Wyzwanie czytelnicze LC

Czerwony głód

Wydawnictwo: Agora SA
7,7 (178 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
34
8
52
7
63
6
15
5
3
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Red Famine
data wydania
ISBN
9788326826146
liczba stron
500
kategoria
historia
język
polski
dodał
Hipcio

Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast...

Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku.

W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich politycznych celów…

W swojej książce Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu za sprawą przemyślanych politycznych decyzji Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.

 

źródło opisu: http://www.empik.com/czerwony-glod,p1179630788,ksiazka-p

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (982)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6732
allison | 2018-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

O takich książkach jak "Czerwony głód" moja nieodżałowana babcia mówiła, że są straszne. Straszne, bo spędzające sen z powiek. Straszne, bo niedające spokoju na jawie, wciąż "swędzące" i natrętnie nawracające, każące myśleć o tym, co się przeczytało, nawet wtedy, gdy wcale nie ma się na to ochoty.

Anne Applebaum wykonała tytaniczną pracę, zbierając, a następnie segregując i wykorzystując materiały do swojej głośnej książki, obok której nie można przejść obojętnie.
Jestem pełna podziwu dla jej reporterskiego i literackiego warsztatu, dla sposobu przekazywania bogatej wiedzy w sposób szczegółowy, a jednocześnie przystępny i w pełni zrozumiały nawet dla laika.

Autorka w pierwszej połowie swojej książki opisuje przede wszystkim wydarzenia historyczno-polityczne oraz społeczne, które doprowadziły w latach 30. minionego wieku do tzw. wielkiego głodu na Ukrainie, dramatu, jaki pochłonął miliony ofiar. Jest to przerażające samo w sobie, a zadziwiające tym bardziej, że doszło do tego...

książek: 573
Jeżynka | 2018-05-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 maja 2018

"Czerwony głód" Anne Applebaum to książka niezwykle wnikliwa, poparta najnowszymi badaniami wielu instytutów historycznych badających klęskę głodu na Ukrainie. To pozycja która sięgając do historii Rosji po rewolucji udowadnia że zagłodzenie milionów Ukraińców w latach 1932-1933 było celowym działaniem Stalina. Miało ono na celu złamanie ducha niezależności i odrębności w Ukraińcach których chęć pielęgnowania swojego języka i kultury była odbierana przez przywódcę ZSRR jako wichrzycielstwo i zagrożenie dla jedności Związku Radzickiego.

Wprowadzona w sposób brutalny kolektywizacja była początkiem procesu mającym uczynić z Ukrainy głównego eksportera zboża na zachód za które otrzymywano twardą walutę niezbędną do finansowania rozwoju przemysłu.
Nierealne plany mówiące o tym ile zboża Ukraina ma wyprodukować i ich niewykonanie skutkowało nałożeniem przez władze kar dla całych wsi i kołchozów których nie było z czego płacić. Przy jednoczesnej grabieży nawet najmniejszych ilości...

książek: 460
Papusza | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Książka „Czerwony głód” Anne Applebaum opisuje historię "wielkiego głodu" w latach 1931-1933 jaki doświadczyła najbardziej Ukraina, do niedawna zwana „spichlerzem Europy”. Autorka pokazuje historię ZSRR od czasów rewolucji w 1917 r. i jej wpływ na przymusową kolektywizację. W wyniku kolektywizacji rolnictwa chłopi mieli oddać swoją ziemię i zwierzęta hodowlane do powstających kołchozów i sowchozów. Władze radzieckie napotkały silny opór ze strony chłopów którzy nie byli chętni do pozbywania się swojej ziemi czy krowy. Zarządzono przymusowe rekwirowanie wszystkiego co chłop posiadał. Uważano, że „kułaków”, wrogów nowego ładu i porządku, trzeba zniszczyć bądź unicestwić, a cały ich majątek przymusowo odebrać. Narzucano olbrzymie kontyngenty dostaw produktów rolnych, jakie chłopi musieli oddać nieodpłatnie nowej władzy. Nie było możliwe sprostać tak zawyżonym żądaniom. Nastąpiły procesy i wywózki do innych regionów, zakaz swobodnego przesiedlania się chłopów do innych miejsc, paczki...

książek: 112
Darkiz | 2018-09-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2018

