Kobiety z obrazów

Okładka książki Kobiety z obrazów Małgorzata Czyńska
Okładka książki Kobiety z obrazów
Małgorzata Czyńska Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Kobiety z obrazów (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Kobiety z obrazów (tom 1)
Marginesy
2020-11-25
2020-11-25
obrazy kobiety historia kobiet historia sztuki malarstwo

Czasami ciekawa. Ogólnie dużo błędów co mnie odrzuca.

Czasami ciekawa. Ogólnie dużo błędów co mnie odrzuca.

Mam kłopot z oceną. Nie wiem bowiem, jaki był zamysł autorki. W tomie jest szesnaście opowiastek o kobietach w różny sposób związanych ze sztukami plastycznymi. Są tu modelki, które fascynowały malarzy tak, że znalazły się na ich wielu dziełach. Są zacne, a z reguły niecnie zdradzane żony. Są osoby z towarzystwa, brylujące w świecie bohemy. I są artystki, które nie urodą, lecz twórczością zaznaczyły swoją obecność na tym świecie i nawet miały na niego wpływ.
Co jest wspólnym mianownikiem? Nie wiem. Bo fakt bycia kobietą, to chyba za mało. A i tak mam wrażenie, że prawdziwym bohaterem niemal każdej jest mężczyzna z którym te kobiety były jakoś związane..
Same opowiastki są też różne. Dla osób znających dzieje bohaterek, a raczej bohaterów nie są niczym nowym. Dla tych, którzy mieliby się zainteresować... No, może.
Co dla mnie wynika z tej lektury? Nic.

Interesujący zbiór historii i ciekawostek z życia wielkich artystów i ich muz.

Interesujący zbiór historii i ciekawostek z życia wielkich artystów i ich muz.

Miły wstęp/zbiór ciekawostek jeśli nie jest się znawca historii sztuki.

Miły wstęp/zbiór ciekawostek jeśli nie jest się znawca historii sztuki.

Przeciekawa i bardzo drobiazgowa. Autorka musiała zrobić naprawdę wnikliwy research.
Może i niektore historie były krótkie, ale były konkretne. Wiele sie z niej dowiedziałam (plus za dużo zdjęć!) i na pewno sięgnę po inne części.

To bardzo interesująca książka o artystach i o sztuce którą tworzą. Autorka w bardzo wciągający sposób przedstawia krótkie historie bardzo wielu twórców. Przedstawia podłoże ich twórczości oraz inspiracje, dylematy moralne, namiętności i miłości.

Książka dostałam na prezent od męża z okazji dnia kobiet, nigdy specjalnie nie interesowałam się sztuką, przede wszystkim dlatego, że uważałam że jej nie rozumiem. Ta książka oczywiście nie jest podręcznikiem który sprawi że wszystko stanie się jasne. Przekazuję jednak pewien ludzki aspekt sztuki, i uświadamia jak istotną jest ramą interpretacyjną. Podobnie jak perspektywa czasu w których jakiś artysta żył.

To zajmująca, choć mało wymagająca lektura, dla osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat sztuki jest jak najbardziej godna polecenia.

Bardzo ciekawe historie o słynnych malarzach i kobietach u ich boku.

Bardzo ciekawe historie o słynnych malarzach i kobietach u ich boku.

Od jakiegoś czasu moje zainteresowania zaczęły się rozszerzać. Nie wiem, czy wynika to z wieku, czy osiągnięcia pewnego rodzaju dojrzałości, ale zaczęłam dostrzegać piękno w różnego rodzaju sztuce. Kiedyś w ogóle nie zwracałam uwagi na obrazy, teraz mogę przyglądać się im godzinami i odkrywać kryjące się na nich szczegóły. Dlatego, kiedy natknęłam się na ten tytuł, wiedziałam, że muszę go poznać.

Sięgając po tę książkę, spodziewałam się czegoś innego. Czegoś pełnego ciekawostek i smaczków, niemalże plotkarskich kąsków, które odmienią moje postrzeganie słynnych obrazów.

Spodziewałam się, że każda z historii przedstawionych w tej książce dotyczyć będzie, jak wskazuje tytuł, konkretnej kobiety przedstawionej na konkretnym obrazie. Miałam nadzieję, że dowiem się, jak doszło do tego, że pozowała malarzowi i że ewentualnie zostanie mi przedstawiona jej krótka biografia, jeżeli była wyjątkowo ciekawa.

Tymczasem książka opowiada bardziej o malarzach niż muzach, o ich twórczości, relacjach, również ze wspomnianymi kobietami. Często przedstawione są ich życiorysy, które wcale nie są tak zajmujące, jak można się spodziewać. Rzeczone kobiety, zamiast w centrum uwagi, są jakby tłem opowiadanych historii.

Muszę przyznać, że zabrakło mi tutaj trochę selekcji materiału. Za mało było efektu „wow”, którego się spodziewałam. Być może wynika to z tego, że zdarzało mi się słuchać wypowiedzi znawców sztuki na temat poszczególnych dzieł i te zauroczyły i zaciekawiły mnie na tyle, że po tej książce spodziewałam się więcej. Mając porównanie, po prostu wypadła słabo.

Niestety tylko nieliczne postaci przedstawione w książce wydały mi się interesujące. W większości przypadków uważałam, że liczba poświęconych im stron, była zdecydowanie za duża. Możliwe, że to wina narracji.

Początkowe historie są napisane w dość chaotyczny sposób, co utrudnia odbiór. Dopiero przy piątej postaci – Witkacym, zaczyna się robić ciekawiej, co jest chyba raczej zasługą samego artysty niż autorki.

Tak naprawdę tylko dwie postaci przedstawione w książce, opisane zostały w sposób, którego się spodziewałam. Była to Frida Khalo oraz Misia Godebska. Ta pierwsza jako fascynująca malarka, widniejąca na wielu autoportretach. Ta druga jako niezwykle ciekawa postać, muza wielu artystów.

Pozostałe kobiety, jak już wspomniałam, przedstawione zostały albo w cieniu malarza – mężczyzny, albo nie były w moim odczuciu na tyle ciekawymi postaciami, żeby zapadły mi w pamięć.
Myślę, że nasze nastawienie i oczekiwania wobec danych pozycji czasami zaburzają trochę ich odbiór. Choć nie zawsze jesteśmy w stanie temu zapobiec.

Jestem przekonana, że znajdą się osoby, które będą zafascynowane wszystkimi historiami opisanym w książce. Mnie niestety trochę zawiodła, a nie uważam, żebym była nieodpowiednim jej odbiorcą.

Wśród moich regałów stoi jeszcze drugi tom „Kobiet z obrazów”, możliwe, że kiedyś i po niego sięgnę.

Nie do końca rozumiem wiele z tych negatywnych opinii.
Według mnie książka jest niesamowicie fascynująca przygodą, wiele z nazwisk zapisałam, by dowiedzieć się więcej na ich temat.
Jest wciągająca, intrygująca i przepełniona sztuką.
Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się, kto i z jaką historią znajdował się po drugiej stronie sztalugi...

Nie do końca rozumiem wiele z tych negatywnych opinii.
Jest wciągająca, intrygująca i przepełniona sztuką.

Wyzwanie LC styczeń 2023 - Przeczytam pierwszy tom cyklu lub serii
Wycieczka na drugą stronę sztalug. A każda informacja pozwala zobaczyć więcej niż udaną kompozycję i sprawnie położoną warstwę farby.
Doceniam i będę kontynuować przygodę.

Wyzwanie LC styczeń 2023 - Przeczytam pierwszy tom cyklu lub serii
Doceniam i będę kontynuować przygodę.

• Sztuka