83-7045-011-3

W 1944 r. amerykańska superforteca B-29 startująca z lotniska w Chinach przymusowo lądowała na terytorium Związku Radzieckiego. załoga przetrzymywana była ponad trzy miesiące mimo protestów amerykańskiego sztabu generalnego, a samego samolotu nigdy nie zwrócono. Skopiowano go i w 1948 r. ukazała się jego wersja radziecka. (...) Autentyczne przygody siedmioosobowej załogi, która ugrzęzła w radzieckich więzieniach. Książka doskonale ukazuje absurdy systemu totalitarnego.

książek: 1981
Renax | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Powiem tyle, nieczęsto zdarza mi się, żeby dla dokończenia książki wstać o trzeciej rano. A tutaj tak się stało.
W przedmowie powieści podano, że książka była pisana z myślą o rynku amerykańskim. Była też jednocześnie receptą autora na obniżone poczucie wartości wynikłe z emigracji i z tego, że czuł się odstawiony na boczny tor, że nie mógł się odnaleźć w Toronto. Książka była dopracowywana przez ponad 4 lata, w międzyczasie był w Polsce Okrągły Stół i powieść mogła się ukazać legalnie.
Geneza powieści jest widoczna w książce. Skierowanie na rynek amerykański widoczne jest w fabule powieści sensacyjnej, w początki książki przypominającym 'Wielkiego Gatsby', w dynamiczności i barwnej praktyczności bohaterów. Polskość autora widać w nasyceniu historycznym powieści, która nie tracąc nic na sensacyjności jest jednym wielkim protestem przeciwko obłudzie Stalinizmu i naiwności USA, pod przywództwem Roosevelta.
Mamy piękne sceny, bardzo filmowe, pełne skrajnych emocji - strachu,...

Bed | 2010-10-20
Przeczytana: 15 października 2010

Wybierałam się do Wrocławia więc na drogę wzięłam tę książkę i nie zawiodłam się. Przyznaję, że zawsze podobały mi się powieści ojca autora i byłam ciekawa jak wypadnie porównanie. Okazało się, że są to dość różni pisarze pod względem stylu, języka i całej reszty - może wynika to też z charakteru akurat tej książki. Nie wiem. Miała ona być na początku scenariuszem i trochę to widać :) Jest więc wartka akcja, niespodziewane zwroty wydarzeń, dużo dialogów, no i prawie bez opisów przyrody. Wszystko to i tak dało sporo materiału do solidnej powieści opartej na faktach. Rzecz dzieje się w Stanach pod koniec II wojny światowej, wtedy gdy Amerykanie robią próby z bombą atomową. Grupa lotników - przyjaciół trenuje zrzuty na cel najpierw w tajnej bazie, później wyselekcjonowane zespoły robią próbne loty samolotami fortecami nad Japonią. Sami lotnicy wiedzą, że bomba ma wielki zasięg i muszą nauczyć się szybkiego odwrotu. Podczas pierwszej próby samolot Poteen zostaje zestrzelony. Jego...

bekjef | 2014-09-05
Przeczytana: 05 września 2014

Przyznam, że się nie spodziewałem zbyt wiele przed lekturą. A tu taka niespodzianka - rewelacja. Ktoś kto lubi książki o tematyce wojennej, szpiegowskiej, zimnowojennej, koniecznie musi przeczytać Aliantów.
W niczym nie ustępuje powieściom wybitnych, światowych autorów ww gatunków.

Albercik | 2015-01-16

Jaki ojciec taki syn. "Alianci" to naprawdę kawał fascynującej literatury. Zresztą życie pisze najlepsze scenariusze, bowiem podobne wydarzenie rzeczywiście miało miejsce.

Ksiądz | 2014-03-22

Chyba najpierw usłyszałem to w radiu, będąc nastolatkiem. Zauroczony popędziłem to antykwariatu i kupiłem pierwszy egzemplarz, który wpadł mi w ręce. Czytałem jednym tchem. Nie mogłem się oderwać...

szyszkak | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Książka nieziemsko mnie zachwyciła. Sięgnęłam po nią bez przekonania, gdyż staram się wypróbowywać różne gatunki, ale nie żałuję. I będę gorąco polecać moim znajomym czytelnikom:)

WKC_KLUCZ | 2012-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2012

Jest początek 1945 roku. Z misji bojowej nad Japonię wraca uszkodzony superbombowiec B-29 należący do sił powietrznych USA. Załoga podejmuje decyzję o próbie wylądowania na najbliższym terenie do jakiego zdołają dolecieć. Dramatyczne lądowanie udaje się. Lekko uszkodzony samolot wylądował na terenie sojuszniczej Rosji to przecież przyjaciele, sojusznicy - alianci. Załoga jest szczęśliwa że wszyscy żyją, i cieszą się myślą o rychłym powrocie do domu. Niestety prawdziwy dramat dopiero się zaczyna. Władza radzieckie nie zamierzają wypuścić żywych pilotów do swoich. Zaczyna się dramatyczna walka o życie. Jest wątek sensacyjny, miłosny, i polityczny. Autor napisał powieść fabularną, opartą jednak o autentyczne wydarzenia, kiedy końcem 1944 roku dwa bombowce B-29 wylądowały na Syberi, po bombardowaniu Japonii. Rosjanie dopiero po kilku miesiącach uwolnili amerykańskie załogi, samoloty jednak zatrzymali dla siebie celem ich skopiowania i podjęcia produkcji seryjnej na własne potrzeby,...

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Świetna książka Newerlego. Amerykańscy lotnicy w sowieckich łapach. Przeczytałem jednym tchem.

Kamil Chabros | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Historia świata, wpleciona w fabułę z ciekawymi bohaterami i zwrotami akcji. Książka dobrze ukazuje naiwny stosunek USA do polityki prowadzonej przez Józefa Stalina.Cała prawda o tym, jakim aliantem był był tak naprawdę Związek Sowiecki. Polecam!

lentasa | 2014-07-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Bardzo ciekawie napisana historia zatrzymania członków załogi superfortecy B-29 przez Sowietów w 1945 r.
Książka doskonale przekazuje całą prawdę o kurestwie, arogancji i bucie Sowietów.