Mężczyźni w potrzasku

Okładka książki Mężczyźni w potrzasku Kazimierz Kyrcz jr
Okładka książki Mężczyźni w potrzasku
Kazimierz Kyrcz jr Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Kuba Szpikulec (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Kuba Szpikulec (tom 4)
HarperCollins
2020-11-09
2020-11-09
Literatura polska kryminał

Okładka książki Bizarrotektyw Agata Francik, Aleksandra Knap, Marcin P. Kowalski, Rafał Kuleta, Kazimierz Kyrcz jr, R. A. Lafferty, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Szabla, Dominika Vicente, Robert Zawadzki, Zeter Zelke, Marcin Zwoleń
Bizarrotektyw Agata Francik, Alek...
Okładka książki Horyzont Zderzeń Fantastycznych #1 (czerwiec 2023) Sabina Bacior-Chadryś, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Adam Groth, Kazimierz Kyrcz jr, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Krzysztof Rewiuk, Michał J. Walczak, Ewa Zwolińska
Horyzont Zderz... Sabina Bacior-Chadr...
Okładka książki paskudZin #03: Bizarrowa Lista Przebojów Rafał Chojnacki, Agata Francik, Lidia Gręda, Aleksandra Knap, Kazimierz Kyrcz jr, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Szabla, Paweł Szewczyk, Zeter Zelke, Marcin Zwoleń
paskudZin #03:... Rafał Chojnacki, Ag...
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...

Nie czytałam poprzednich części, ale ta książka to był dla mnie za duży chaos. Gdyby ktoś poprosił o streszczenie to w zasadzie nie jestem w stanie zebrać tego w jedną spójna historię. Przeskakiwanie między sprawami/wątkami też nie było płynne przez co czasem potrzebowałam dłuższej chwili żeby skojarzyć o kogo chodzi.

Dobra i sprawnie napisana kontynuacja trzech poprzednich tomów.

Dobra i sprawnie napisana kontynuacja trzech poprzednich tomów.

"Sytuacje bez wyjścia

"Mężczyźni w potrzasku" to kolejny tom cyklu Kazimierza Kyrcza - popularnego pisarza grozy i kryminałów, który ma na swoim koncie samodzielne powieści, zbiory opowiadań oraz liczne teksty stworzone z innymi autorami. Jakiś czas temu opublikowałam tu recenzje poprzednich części serii - "Dziewczyny, które miał na myśli", "Chłopcy, których kochano za mocno" i "Kobiety, które nienawidzą", a teraz przyszedł czas na najnowszą. Jeśli dobrze pamiętacie, we wcześniejszych pozycjach najbardziej doceniłam ich naturalizm, bezkompromisowość oraz wartką, niejednokrotnie nieprzewidywalną, akcję. Sięgając po "Mężczyzn..." nastawiałam się więc na wciągającą jazdę bez trzymanki, licząc na to, że spodoba mi się równie mocno, co poprzedniczki. Co zastałam? Czy najświeższa książka Kyrcza dorównuje poziomem poprzednim i ponownie potrafi czymś zaskoczyć?

Fabuła "Mężczyzn w potrzasku" kontynuuje dzieje Sebastiana Bednarskiego i jego policyjnych znajomych. Tym razem Bednarski awansuje na szefa krakowskiego Archiwum X. W efekcie dostaje jedynie symboliczną podwyżkę, a tak naprawdę ląduje na bardziej pracochłonnym, mniej opłacalnym stanowisku. Jego służbowe przesunięcie wpływa ponadto na dotychczasowych współpracowników, którzy zostają oddelegowani do grupy zadaniowej Kosturka. Wszystko rozpoczyna się więc szczególnie niewesoło, w atmosferze rozczarowania i zamieszania. Tymczasem na naszych bohaterów czekają kryminalne sprawy do rozwikłania - Sebastian zajmuje się samobójstwem nastolatka z Suchej Beskidzkiej, a jego wcześniejsza część zespołu zabójstwem profesora Kornela Udanieckiego z radomskiego uniwersytetu. Jakby tego było mało, na horyzoncie pojawia się też zagadka związana z seryjnym mordercą i gwałcicielem kobiet - tzw. "Mleczarzem", ze względu na to, że jego narzędziem zbrodni staje się... butelka mleka. Czytelnik spotka się również z wątkami związanymi z życiem prywatnym służbistów - istotny jest tu m.in. rozwój relacji Bednarskiego z Edytą Fortuną. Jeśli chcecie poznać gorszące i ciekawsze szczegóły, zapoznajcie się z czwartym tomem cyklu Kazimierza Kyrcza.

