Najgłośniej krzyczy serce

Inne

Wyróżniona opinia i

Najgłośniej krzyczy serce

przeczytanych książek 1658 napisanych opinii 1658

Dla mnie jest to ABSOLUTNY kandydat na lekturę dla młodzieży. I zdecydowanie jest to książka dla nastolatków, którzy zmagają się z przeróżnymi problemami wieku dojrzewania. Ta książka może niektórym dzieciom otworzyć oczy na problemy, które się dzieją obok nich, może im pomóc odnaleźć w sobie siłę do działania. Takie książki powinny znaleźć się na liście lektur obowiązkowych w dzisiejszych czasach.
Dla mnie, 36-latki (książka jest mojej córki, czasem czytam coś z jej biblioteczki) była w 99% do przewidzenia cała historia, ale patrzę na nią przez pryzmat mojego dziecka.

Sięgając po tą książkę spodziewałam się nie zapadającej w pamięć szkolnej historii. Natomiast kiedy już jestem po jej przeczytaniu nie da się o niej zapomnieć ze względu na historię jak i głównych bohaterów. Poznajemy w tej książce silną dziewczynę - Ninę, która sama stara się walczyć ze swoimi prześladowcami. Czy jej się to uda? Czy ma szanse na to w pojedynkę? W tej książce mamy również drugą perspektywę - Kacpra. Dowiadujemy się, że jego również życie nie rozpieszcza i po szkole zajmuje się młodszym bratem. Osobiście uwielbiam książki z wątkiem tańca, tutaj główna bohaterka tańczy solowo. Były w tej książce straszne momenty takie wstrząsające jak np. 36str, 49str, 60str, . Kacper w tej książce zaskakiwał mnie wiele razy np. 42str, 56str, 61str, 77str, 269, 332, Były również smutne momenty str 63, 363 płakałam jak bóbr tak jak na zakończeniu, ale również zabawne np. 257, 271, Oboje mieli traumę i może właśnie to ich połączyło jako przyjaciele str. 66. Zaskoczyło mnie w tej książce to, że na Boże Narodzenie bohaterowie ubierali sosnę. Jak? Ta książka nie jest na pewno zwykła myślę, że po przeczytaniu wnosi coś do serca czytelnika. Mi na stronie 202 spadł kamień z serca. Jeśli chcecie poznać losy Niny i Kacpra na szkolnym korytarzu jak i w prywatnym życiu zachęcam do sięgnięcia tej książki. Jest ona niesprawiedliwa, ale czy będzie taka do końca ... sprawdźcie ;)

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki, poznałam jej powieści przy okazji serii #zmiłości, która ogromnie mi się podobała, więc w końcu postanowiłam także sięgnąć po ostatnią książkę spod pióra Martyny - "Najgłośniej krzyczy serce". Jest to powieść z gatunku literatury młodzieżowej. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze co sprawia, że książkę czyta się w ekspresowym tempie. Mi zapoznanie się z historią Niny i Kacpra zajęło jedno popołudnie i uwierzcie, że nie mogłam się odegrać od zawirowań mających miejsce w ich życiu. Fabuła została w interesujący i bardzo życiowy sposób nakreślona, przemyślana i bardzo dobrze poprowadzona. Bohaterowie zostali w rewelacyjny i bardzo autentyczny sposób wykreowani, to młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, a już dźwigają na swoich barkach ogromny ciężar. Nie są idealni, postępują pod wpływem emocji, popełniają błędy, dlatego tak łatwo się z nimi utożsamić w wielu przypadkach, podzielając podobne troski i dylematy moralne. Historia została przedstawiona z perspektywy obojga postaci co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą, z czym się borykają, mogłam dowiedzieć się jakie wydarzenia z przeszłości odcisnęły piętno na ich obecnym życiu, a tym samym mogłam lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Oboje od początku polubiłam i naprawdę bardzo im współczułam tego, co spotyka i spotkało ich ze strony rówieśników i bliskich im osób. Z ciężkim sercem czytałam niektóre fragmenty. Wywoływały we mnie ogrom sprzecznych emocji. Relacja pomiędzy głównymi bohaterami została w świetny i bardzo naturalny sposób przedstawiona, wszystko toczyło się swoim rytmem, pozwalając Czytelnikowi skupić się gestach, słowach i odczuciach towarzyszących bohaterom, co niezwykle mi się podobało. Autorka w swojej powieści porusza ogrom ważnych i ponadczasowych tematów, które tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas czy naszych bliskich. Ukazuje dobitnie problem bullyingu, przemocy w szkole, hejtu a także stratę rodzica, brak wsparcia, brak akceptacji czy zachwiane poczucie własnej wartości. To wszystko tworzy niezwykle emocjonującą całość! Świetnie spędziłam czas z tą książką i czekam na kolejne powieści spod pióra autorki! Polecam!

