Kocur

Bibliotekarium
2020-07-31
2020-07-31
powieść kot

Okładka książki NieOCZYwista antologia Olga Bartnik, Dominika Caddick, Jacek Fleiszfreser, Ada Johnson, Bruno Kadyna, Andrzej Konefał, Marta Kopacz, Marcin Korcbuch, Magdalena Krok, Magdalena Lytek-Dehiles, Radosław Olek, Anna Partyka-Judge, Kamil Prabucki
NieOCZYwista a... Olga Bartnik, Domin...
Okładka książki Rubieże Rzeczywistości. Antologia. Tom 2 Weronika Andrzejewska, Tomasz Andrzejewski, Lech Baczyński, Kamil Bury, Przemysław R. Cichoń, Kamila Ciołko-Borkowska, Tomasz Fąs, Jacek Fleiszfreser, Janusz Jurgielewicz, Bruno Kadyna, Jakub Karbownik, Marek Kolender, Weronika Kossowska, Magdalena Kowal, Marcin Kowal, Dariusz Kraszewski, Aleksandra Kuźma, Hanna Lejer, Sonia Lipska, Karol Matlachowski, Marek Myszograj, Piotr Niwa, Maja Podolska, Paulina Remus, Karol Senator, Anna Sikorska, Gabriela Sowińska, Justyn Julian Talaga, Wojciech Terlecki, Marek Tomasik, Anna Turzyńska, Paweł Użwa, Robert Zawadzki
Rubieże Rzeczy... Weronika Andrzejews...

Historia opowiadana oczami kota. Beret jest grubym, zadbanym pupilem domowym. Do czasu. Pewnego dnia jego właścicielka przywozi go na wieś. Świat zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni a każdy dzień jest walką o przetrwanie.
🙀
Dla mnie całkowita abstrakcja. Gadające zwierzęta 😸 Druga książka w życiu po Folwarku zwierzęcym, która jest pisana z takiej perspektywy. Taki powiew świeżości. Historia opowiadana oczami Bereta składnia do refleksji. Targało mną wiele uczuć. Od rozbawienia i sympatii poprzez smutek i złość. Nasz bohater każdego dnia walczył z nowym otoczeniem. Uczył się, jak postępować i stawał się ofiarą manipulowania. Idealnie można to przełożyć na świat ludzki gdzie niezrozumienie napędza do nienawiści a każdy jest ponad każdym. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i będzie mógł się porównać do jakiegoś zwierzęcia 🤣
Rozdziały są krótkie, brnie się w nie bez poczucia upływu czasu. Dwa wieczory i książka przeczytana. Okładka jest przepiękna. Czego chcieć więcej? Nic tylko czytać ♥️ Polecam 😍

🙀

Dobre! Pierwej myślałem, że to opowieść dla dzieci, ale ta sprawa dość szybko się wyjaśniła. O czym to opowieść? W zasadzie zależy do Ciebie. Bo może być o szlachetnej idei powrotu do swojej pierwotnej natury. O tym, że nie da się wygrać z genami. Albo o tym, że nie zawsze świat, w którym się wychowałeś, musi cię definiować.

To dobra książka, bo pozwala Ci na dziesiątki interpretacji. Dlatego szczerze polecam - czytać!

Ja "Kocura" słuchałem i ciężko było. Lektor starał się i walczył z kocim językiem, ale wychodziło... dziwnie. Ni to wiejsko, ni to podlasko, nijako. Jakby brak zdecydowania. Ale kondor z amerykańskim rodowodem? Świetny.

Jeszcze jedno, nie sugeruj się żadną miarą nawiązaniami do Orwella. Amen.

To dobra książka, bo pozwala Ci na dziesiątki...

Paniusia - idiotka wzięła do miasta trzytygodniowego (????) kotka. Po jakimś czasie odwiozła tego kotka z powrotem bo jego obecność nie pasowała teściowej. Niewykastrowanego kotka oczywiście odwiozła, w warunki, które dobrze znała, urągające nawet podstawowym zasadom posiadania psa czy kota. Tamże kotek niczym Rambo albo jakiś inny marvell odniósł miażdżące zwycięstwo nad mnożącymi się bez ograniczeń lokalsami i podjął rozmnażanie osobiste. A tak mu się to bieda-życie wiejskie spodobało, że został na zawsze.
Wszystko to oczywiście najnowszą polszczyzną z przestawnym szykiem czasowników zwrotnych opisane i nawet kot brwi nie posiadający zmarszczyłby je tak jak to uczynił w tej opowiastce.
Tradycyjne porównania do wielkiej literatury tradycyjnie okazały się jedynie tradycyjnym chwytem marketingowym.

