Wędrówki w krainę filozofów

Okładka książki Wędrówki w krainę filozofów Józef Tischner
Okładka książki Wędrówki w krainę filozofów
Józef Tischner Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Znak
2017-08-07
2017-08-07
filozofia historia filozofii

Urok i moc myślenia

Wspaniała lektura. Choć jest krótka, przekazuje więcej niż niejedna z dzisiejszych książek. Na pewno pozostawia też wiele pytań. Przypomina, jak to było, kiedy człowiek, mając niewiele, potrafił ,,być" bardziej, niż większość z nas w obecnych czasach - kiedy mamy wszystko, lecz to ,,wszystko" w rzeczywistości zabiera nam możliwość ,,bycia" w pełni. Jest to z pewnością książka, do której trzeba wracać, nie da się za jednym razem uchwycić całości zawartego w niej przesłania.

Jak na Tischnera, który moim zdaniem jest miałkim myślicielem, to jest to całkiem ciekawa i solidna książeczka. Trochę nietypowa w swoim gatunku, bo mało kto podejmując się zadania wprowadzenia laika w tematykę filozoficzną opowiada mu o Ricouerze. Zarzut o skrzywienie religijne jest absurdalny. To czysta filozofia.

Dostrzegam błędy logiczne Pana Tischnera w jego interpretacji pewnych koncepcji i założeń filozoficznych. W tej wędrówce postrzeganie i analiza hipotez/tez ( kwestia sporna) dokonywana jest poprzez pryzmat religii katolickiej.

P.B.

P.B.

nie miałam jeszcze do czynienia z tym co pisze Tischner ale wiem, że jest wzorcem dla wielu tych których ja cenię, nie wyłączając inspiracji w muzyce...... więc znalazłam wreszcie w czeluściach audycje. niestety mimo tego że są hipnotyzujące brakuje mi książki. żeby zatrzymać to co ulatuje. wędrówki w krainie filozofów i rozmowy z mistrzem Eckhartem. zawsze lubiłam filozofię ksiądz Tischner odkrywa dla mnie coś nowego. to coś dla tych którzy chcą się rozwijać, nie znaczy to wcale, że wszystko trzeba pamiętać lub rozumieć

Książka od lat nie jest dostępna szkoda, jeśli ktoś mi ją sprezentuje, lub znajdę w dobrej cenie chętnie zatrzymam to co uciekło. Nie wszystko do mnie trafia od razu, jeśli w ogóle, ale ocena zasłużona, nie można wciąż czytać rzeczy lekkich

Z wielką przyjemnością udałam się na wędrówkę po krainie filozofii, mając za przewodnika księdza Tischnera. I odświeżyłam sobie wiedzę na temat największych myślicieli, i przypomniałam sporo życiowych prawd, niby oczywistych, ale często niedocenianych.

Książka ma formę quasi wykładów na tematy najczęściej poruszane przez filozofów. Autor stara się odpowiedzieć, czym na przykład są prawda i kłamstwo, dobro i zło, nadzieja i zwątpienie. Własne refleksje poprzedza informacjami z historii filozofii, często odwołując się do Platona, Sokratesa, św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu.

Całość wyłożona jest jasno, przejrzyście, logicznie i ze sporą dawką refleksji.
W centrum zainteresowania księdza Tischnera stoi człowiek ze swoim skomplikowanym światem, trudnymi wyborami, codziennymi radościami i smutkami.

Żałuję, że nigdy nie udało mi się usłyszeć księdza Tischnera na żywo. Ta książka w jakiś sposób uzupełniła mi tę lukę - słuchając wykładów w wykonaniu autora, miałam wrażenie, że siedzę z nim przy stole, razem popijamy sobie herbatę z miodem i prowadzimy interesującą pogawędkę.

Polecam, bo to dająca wiele do myślenia lektura na dobre i złe chwile.

piękne słowo nie daje zgnuśnieć twojej głowie

piękne słowo nie daje zgnuśnieć twojej głowie