Ocenka:
4,5/5☆

"Dużo łatwiej być silnym, gdy w pobliżu nie ma zagrożenia, gdy strach nie chwyta za gardło, a żołądek nie skręca się z nerwów. Wtedy naprawdę można uwierzyć, że jest się niezniszczalnym.
Ale to mija. Jak wszystko, co dobre."

"Zakochujemy się w złudzeniach. W tym, jak wyobrażamy sobie drugą osobę. Zauważ, że na początku zazwyczaj widzimy tylko to, co piękne i fascynujące. Ale im dłużej z kimś jesteśmy, tym lepiej go poznajemy. Dostrzegamy wady. Skazy. Słabości. W dodatku pewne rzeczy, na które do tej pory przymykaliśmy oko, zaczynają nas niesamowicie irytować. I wtedy są dwie możliwości: albo dajemy sobie spokój, albo próbujemy się dotrzeć. Jeśli mimo wszystko nasze uczucia przy bierają na sile z każdym dniem stają się coraz głębsze, to znaczy, że uczymy się kochać."
...
Współpraca reklamowa @weneedyabooks @wydajenamsie )
...
Ta książka jest przecudowna. Otwiera oczy na wiele spraw i naprawdę nie żałuję, że ją przeczytałam. Pokazuje ona jak, czują się osoby gnębione w szkole, tylko dlatego, że mają jakąś pasję (w tym przypadku hobby Niny był taniec) albo że ktoś się, czuje sfrustrowany tym jak, dostanie kosza i wyżywa się na tej osobie zaś historia Kacpra idealnie, pokazuje jak silna, może być nienawiść i, że trzeba nauczyć się przebaczać.

Idealnie zostaly także opisane sytuacje, gdy bohaterka chce zwrócić się o pomoc do nauczycieli. W odpowiedzi tylko słyszy "to jest taki wiek" albo "wyolbrzymiasz". Pamiętajcie, jeśli ktoś was krzywidzi to nigdy nie jest to wyolbrzymione. I co prawda rozumiem, że nieraz jest wam wstyd albo boicie się komuś powiedzieć, lecz naprawdę nie ma się co bać i czekać aż wydarzy się w końcu coś bardzo złego.

Co do stylu pisania autorki był on lekki I przyjemny. Super, czytało mi się książkę z 2 perspektyw jednak chciałabym też poznać perspektywę Huberta. Mogły to być nawet 2 rozdziały. Moim zdaniem byłoby to super dopełnienie książki. Ale ogólnie żadnych zastrzeżeń nie, mam o, polecam wam ją z czystym sercem.

Ocenka:
4,5/5☆

Ale to mija. Jak wszystko, co dobre."

🩷 Wiele słyszałam o tej książce, jednak bardzo ciężko było mi ją dostać. Na szczęście wydawnictwo wznowiło nakład i ja też mogłam po nią sięgnąć.