Wartościowa powieść o nas ludziach przez pryzmat zwierząt. Autorowi udało się uchwycić relacje między człowiekiem a pupilem w zależności od podejścia do bracia mniejszych. Ważnym też przekazem tej książki jest to, że nie wolno krzywdzić swojego pupila, a tak się stało na początku z Beretem. Ten miejski kot, żyjący w domowych pieleszach trafia do rodziców swojej właścicielki. Ci są rolnikami i dla nich zwierzęta muszą być praktyczne.

Beret więc staje przed poważnym wyzwaniem - koniecznością przetrwania w nieznanych mu warunkach. Musi się szybko uczyć, oceniać relacje z innymi zwierzętami, a także ogarnąć kwestie przetrwania. I tu pojawiają się uniwersalne wartości znane nam ludziom.

Ta książka to także punkt wyjścia do dyskusji na temat zwierząt, jak my ludzie ich traktujemy.

Ta książka to bardzo ciekawe doświadczenie. Podeszłam do niej sceptycznie, czułam, ze może mi się nie spodobać, bo jak to, kot narratorem? To musi być historia dla dzieci lub młodzieży. Tymczasem koci narrator i plejada pierwszo i drugoplanowych bohaterów stworzyła przekrój społeczeństwa bardzo ludzkiego. Szybko okazało się, że jest bez znaczenia ile kto ma nóg i czym zakończonych, czy posiada ogon, czy nie i gdzie sypia. W "Kocurze", w świecie zwierząt chodzi dokładnie o to samo, o co w świecie ludzi, o władzę, żarcie, spryt, a także o lojalność, zasady i o to, że agresja nie doprowadza do niczego dobrego. Podobnie jak szaremu człowiekowi tak i społeczności wiejskich zwierząt lepiej się zyje mając za przywódcę mądrego i zrównoważonego przedstawiciela.
Bruno Kadyna stworzył alegorię pełną trafnych spostrzeżeń i wniosków, momentami dotkliwą w swej szczerości. Autor posiada zadziwiająca zdolność identyfikowania się ze swoimi bohaterami, gdyby koty potrafiły pisać, byłabym pewna, ze kot jest autorem tej opowieści.

Przeczytałam dość nietypową książkę.
Głównym bohaterem i narratorem jest kot.
To z jego kociej perspektywy poznajemy świat.
Niepozorna gabarytowo powieść mnie zachwyciła. Tematyką, sposobem napisania i wrażliwością Autora.
Nie ma tu kociego miziania i delikatnych mruczand.
Jest świat zwierząt na wsi, które muszą dbać o siebie, opiekować nawzajem i chronić.
Ludzie mieszkają w domu, one w stodole, budzie na polu.
Miejski kociak, grubasek podrzucony przez niby kochającą właścicielkę rodzicom.

Początkowo bezradność Bereta wzbudzała żal.
Potem z każdym dniem i doświadczeniem nabrał wiejskiej ogłady.
Stał się kocurem.

Piękna, prosta w przekazie opowieść o zbiegach okoliczności, wyborach i uporze. O walce by wszyscy byli bezpieczni.

Historia o świecie zwierząt, gdzie hierarchia została oparta na wzorcu ludzkim.

Gorąco polecam. Brawo dla Autora.

Przeczytałam dość nietypową książkę.
Głównym bohaterem i narratorem jest kot.
To z jego kociej perspektywy poznajemy świat.
Nie ma tu kociego miziania i delikatnych mruczand.
Ludzie mieszkają...

Książka o brutalności życia zwierząt na wsi, z perspektywy zwierząt, ale dużo mówi o człowieku. Zrobiła na mnie duże wrażenie, bardzo dobrze został oddany klimat polskiej wsi.

Czasami immersje psuły porównania których kot nie miałby prawa wiedzieć, np. "kołtuny jak dredy u rastamana".

Audiobook przeczytany wyśmienicie, a zdarzały się momenty, które na pewno były wymagające do zinterpretowania na głos.

Czy znacie książki Bruna Kadyny?
Oto przedstawiam Wam kolejną. Tym razem pisaną z perspektywy kota. Kocura, miastowego cwaniaczka.
Wypasiony, rozpieszczony kanapowiec, zmanierowany i kochany. Jednak nadchodzi kres jego sielanki. Jego pani zawozi go na wieś. Tam musi walczyć o siebie, odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Czy rozpieszczony kanapowiec przeżyje wśród innych zwierząt? Czy zostanie zaakceptowany przez inne zwierzęta?
Nie chcę za dużo Wam zdradzać. Historia Bereta tak naprawdę otwiera oczy na wiele uczuć, skłania do refleksji. Wbrew pozorom to nie tylko swawolna historia o kotku.
Książka jest wzbogacona ilustracjami malarki pani Wilgi Badowskiej ❣️❣️
"Kocur" dostępny jest także w audiobooku.
Ja polecam. Dwoma rękami jestem na tak.

