NieOCZYwista antologia

Dziś pragnę podzielić się z wami moimi wrażeniami po lekturze "Nieoczywistej Antologii" – zbioru opowiadań, który skrywa w sobie dwanaście fascynujących historii. Choć kiedyś nie przepadałam za opowiadaniami, to ten tom udowodnił mi, że wystarczy trafić na odpowiednie pióro, by zakochać się w tej formie literatury.
Nietypowe opowiadania o dwunastu kobietach stanowią główny wątek tego zbioru. Każda historia to nowe spojrzenie na życie, pełne romansu, grozy i nuty horroru. Autorzy zaskakują nietuzinkowym podejściem do tematów, eksplorując niestandardowe postacie kobiet. Każda z bohaterek nosi w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że czytelnik z łatwością odnajdzie w nich cząstkę siebie.
Przygoda czytania tych opowiadań okazała się fascynująca i trochę dziwna, skłaniając do refleksji nad kobiecą naturą. Autorzy błyskotliwie podchodzą do różnych sytuacji życiowych, ukazując nieoczywiste aspekty kobiecego zachowania. Kobieta, podobnie jak wszechświat, pozostaje nieodkrytym tajemniczym obszarem, bez instrukcji obsługi.
Dla tych, którzy poszukują czegoś nowego, te opowiadania są prawdziwym skarbem. Osobiście spędziłam z nimi bardzo przyjemny wieczór. Szczególnie poruszające okazało się opowiadanie "bezUżyteczna", umiejscowione w mojej rodzinnej miejscowości – Wałczu. Autorka tego utworu zasługuje na szczególne wyróżnienie, a jej tekst na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci.
Zachęcam was do odkrywania pierwiastków z tych niezwykłych kobiet, które skrywają się w tych fascynujących opowiadaniach. "Nieoczywista Antologia" to podróż, której nie możecie przegapić.
Jestem bardzo ciekawa ile wy byście odkryli w sobie z tych właśnie kobiet?

Nietypowe opowiadania o dwunastu kobietach stanowią główny...

Miałam przyjemność spotkać jedną z autorek podczas Targów Książki w Krakowie.

Książka zawiera 12 krótki opowiadań głównie o kobietach robiących rzeczy niestereotypowe i niestandardowe.

Ciężko ocenić tę książkę jako całość, ze względu na to, że nie była ona pisana przez jedną osobę. Jednakże uważam, że dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie i jest to świetna okazja, żeby zapoznać się z wieloma autorami.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i zdecydowanie polecam, jeżeli potrzebujemy krótkiej lektury, która daje nam dobry materiał do rozmyślań na temat kobiecości i dlaczego niestereotypowe myślenie i zachowanie jest ważne. Pokazuje też różne aspekty kobiecości i dynamikę relacji.

Serdecznie polecam

Miałam przyjemność spotkać jedną z autorek podczas Targów Książki w Krakowie.

Dziś mija dokładnie rok od ukazania się świetnej antologii, na którą składa się dwanaście opowiadań dotyczących kobiet.

Kobieta płeć piękna. Jaka właściwie jest kobieta? To temat rzeka.
Matka, żona i kochanka, ale również przyjaciółka, która potrafi zrobić wszystko dla swoich bliskich.
Ta jedyna, wyśniona, wymarzona, może być ekstrawagancka, szalona, nieobliczalna, nieprzewidywalna, a może być cicha, skromna, prawie niewidoczna, ale z pewnością nie jest bezużyteczna. Może być waleczna, krewka, zbuntowana i zabójcza. Po trosze jest artystką, szpiegiem, kusicielką, jakąkolwiek by nie była potrafi kochać do grobowej deski, a jeśli trzeba zniszczy każdego kto stanie na jej drodze.

Jaka jest kobieta w tych opowiadaniach? Zachęcam do przeczytania, każdy z autorów miał inny pomysł, wszystkie mi się podobały.
Gorąco polecam.

Kobieta płeć piękna. Jaka właściwie jest kobieta? To temat rzeka.

