U źródeł myślenia

filozofia, etyka
Znak
2023-11-08
2023-11-08

Autor pisze w taki sposób, by zostawić odbiorcy wskazówki. Pozostawia wolność myślenia inaczej i cudowne jest to, że mimo jej filozoficzno-etycznego ukierunkowania nie obwinia się czytelnika o prawo do odrębności myślenia jak czasami ma to miejsce. Jakie przyjemne uczucie podczas spotkania z wyrazem i inną twarzą. Autor musiał być prawdziwie wolnym człowiekiem.
W lekturze tej książki odnajduje się diagnozę podłoża zachowań ludzkich w relacji z drugim człowiekiem. Ten zbiór fenomenów i zjawisk toczących się na płaszczyźnie życia ludzkiego jest opisywany w asyście konceptualizacji filozoficznych i oczami osoby duchowej. Byt człowieka opiera się na uniwersalnych transcendentaliach — prawdzie, pięknie i dobru. W materiale rozkłada się ich definicje na czynniki pierwsze i poszukuje ich genezy lub przyczyny istnienia oraz podstaw do ich uformowania.
Autor, posiłkując się nawiązaniem do ontologii, aksjologii, agatologii i gnoseologii odsłania kurtynę, za którą skrywa się człowieczeństwo, a raczej jego formy w realnym świecie. Tekst nie należy czytać umysłem nastrojonym na czytanie dosłowne jak schematyczne prawa fizyczne. Jak większość książek filozoficznych operuje abstrakcyjnym językiem i sposobem przetwarzania treści. Przykuwa uwagę dużo odniesień do starożytności. Myślę, że to również kwestia jakiejś szczególnej sympatii autora do tego okresu historycznego, a nie wyłącznie odniesienie naukowe.
Egzystencja ludzka umieszczana jest tu w pewnej przestrzeni, którą określa się jako horyzont agatologiczny, gdzie spotykają się prawdziwe twarze obcych sobie ludzi. Książka wymaga otwartości, inteligencji intrapersonalnej, emocjonalnej i wnikliwego przemyślenia. Ksiądz Józef Tischner opisuje to, czego społeczeństwo jest świadome, koegzystując ze sobą codziennie, a nie ma formy materialnej. Celem tej książki jest refleksja na poziomie metafizycznym, przebicie tego jednowymiarowego myślenia, na które zdaje się chorować współczesne społeczeństwo.
Rewelacyjna, by wykorzenić przekonanie, że istnieje jeden uniwersalny i prawdziwy sposób myślenia. Bogata edukacyjnie pod względem teorii filozofii. To ten typ książki gdzie nabierasz mądrości, innego spojrzenia i dojrzałości. Nie da się oddzielić człowieka całkowicie od części duchowej, bo prędzej czy później człowiek będzie szukał jego ekwiwalentu gdzie indziej przez swoją naturę. Taką puentę podarowała mi ta książka. Jeśli się to uda unicestwić kompletnie u ludzi - rodzaj poznania metafizycznego, będzie to oznaczać śmierć wartości na świecie, zawężenie krytyki rozumu, a to na końcu zawsze ma katastrofalne skutki dla społeczeństwa jako całości.

W lekturze...

czyli zbiór rozwiązań na temat istoty człowieka, roli wiary i rozumu, znaczenia solidarności między ludźmi 💫

to jedna z tych bardziej wymagających lektur » w moim odczuciu nie dla każdego i nie na jeden wieczór 😉

porusza kwestie, w których nie każdy swobodnie się odnajdzie choćby ze względu na dużą różnorodność poglądów i przekonań społecznych
(np. ateiści decydujący się na tę lekturę muszą mieć otwartą głowę ze względu na biblijne odniesienia, w przeciwnym razie lektura może okazać się męcząca)
nie mniej → autor świetnie wskazał te wszystkie niuanse i ludzkie słabostki 👌🏼

napisana jest bardziej wymagającym językiem » więc automatycznie trudniej/ciężej się ją czyta ✍🏼
nie mniej fakt, że nie jest to lekka lektura nie oznacza, że nie jest warta włożonego wysiłku 🔥

bez wątpienia najlepiej odnajdą się w niej osoby mające za sobą już pierwsze kroki w temacie filozofii, etyki, ludzkiej moralności, czy chrześcijaństwie 📚

ale bez względu na posiadane 'zaplecze', każdego czytelnika zmobilizuje do wielu refleksji i całkiem długich przemyśleć (pisze z doświadczenia 😉)

(np. ateiści decydujący się...

