Okładka książki Była sobie odporność. Jak skutecznie wzmocnić pracę układu odpornościowego i wreszcie przestać chorować Jenna Macciochi
Jenna Macciochi Wydawnictwo: Znak Literanova poradniki
poradniki
Znak Literanova
2020-09-21
2020-09-21
Monika Skowron

Zabawne, że z tą książką wylądowałam w szpitalu. Lekarka, która ją zauważyła, pochwaliła czytanie takich pozycji. "Czasy mamy takie, że trzeba o te odporność dbać bardziej, niż kiedyś. Dobrze pani robi."

Nie potrzebowałam uznania aby stwierdzić, że to był dobry wybór. Książka ze zdjęcia przede wszystkim ma piękną okładkę. To przykuło moją uwagę. Zaczęłam ją czytać, kiedy w domu rozwijała się infekcja. Skończyłam czytać, kiedy infekcja zaprowadziła nas do szpitala i kazała tam spędzić kilka dni.

Czy dłubanie w nosie może okazać się dobre?
Jak dobrać probiotyki i czy w ogóle są nam potrzebne?
A co z alergią, astmą, które są teraz jakby na potęgę odkrywane u dzieci?
I w końcu co to błonnik i ile potrzebujemy go zjeść?
Ach i drzemki. W ciągu dnia są okej, czy to głupota?

Ale najchętniej czytałam rozdział o emocjach i ich wpływie na naszą odporność.

Ludzie, serio jeszcze ktokolwiek myśli, że jego emocje nie mają wpływu na jego zdrowie? Serio, jest ktoś tutaj jeszcze kto nie wierzy w to, że złość i agresja odkłada się chociażby w wątrobie?

Serio, jeszcze w to nie wierzysz?

Zaskakujące. Ciekawe, ile trzeba jeszcze poczekać, żebyś uwierzył, że w naszym organizmie nic nie dzieje się bez przyczyny.

Stres, który niszczy chemiczną równowagę i determinuje sposób odczytu DNA to również rozdział, który chętnie czytałam.

I jeszcze samokontrola w ilości porcji jedzenia to podrozdział, który wsparł mnie w pisaniu swojej własnej książki. Przypomniał bowiem, jak bardzo moje porcje się zmieniły.

Cholera, czyli kontroluje się. Jest dobrze.

Polecam książkę z całego serca. Nie tylko do szpitala.

Dla mnie rewelacja; pomaga zrozumieć skomplikowane procesy które budują naszą odporność ( wrodzoną i nabytą ) pokazuje długofalowy proces jej budowania i podważa sens kupowania suplementów cudownie podnoszących odporność w 2 dni; koniecznie - dla wiedzy i portfela :)

Odporność ważna rzecz. Jenna Macciochi opowiada o temacie dość ogólnie, często podkreślając, że odporność jest dość skomplikowaną kwestią, na którą wpływ ma wiele czynników. Odnosiłam wrażenie, że autorka w tym bardzo „pływa” i bardzo się powtarza – zwłaszcza w 3 pierwszych rozdziałach wielokrotnie czyta się to samo, albo ciągle są odniesienia, że „o tym przeczytamy w kolejnym rozdziale”. Co drugie zdanie straszy różnymi chorobami cywilizacyjnymi, zwłaszcza autoimmunologicznymi oraz uogólnionym „zapaleniem”, za którym nie bardzo wiadomo, co się kryje. Szermuje specjalistycznymi pojęciami bez wyjaśnienia ich znaczenia – nie każdy musi wiedzieć co to jest trening funkcjonalny, czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Natomiast jeśli chodzi o jakieś konkretne i stanowcze odpowiedzi, jak tę odporność wzmocnić – tu już jest kiepsko. Brać suplementy, czy nie (i jakie?),zbijać gorączkę, czy nie, co jeść – tego raczej się nie dowiemy. Wszystko zależy. Porady są tu typu oczywistych oczywistości, które każdy wie, typu więcej się ruszaj, zdrowo się odżywiaj, albo tak enigmatyczne, jak np. stwierdzenie „wykaż się sprytem” czy „zachowaj równowagę”. Z trudem dobrnęłam do końca tej książki, bo oprócz tego, że niewiele z niej wynika, napisana jest w nieciekawy sposób. Nasuwa mi się z jej lektury ostatecznie wniosek, że z układem odpornościowym niewiele można zrobić – bo cywilizacji przecież nie zmienimy. Sama autorka zresztą przyznaje, że układu odpornościowego nie można tak po prostu „wzmocnić” i że z naukowego punktu widzenia jest to nieporozumienie. Zatem nawet jeśli zdrowo żyjemy i dbamy o siebie, możemy zachorować. Albo i nie. Można kupić sobie pistacje.

