aby o niej nie zapominać na każdej właściwie płaszczyźnie życia.

Autor trafnie przytacza cytaty pochodzące z doświadczeń mądrości od osób, które są nam mniej znane lub bardziej. Za to nic a nic nie tracą we współczesnym świecie na swojej wartości.

Nie zapomina również autor o podkreśleniu przykładów z życia codziennego, gdyż one mu służą pomocą, a być może stanowią iskrę nadziei, że jest czas na humor, zastanowienie się, rozważaniem dłużej nad główną treścią zawartą w zamieszczonych tychże rozdziałach.

W każdym zamieszczonym w tej książce rozdziale każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie odpowiedniego, w otaczających nas z czasem trudnym świecie pełnym nieporozumień i braku miłości, która jest potrzebna.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Ks. Józefa Tischnera pt. ''Miłość i inne wydarzenia''.

Warto przeczytać tę książkę.

Na półkach: , , , , , , , ,

Egzemplarz recenzencki otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak- dziękuję pięknie💖📕📖
Na uwagę zasługuje piękne wydanie książki z kolorową okładką oraz ładnymi zdjęciami oraz grafiką w środku.
Walorem jest także zmniejszony format, wygodny do zabrania ze sobą i codziennego zagłębiania się w treść.
Któż nie zna księdza Józefa Tischnera i jego mądrych refleksji życiowych.
Są one przede wszystkich ściśle powiązane z Bogiem, religią, wiarą.
Czytając książkę z miłością w tytule, spodziewać by się mogło kwestii dotyczącej uczuciowości międzyludzkiej.
Ale, mamy tutaj miłość w szeroko ujętym aspekcie, tym psychologicznym, ale i filozoficznym.

"Miłość to przedziwna siła, która sprawia że to, co możliwe, staje się niemożliwe".

Autor przytacza przykłady z Biblii, ale także życia codziennego.
Czytamy, min. o: nadziei, dobroci, odwadze, winie i karze, miłosierdziu, pięknie, prawdzie, ważnych w życiu wartościach.

"Miłość daje siebie, nie wymuszając oddania, gdyby je wymuszała, byłaby sprawiedliwością".

Ksiądz Tischner przedstawia swój punkt widzenia, daje wskazówki, w jaki sposób pokierować miłością, aby ta była zgodna z naszymi oczekiwaniami, miała ścisły związek z Bogiem💜🙏
Miłość w dzisiejszych trudnych czasach, powinna ludziom otworzyć oczy i serca, ale tylko w tym dobrym kierunku-ku lepszemu życiu!
Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, ale warta przeczytania i pochylenia się nad tematem miłości w sposób bardziej dokładny, konkretny, rzetelny.
Wartościowa, zwłaszcza dla ludzi wierzących lub tych, którzy na swojej ścieżce życiowej wciąż poszukują Boga!

"Wystarczy człowieka pytać, mądrze pytać, ażeby ja jaw wyszła i prawda, i dobro człowieka".

Któż nie zna księdza Józefa Tischnera i jego mądrych refleksji...

• Wydawnictwo Znak
  • #WyzwanieLC2022
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Teologia, religia
  • Przeczytane książki, e-booki, wysłuchane audiobooki w 2022r.
  • Do kupienia
  • @na raz - e

Dodaj cytat z książki Miłość i inne wydarzenia