Z popiołów

Cykl: Z popiołów (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Batalia

Kiedyś wyobrażałam sobie, że moje życie jest pięciolinią, na której każda chwila zostaje zapisana w postaci odpowiednio dobranych nut. A ja niczym wybitny kompozytor codziennie dopisuję dalszą część bezkresnego utworu. Jedne dźwięki są skoczne i wesołe, inne żałosne i pełne melancholii. Wszystkie razem tworzą niepowtarzalną melodię, którą nuci moje serce. Jednak kilka dni temu wszystko...

Jednak kilka dni temu wszystko umilkło, a całość zaczęła przypominać urwany hejnał.

Wydarzenia z przeszłości zmieniły Sarę nie do poznania, odcisnęły piętno na jej poczuciu własnej wartości i zaufaniu do ludzi. Jest teraz pewna, że miłość sprowadza się jedynie do cierpienia. Przynosi ból, łzy i rozczarowanie. Przekonał się o tym także Michał, którego wykorzystała była dziewczyna.

Przypadkowe spotkanie dwóch poranionych dusz uruchamia ciąg niespodziewanych zdarzeń i pozwala im poznać życie na nowo. Budowany od lat mur, którym otaczała się Sara, zaczyna pękać za sprawą opiekuńczego Michała. ​

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/z-popiolow/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/z-popiolow/

Nie jestem przekonana do polskiej literatury New Adult - trafiłam na kilka niewypałów, które skutecznie mnie zniechęciły i przekonały, że polskie autorki akurat z takim rodzajem powieści nie do końca sobie radzą... To był powód, dla którego nie zamierzałam czytać książki Martyny Senator, nie przemówił do mnie nawet sam opis... Spodziewałam się schematycznego przeciętniaka... A jednak coś mnie pociągnęło do tej historii i była to najlepsza decyzja.

Nie twierdzę, że fabuła "Z popiołów" jest jakoś niezwykle oryginalna... Mamy bohaterkę, która zmaga się ze wspomnieniem przemocy, której stała się ofiarą, odcinając się od normalnego życia, od uczuć, od jakiegokolwiek zaangażowania... To nie jest oryginalne, znamy już bardzo wiele historii, bazujących na właśnie takich wydarzeniach. A jednak autorka ujęła tę opowieść w taki sposób, z takim niesamowitym wdziękiem, że zakochałam się w niej bez pamięci.

Pokochałam bohaterów i zżyłam się z nimi, a to jest dla mnie niezwykle istotne. Jeśli...

mclena | 2017-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2017 ✔
Przeczytana: 28 listopada 2017

"To naturalne, że ludzie popełniają błędy i upadają. Czasami wystarczy odnaleźć w sobie odrobinę siły, podnieść się i iść dalej. Ale czasami trzeba wziąć do ręki zapałki, podpalić całe dotychczasowe życie i spokojnie zaczekać, aż spłonie. A kiedy zostanie po nim jedynie garść popiołu, zacząć budować wszystko od nowa."

Nadal jestem pod wpływem uwodzicielskiego pióra Martyny Senator. Nie umiem wyjaśnić w jaki sposób do mnie trfia, zwłaszcza w tej powieści, która tak naprawdę nie wnosi nic nowego, czego do tej pory nie czytałam i szczerze fabuła nie powala. Ale słowa... to jak autorka dobiera je, tworząc sentencje, które podczas czytania poruszają mnie, dotykają najgłebszych pragnień, które daja do myślenia, pozwalają aby zatrzymać się na chwilkę, wziąć głęboki oddech i poczuć "to". Nie umiem naprawdę tego wyrazić.
Co do samej książki, to tak jak wspomniałam - nie wybija się przed szereg, jest wiele książek o podobnej tematyce, jedych lepszych, innych gorszych, ale jednak nie czuję...

Ruthless_Woman | 2018-02-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2018

Cóż mogę powiedzieć.
Jestem dumna,że napisała tę książkę polska autorka.
Jest świetna, daje siłę. Pokazuje,że choćby nie wiadomo co się stało, zawsze wyjdzie słońce. Wszystko będzie dobrze. Miłość. To ona dodaje skrzydeł. Wzmacnia wiarę i daje nadzieję. Piękna książka, polecam.

Pistacia_Vera | 2018-02-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2018

Niewiele się dzieje w tej książce. nie ma żadnych zwrotów, żadnego zaskoczenia, postaci są wyidealizowane. zawiera monotonny opis przechodzenia dziewczyny z ciemnej strony życia na jasną. wszystko jest w tej książce zwyczajne, akcja toczy się wolno a zakończenie jest nijakie.