🩷 Parę stron wystarczyło mi, aby przekonać się, że styl autorki nie będzie moim ulubionym. To ciągłe wyliczenia są tego głównym powodem. Przysięgam, że nie ma dla mnie nic gorszego. W dodatku dialogi wydają się ogromnie sztuczne, nie ma w nich nic z realnego życia.

🩷 Wszystko w tej historii dzieje się bardzo szybko. Akcja zaczyna się błyskawicznie, już w pierwszym rozdziale jest styczność bohaterów. Chociaż między nimi jest pewnego rodzaju nienawiść znika ona niespodziewanie. Relacja, która ich połączyła wydaje mi się jak związek przez internet w 2014 roku. Sztuczne, przesłodzone.

🩷 Jak ogromnie nie polubiłam głównej bohaterki. Wręcz miałam momenty, kiedy chciałam wyrzucić książkę przez okno właśnie przez Ninę. Stwarza problemy tam, gdzie ich nie ma. Jest niezwykle irytująca i pick me girl to idealne określenie, które do niej pasuje. Chwile, gdy oddawała się tańcu były jedynymi, które w niej lubiłam.

🩷 Historia skupia się na prześladowaniu w szkole, przemocy i dręczeniu. Niektóre rzeczy dziejące się w książce są przykre i wręcz nierealne, a jednak zdarzające się w rzeczywistości. Wartościowe przekazy wydają mi się głęboko ukryte i zagubione w pośród innych wątków. Cukierkowy romans skutecznie zakrył brutalną rzeczywistość.

🩷 Pewnie czytając całą recenzję, macie dość słowa "sztuczne", jednak tak określiłabym całą książkę. SZTUCZNA.

💗 Poznajemy historię Niny, pilnej uczennicy, pasjonującej się tańcem, która pada ofiarą gnębienia w szkole. Oraz historię Kacpra, który zmaga się ze stratą mamy oraz problemami z ojcem. Jego sytuacja w szkole również nie prezentuje się najlepiej, dlatego wychowawczyni postanawia poprosić Ninę, aby pomogła mu w nauce. I takim sposobem ich drogi się krzyżują. Oboje zaczynają czuć w sobie wzajemne wsparcie oraz zauważają, że między nimi zaczyna rosnąć silne uczucie.

💗 Z wielkim bólem serca czytałam o problemach tych młodych osób. Nina odczuwała strach chodząc do szkoły, nie chciała się tym dzielić z rodzicami, aby ich nie niepokoić. Kacper natomiast przeżywał ciężką stratę matki spowodowaną nowotworem. Musiał opiekować się swoim młodszym bratem kiedy ojciec się od nich odsunął.

💗 Ciekawym wątkiem też jest rozwijająca relacja romantyczna między Niną a Kacprem. Jest to słodka pierwsza “miłość”. Dzięki sobie nawzajem, mogli znów poczuć radość z życia oraz małymi kroczkami zapomnieć o swoich przykrych przeżyciach.

💗 Natomiast książka porusza wiele istotnych spraw. Utrata bliskiej osoby, odczuwane w tym czasie emocje, próby raczenia sobie z przytłaczającą rzeczywistością mogą być daremne jeśli nie mamy wokół siebie wsparcia.
Dlatego, tak ważne jest, aby nie tłumić tych emocji w sobie i dać sobie odpowiednio dużo czasu na żałobę.

❤️‍🩹 Naśmiewanie oraz dręczenie w szkołach zdarza się bardzo często i ważne jest, aby o tym mówić. Wiele młodych osób cierpi z tego powodu, często również w taki sposób powstają kompleksy, których później bardzo ciężko się pozbyć. Tracimy na poczuciu własnej wartości i zaczynamy się nienawidzić przez rzeczy które wytykają nam inne osoby. Każdy z nas czuje silną potrzebę akceptacji oraz przynależności, bardzo przykre że niektórzy wykluczają osoby wyłącznie przez ich “inność”. Każdy z nas jest wyjątkowy i piękny na swój sposób i trzeba o tym pamiętać.

