Sea Change

Sea Change
No Exit Press
2006-01-01
2006-01-01

Autorem Sea Change jest Robert B. Parker, nieżyjący już amerykański wyrobnik piszący dużo i nieźle. Zawdzięczamy mu czterdzieści powieści o niejakim Spenserze, prywatnym detektywie z Bostonu, przypomnianym niedawno filmem Śledztwo Spensera. Popularnością cieszyły się też książki z cyklu Philip Marlowe oraz bestsellerowe westerny z serii Cole & Hitch, w tym zekranizowana Appaloosa. Wreszcie powieści, których bohaterem jest Jesse Stone. Niektóre z nich również doczekały się filmowych wersji, a głównego bohatera zagrał Tom Selleck.

Z tego przydługiego wstępu powinniście zapamiętać jedno: Robert B. Parker kryminały pisał w ilościach hurtowych i cieszył się popularnością wśród niewymagających czytelników. Był trochę takim amerykańskim Mrozem, nieco tylko mroczniejszym i niechętnie bawiącym się w śmieszkowanie. Sea Change też taki jest. Opowiada o kolejnej sprawie Jesse’ego Stone’a, policjanta z Los Angeles, który po czterdziestce osiadł w niewielkiej, fikcyjnej miejscowości Paradise w Massachusetts, wyraźnie wzorowanej na Marblehead. Tak, to okolice Bostonu, miasta wyjątkowo bliskiego autorowi.

To właśnie tutaj woda wyrzuca na brzeg ciało młodej kobiety. Okazuje się, że wypożyczyła jacht z pobliskiej przystani i nigdy nie pojawiła się, by odebrać swoje dokumenty. Prawdopodobnie została zamordowana, gdyż jacht wrócił do Paradise, choć zacumowano go w innym miejscu. Stone rozpoczyna śledztwo i wkrótce znajduje pierwszych podejrzanych. To dwóch playboyów, którzy przypłynęli do miasta na regaty. Tylko jak cokolwiek im udowodnić?

Akcja rozkręca się powoli, ale po stu stronach wyraźnie nabiera tempa. Rozdziały są krótkie, pełne dialogów, opisy nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dostatecznie jednak dużo, by przyjrzeć się bliżej bohaterowi, któremu alkohol zniszczył małżeństwo. Jesse obecnie nie pije i próbuje dogadać się z byłą żoną, a nawet do niej wrócić. Przede wszystkim jednak musi dopaść mordercę. Fani nieskomplikowanych kryminałów będą z Sea Change zadowoleni. Gorzej z zrealizowanym na podstawie książki filmem, który opowiada nieco inną historię.

Więcej recenzji:

Dodaj cytat z książki Sea Change