Jestem pod wielkim wrażeniem tej obyczajowej książki,bardzo mnie poruszyła,wzrusza i chwyta za serce,a główną bohaterke polubiłam od początku zanim zaczęłam czytać książkę.
Jest bardzo dobrą,wspaniałą i wzruszającą obyczajowką bardzo mnie się spodobała ta książka,a autorka wykazała się świetnie,przeczytałam z przyjemnością lekturę.

mania_kch | 2017-12-23
Na półkach: Przeczytane, 2017

Bardzo przeciętna historia. Początek zapowiadał się całkiem dobrze jednak im dalej w historię tym większe rozczarowanie. Zabrakło emocji, za szybko wszystko się skończyło. To w moim odczuciu najsłabsza książka tej Autorki :(

Jabłuszkooo | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

,,Z popiołów'' to naprawdę dobra obyczajówka. Sama nie wiem co ma w sobie, niby nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale ma to coś, co sprawia, że czyta się ją niesamowicie szybko! Jeżeli chodzi o bohaterów to w większej mierze ich polubiłam, było tam kilka irytujących cech, ale tak mało wychodzących na pierwszy plan, że nie zwróciłam na nie szczególnej uwagi. Książkę polecam fanom obyczajówek z trudną przeszłością bohaterów, albo osobom, które lubią lektury przyjemne w czytaniu.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Sherry | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

O PRZEMIJANIU I ODRODZENIU

Tragedie dotykają ludzi, przynosząc spustoszenie i wichurę gaszącą płomyk nadziei. Sara tkwi w ciemności, będącej cieniem druzgocących psychikę wydarzeń, od lat, nie tylko zadowolona pustką, którą się otoczyła, ale i przyzwyczajona do szarości na tyle, by nie chcieć niczego zmieniać. Pewnego dnia jednak, w jej życiu pojawia się czarujący, szarmancki Michał - Michał, będący jedynie zwiastunem wielkich zmian i odkryć. Jak potoczy się ich historia?

Martyna Senator napisała powieść o ranach, ciemności, pustce i zamknięciu. Bazując na elementach gatunku New Adult, stworzyła dwójkę pokaleczonych psychicznie osób, których dotknęło coś złego, bądź nawet całe pasmo nieszczęść i pokazała proces leczenia, odnajdywania radości i szczęścia oraz budowania siebie na nowo. Dodatkowo, umieszczając akcję na ulicach Krakowa i oddając temu pięknemu miastu zasłużoną uwagę, sprawiła, że rozgrywające się wydarzenia, zyskiwały w moich oczach dodatkowego czaru. Wraz z aurą...

Zakładka | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Z tą książką wiąże się dla mnie spore zaskoczenie i to już od samego początku. Widząc bowiem jej okładkę, początkowo myślałam, że mam do czynienia z typowym gatunkiem jakim jest literatura młodzieżowa. Jak się okazuje, nie było to kompletnie dobre spostrzeżenie. I choć książka może być czytana przez młodych ludzi to nie są oni raczej docelowymi odbiorcami historii.

Co do pomysłowości autorki, mam również mieszane uczucia. Bo z jednej strony innowacyjnym jest to, że to obie strony są "po przejściach" i to w sumie dość głębokich. Jednak na razie na tym kończy się owa zmiana. Dalej mamy znany schemat, w którym to dziewczyna stawia niemały opór, który chłopak chce za wszelką cenę złamać. Czy to nie jest Wam znane? Nie pytajcie nawet skąd. To było już wiele razy. Dlatego, już na starcie, autorka ma spore wyzwanie by zainteresować czytelnika tak sztampową tematyką

Przyznam, że udało się to jej. Może nie stuprocentowo, ale z pewnością potrafiła zainteresować mnie podczas czytania....

Lost-In-My-Books | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Czyżby Polskie New Adult się rozwijało? Najpierw było głośno o ,,Jak powietrze" i to już dość dawno, a teraz na rynku pojawiają się nowe tytuły z tego gatunku. ,,Z popiołów" to kolejna intrygująca powieść, której akcja dzieje się w Krakowie. Niestety nie obeszło się bez paru wad, których muszę się uczepić.

Sara i Michał to dwójka głównych bohaterów, którzy zostali trochę poturbowani przez życie, lecz gdy pewnego dnia natrafiają na siebie, okazuje się, że jednak z przeszłością da się pogodzić.

Trochę głupie porównanie, ale powieść na początku skojarzyła mi się z filmem "Burlesque", to pewnie przez ten pub. W ogóle książka przypominała mi wiele innych tytułów w tym głównie ,,Lato
koloru wiśni" oraz "Wszystkie twoje marzenia". Do oryginalności jej niestety bardzo daleko.
Pierwsza połowa książka niestety mi się trochę nużyła, nie było źle, ale nic się zbytnio nie działo, przez co całość wypada trochę słabiej. Oczywiście potem w końcu zaczęło się coś dziać i w końcu zaczęły...