Pamięć ciał

Sonia Draga
2020-10-21
2020-10-21
Katarzyna Dereszowska

Książka ciekawa szkoda tylko że wyjaśnienienie nie jest do końca tylko zostawia w domyśle

Giorgio Saveri- główny bohatere książki "Pamięć ciał" mieszka wraz ze swoją gospodynią Agneses w ogromnej posiadłości na peryferiach. Pewnej nocy poznaje tajemniczą, młodziutką Giulię. To spotkanie zmienia jego życie. Para zaczyna się spotykać, jednak po pewnym czasie Agnese nagle znika a na jaw wychodzą kolejne kłamstwa młodej kochanki Giorgia.
"Pamięć ciał" to całkiem przyzwoicie skonstruowany thriller obyczajowy, którego zakończenie ( i pewien wątek)przypomina mi trochę pewną baśń z dzieciństwa.

"Pamięć ciał" to całkiem...

Ksiżka podobała mi się do...finału. Trochę kryminał, trochę obyczajówka, trochę erotyk. Niestety rozwiązanie intrygi jakie podała autorka zniszczyło mi przyjemność z przeczytania ksiązki. Było jak dla mnie infantylne, nierealne i bez pomysłu. Owszem, domyslałam się, że bogaty Giorgio coś ukrywa i ma coś wspólnego z zaginięciami kobiet w okolicy, a seksowna kłamczuszka Gulia nie pojawiła się przypadkiem w jego życiu, ale takie rozwiązanie tej historii ???
Ja się zawiodłam

Książka niezbyt przypadła mi do gustu. Czytało mi się ją dosyć ciężko a fabuła niespecjalnie wciągała. Jedynie zakończenie wywarło na mnie ogromne wrażenie i było wręcz nieprawdopodobne. Będziecie mega zaskoczeni gwarantuję. Cały wątek kryminalny był dla mnie zbyt płytki i nieciekawy. Miałam większe oczekiwania co do tej powieści. Główny bohater Giorgio Saveri strasznie mnie denerwował i go nie polubiłam. Wydawało mi się, że nie myślał głową tylko tym co miał w spodniach. Jego kochanka Giulia była kłamliwą suką i wykorzystywała go przy każdej sposobności.
Akcja książki toczy się we Włoszech. Mężczyzna po rozwodzie zamieszkał sam w luksusowej willi w okolicach Piacenzy. Posiadłość była pełna drogich obrazów i dzieł sztuki. Giorgio dobiegał czterdziestki ale po samobójstwie ojca w górach, zakończył pracę w kancelarii i zaszył się w domu. Odwiedzała go tylko Agnese, która była jego gosposią. Pewnego wieczoru, gdy wracał do domu, spotkał kobietę, której zepsuł się samochód. Mężczyzna zabiera Giulię do siebie i zapewnia jej nocleg. Po kilku dniach zostają kochankami. W niedługim czasie ginie kilka kobiet w tym i jego gosposia, która była dla niego jak matka.
Nie odradzam Wam czytania tej powieści. Wręcz zachęcam do czytania, byście mogli sami poznać tę historię i wyrobić sobie o niej zdanie. Ja się okropnie wynudziłam i tylko chęć poznania zakończenia zmusiła mnie do czytania.

Bardzo wciągająca fabuła, ciekawi bohaterowie, akcja trzymająca do samego końca w napięciu, zaskakujący finał. polecam serdecznie :)

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, fabuła dość ciekawa, choć moim zdaniem nieprawdopodobna. Zakończenie zaskakujące i zupełnie nieprzewidywalne.. Pozycja ta raczej nie zapadnie na długo w mojej pamięci, ale być może znajdzie swoich odbiorców. Nie polecam więc, ale i nie odradzam. Każdy niech sam wyrobi sobie o niej zdanie.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, jeśli się nie mylę, jest to również pierwsza wydana w Polsce powieść pisarki. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Jak na pierwsze spotkanie wyszło całkiem nieźle, jednak mam jedno "ale", no może dwa, które mi tutaj przeszkadzały. Przeczytałam ją dość szybko ze względu na to, że bardzo się irytowałam, ale jednocześnie chciałam poznać zakończenie. Miałam swoją wizję i niemal do samego końca byłam przekonana, co się wydarzy. Jednak zakończenie, jakie zafundowała nam pani Marina, przeszło wszystko...

Irytowałam się ogromnie głównym bohaterem. Moim zdaniem przez 90% książki, był naiwnym głupcem, który myśli członkiem, tylko i wyłącznie. Widzi piękną kobietę i mimo tego, że gdzieś tam mu się ostrzegawcza lampka zaświeciła, to brnie dalej. Uzależnił się od osoby, której praktycznie nie znał. Widać było, że coś przed nim ukrywała, ale co tam, lepiej było iść do łóżka i zagłuszyć myśli. Strasznie mnie irytował tym zachowaniem oraz tym, że gdy było śledztwo, w ogóle nie wspominał o swej kochance. On, prawnik. Takie rzeczy! No nie mogłam tego znieść. A to, co wydarzyło się na końcu... Ależ byłam zdziwiona. Wy też będziecie, bo nic na to nie wskazywało. Nie na to...
Jest tu też Giulia. Ta dziewucha, kłamliwa i bezczelna. Bezczelna, bo wykorzystywała swoje atuty, by zranić Giorgia. Uwierzcie mi, jak tylko pojawiła się w książce poczułam, że się nie polubimy. Do niemal samego końca byłam przekonana, że to ona stoi za całym złem, jakie się dzieje. Ale im dalej w las, zaczynałam się zastanawiać, czy to faktycznie ona?
Postacie są dobrze wykreowane, być może celowo są dość irytujące, może dlatego, by nas zmylić? By jakimś cudem nie wpaść na pomysł, co tak naprawdę się tutaj wydarzy...

Cała recenzja na blogu

Giorgio po rozwodzie zamieszkuje w willi w której się wychował, wiedzie tam samotne życie. Miejsce nie koniecznie kojarzy mu się miło, ponieważ w dzieciństwie znęcał się nad nim ojciec. Ciągle krąży wokól mężczyzny duch przeszłości, który przypomina o upokorzeniach jakich doznał jako mały, niewinny chłopiec.

Pewnego dnia spotyka Gulie. Kobieta rozpala w nim wszystkie zmysły powoduje,że Giorgio czuje się rozumiany i akceptowany mimo swojej wielkiej traumy, ale przede wszystkim porzadąny, co mu niesamowite imponuje. Jednak z dniem pojawienia się kobiety w jego życiu zaczynają dziać się niepokojące rzeczy.
Pewnego dnia znika Agnes- gosposia,która była mężczyźnie bliższa niż matka.

I tu się wszytsko zaczyna. Cały wątek kryminalny, który nawet nieco mnie wciągał, ale czułam,że było go tak mało. A do tego relacja pomiędzy Giorgiem a Gulią rozwinęła się tak szybko, że przez to straciła swój urok. Wątki erotyczne, które pojawiały się co jakiś czas w książce sprawiały wrażenie wciągniętych w całą fabułę na siłę. Nie pasowały mi do całej reszty.
Sam bohater bardzo mnie irytował. Sprawiał wrażenie kogoś ,kto uważa, że cały świat powinien mu się podporządkować,bo miał ciężkie dzieciństwo. To chyba tak nie działa.
Był kapryśny, wybuchowy i wszechwiedzący, a do tego na siłę wykreowany na tajemniczego gościa.

Wielkim plusem jednak jest zakończenie. Totalnie mnie zaskoczyło i zbiło z tropu. Było wręcz przerażające. Ukazało zakamarki popsutej psychiki ludzkiej i odrażających cech ludzkości.

Pewnego dnia spotyka Gulie. Kobieta rozpala w nim wszystkie...

Przyjemna, wciągająca lektura. Akurat na chorobowy wypoczynek :-)

Przyjemna, wciągająca lektura. Akurat na chorobowy wypoczynek :-)

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Biblioteka!