Większość bohaterów "Mężczyzn..." powinna być świetnie znana czytelnikom poprzednich części serii, nie brakuje też jednak nowych, intrygujących twarzy, zwłaszcza wśród przestępców. Odbiorca może obserwować rozwój postaci Bednarskiego, zmagającego się aktualnie z ogromnymi wątpliwościami odnośnie działań własnej córki, która, pomimo niezbyt pozytywnych doświadczeń swojego ojca, również zamierza wstąpić do policji. Podobnie jednak jak i w prawdziwym życiu, tak i w powieści, rodzicielskie troski nie mają ogromnego wpływu na decyzje podjęte przez już dorosłe dziecko. Wśród przedstawionych w fabule policjantów nie brakuje wypalenia, traum i osobistych komplikacji wszelkiej maści, na co bezpośrednio wpływa kiepska organizacja instytucji, w jakiej przyszło im pracować. Mocniej zarysowana została tu zwłaszcza sytuacja związane z awansem, ewentualnymi podwyżkami i przeniesieniem pracownika policji na inne stanowisko. Wiele zdarzeń oraz decyzji bohaterów zaskakuje, stopniowo odkrywając kolejne tajemnice i nieszczęścia.

Akcja czwartego tomu serii dzieli się głównie na trzy najważniejsze wątki ekscentrycznych zbrodni. Gdzieniegdzie miałam wrażenie, że całość została nakreślona w nieco mniej brutalny sposób niż w poprzednich częściach, niemniej wciąż jest tu całkiem sporo naturalistycznych i drastycznych opisów. Przedstawione w powieści wydarzenia nieraz szokują i sprawiają, że czytelnik zadaje sobie wiele pytań - zarówno tych dotyczących ludzkiej natury, jak i licznych uchybień związanych z działalnością publicznych instytucji w Polsce. Wydźwięk historii ponownie wybrzmiewa dość pesymistycznie, choć są w niej też bardziej optymistyczne fragmenty. Język powieści charakteryzuje zaś obfitość kolokwializmów i bezkompromisowość. Zakończenie pozostawia czytelnika w stanie niedosytu i oczekiwania na dalszy ciąg w kolejnym tomie.

"Mężczyźni w potrzasku" to powieść wykreowana na bardzo wysokim poziomie, nastrojem przypominając ten znany odbiorcy z poprzednich części. Kazimierz Kyrcz znowu udowodnił, że nieszablonowych, nieprzewidywalnych pomysłów na fabułę wciąż mu nie brakuje. Bardzo chętnie sięgnę po kolejny tom cyklu o krakowskich policjantach. Do tej pory ani razu się na nim nie zawiodłam, więc jestem bardzo ciekawa, w jakim kierunku rozwinie się ich historia.

Moja ocena:

9.5/10, 6-"

"Sytuacje bez wyjścia

Kazimierz Kyrcz Jr. jest oficerem krakowskiej policji, a także pisarzem fantastyki i horroru, poetą i recenzentem. Swoją twórczość, pisaną często w duecie z młodszymi autorami fantastyki, określa mianem „miejskiej grozy”.
W maju 2017 roku miałam okazję recenzować powieść „Efemeryda”, którą napisał wraz z Robertem Cichowlasem, a w lutym tego roku „Chłopcy, których kochano za mocno”. Autor na swoim koncie ma wiele opowiadań, które zostały opublikowane w licznych antologiach. Jego twórczość została przetłumaczona na język angielski, rosyjski, czeski oraz słowacki.