Dobra, choć dość przegadana książka na temat odporności (za to dobrze się czyta). Pojawiają się terminy naukowe, jest jasne, że sprawa nie jest taka prosta, ale wskazówki są dla zwykłych śmiertelników, a wiele z nich cennych, albo przynajmniej upewniających nas w znanych od wieków praktykach.

Jest też kilka niesłychanie zaskakujących informacji. Np. grzebanie w ziemi gołymi rękami i zaciąganie się powietrzem o "zapachu ziemi" może istotnie poprawić stan chorób płucnych... Kto by pomyślał...

Jest też kilka niesłychanie zaskakujących informacji. Np. grzebanie w ziemi...

Dr Jenna w tym tytule zabiera nas w podróż poprzez układ immunologiczny człowieka oraz pokazuje sposoby jak go wspomóc i go wyregulować a nie koniecznie sprawić aby był "super odporny" czy też ultra wzmocniony.
Na początku musimy przejść przez budowę, funkcjonowanie i złożoność naszego układu odpornościowego aby po tym trochę przyciężkim wstępnym rozdziale (-łach (?)),dojść do metod dbania o naszą odporność i o to co na nią wpływa, wymienię na prędko co pamiętam:
- dbałość o jakość snu
- odpowiednie żywienie
- dobrostan psychiczny
- wpływ stresu
- wpływ ćwiczeń fizycznych
Aby zakończyć książkę dieta wzmacniającą odporność, czyli rola witamin, fitoskłdników, przypraw, potraw, roślin, suplementów.

Książka pisana przyjemnym językiem, jeśli już przebrniesz przez ten masakrycznie naukowy początek. Mógłbym tą książkę czytać nawet jeśli by miała 1000+ stron i każdy aspekt roli czynników wpływających na odporność byłby maksymalnie rozwinięty, tak jest ciekawa!

Niemniej jeśli chcesz poznać co mówi nauka w jaki sposób polepszyć odporność i nie dać się wirusom i bakterią oraz nawet pasożytom oraz uświadomić sobie w sposób konkretny co dla nas jest dobre bez malkontenctwa - książka dla ciebie!

Książka jest o oczywistych oczywistościach. O dobrej diecie, o uprawianiu sportu, o unikaniu stresu itd. Jakieś domieszki z bardzo uproszczonego naukowego punktu widzenia nie ratują jej (są zbyt pobieżnie). Jak ją czytałam miałam uczucie, że są to artykuły przeklejone z Pani Domu. Bardzo mało konkretów. I absolutnie nieprzełomowa. Piramida zdrowia WHO w bardzo rozciągniętej formie. Ani to książka dla zaawansowanych czytelników (zbyt prosta i ogólnikowa w zakresie nauki) ani dla niezaawansowanych (brak konkretnych praktycznych wskazówek, co robić - jakieś są ale znowu - ogólniki).

Ta książka to doskonały podręcznik dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się jak wzmocnić i zadbać o swoją odporność. Pozycja Jenny Macciochi znanej specjalistki w tematyce w prosty sposób wyjaśnia w jaki sposób funkcjonuje układ odpornościowy. To nie tylko garść skutecznych porad, jak zadbać o nasze ciało, ale wspaniała podróż po świecie nauki. Autorka kompleksowo podeszła do tematu: wyjaśnia skąd biorą się niedobory odporności i w sposób bardzo obrazowy pokazuje jak nasz organizm broni się przed infekcjami. Macciochi pokazuje, jak ruch, konkretne substancje zawarte w pożywieniu oraz dbałość o stan jelit mogą wspomóc lub zaszkodzić naszemu organizmowi. Jej porady łatwo wcielić w życie. To obowiązkowa pozycja na jesienny spadek formy!