Miałam wielką przyjemność przeczytać zbiór opowiadań autorów jeszcze mniej znanych, których nazwiska już się pojawiają na polskim rynku wydawniczym. Właściwie powinnam o niej napisać 8 marca, ponieważ dotyczą kobiet, ale tworzymy życie każdego dnia, więc dlaczego nie dzisiaj.
12 opowiadań, mniej lub bardziej zabawnych, niekiedy smutnych. Bardzo obrazowo ukazujących przekrój osobowościowy płci uznawanej za słabszą, delikatniejszą; dla której, mimo stereotypów myśli społecznej nie ma rzeczy niemożliwej do osiągnięcia.
Jaka jest, każdy wie, jaka może być, się domyśla. Nie ma instrukcji obsługi, guzika on/off i po sprawie.
Nieprzypadkowy zbiór wielowymiarowych historii zmuszających czytelnika do rozważań.
Zapraszam do lektury.

Trochę nierówne opowiadania, ale trudno sie dziwić, biorąc pod uwagę że każde napisał kto inny. Plus taki, że każdy znajdzie conajmniej jedno rewelacyjne.

Hej hej kochni. Dzisiaj, podzielę się z Wami moimi odczuciami, po przeczytaniu Nieoczywistej Antologi. :)

Jest to zbiór, niepowiązanych ze sobą opowiadań. Istna różnorodność.
Najbardziej przypadły mi do gustu dwa opowiadania:
1. "Osobliwy przypadek Fiony Bell" A.Johnson. Pióro Ady przypomina mi styl pisania mojej ukochaj Polskiej pisarki Magdaleny Kordel. Mamy pięknie opisane sceny, sarkazm (to co uwielbiam najbardziej),humor i ciepło, takie sięgające serca. Można się pośmiać, odpocząć, poczuć relacje i odczucia bohaterów. Nie zbrakło tego w opowiadaniu o Fionie Bell. :) Ada Johnson - pisarka
2.Nü gui" M.Krok
Natomiast Magdalena Krok urzekła mnie głębią przekazu plus tak dobrze dopracownymi szczegółami, w tak krótkiej treści. Autorka pokazała nam głębię ludzkiej natury i fakt, że dokonanie właściwego wyboru nie jest łatwą sztuką.
Mam nadzieję, że uda mi się, jeszcze kiedyś, przeczytać coś, co wyjdzie spod pióra Magdaleny Krok. Pisz Magdaleno, pisz! :) Swoją drogą Magdalena, to zaiste piękne imię. 😉🙃 Magdalena Krok

Na pochwałę, z mojej strony, zasługują również następujące opowidnia:
- "Malina" Anna Partryka- Judge, naprawdę przyjemnie się czytało, mogła by z tego powstać dłuższa historia z nutką pikanterii i konspiracji; 😁 Anna Partyka - Judge
- "Idealny moment" Andrzej Konefał, bardzo proste, realne i miłe opowiadnie. Bo przecież nie zawsze wszystko musi być aż tak bardzo skomplikowane jakby mogło sie wydawać. Czasami te najprostrze chwile stają się właśnie tymi idealnymi momentami życia; :) Andrzej Konefał - Autor
-"I love you and hate you, wtorek" Marta Kopacz, opowiadanie zawładnęło moimi uczuciami i uroniłam kilka łez oraz zastanowiłam się nad niesprawiedliwością tego świata; 🥺 Marta Kopacz
- "W obronie mowy ojczystej" Magdalena Lytek-Dehiles, ahh te Magdaleny 😁 Dopracowne opowiadnie, które zręcznie przenosi nas w czasie. Naprawdę dobrze się czytało. Magdaleno, to opowiadanie pięknie by się rozwinęło lub wpisało jako fragment, czy rozdział książki. Napewno powstała by z tego super historia. Pomyśl nad stworzeniem z tego książki. Jestem przekonana, że była by warta przeczytania. Magdalena Lytek-Dehiles - Strona Autorska