(Dla mnie małym minusem są polskie imiona, ale idzie się przyzwyczaić.)

"Najgłośniej krzyczy serce" to wzruszająca opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy przez cierpienie, którego doświadczają na co dzień odnajdują się. Odnajduję w dwojaki sposób: każdy z osobna samego siebie, odnajdują w sobie siłę do codziennej walki jaką toczą w życiu i siebie razem - miłość.

Nina kocha taniec, dzięki niemu czuje się wolna, ale tylko w studio, na konkursach, bo w szkole jej wolność jest tłamszona przez rówieśników. Na ich czele stoi Hubert, który jest bezkarny, uczciwy i grzeczny w oczach nauczycieli, a brutalny i nieprzewidywalny w oczach uczniów. Uwziął się na Ninę i od kilku miesięcy dzień po dniu powoli ją niszczy. Dziewczyna boi się jakkolwiek zareagować, a wszystko przez sytuację z wychowawczynią, która zamiast zareagować i pomóc odwraca się do dziewczyny plecami i nie dostrzega narastającego problemu. Czy Nina w końcu się przełamie i poprosi o pomoc ?

"W pewnym momencie dociera do mnie, że wcale nie trzeba być silnym, aby uniknąć upadku. Czasami wystarczy mieć przy sobie kogoś, na kim można się wesprzeć."

Kacper to kolega z klasy Niny. Połączyła ich matematyka, on sobie z nią nie radzi, ona ma mu pomóc w zrozumieniu nielubianego przedmiotu. Gdyby nie to nigdy ich drogi by się nie połączyły. Kacper staje w obronie Niny i przez to sam jest gnębiony przez Huberta, który posuwa się nawet do pobicia chłopaka i grożenia jego młodszemu bratu. Jednak nie jest to jedyny problem Kacpra, niedawno zmarła jego matka, a ojciec się odsunął od rodziny. Chłopak czuje się rozgoryczony i przytłoczony sytuacją, w której się znalazł. Nie widzi sensu ukończenia szkoły i zdawania matury, pragnie jak najszybciej uwolnić się od niekochającego ojca. Czy ojciec Kacpra w porę zrozumie swój błąd i naprawi relacje z synami ? Czy Nina i Kacper zdołają uwolnić się od prześladującego ich na każdym kroku Huberta ?

"To nie czas zbliża ludzi. Tylko wspólne przeżycia."

"Najgłośniej krzyczy serce" jest to wzruszająca i pełna emocji książka, która trzyma w napięciu przez cały czas czytania. Opowiada o tym co może przytrafić się każdemu dziecku w szkole i nie raz się zdarzyło: o nękaniu przez rówieśników. Brak reakcji ze strony nauczycieli, brak wsparcia przez innych rówieśników może doprowadzić do wielu nieodwracalnych sytuacji. Bohaterowie książki przełamali swoje opory i poprosili o pomoc rodziców i innych dorosłych, ale ile jest dzieci, młodzieży, która nie mówi o tym co się wokół nich dzieje ? Nie chodzi tu tylko o nękanie w szkole, ale też sytuacje w domu.

"Zbyt wiele razy płakałam z powodu podłych słów. To chyba gorsze niż trucizna, bo odczuwasz ciągły ból, ale nie umierasz. Po prostu cierpisz. I każdego dnia zadajesz sobie pytanie: ,,Dlaczego ludzie są tak okrutni?''."

Pobocznym wątkiem jest tu też stopniowo rodząca się przyjaźń i miłość bohaterów. Za każdą przewróconą stroną w książce poznajemy ich myśli i uczucia.
Jest to książka, która powinna być obowiązkową lekturą nie tylko dla młodzieży, ale też i dorosłych, którzy powinni słuchać dzieci, a przede wszystkim zachęcać ich do mówienia, wyrażania swoich emocji, pokazania: "nie bój się, mi możesz wszystko powiedzieć, bo pomogę Tobie."