Sebastian Bednarski po złapaniu Boba Zabójcy awansuje na nadkomisarza i zostaje szefem krakowskiego Archiwum X, co wiąże się z jego przeniesieniem i rozwiązaniem grupy policyjnej prowadzonej przez komisarz Edytę Fortunę. Awans niesie za sobą marną podwyżkę o dziesięć złotych i zwiększoną ilość pracy, z czego Bednarski nie jest wcale zadowolony. W miejsce starej grupy zadaniowej powstaje nowa, której przewodzi Zdzisław Kosturek, a w skład której wchodzi między innymi Antoni Patalita i Daria Zawadzka, którzy prowadzą sprawę zabójstwa prof. dr hab. Kornela Udanieckiego, wykładowcy na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.

Bednarski zaś w Archiwum X bada starą sprawę samobójstwa szesnastolatka z Suchej Beskidzkiej, który rzekomo miał się powiesić. Samobójstwo to budzi niepokój ojca chłopaka, który nie może uwierzyć, że jego syn miałby mieć powód, by targnąć się na swoje życie i choć dowodów na morderstwo brakuje, policja nie może zakończyć śledztwa.

Kolejną sprawą, której bliżej musi przyjrzeć się nadkomisarz Sebastian Bednarski, jest sprawa Mleczarza, który miałby atakować młode kobiety butelką mleka, a potem je gwałcić i mordować. Krakowskim policjantom trudno uwierzyć w istnienie tego zbrodniarza, gdyż dysponują zeznaniami tylko jednej ofiary, która przeżyła jego atak. Być może Mleczarz to tylko miejska legenda, a może istniejący w rzeczywistości niebezpieczny morderca.

To już czwarty tom o Kubie Szpikulcu, trzeci, który mam przyjemność czytać. W końcu zaopatrzyłam się w pierwszą część serii „Dziewczyny, które miał na myśli”, więc mam nadzieję, że niebawem będę po lekturze tej książki, dzięki czemu zyskam pełen obraz historii Bednarskiego i jego znajomych po fachu.

Tym razem Kazimierz Kyrcz Jr. pozytywnie mnie zaskoczył aż trzema śledztwami prowadzonymi przez dwie różne grupy policyjne. Jego główny bohater, Bednarski, rozwija się, dzięki czemu ta postać nie może znudzić się czytelnikowi. Zmienia się jego otoczenie, teraz nadkomisarz współpracuje z nowymi policjantami. Do jego nowej grupy należy aspirant Dariusz Darzęcki, zwany Palaczem, który nadużywa słowa „koks”, młodsza aspirant Majka Huńca o pseudonimie Mąka, który wziął się z powodu jej makijażu (nadmiernej ilości pudru i zbyt mocno wyregulowanych brwi),starszy posterunkowy Dominik Karinowski zwany Karino przez wzgląd na nazwisko i końską fizys. Najbardziej obiecującym członkiem załogi jest sierżant sztabowy Roman Więckowski, który nie ma ksywki, ale wydaje się najbardziej inteligentny z całej czwórki. Na szczęście mamy jeszcze Edytę Fortunę, która pomaga Sebastianowi jak za dawnych lat. Mężczyzna może liczyć na jej wsparcie i w pracy, i poza nią. W końcu ich związek wciąż kwitnie.

Dalsza część recenzji na: http://tamczytam.blogspot.com/2020/12/mezczyzni-w-potrzasku.html

Autor: Kazimierz Kyrcz jr

Tytuł: Mężczyźni w potrzasku.

Bednarski awansuje na nadkomisarza, ale jego radość trwa krótko. W uznaniu zasług zostaje szefem krakowskiego Archiwum X.