Dwa totalitarne mocarstwa XX wieku czyli hitlerowskie Niemcy oraz stalinowski Związek Radziecki nie tylko utopiły świat we krwi i łzach, udowadniając, że nie ma takiego okrucieństwa i zbrodni, której nie dałoby się wcielić w życie, ale "wychowały" również całe zastępy oddanych funkcjonariuszy-katów - prawdziwe "bestie w ludzkiej skórze".
Książka dobrze napisana dużo interesujących szczegółów ludobójstwa o którym każdy powinien wiedzieć ...A na które przez wiele lat była zmowa milczenia ! Najgorsze że winni nie zostali ukarani ! Ale tak to jest sprawiedliwości nie było i nigdy nie będzie .Trzeba mieć nadzieję że nigdy czegoś takiego nigdzie już nie będzie ...


„Ludzie ludziom zgotowali ten los”
Straszne jest to że komuś może imponować Stalin lub Hitler !
Podobizny tych dwóch powinny być tylko drukowane na papierze toaletowym ;)

A tak po za tym książkę polecam !

książek: 410
astaldohil | 2018-10-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2018

Wstrząsająca kronika przerażającej zbrodni Stalina na narodzie ukraińskim, uknutej pod osłoną haseł propagandy "kolektywizacji" i "rozkułaczania". "Czerwony głód" to pełna analiza ludobójstwa - w skali niewyobrażalnej i bez precedensu w historii - przez zagłodzenie i wydarzeń, które pochłonęły masę ludzkich istnień, przysporzyły niespotykanego cierpienia najbardziej bezbronnym, odebrały dorobek całego życia i godność, oraz pchnęły w odmęt szaleństwa i ku zbrodni kanibalizmu najbiedniejszych mieszkańców Ukrainy i innych rejonów wiejskich pod wpływami Rosji.

"Czerwony głód" Anne Applebaum to jednak nie tylko drobiazgowe opracowanie syntetyczne wydarzeń Hołodomoru z lat 1932 - 1933, ale również opowieść o latach unicestwiania świadomości narodowej, oraz niszczenia dziedzictwa kulturowego i historycznego Ukrainy, oraz późniejszym tuszowaniu zdarzeń z czasu Wielkiego Głodu, zarówno przez Stalina, jak i niechcących go "drażnić", bądź pragnących zyskać sobie jego przychylność, polityków...

książek: 432
Nina | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Hołodomor, przez lata przemilczana, a nawet negowana zbrodnia Stalina. Badacze czasami porównują ją do Holocaustu. Spierają się, czy można Wielki Głód nazywać ludobójstwem.

Najstraszniejsze są opisy jak głód zabijał. Nie są to jedynie suche, analityczne opracowania. Są to historie konkretnych ludzi, często całych rodzin. Śmierci fizycznej nierzadko towarzyszyła śmierć psychiczna i moralna, dzieciobójstwo, kanibalizm, nekrofagia... Młoda Polka, oskarżona o szpiegostwo i zesłana na jedną z Wysp Sołowieckich, spotkała tam Ukraińców, którzy opisywali, „ jak ich dzieci zmarły z głodu i jak oni sami, niemal umierający, gotowali ciała swoich dzieci i je jedli. Działo się to, gdy byli w stanie szoku wywołanego głodem. Później, gdy zrozumieli, co się stało, stracili rozum.” Lektura tych rozdziałów jest najtrudniejsza. Badacze Hołodomoru wyliczyli, że liczba jego bezpośrednich ofiar sięga 3,9 milionów.

Poznawcza wartość książki Anne Applebaum, trudna do przecenienia, to szczegółowa,...

książek: 34
egonolsen | 2018-03-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2018

Anne Applebaum po raz kolejny pokazuje że jest znakomitą dokumentalistką. Problem Hołodomoru pokazany jest z nakreśleniem całego tła, począwszy od 1917 roku. Czyta się z zaciśniętym gardłem zastanawiając się jak to możliwe że człowiek człowiekowi zgotował ten los.

Książka jest o tyle współczesna i bardzo na czasie, że również pokazuje jak niewiele potrzeba, żeby porządek zmienić w chaos i jak łatwo sprawić jest, żeby dzisiejsi sąsiedzi skoczyli sobie jutro do gardeł wyrzynając się w pień.