Gorąco polecam!

Nina kocha taniec, dzięki niemu czuje się wolna, ale tylko w studio, na...

Współpraca reklamowa z @weneedyabooks @wydajenamsie

Ta książka to historia Niny, która całym sercem kocha taniec. Niestety w szkole jest obiektem drwin i prześladowań. Każdy jej dzień jest pełen strachu. Dodatkowo, z obawy przed konsekwencjami i w trosce o swoich najbliższych, nie chce tego nikomu zgłaszać. Los pewnego dnia stawia na jej drodze Kacpra —zamkniętego, odizolowanego od wszystkich chłopaka, który mimo młodego wieku, przeszedł już bardzo wiele. Czy chłopak i dziewczyna zaznają wreszcie w swoim życiu spokoju? Czy znajdą w sobie oparcie, którego tak bardzo każde z nich potrzebuje?

„Najgłośniej krzyczy serce” to poruszająca, wzruszająca oraz dająca wiele do myślenia lektura. Z każdą kolejną stroną, byłam coraz bardziej przerażona i zmartwiona. Najgorsze jest jednak to, że mimo iż ta konkretna historia, to fikcja literacka, to tego typu sytuacje mają miejsce każdego dnia. Tuż obok nas. Być może wiele osób, przeżyło je na własnej skórze.

Bardzo cieszę się, że miałam okazję sięgnąć po tę książkę. Kończę ją z wieloma przemyśleniami. Jest to zdecydowanie ważna i potrzebna pozycja.

Oceniam ją na 4,5/5 ⭐️ i polecam Waszej uwadze. Tego typu książki otwierają oczy, a także uwrażliwiają na otaczający nas świat.

Współpraca reklamowa z @weneedyabooks @wydajenamsie

„Najgłośniej krzyczy serce” to książka, która została wydana po raz pierwszy w 2020 roku. I nie wiem jak to się stało, ale przeczytałam ją dopiero teraz.
„Najgłośniej krzyczy serce” to książka o trudnych tematach jakimi są przemoc i hejtu w szkole. Jest to historia o Ninie, która jest bardzo wrażliwa i kocha taniec. Niestety, ale jej idealne życie, ktoś chce zniszczyć. Dziewczyna nie zgłasza tego co się dzieje u dyrekcji. Mówi, że jeszcze 1,5 roku i koniec roku. Jest to również historia o Kacprze. Chłopaku, który jest na pierwszy rzut oka niemiły i odstrasza ludzi. Najchętniej by zniknął, wmieszał się w tłum. Kiedyś miał bardzo dużo, dzisiaj chce przetrwać. Pewnego dnia los tych dwoje bardziej się splata. Trzecią ważną osobą w tej historii jest Magda. Przyjaciółka Niny, która ja wspiera w najtrudniejszym okresie.
Książka nie jest gruba, ale na jej stronach znajduje się ogrom emocji. Złość miesza się ze współczuciem, wzruszenie z bezsilnością. Autorka świetnie wykreowała swoich bohaterów, którzy pokazują, że nie każdy jest zły. Że to, że popełniło się błędy, nie znaczy, że nie można się zmienić. Nie zabraknie tutaj miłości, ale również trudnych relacji na linii ojciec-syn.
„Najgłośniej krzyczy serce” to niełatwa, ale wydaje mi się potrzebna lektura. Dla młodzieży, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Dla rodziców i nauczycieli by pokazać co dzieje się na szkolnych korytarzach. Bardzo polecam każdemu!
"Ból nie zawsze wiąże się z krzykiem czy płaczem. Czasami przybiera formę cichej rozpaczy, którą można dostrzec jedynie w zasnutych smutkiem oczach."

Słodka historia miłości, poruszająca ważne wątki związane z szkolą i nastolatkami.