Na koniec mam jeszcze pewne przemyślenia oraz cytat dla was.
Zacznę jednak od myśli, zanim uciekną ;) dotyczą autora oraz opowiania "Cygański jazz" - K. Prabucki. To będzie skomplikowane, więc mogę się trochę rozpisać... 🙃😅😁 Przed każdym opowiadniem mamy zdjęcie autora/autorki i parę słów o nim/niej. Te parę słów pokazuje jak bardzo pozytywną, a już na pewno intrygującą osobą jest pisarz. Więc cóż zatarłam rączki, zabrałam się za czytanie. "Cygański jazz" jednocześnie mnie zaintrygował i rozczarował, dlaczego zapytcie? A no dlatego, że temat opowiadania i podejrzewam, że celowo dobrane zwroty, odzywki, określenia oraz pewne "sceny", to zdecydowanie nie moje klimty, wręcz mnie odstraszyły. Choć zdaję sobie sprawę, że takie rzeczy dzieją się naprawdę...
Nie będę spojlerować i pisać, co dokładnie zawiera treść, to już musicie doczytać sami.
To były te gorsze myśli, teraz pora na te lepsze! A więc między tymi wulgrnymi zdaniami znajdziemy cała masę sarkazmu, błyskotliwości i głębszego przekazu. To zdecydowanie wielka zaleta i naprawdę jestem pod wrażeniem tego jak w słowach można jednocześnie przekazać tak wiele. Mamy tu żart, sarkazm i głębię, nakazującą nam zatrzymać się na chwilę i przemyśleć to, co właśnie przeczytaliśmy.
Jestem ciekwa czy autor napisze coś mniej wulgarnego, w innym temacie? Z miłą chęcią bym to przeczytała. :) Kamil Prabucki. Strona autorska.

Ha ! Ostrzegałam, że mogę się rozpisać, za co przepraszam. Chciałam Wam przedstawić moje odczucia i myśli choć nie jestem pewna czy mi się to udało. Nie oszukujmy się nie potrafię pięknie ubierać w słowa, swoich myśli czy odczuć. Mogę za to śmiało powiedzieć, że spróbowałam i to najlepiej jak potrafię, ot co. 🙃😉

Przyszła pora na obiecny cytat, który z całej Nieoczywistej Antologi, spodobał mi się najbardziej i pochodzi właśnie z opowiadania "Cygański jazz":

"Mówią, że życie jest sztuką kompromisów. Niewykluczone. Ale jedynie tych, zawieranych z samą sobą. Jest sztuką renegocjacji warunków cyrografu, podpisywanego z własnymi demonami."
-Kamil Prabucki opowiadanie "Cygański jazz"

Kto z Was czytał ten zbiór opowiadań? Jakie są wasze odczucia? Które z opowiadań przypadły Wam do gustu najbardziej? 🤔😀

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę Wam cudownego wieczoru. 🙃🙋🏻‍♀️🧙🏻‍♀️📖

#czarownicamagdalenaczyta #magicznykącikzaczytaniwuk #czytamypolskichautorów #nieoczywistaantologia #AdaJohnson #magdalenakrok #AndrzejKonefał #martakopacz #annapartykajudge #KamilPrabucki #magdalenalytekdehiles

Jest to zbiór, niepowiązanych ze sobą opowiadań. Istna różnorodność.
Najbardziej przypadły mi do gustu dwa opowiadania:

Dwanaście opowiadań i każde inne, ale moje serce podbiły przede wszystkim autorki ❤
Olga Bartnik - Głębia , która w opowiadaniu "Nigdy niewidziana" poetycko czaruje klimat Paryża i niepokojąco wprowadza w dziwną, literacko-filozoficzną grę.
I jeszcze Anna Partyka - Judge , która opowiadaniem "Malina" zrobiła mi takiego smaka, że z chęcią przeczytałabym całą powieść w tych klimatach.
A co z innymi opowiadaniami? Były różne, nie wszystkie mnie zauroczyły, niektóre mnie nie przekonały. Cóż, dla każdego coś miłego.

Autorzy: Olga Bartnik, Dominika Caddick, Jacek Fleiszfreser, Ada Johnson, Bruno Kadyna, Andrzej Konefał, Marta Kopacz, Marcin Korcbuch, Magdalena Krok, Magdalena Lytek-Dehiles, Radosław Olek, Anna Partyka-Judge, Kamil Prabucki
Tytuł: „NieOCZYwista Antologia”
Data wydania: 25.05.2022
Wydawnictwo: Dominika Caddick
Ilość stron: 220