Wspierany przez niezbyt według niego rozgarniętych policjantów musi teraz zająć się wyjaśnianiem nierozwiązanych, zadawnionych spraw. Jedną z nich, z pozoru błahą, jest samobójstwo młodego chłopaka, którego rodzice nie wierzą, by zginął z własnej ręki.

Dokonane przez Bednarskiego i jego ludzi ustalenia nikogo jednak nie uszczęśliwią. Prawda i fałsz jak zwykle przenikają się w różnych aspektach codzienności.

Jest to kolejna historia o Bednarskim. Książka wciągnęła mnie od samego początku, jednak miałam kilka chwil, by odłożyć książkę. Zaczęłam się w pewnym momencie gubić i zastanawiać o co chodzi. Minęło to w momencie którym zaczęłam czytać książkę do końca. Niestety stało się tak przez to, że musiałam odkładać ją kilka razy. Okładka jest inna, a zarazem śliczna i pasująca do innych tomów. Bednarski czasem wydaje się być człowiekiem władczym, co łączy się z jego zawodem. Spodobała mi się całość i na pewno będę zaglądać do twórczości autora.
Ocena 8/10.

Autor: Kazimierz Kyrcz jr

Tytuł: Mężczyźni w potrzasku.

Okładka zdecydowanie pasuje do dwóch poprzednich części. Fajnie by było, gdy wydawnictwo wydało pierwszy tom, który okładkowo również by pasował. Widzimy męską twarz, w kolorze szarości i odrapaniach czerwono niebieskich. Specyficzna, wzbudzająca uczucia niepokoju. Nie posiada skrzydełek, więc nie ma dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kremowe stronice, duża czcionka, odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane. Literówek brak.

Jest to moje trzecie spotkanie i... trochę się zawiodłam. No dobrze, trochę bardzo... Spodziewałam się takiej mocnej historii, że coś mnie tutaj mocno zaskoczy, obrzydzi, cokolwiek... Niestety nic takiego nie miało miejsca, nic nie wzbudziło we mnie jakichkolwiek emocji. Po przeczytaniu tej książki mam mieszane uczucia i jedną myśl: czy wszyscy policjanci piją alkohol? W każdej możliwej chwili...? Wiem, na co stać autora i naprawdę myślałam, że wydarzy się tutaj coś, co wzbudzi we mnie jeszcze większe zainteresowanie. Że z nieukrywaną ciekawością będę czekać na kolejny tom. Oglądałam również trailer zapowiadający powieść i było naprawdę nieźle. Plusem jest to, że czyta się szybko i lekko i nie wiedząc kiedy książka przelatuje nam przez palce.

Cała recenzja na blogu

"Mężczyźni w potrzasku" to czwarta część serii o Kubie Szpikulcu i po przeczytaniu poprzednich (niestety pierwszej się jeszcze osobiście nie dorobiłam😔) dość mocno czekałam na kolejną. Dorwałam się do niej z pewnością, że się nie zawiodę i hmm no cóż... Nie, nie zawiodłam się, w każdym razie nie za bardzo... Ale jakby czegoś mi w tej części zabrakło, jakiegoś lepszego zakończenia. Niby sprawy prowadzone przez Bednarskiego kierującego teraz Archiwum X były ciekawe, nie wiało nudą, czytało się szybko i klimat wciąż mi odpowiadał, bo był taki sam jak w poprzednich tomach. A jednak lekkie rozczarowanie czekało na końcu. Może autor specjalnie to zrobił, zostawił czytelnika w niedosycie, żeby sięgnąć po kolejny tom. Hmm... może. Jeśli tak to mu się udało. Z pewnością będę czekała na kolejną część i mam nadzieję, że wtedy już się zupełnie nie zawiodę😊

,,Mężczyźni w potrzasku" to czwarta część serii o Kubie Szpikulcu i małopolskiej policji. Sebastian Bednarski awansuje na nadkomisarza i ma w związku z tym jeszcze więcej pracy. Czwarta gwiazdka na pagonach wiąże się z podwyżką rzędu dziesięciu złotych miesięcznie, więc nie jest zbyt zachwycony. Wkrótce w uznaniu zasług (m. in. za złapanie Boba Zabójcy) zostaje szefem krakowskiego Archiwum X, ale nie cieszy to Kosturka, Patality oraz Zawadzkiej, którzy zostają wykluczeni z zespołu Bednarskiego i pełnią służbę w nowej grupie zadaniowej pod przewodnictwem Kosturka, która ma znaleźć zabójcę prof. dr hab. Kornela Udanieckiego wykładającego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.

