Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu

Okładka książki Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu
Anne Applebaum Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Twilight of democracy
2020-07-21
polityka społeczeństwo nacjonalizm autorytaryzm

Okładka książki Wybór Anne Applebaum, Donald Tusk
Ocena 7,0
Wybór Anne Applebaum, Don...
Okładka książki Matka Polka Anne Applebaum, Paweł Potoroczyn
Ocena 7,7
Matka Polka Anne Applebaum, Paw...

Jedną z najlepszych książek drugiej dekady XXI wieku. W sposób szczegółowy, pracochłonne opisuje rozlew fali populizmu, która zalała Europę. Polecam!

Książka napisana tak, aby nie rzucić niekorzystnego światła na swojego męża i jego politycznych kolegów.

Trudno w świecie polityki coś wieszczyć. A tu książka z 2020 roku trafnie określa tendencje polityczne świata.

Jesli chcesz wiedziec co sie w swieci dzialo lub dzieje,przeczytaj "Zmierzch demokracji"Anne Applebaum.Autorka na przykladzie takich panstw jak,Polska,Wegry, Usa za prezydentury D Trumpa,pokazuje nam kryzys w jakim w tych panstwach pograza sie demokracja.Ksiazka obnaza politykow tak zwanej prawicy,ktorzy zaczeli skrecac niebezpiecznie w kierunku nacjonalizmu,autokratyzmu.To rownierz ksiazka o glebokich podzialach,o tym jak ludzie sie redykalizuja.Ta ksizaka mowi nam ,ze owa polaryzacja pogladow sprawia,ze nie jestesmy juz przeciwnikami w politycznym sporze,ale wrogami.Smutne to jak politycy poprzez swija populistyczna polityke,moga poroznic narod,rodzinyn,wrecz malzenstwa.Analiza tematow jest spojna i klarowna i dokladnie w punkt.Biorac te ksiazke wiedzialem,czego moge sie spodziewac i nie zawiodlem sie.

Bardzo cenię i podziwiam na co dzień Panią Anne Appelbaum jako jedną z wybitniejszych publicystek i ta książka jest właśnie najlepszym przykładem, że mistrzynią w swoim fachu. Kapitalnie napisana książka, która swoją tematyką wciąga od pierwszych stron, jak również w sposób bardzo wnikliwy, a zarazem jasny i prosty przedstawia zagrożenia płynące dla systemu demokratycznego. Warto sięgnąć i zapoznać się.

Bardzo dobra książka opisująca i wyjaśniająca złożone zjawiska polityki zarówno krajowej jak i międzynarodowej oraz wyzwań z jakimi jej oraz nam wszystkim przyszło się zmierzyć w dzisiejszych czasach.

Książka nie jest aż tak pesymistyczna jak wskazuje tytuł. Ja bym ją zatytułował "Kryzys demokracji".
Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Książka opisuje polityków prawicowych i centro-prawicowych, którzy skręcili w stronę nacjonalizmu i autorytaryzmu w różnych krajach Europy i USA.
Książka mniej skupia się na zmianach w poszczególnych krajach, a silniej zmianach w wypowiedziach i zachowaniach polityków.
Autorka przetaczając często swoje powiązania z bohaterami książki sprawia wrażenie mało obiektywnej.
Autorka obserwuje podobny trend w wielu krajach. Za powody podaje globalizacje, przemiany społeczne i tęsknotę za przeszłością.
Dla mnie, personalizacja przemian nie uczyniła książki bardziej przystępnej, ale przysłoniła problemy i zmniejszyła obiektywizm.
Książka nie jest zła, ale myślę że jej tezy bez wycieczek osobistych można by przedstawić na mniejszej ilości stron.

Początek książki miałem trudny. Dużo wątków polskich i sprawiał wrażenie, ze treść nie przystanie do tytułu. Po przeczytaniu całości mogę jednak powiedzieć. ze się nie zawiodłem. Pogłębiona i ciekawa analiza trendów antydemokratycznych w Europie i świecie. Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki Pani Applebaum.

Jak zwykle bardzo dobra książka Anne Applebaum, w której autorka opierając się na faktach, licznych źródłach oraz własnych doświadczeniach stawia diagnozę i wyjaśnia zmieniające się tendencje społeczne od demokracji po reżimy autorytarne w różnych częściach świata. Podobało mi się w tej książce, że jej wydźwięk finalnie nie jest pesymistyczny. Raczej pokazuje, że to, co teraz przeżywamy to nic nowego, jedynie prawo cyklu i być może wystarczy przeczekać gorsze czasy, pozostając aktywnym i wiernym swoim ideom. W mojej opinii to też najbardziej osobista książka tej autorki i być może dlatego tak dobrze się ją czyta.

Anne Applebaum Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu Zobacz więcej
Anne Applebaum Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu Zobacz więcej