Wreszcie znakomicie z niej przebija to, co w naszej geopolitycznej rzeczywistości jest normą - to, czy ktoś jest bohaterem, czy zdrajcą jest kwestią bardzo płynną, a historia nigdy nie jest prosta. Jest zbiorem zniuansowanych półtonów, o których tylko głupiec (których dziś niestety nie brakuje) może się wypowiadać w skali bieli i czerni.

Wygląda na to, że my, Słowanie, nie możemy tak do końca pisać o swojej historii, bo lepiej to wychodzi tym, którzy nie mają naszych blizn, skrzywień i...

książek: 209
EdytaDe | 2018-10-16
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2018

Po książki Anne Applebaum zawsze sięgam z przyjemnością. Autorka pisze bardzo przystępnie i poruszane przez nią trudne tematy stają się przejrzyste i zrozumiałe.
`Czerwony Głód` opowiada o klęsce głodu na Ukrainie i stawia tezę, iż był on wywołany celowo przez najwyższe władze ZSRR. Nakreśla historię Ukrainy zaraz po I wojnie światowej i trudne początki kształtowania się ukraińskiej świadomości. Dotyka tematyki mniejszości narodowych na tych obszarach, oraz polityki Polski (skrótowo) i ZSRR, oraz ich konfliktach w dwudziestoleciu międzywojennym.
Jest to lektura godna polecenia, gdyż zagadnienie jest bliskie naszej historii oraz ciekawie wkomponowuje się w temat aktualnego konfliktu na Wschodzie Ukrainy.
Autorka opiera się o źródła archiwalne oraz o wspomnienia ludzi dotkniętych klęską głodu. Jest to lektura przejmująca. Ogólnie jest dobrze napisana, chociaż w częściach opowiadających o lokalnej polityce, trzeba się pilnować, by nie zgubić wątku. I chyba przez to, w pewnych...

książek: 310
zetbasia | 2018-07-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Hołodomor - zbrodniczy plan Stalina zgładzenia ukraińskich chłopów niechętnych kołchozom i zniszczenia tożsamości narodowej ludności Ukrainy. Jak można zniszczyć naród? Zagłodzić! Stalinowscy rabusie kradli wszystko co nadawało się do jedzenia, ludziom została trawa, psy, koty, kora drzew, korzonki. Zdarzały się przypadki kanibalizmu, zabijano dzieci, lub nieostrożnego sąsiada. Ludzie umierali długo i w strasznych męczarniach. Klęska głodu pochłonęła ok. 3 miliony ofiar. Były to lata 1932 - 1934. Nikomu nie wolno było mówić co się dzieje na Ukrainie. Fakty utajniano, zakłamywano. Stalin nie czuł się winny. Mechanizmy tego ludobójstwa poznałam dzięki tej książce. I pomyśleć, że "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Przerażające! Trzeba o tym mówić i wiedzieć

książek: 132
Age | 2018-08-05
Na półkach: Przeczytane

Niesamowita wiedza, lubię takie książki, od których aż bije przygotowaniem i zgromadzonymi materiałami. Cieszę się, że autorka opisała zdarzenia, które poprzedzały Hołodomor, ale bezpośrednio do niego doprowadziły. Zabrakło mi trochę więcej o samym głodzie - 20 stron to dla mnie trochę za mało. Poza tym Applebaum, jak dla mnie odczłowieczyła to wydarzenie, zasypując czytelnika wagą i ilością zboża, a nie skupiając się na samym człowieku - jak dla mnie było tego zdecydowanie za mało. Nie podobało mi się także stwierdzenie, że teraz naród ukraiński może odetchnąć, bo już wszystko z siebie 'wyrzucił'. Jako potomkini ofiar Wołynia, nie mogę się z tym zgodzić. Napawa mnie jednak radością to, że książki o trudnych tematach powstają.

zobacz kolejne z 972 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Lektury na zimę

Jakie nowości przygotowały polskie wydawnictwa na zimowy czas? Poniżej prezentujemy przegląd zapowiedzi na nadchodzące miesiące, a wśród nich finałowy tom monumentalnej „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda, powrót Martína Caparrósa, autora cenionego „Głodu”, a także kolejną powieść niezwykle popularnej B.A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd