Wybór

Agora
2021-12-10
2021-12-10
Polityka Tusk Applebaum przyszłość

Może takie porównanie wyda się niektórym czytelnikom nie na miejscu, ale mimo to pozwolę sobie jednak przywołać poprzednią książkę D. Tuska "Szczerze" . Wspominam w tym momencie czasy względnego spokoju na scenie politycznej, choć już pod rządami PiS. Donald Tusk opowiadał o swoim życiu, rozmowach z politykami, podróżach, lekko kpił z polityków PiS. Książka...

Trochę przerysowana, cukierkowa i jednowymiarowa pozycja, choć daje do myślenia.

Najpierw zaznaczę, że jako emocjonalnie niezaangażowany w plemienny konflikt polsko-polski, przeczytałbym podobny zbiór rozmów np. prof. Andrzeja Nowaka czy prof. Roszkowskiego z Jarosławem Kaczyńskim. Natomiast co do samej książki ma ona w swojej diagnozie sporo racji, tylko, że całą tą narrację "kupią" fanatycy Platformy Obywatelskiej.
Przykładowo mamy się oprzeć w...

Tusk już dziś faktycznie zapowiada, że nie uzna wyniku wyborów, jeśli je przegra. To kolejny przykład potwierdzający diagnozę Viktora Orbána o dokonującej się „transformacji niedemokratycznej” – demokracji liberalnej w antydemokratyczny liberalizm.

Mądrych, elokwentnych ludzi o nietuzinkowych życiorysach zawsze warto posłuchać. Ta rozmowa tchnęła trochę nadzieji i trochę spokojniejsza patrzę w przyszłość.

Dosyć oczywiste te rozmowy niestety. Rozkręcili się jak dla mnie w drugiej połowie książki :) Ostatecznie wyszło bardzo przeciętnie.

Zapewne, co bym nie napisał, zapewne to odbierane z perspektywy politycznej. No cóż, gdy wywiadu udziela jeden z liderów formacji partyjnej, trudno o inne skojarzenie. Do tego wywiad prowadzi ktoś, kogo też można politycznie osadzić jako żonę jednego z polityków tejże formacji.
Ale! (jestem zwolennikiem określania, że „tak, ale…” oznacza po prostu „nie”) Wywiad prowadzi...

to nie jest książka do oceny, to jest książka do przeczytania

Pomyślałem sobie, że dla jakiegoś porządku, może wręcz z poczucia obywatelskiego obowiązku muszę przeczytać tę książkę i wysłuchać, co mają do powiedzenia wrogowie Polski. A że są to wrogowie, mogłem się tylko upewnić, po wysłuchaniu niniejszego audiobooka bardzo uważnie i skrupulatnie.
Ciężkie to było dla mnie doświadczenie. Smutne. Przygnębiające. Sabat marksistów. W...

Świetne rozmowy. Czytać i myśleć, uczyć się. Wybór to wiedza.

• 2022
  • Audiobook