Jak żyć

Okładka książki Jak żyć Józef Tischner
Okładka książki Jak żyć
Józef Tischner Wydawnictwo: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM poradniki
poradniki
Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM
2000-01-01
2000-01-01
8386204443
etyka filozofia religia

Nieduża książeczka do przeczytania w jeden wieczór, a dająca powód do rozważań  na wiele dni. Pierwsza część, na temat przede wszystkim etyki, może być uznana za bardzo dobrą zarówno przez katolików, jak i osoby niewierzące. Druga część natomiast jest już bardziej hermetyczna, filozoficzna, o cięższej treści i języku.

Dla mnie cenna pozycja. Ks. Tischner pisze zazwyczaj przystępnie, choć miejscami tekst wymaga większego skupienia i bieżącej refleksji. Dużo rozmyślań bardzo uniwersalnych, ale głównie jednak odwołujących się bezpośrednio do chrześcijaństwa, takowej etyki i nauczania Kościoła Katolickiego. Czasami drażni dobór przykładów, mających poprzeć, czy zobrazować tezę autora w danym rozdziale - bywają one rażąco nieżyciowe, a wręcz groteskowe. Najbardziej trafiły do mnie chyba rozdziały o sumieniu, sumieniu wąskim/skrupulanckim. Ciekawy esej, także do niespiesznego czytania.

Lektura o której nie można zapomnieć, ciągle aktualna oraz należy do niej często powracać.

Rozważania o sprawach ważnych i wielkich.
Lektura do niespiesznego czytania.

Rozważania o sprawach ważnych i wielkich.
Lektura do niespiesznego czytania.

Bardzo pouczająca i warta przeczytania przez każdego człowieka książka.
"Nie pytaj zatem, komu bije dzwon nienawiści. Zawsze bije on tobie."

Bardzo pouczająca i warta przeczytania przez każdego człowieka książka.
"Nie pytaj zatem, komu bije dzwon nienawiści. Zawsze bije on tobie."

Po raz kolejny nie zawiodłam się. Ksiądz Tischner jak zwykle porusza dyskretnie nasze ludzkie problemy i stara się prowadzić za rączkę po meandrach naszego życia. Nie narzuca się nam, ale chcemy Go słuchać.

No właśnie, jak żyć? Przede wszystkim w prawdzie i ucziciwości. Tylko czym jest prawda? Czym jest uczciwość? Dostajemy bardzo jasne drogowskazy. Ksiądz Profesor rozumie nasze słabości i dlatego w książce tej zachowuje się nie jak mentor ale coach.

Nie wszystko od razu daje się spamiętać, dlatego książeczka została poukłada w rozdziały tematyczne, do któryh niezależnie możemy wracać.

Prosty, bardzo przystępny język. Czytając jakby słyszymy Księdza Tischnera, ten Jego spokojny głos, pełen ciepła i dodający nam odwagi.

Polecam.

Tischner pisze krótko, konkretnie i sensownie. W piękny sposób przedstawił etykę chrześcijańską.

• Religia
  • Filozofia