Czy znacie książki Bruna Kadyny?
Czy rozpieszczony kanapowiec przeżyje wśród innych...

Poznajcie Bereta. Oto kocur mieszczuch, lubi poleniuchować, pobawić się, dobrze zjeść, oraz jak każdy domowy pupil, nie gardzi pieszczotami.
Niestety pewnego dnia nadchodzi koniec tej sielanki. Sandra, jego Pani, zawozi go do swoich rodziców i zostawia na ich gospodarstwie.
Od tej pory, kot musi nauczyć się radzić sobie sam.
Poznaje wiejskie zwierzęta, które udzielają mu cennych wskazówek, mających pomóc mu odnaleźć się w nowej sytuacji. Jednak jak to w życiu bywa, na swojej drodze spotka zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Cała historia zostaje nam opowiedziana, właśnie z perspektywy kota.

Jak sam autor wspomniał kiedyś w wywiadzie, pierwotnie chciał napisać książkę dla dzieci, jednak to co finalnie czytelnik dostał do ręki, jest opowiastką dla dorosłych. Raczej nie dajcie tej książki dzieciom, ani tym młodszym, ani tym starszym, zwłaszcza bardziej wrażliwym.

Często przypisujemy naszym pupilom ludzkie cechy, czy zachowania. Mówimy: Jaki to leży smutny, albo siedzi obrażony.
Autor w "Kocurze", uczynił podobnie, ale któż z nas, tak naprawdę wie, co myślą i czują zwierzęta?
Z pewnością w książce możemy odnaleźć pewne sytuacje, które znajdą odniesienie w zachowaniu ludzi. Wystarczy pomyśleć, jak się zachowujemy, na obcym terytorium, w nowym otoczeniu. Jeden będzie gościem, drugi zechce wprowadzić swoje rządy.

Spodobały mi się wątki z wielkim ptakiem Fredem, oraz kurą. Niestety od pierwszej strony, nie polubiłam Sandry. Posiadanie zwierzaka w domu, to wielka odpowiedzialność, należy to dokładnie przemyśleć, zanim zdecydujemy się na ten krok. Zwierzak to nie zabawka, nie odkładamy go na bok, bo się znudził, czy też z jakichkolwiek innych powodów.

Trzy lata temu, przeczytałam książkę "Metalowa Dolna", która była debiutem autora (wydana w 2015r.) Bardzo ujął mnie tą książką, do dziś doskonale pamiętam, o czym jest, oraz każdemu ją polecam. Książka zaskakująca, i przejmująca.
"Kocur" jest kompletnie inny, ale też i tematyka różna, co jest w pewnym stopniu zaletą, gdyż autor nie trzyma się jednego gatunku, czy schematu. Nie twierdzę, że książka nie jest ciekawa, jednak nie nazwałabym jej przezabawną, ani rewelacyjną. Jest dobra, z przesłaniem, jednak wolę czytać takiego Kadynę, jakiego dostałam w jego debiucie, czy innych opowiadaniach.
Zachęcam do przeczytania tej, jak i pozostałych książek autora. Ja planuję przeczytać jeszcze "Wpływ", oraz "Ciężki bagaż".
Byłabym zapomniała, jeśli podoba się wam okładka, w środku znajdziecie więcej kotów w wykonaniu Wilgi Badowskiej, według mnie wszystkie cudowne.

Od tej pory, kot musi nauczyć się radzić sobie sam.
Poznaje wiejskie zwierzęta, które udzielają mu...

Kocur to historia Bereta ,który przez swoje zachowanie zostaje wydelegowany z mieszkania .
Beret musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości ,z daleka od zawsze pełnej miski i ciepłego kąta do spania .
Tutaj trwa walka o jedzenie i o przetrwanie .Trzeba umieć uchronić się przed psami ,które tylko czyhają na swoją zdobycz .
Beret zostaje zmanipulowany przez innego kota ,ale czy się opamięta ?
Czy zacznie inaczej spoglądać na całą sytuację ? Co jeszcze odkryje ?

Bardzo wciągająca lektura i bardzo inna od dotychczasowych książek Bruna .

Polecam ,bo naprawdę warto przeczytać .

Ps. Przedstawiony świat zwierząt niewiele różni się od świata ludzi ,bo opisane sytuacje zdarzają się w naszym ,ludzkim świecie .

Beret zostaje zmanipulowany przez innego kota ,ale czy...

• Literatura piękna
  • Bruno Kadyna