Na plus tej powieści muszę zaliczyć prowadzenie trzech spraw kryminalnych w tym samym czasie przez odrębne zespoły policjantów, bo dzięki temu akcja jest ciekawsza i cały czas coś się dzieje. Nadkomisarz Bednarski jak zawsze zgrywa twardziela i luzaka, ale tak naprawdę zależy mu na łapaniu złoczyńców. W Archiwum X zajmuje się wyjaśnieniem nierozwiązanych starych spraw. Jedna z nich dotyczy rzekomego samobójstwa szesnastoletniego chłopaka z Suchej Beskidzkiej, którego ciało znaleziono w pustostanie, a druga sprawa dotyczy grasującego po ulicach Mleczarza atakującego kobiety butelką mleka... Bednarski z każdym dniem szefowania iksom przekonuje się, że jego zespół nie poraża jakością, inicjatywą, a nawet policyjne żarty są na żenująco niskim poziomie. Musi jednak pracować z takimi ludźmi jacy są w jego grupie: Palaczem-aspirantem Dariuszem Darzęckim zafiksowanym na słowie koks; Mąką-aspirantką Majką Huńcą z nadmiarem pudru na twarzy i wyskubanymi brwiami; Karino-starszym posterunkowym Dominikiem Karinowskim o końskiej fizys i Romanem Więckowskim-starszym sztabowym bez ksywki, bardzo spokojnym z przebłyskami inteligencji. Grupa z Archiwum X nie jest mocna, ale jak zawsze Bednarski może liczyć na wsparcie Edyty Fortuny. Nadkomisarz Bednarski nie tylko w pracy przeżywa ciężkie chwile. Nie jest zadowolony z tego, że jego córka złożyła dokumenty do policji, ale czasy kiedy miał coś do powiedzenia w kwestii jej wyborów już minęły. Gosia chce pracować w policji i złapać zabójcę mamy, ale dla Sebastiana nadal jest małą córeczką i słodkim kurczaczkiem.

Podobnie jak w poprzednich częściach z cyklu autor zwraca uwagę na problemy finansowe w policji i dzielenie środków finansowych pomiędzy przyjaciół królika, którzy nie muszą się niczym wykazać, a i tak dostają podwyżki wynagrodzenia, podczas gdy policjanci z ogromnym dorobkiem zawodowym, ale bez pleców nie mogą na nie liczyć, mimo ciężkiej pracy po godzinach. Takie dzielenie premii skłóca załogę, a komendant może w takiej sytuacji łatwiej rządzić. Praca organizowana jest w specyficzny sposób, dzięki czemu jedni mają jej ciągle w nadmiarze, a drudzy czas na kawę i plotki. Policja to same pociotki, przyjaciele królika i pozoranci, a kiedy przydupas potrzebuje awansu usuwa się innego policjanta ze stanowiska. Przyznam, że czytając w tej książce o pracy policji nasuwała mi się jedna myśl-policja to istny cyrk na kółkach.

,,Mężczyźni w potrzasku" to kolejny bardzo dobry kryminał Kazimierza Kyrcza, w którym krąży seryjny morderca i gwałciciel, a policyjna sekcja Archiwum X odkopuje dawne niewyjaśnione sprawy zabójstw. Są czynności śledcze, mobbing w policji, niszczenie poczucia wartości podwładnych, a do tego mocne opisy, dużo wulgaryzmów i alkoholu. Jednym słowem w książce jest wszystko to, do czego przyzwyczaił nas już Kazimierz Kyrcz Jr. Polecam:)

Wybierzemy się dzisiaj do naszych starych znajomych z Krakowa. Pamiętacie nadkomisarza Bednarskiego i jego załogę, bohaterów cyklu książek Kazimierza Kyrcza Jr? To właśnie oni- mają do rozwiązania kilka nowych zagadek kryminalnych, a my im w tym pomożemy.