Piękna książka nie dla każdego.
Stoję tutaj w opozycji do zdania z okładki, a zdanie to brzmi: Jest to książka dla każdego, kto chce wiedzieć więcej. Dla osób ciekawych świata i drugiego człowieka.
Drogi czytelniku to jest piękna książka, zmuszająca do refleksji ale napisana wymagającym językiem. Nielekko, łatwo i przyjemnie z przymrużeniem oka, z jakąkolwiek dozą humoru. Jest to tekst moim zdaniem stricte dla osób "będących w temacie", i czytelnikowi będzie łatwiej, jeśli ma jakieś pojęcie o filozofii, etyce, moralności, chrześcijaństwie.
Zatem nie jest to książka dla uroczej osiemdziesięcioletniej babci z kółka różańcowego, bo to naprawdę czyta się trudno, ani dla wojującego ateisty, bo są to teksty katolickiego księdza, a co za tym idzie, mamy odniesienia do Biblii, Chrystusa czy szeroko pojętej filozofii chrześcijańskiej. No więc mam wrażenie, że owe dla każdego mocno się zawęża. Czy książkę polecam? Tak ale nie dla każdego.

Piękna książka nie dla każdego.

"U źródeł myślenia" to fascynujące dzieło ks. Józefa Tischnera, polskiego duchownego, filozofa i działacza społecznego. Książka ta jest zbiorem rozważań na temat istoty człowieka, roli wiary i rozumu oraz znaczenia solidarności między ludźmi.
🍂
Autor w sposób przemyślany i głęboki przedstawia swoje refleksje na temat pytania: "Kim jest człowiek?". Tischner analizuje różne aspekty ludzkiej egzystencji, przyglądając się zarówno aspektom materialnym, jak i duchowym. Jego spojrzenie jest jednocześnie filozoficzne i ludzkie, co czyni lekturę dostępną dla różnych czytelników.
🍂
Kolejnym istotnym elementem książki są rozważania na temat spraw wiary i rozumu. Autor nie unika trudnych pytań ani kontrowersyjnych tematów. Próbując połączyć te dwie sfery, Tischner ukazuje, że wiara i rozum mogą współistnieć, wzajemnie się uzupełniać, tworząc spójną całość. Jego podejście do tych zagadnień jest nowatorskie i otwarte na dialog.
🍂
Książka ta staje się swoistym manifestem dla tych, którzy pragną zrozumieć, jak wiara i rozum może kształtować etyczną postawę jednostki i społeczeństwa.
🍂
Język, w jakim została napisana książka, jest klarowny, choć momentami wymaga skoncentrowanej uwagi ze względu na głęboki charakter przedstawionych myśli. Tischner potrafi jednak przekazać swoje idee w sposób dostępny dla czytelnika o różnym stopniu zaawansowania intelektualnego.
🍂
W skrócie, "U źródeł myślenia" to lektura obowiązkowa dla tych, którzy interesują się filozofią, etyką społeczną i polską historią. Książka ta nie tylko przedstawia myśli autora na temat człowieka, wiary i rozumu, ale także inspiruje do refleksji nad własnym życiem i postawą wobec innych ludzi.

🍂

"U źródeł myślenia to książka, będąca dawką rozmyślań dla odbiorcy. O prawdzie, sumieniu, człowieku. Choć Tischner nie jest autorem, którego łatwo się czyta, jego rozmyślania są potrzebne i trafne. Warto poświęcić czas, by zagłębić się w źródła umysłu i zrozumieć pewne kwestie.

Książki autorstwa Ks. Józefa Tischnera są zawsze ogromnym czytelniczym wyzwaniem dla mnie, bo nie wiadomo, czego mogę się spodziewać, czy płynące od niego wskazówki będą cennym drogowskazem lub nie.

Najważniejsze jest to, że chce poznać jego twórczość i co tym razem na mnie czeka w tematykach, z którymi nie łatwo się w pojedynkę zmierzyć. To jest trudna do zapoznania misja. Pozostaje jedynie odkryć ją to, co pozostawił po sobie autor w rozważaniach.

Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się, że będę miała trudną do pokonania drogę całościowym jej odbiorze.

Książka pt. ''U źródeł myślenia'' autorstwa Ks. Józefa Tischnera składa się z 3 części.

Podoba mi się to, że autor doskonale potrafi wychwycić ludzkie słabości połączone z tym, co jest dla nich pozytywne, ale niekoniecznie takie musi być, bo nie ma takiej konieczności dążyć do ideału, bo ideał nie istnieje. Owszem jest, ale do niego krok po kroku dążymy.

Książki tej nie czyta się szybko, gdyż wymaga ona takiego dłuższego analizowania i zrozumienia, co ja jako odbiorca jestem w stanie dowiedzieć się z zamieszczonych głównych treści i czy są zawarte w niej takiego rodzaju zagadnienia, które mogą posłużyć jako przykład, aby często móc skorzystać na jego wartości.

