Harry Potter i Deponent Założycieli

Okładka książki Harry Potter i Deponent Założycieli Marcin Dęga
Okładka książki Harry Potter i Deponent Założycieli
Marcin Dęga Wydawnictwo: accio.pl Cykl: Bractwo Czarnej Gwiazdy (tom 2) fantasy, science fiction
Bractwo Czarnej Gwiazdy (tom 2)
accio.pl
2020-06-17
2020-06-17
Harry Potter fanfiction

Pierwsza część tego fanfika podobała mi się bardziej, niestety w tej robi się, jakby to ująć, jeszcze bardziej fanfikowo? Autor wpada na takie pomysły, że człowiek już nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić, że coś podobnego mogłaby wymyślić Rowling. Główna intryga jest raczej męcząca, niż ciekawa. Niezmiernie irytował mnie też motyw zauroczenia Harry'ego w Lisie Turpin. Ponadto autor co chwila kogoś uśmierca, zarówno postaci wymyślone przez Rowling, jak i swoje własne. Za dużo tego. Do tego dochodzą jeszcze niepotrzebne bluzgi (jest ich wprawdzie tylko kilka w całym fanfiku, ale nie pasują w ogóle do klimatu) oraz absolutnie cringe'owa i niepotrzebna wzmianka o seksownej bieliźnie i czymś tam jeszcze, związanym z seksem, nie pamiętam o czym dokładnie (moje szczęście).
Plusy? Dwie nowe postaci - córka Dudleya i nowy dyrektor Hogwartu - są ciekawe i polubiłam je.

Druga część fanowskiej kontynuacji Harrego Pottera. Nie tak dobra jak pierwsza, ale i tak polecam wszystkim, którzy mają potrzebę wiedzieć co będzie dalej 😂.
Pierwsza część to Harry Potter i pętakl wężoustych, druga to Harry Potter i deponent założycieli. Obie do pobrania za darmo. Nie chcąc za bardzo spojlerowsć skupię się na pierwszej części. Jest to część kontynuująca historię po insygniach. Nasi ulubieni bohaterowie są dorośli, mają dzieci. Młody Albus zaczyna pierwszy rok w szkole. Nazwałbym to alternatywną wersją dla przeklętego dziecka. Ciekawie ukazany świat dorosłych. Rzeczy niegdyś proste, piękne i czyste są skomplikowane. Ludzie nie są jednoznacznie dobrzy lub źli. Bohaterowie popełniają błędy, błądzą, zmieniają się.

W mojej opinii część duuuużo słabsza od części 8. Taka Potterowska telenowela, pełna słabych dram. Oczywiście, Rowling też nie oszczędzała bohaterów w swoich książkach, ale jednak te wszystkie ich niepowodzenia, przeciwności, tragedie, problemy i straty były takie jakieś ludzkie, normalne. Tutaj mamy zwykłą brazylijską telenowelę. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że ten dorosły Harry jest po prostu dupkiem. To nie jest dorosły mężczyzna, który jest skomplikowany i bywa trudny w odbiorze, ma swoje wady, ale ma też zalety. Nie, ten Harry to kretyn, który wiecznie mówi coś "sucho" (zresztą wszyscy mówią w tej książce coś albo sucho, albo wesoło),zachowuje się okropnie wobec swoich przyjaciół i rodziny, jest dziecinny i egoistyczny. Według mnie ta postać nie ma w ogóle zalet. Ponadto dziwne są te wszystkie "mugolskie" bójki (od kiedy to czarodzieje zamiast używać różdżek wolą się z kimś bić? Raz by może przeszło, podkreśliło wyjątkowość sytuacji itd., ale bez przesady). Poza tym Dursleyowie w jadowicie zielonym samochodzie, Petunia z śliwkowymi włosami? Przecież oni gardzili oryginalnością, chcieli być tak zwyczajni i normalni jak tylko można. Mimo, że autor bardzo się usprawiedliwia i broni swoich pomysłów w Komentarzach, to do mnie te tłumaczenia nie trafiają, a cała część wygląda po prostu na nieprzemyślaną.

Drugi tom fanowskiej wersji dalszych losów Harrego Pottera nie rozczarował mnie, choć dostrzegłam w nim pewne... mankamenty. Nie przeszkodziło mi to jednak w pozytywnym odbiorze książki. Napisana trochę naiwnym językiem, trochę jakby na siłę elementami "dorosłości", zupełnie nieistotnymi dla treści. Ale jest moc. Nie rozumiem jednak, dlaczego zniknęła wcześniej dodana recenzja pierwszego tomu. Ktoś chyba usuwa dane tych książek na lubimyczytać.pl - a przecież autor wszędzie podkreśla, że jest to wersja fanowska i darmowa, więc nie narusza żadnych praw autorskich.

• ♡ 2022
  • Fajne