Czy możemy uważać odporność "za coś pokroju drugiego mózgu"? Autorka książki pokazuje kierunek wzmacniania odporności różnymi drogami. Według mnie warto skorzystać z cennych wskazówek dr Jenny Macciochi, która udowadnia, że układ immunologiczny to złożona struktura, a za jego prawidłowe działanie odpowiadają nie tylko geny, ale również dieta, sen, brak stresu. Tempo życia, jakość pożywienia, wpływ środowiska rozregulowują naszą odporność więc powinniśmy pamiętać o tym, że wszystkie elementy decydują o jego harmonijnym działaniu. Co ma znaczenie? Co możemy zrobić, by trwale wpływać na pracę całego organizmu? Proponuję przeczytać książkę, a obiecuję, że dawka wiedzy i dobrej rozrywki gwarantowana. Pierwsza część wymaga od nas większej koncentracji, związana jest z wyjaśnieniem podstawowych pojęć z zakresu immunologii, dalsza część poświęcona jest praktycznemu podejściu do tematu. Książkę polecam wszystkim tym, którzy interesują się zdrowym stylem życia, wzmacnianiem własnego organizmu, profilaktyką w walce z infekcjami.

Dr Jenna Macciochi jest specjalistką w dziedzinie immunologii. Dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu wypowiada się i bada wpływ różnych aspektów życia na nasz układ odpornościowy. W swojej pierwszej książce opowiada czytelnikom jak ten skomplikowany układ działa i co możemy zrobić, aby wspomóc jego funkcjonowanie. W obecnych czasach pandemii, temat jak najbardziej ciekawy i przyciągający uwagę.

Książka podzielona jest na 7 rozdziałów, z których możemy dowiedzieć się podstawowych informacji o elementach układu immunologicznego, oraz wpływie m. in. diety, snu, stresu, sportu na jego działanie. Autorka odwołuje się do wielu artykułów naukowych, które zostały umieszczone w bibliografii na końcu książki (zerkając tylko na tytuły i daty ukazania się ich, muszę przyznać, że większość z nich jest stosunkowo nowa, więc wygląda na to, że dr Macciochi jest na bieżąco z literaturą w swojej dziedzinie).

Dr Macciochi sama przyznaje, że ta lektura nie poda nam gotowych rozwiązań, które magicznie uleczą nasz układ immunologiczny ani recepty na wzmocnienie go. Za to w całkiem przystępny sposób mamy zaprezentowany przegląd publikacji i ich wyników, dzięki czemu sami możemy zadecydować nad jakimi elementami naszego codziennego życia, i w jaki sposób chcemy popracować, aby wspomóc naszą odporność. Zazwyczaj relacje między naszymi działaniami, a ich efektem nie są zero-jedynkowe, ale być może ta książka stanie się zaczątkiem zmiany myślenia o naszym stylu życia i jego wpływie na zdrowie.

Jeśli interesuje Cię w jaki sposób sen, rytm dobowy, stres mogą wpłynąć na Twój układ odpornościowy, czy uprawianie sportu może go wzmocnić, albo jakie suplementy diety powinieneś przyjmować, koniecznie zajrzyj do tej książki. Jako świeżo upieczona mama zainteresowały mnie szczególnie informacje o tym jak duży wpływ na układ immunologiczny dorosłego człowieka mają doświadczenia z dzieciństwa i już wiem na co zwrócić uwagę ;) Podobało mi się również to, że autorka przedstawiając w obiektywny sposób wyniki badań zachęca do zmiany codziennych zwyczajów w celu poprawy naszej odporności, ale robi to w bardzo przyjemny, nienachalny sposób. Ponieważ jednak jestem wzrokowcem, zabrakło mi wykresów, czy jakiś schematycznych rysunków, które pomogłyby usystematyzować informacje zawarte w książce, bo jest ich naprawdę wiele. Teoretycznie immunologia jest mi dobrze znana, nawet miałam taki przedmiot na studiach, ale nie omawialiśmy tam wpływu tych różnych czynników na nią, więc wiele informacji było dla mnie nowych.

Myślę, że dla kogoś, kto interesuje się zdrowym trybem życia jest to ciekawa pozycja. W obecnej sytuacji epidemiologicznej może również wzbudzić zainteresowanie ze względu na ogólny trend szukania sposobów na wzmocnienie odporności. Jeśli ktoś jest bardziej zawodowo związany z tą tematyką może poczuć, że książka jest zbyt "łopatologiczna", ale ja bym ją zaliczyła do typowo popularnonaukowych wydawnictw.

Generalnie ok,ale jak dla mnie dużo powtarzania tego samego. Czasami dość nudne wywody medyczno-biloogiczno-chemiczne, które mozna byłoby przedstawić w przystępny sposób. w końcu to ksiązka dla zwykłych ludzi a nie lekarzy....

• Poradniki
  • Literanova