Tytuł: Mężczyźni w potrzasku

Cykl: Kuba Szpikulec (tom 4)

Autor: Kazimierz Kyrcz Jr.

Wydawnictwo: Harper Collins

Co u nich słychać? Kuba Szpikulec wciąż chodzi wolno, a zespół Sebastiana zostaje rozdzielony. Bednarski razem z Edytą przechodzi do Archiwum X. Jego koledzy tworzą nową grupę zadaniową pod przewodnictwem Kosturka. Obydwa zespoły mają do rozwiązania kilka nowych frapujących spraw, a przyjaciel Bednarka Michał Walczak też nie próżnuje, także obiecuję Wam, że nudzić się na pewno nie będziecie.

Uważam, że rozdzielenie funkcjonariuszy na dwa zespoły to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki temu zyskujemy jako czytelnicy dużo nowych wrażeń i mamy okazję poznać kolejnych, bardzo ciekawych, jak to u Kyrcza bywa bohaterów. Pan Kazimierz nie tworzy nijakich protagonistów. Tu każdy jest "jakiś. Czasami budzi sympatię od pierwszego wejrzenia, innym razem odrzuca swą prowienencją, ale zawsze budzi w nas niesamowite emocje i jest to wielki plus tej książki.

Autor jak zwykle zabiera nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach. I jak zwykle obraz, jaki nam rysuje, nie napawa nas optymizmem. Widzimy tu szarość i nijakość naszego rodzimego krajobrazu, ale niestety nie możemy zarzucić panu Kazimierzowi, że nie jest obraz prawdziwy, niestety nie. Oj nie wiem, czy mieszkańcy Radomia będą Panu wdzięczni, za te kilka zdań o ich rodzinnym mieście, nie wiem.

Cóż tu dużo pisać, ten kryminał po prostu się czyta. Z zapartym tchem, szeroko otwartymi oczyma i momentami z niedowierzaniem. W tej książce zawarte jest wszystko, co polskie. Jak pisałam wcześniej obraz szarości, beznadziei i marazmu nie napawa nas optymizmem, ale jest bardzo swojski i znany każdemu z autopsji. Nie możemy posądzić autora o żadne uproszczenia i upiększania fabuły, bo on pisze to co po prostu codziennie widzi i obserwuje/ Można się oburzać, obrażać i strzelać "focha", ale kłamstwa panu Kyrczowi zarzucić nie można. I może jestem dziwna, ale mnie się ten cykl czyta bardzo dobrze. Kolejne tomy wciągają mnie od pierwszej strony, a napięcie nie opuszcza aż do ostatniej. I podejrzewam, że z Wami będzie tak samo. Bo to po prostu bardzo dobre powieści kryminalne są. I tyle.

Podejrzewam, że to nie jest, nasze ostanie spotkanie z krakowskimi funkcjonariuszami i jestem bardzo ciekawa, czy w kolejnym tomie dowiemy się w końcu, kim jest Kuba Szpikulec?

Serdecznie zapraszam Was w tę bardzo polską i emocjonującą podróż, na pewno wrócicie z niej pełni wrażeń. Miłej lektury i do następnego!

Dorota Skrzypczak

Tytuł: Mężczyźni w potrzasku

Cykl: Kuba Szpikulec (tom 4)

Autor: Kazimierz Kyrcz Jr.

Wydawnictwo: Harper...

Da się przeczytać.

Da się przeczytać.

• Szukam
  • Egzemplarze recenzenckie .
  • Kryminał sensacja thriller
  • Od wydawcy / księgarni / autora 2021