Dla osób, które lubią zagadnienia, porównania związane z psychologią myślę, że będzie ona bardzo dobrą lekturą, rozważaniem nad tym, co jest dla człowieka dobre lub złe, ale nie zawsze to może bardzo dobre rozwiązanie, bo nie każdy ma czas na myślenie i szukać ku temu źródeł we współczesności.

Myślę, że będą zamieszczone fragmenty takich rozdziałów w poszczególnych częściach, które pokażą, od której strony mamy spoglądać na własny obraz i w jaki sposób możemy dokonać oceny i czy w ogóle jest chęć zobaczenia swojego drugiego ja w szczególnych dla nas chwilach przeznaczonych wyłącznie na myślenie.

Najbardziej przykuły moją uwagę trzy zagadnienia: wstęp do filozofii osoby, rodowód ludzkiej osoby, rozumienie i nierozumienie człowieka.

Uważam, że każdy czytelnik chcący poznać punkt myślenia w danym zagadnieniu, który tak naprawdę trzeba umieć zrozumieć, a nie tak udać, że on nie istnieje, bo on jest, ale się nie zawsze na jego temat rozmawia, bo wymaga głębszego poświęcenia czasu na niego.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarzu książki pt. ''U źródeł myślenia'' autorstwa Ks. Józefa Tischnera.

Warto przeczytać tę książkę.

Co jest Twoim źródłem? Zastanawiasz czasem nad sensem się? Co Cię prowadzi i pozwala lepiej poznać się?

„U źródeł myślenia” Ks. Józef Tischner.

Człowiek żyje. Jest tu i teraz. Niby sprawa oczywista ale… tak wiele rzeczy mamy do ogarnięcia. Tak wiele spraw do poznania, tak wiele nowych dróg do wybrania.

Filozofia często pomijana bądź umniejszana dziedzina wiedzy, która ogromnie wpływa na nasze jestestwo. Możemy się nie zastanawiać, możemy nie uznawać ale cały wszechświat składa się właśnie z pojedynczych cząstek mających bezpośrednio lub pośrednio wpływ na nas.

Te rozważania przybliżają nas do pełni poznania. Pokazują możliwości analizy zachowań i działań.
Umożliwiają myślenie o ludzkiej naturze w oparciu o swoje wnętrze i to co do około. Od zarania dziejów mędrcy oraz naukowcy… myślą 🧐🧐 A my?

Co było pierwsze prawda czy kłamstwo ?
Jak odnaleźć się w świecie pełnym sprzeczności ?
Na czym polega nasza mądrość ?

Ta książka to zbiór myśli i zastanowień. Dostajemy solidną dawkę wiedzy, nad którą trzeba przysiąść.
Czasem przeczytać kilka razy, czasem dać ponieść się zadumie. To nie jest łatwe i szybkie czytanie.

To treści, które najlepiej smakują gdy się je porcjuje. Dostarcza organizmowi powoli i w skupieniu. To książka na dni, miesiące a może i lata. Dająca wiele odpowiedzi ale i pozostawiająca czytelnika w pozycji pytania.

Każdy rozdział to bogactwo samo w sobie. Mądrujemy więc i włączamy głębokie poznanie szukając źródeł myślenia.

Jeśli lubisz wiedzieć więcej- to książka dla Ciebie 🧡

„U źródeł myślenia” Ks. Józef Tischner.

Filozofia często pomijana bądź umniejszana dziedzina wiedzy, która...

Ksiądz Tischner łączy w swojej filozofii trudne zagadnienia z prostymi przykładami. Polecam wszystkim, którzy chcą przeczytać mądrą książkę o relacjach międzyludzkich. Całość pozycji wciąga i nie pozwala tak łatwo oderwać się o przemyśleń, nawet gdy tematyka czy odbiór nie jest zbyt prosty i codzienny.

Ksiądz Józef Tischner potrafił dotrzeć do każdego człowieka, czy był to światły intelektualista czy prosty robotnik. Niezależnie czy wygłaszał wykład na uczelni, pisał artykuł czy głosił kazanie w małym wiejskim kościółku na Podhalu jego przekaz zawsze charakteryzowała prawda.
Prawda o kościele, jego wadach i bolączkach. Prawda o nas wiernych, którzy z imieniem Chrystusa na ustach często swoim zachowaniem zaprzeczamy w życiu codziennym chrześcijańskim cnotom. I w końcu prawda o świecie, który mimo, że pędzi i zmienia się na naszych oczach jest światem, który nadal opiera się na wartościach uniwersalnych: nadziei, wolności i miłości.