Podróżując po czeluściach internetu, Facebook'a, będąc członkinią kilkunastu grup czytelniczych, grup miłośników czytania, w tym także i autorów książek o różnej tematyce trafiłam na grupę „OFICJALNIE najlepsza grupa o książkach”. Dodała mnie do niej moja serdeczna znajoma Paulina Grych pisarka. I tak zaciekawiona uczestniczyłam w różnych rozmowach, aż trafiłam na Andrzeja Konefała. Okazało się, że jest autorem dwóch powieści, i współautorem książki „NieOCZywista Antologia”. Książka niszowa, niereklamowana. Wydana przez współtwórczynię Dominikę Caddick. Kupiłam. Dostałam egzemplarz z autografem! Moja radość była przeogromna!
Zaciekawiła mnie okładka będąca kolażem kilku twarzy. Na tle prawdopodobnie męskiej wklejone kawałki kilku damskich twarzy. 12 autorów. Antologia. Temat „NieOCZYwista”. Będzie o oczach. Będzie o kobietach. Zastanawiające, że w podróży po czeluściach internetu znajduję dzieło sztuki. Czy los pcha mnie tam gdzie powinna być, bywać, czy przez moją gadatliwość, sarkazm, nawet cynizm ale i szczerość, niewyparzony język poznaję tak sympatycznych i wartościowych ludzi? Jeszcze niedawno wydawało mi się, że pisarz, autor to stwór niczym sam Bóg, a obecnie mam wśród znajomych autorów, pisarzy, którzy tak pięknie pokazują emocje, wzruszają i pokazują inne oblicza zwykłych codziennych rzeczy i wydarzeń.
Mam przed sobą „NieOCZYwistą Antologię” autorstwa 12 wspaniałych osób. Kobiet i mężczyzn. Opowiadania o kobietach. 12 różnych spojrzeń na otaczający nas świat. Historie prawdziwe, zmyślone to nieistotne. Wzruszały. Szokowały, chociaż myślałam, że nic mnie nie może już w literaturze zdziwić. A jednak. Wwiercały się w moje myśli, duszę. Czytałam, analizowałam, przetwarzałam. Nie mogłam odłożyć, ale czytałam nieśpiesznie. A po każdym opowiadaniu zostawałam z chwilą refleksji: „to naprawdę pięknie opowiedziane”. 12 autorów. Jedna konwencja a wszystko połączone jedna niewidzialną nitką, magią nieoczywistości. I tytuł, w którym w środku wyrazu NieOCZYwista, OCZY napisane są dużą literą. I widziałam oczy tych wszystkich kobiet, o których autorzy opowiadali. Oczy wystraszone, kochające, radosne, cierpiące. Przeżywałam każdą emocję tych kobiet. Choć one nie chciały się takimi pokazać, chciały się nawet ukryć przed moim spojrzeniem, zostawić dla siebie te swoje tajemnice.... Tym przyjemniej było dla mnie je odkrywać. Te OCZY.... były NieOCZYwiste jak każda z nas kobiet. Bo czy jesteśmy same dla siebie OCZYwiste czy NieOCZYwiste? A dla innych? Same siebie często nie znamy i wciąż chcemy uciekać. Ale dokąd? I czy warto? Badźmy nieOCZYwiste.... Bądźmy sobą.
Polecam, czytajcie, bo warto :)

Tytuł: „NieOCZYwista Antologia”
Data wydania: 25.05.2022
Wydawnictwo: Dominika Caddick
Ilość stron: 220

Podróżując po czeluściach internetu,...

Z taką małą dozą nieśmiałości przystąpiłem do antologii. Dosyć szybko wpadłem na pomysł opowiadania o pierwszej kobiecie i jej "grzechu". Napisałem... a potem czekałem na opowiadania reszty autorów. Każde było miłym zaskoczeniem i każde na nowo odkrywało jakąś kobiecą stronę, czasami mroczną, lub romantyczną. Pozytywny efekt zaskoczył nie tylko mnie. Realizacja antologii, jej proces wydawczy - wykreował grupę przyjaciół, nieoczywistych przyjaciół. Mamy apetyt na więcej. Czekajcie na kolejny zbiór, będzie ostrzej, wyżej i apetyczniej...

Mimo że nie przepadam za opowiadaniami, ta książka zmieniła mój stosunek do tej formy. Bardzo warto.

• Audiobooki
  • Wyzwanie LC 2023
  • Prezent :-)
  • Książki przeczytane w 2022
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki NieOCZYwista antologia