Języczni. Co język robi naszej głowie

Okładka książki Języczni. Co język robi naszej głowie Aleksandra Niepsuj, Jagoda Ratajczak
Okładka książki Języczni. Co język robi naszej głowie
Aleksandra NiepsujJagoda Ratajczak Wydawnictwo: Karakter językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Karakter
2020-04-01
2020-04-01
język dwujęzyczność

Ciekawa książka dla zainteresowanych językiem pierwszym, drugim i kolejnym. Utrzymana w lekkim i ironicznym tonie, a jednocześnie pełna przytoczonych badań i dowodów w sprawie nauki języka, stanowi dobrą pozycję na dwa, góra trzy popołudnia. Pokrzepia też serca i inspiruje do dalszych przygód językowych.

Wybrane cytaty:

"Dwujęzyczni już jako dzieci zaczynają rozumieć, że język służy nie tylko do nazywania, ale i do wzbudzania określonych reakcji. Że jest czymś potężniejszym, niż narzędzie komunikacji."

"Można więc oddać się rozmyślaniom o tym, że nie będzie nam dane zostać "prawdziwymi native speakerami", ale po co. Można przecież zostać fałszywym native speakerem, który swoją ambicją i ciekawością świata zawstydzi tych prawdziwych."

Wybrane cytaty:

"Dwujęzyczni już jako dzieci zaczynają rozumieć,...

Jak ktoś już wspomniał - filolog niewiele się z niej dowie, ale to zarzut pokroju "fizyk niewiele się dowie z Krótkiej teorii czasu". To popularnonaukowa książka traktująca o lingwistyce, kwiat paproci wśród literatury, bardzo rzadki, a poruszający fascynujące tematy - już jako taki książka ta zasługuje na uwagę. Napisana bardzo zgrabnie, z wieloma ciekawostkami, które poruszane są dość ogólnie, ale to dobrze, bo dzięki temu czytelnik niezaznajomiony z tematyką się nie zanudzi - a jeśli się zainteresuje, to jest wsparty obszerną bibliografią.

Dla amatora (nie filologa) miłośnika języków bardzo fajna lektura pochłonięta w 2 dni. Rozważania, badania, ciekawostki. Mam nadzieję że Luka będzie co najmniej tak samo ciekawa 😁

Całkiem ciekawa, dużo wiedzy na temat przyswajania języków obcych. Spodziewałam się więcej na temat samego języka polskiego. Momentami monotonne ale całkiem ciekawe dywagacje o przyswajaniu języków obcych

Nic odkrywczego dla filologa ale dobrze się czyta.

Nic odkrywczego dla filologa ale dobrze się czyta.

Książka która chyba zbyt wiele obiecuje. Brak tu klarownej odpowiedzi na poruszane kwestie. Raczej wariacje na temat "trudno powiedzieć" i "to zależy". Ale temat też jest złożony i skoro nie ma jednej reguły to tylko takie odpowiedzi były możliwe. Autorce udało się pokazać złożoność problemu, ale pozostawia z niedosytem.

Rozwiewa wiele mitów, odpowiada na wiele pytań, które zadają sobie uczący się języków obcych, może wciągnąć nie tylko filologów. Niektóre pytania, jakie stawia sobie autorka, na początku kolejnych rozdziałów, nie mają jednak odpowiedzi. Woda chlupocze.

Jest to w głównej mierze zbiór anegdotek, ciekawostek i historyjek dotyczących dwujęzyczności. Przytoczone jest kilka niszowych badań. Całość ma styl ironicznego narzekania na stereotypy. Było kilka momentów które faktycznie wywołują mały uśmieszek, kilka dawało do myślenia. Ogólnie nie znajduję w tej pozycji nic przydatnego dla przeciętnego czytelnika. Może filozofowie, psychologowie i filolodzy odnajdą w niej coś więcej.

Ciekawa publikacja, poruszająca zagadnienia dotyczące każdego człowieka, jednak moim zdaniem za mało obszerna. Autorka miała dobry pomysł na książkę, ale w pewnym momencie da się wyczuć, że to trochę mieszanina problemów związanych z językami, kilku anegdot i sporej liczby nawiązań do odnalezionych badań. Niektóre kwestie mogłyby być poszerzone, a całość raczej płytko zarysowuje problematykę.

Książka traktuje o mechanizmach jakie zachodzą u osób dwu lub wielojęzycznych. Ogólnie spodziewałam się, że tematyka tej książki będzie nieco inna - książka wpadła mi w ręce i zainteresowała tytułem, ale nie zagłębiałam się w jej opis. Szybko się czyta, jest w niej sporo ciekawostek, jednak jest to moim zdaniem lektura zwłaszcza dla osób reprezentujących właśnie grupę osób dwu- lub wielojęzycznych.

Aleksandra Niepsuj Języczni. Co język robi naszej głowie Zobacz więcej
Jagoda Ratajczak Języczni. Co język robi naszej głowie Zobacz więcej