Często, gdy wspominamy tego zmarłego w 2000 roku duszpasterza umyka nam fakt, iż ksiądz Tischner był również uznanym filozofem, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej. Książka "U źródeł myślenia" jest zbiorem wykładów i tekstów filozoficznych, dotykających kondycji współczesnego człowieka oraz spraw wiary.
Lektura tej książki, kierowanej zdecydowanie do czytelników, którzy mają choć podstawową wiedzę z zakresu filozofii i interesują się tą dziedziną nie jest łatwa. Wymaga maksymalnego skupienia jak i umiejętnego dawkowania tekstu. Ja czytałam jeden, góra dwa rozdziały dziennie co i tak było dużym wyzwaniem intelektualnym. Dzięki temu jednak mogłam w pełni docenić głębię słów księdza Tischnera.
Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich zatytułowana jest "Kim jest człowiek?" druga nosi tytuł "Wokół spraw wiary i rozumu", ostatnia zaś "Inny".
Teksty zaś dotykają spraw fundamentalnych. Często są polemiką z innym filozofami, odwołując się nie tylko do nauki kościoła ale też literatury czy filmów.
Przez kilka dni analizowałam w głowie niezwykle ciekawy wykład o spotkaniach z ludźmi, które wymagają od nas aby stanąć z rozmówcą twarzą w twarz. Pytanie tylko czy to właśnie twarz pokazujemy drugiemu człowiekowi, czy może jest to maska bądź zasłona.
Ogromne wrażenie zrobił też na mnie tekst o wstydzie i uświadomienie sobie, że wstyd jest zawsze wyzwalany w nas przez "innego", którym może być człowiek albo... Bóg.
Z ciekawością przeczytałam też rozdział o wiecznym konflikcie miedzy wiarą a rozumem oraz ten wolności.

To była trudna, lecz niezwykle wzbogacająca lektura. Jestem przekonana, że przypadnie ona do gustu wszystkim tym, którzy w codziennym życiu co i rusz zadają sobie pytanie "dlaczego?". Polecam!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

Filozofia nigdy nie była mi szczególnie bliska. Czy na studiach, czy w kościele podczas kazań, kiedy padały zagadnienia filozoficzne, wyłączałam się – dlaczego? A no dlatego, że owe zagadnienia były dla mnie niezrozumiałe i przytłaczające.

Kiedy usłyszałam o ks. Tischnerze, dałam sobie ostatnią szansę – albo nareszcie się z filozofią zakoleguje, albo to nie dla mnie. Wiecie co? Nie myślałam, że tak bardzo zostanę przez nią pochłonięta!

„U źródeł myślenia” to wspaniała podróż po zagadnieniach, które towarzyszą nam na co dzień, jak człowiek i jego godność, cielesność, upływający czas, dobro i zło, czy wolność, która wydaje się najważniejszym zagadnieniem obecnego świata. Dzięki częstym odniesieniom do Biblii, czy tekstów kultury, zagadnienia i wnioski, które KS. Tischner prezentuje, stają się zrozumiałe dla czytelnika. Oczywiście, jeśli ktoś zaznajomiony jest z filozofią, znajdzie teksty wielkich myślicieli.

Dla mnie, jako osoby wierzącej bardzo zafascynowało połączenie prawd biblijnych i historii zbawienia z rozumem i filozofią. „U źródeł myślenia” pokazuje, że obie te sfery pozostają w stałej koneksji.

Książka jest wielką wartością nie tylko jako całość, ale również jako fragmenty myśli KS. Tischnera. Są w tej książce zdania, nawet bardzo krótkie, które uwalniają potok myśli i nad którymi, aby odkryć ich sens, można by zastanawiać się w nieskończoność. To są zdania, które nadają tej książce nieocenioną wartość – skłaniają do myślenia, i to takiego, którego pewnie dotychczas nie podjęliśmy i byśmy nie podjęli.

Ta książka to jedna wielka podróż w głąb myślenia i siebie. Skłania do rozmyślań i refleksji, a przede wszystkim fascynuje nas myśleniem filozoficznym jako czymś pięknym i ciekawym, a nie nudnym i niezrozumiałym. Ta książka i myśli w niej zawarte pozostaną ze mną na długo i jeszcze przez długi czas będę nad tymi zagadnieniami rozmyślać taak, jak prawdziwy filozof, bo jak zachęca ks. Tischner – nią może karmić się każdy z nas.

„U źródeł myślenia” to książka, która potrzebuje czasu, skupienia i dużej dozy otwartości na nowe myśli. Polecam tę książkę każdemu, kto chce choć trochę pochylić się nad sobą i każdym człowiekiem.
Dziękuję wydawnictwu Znak za umożliwienie odbycia tej wspaniałej podróży wgłąb myślenia ❤️

• Wydawnictwo Znak
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Chcę na papierze
  • Teologia, religia
  • Przeczytane w 2023
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki U źródeł myślenia