Pogubieni. Odnaleźć siebie

Okładka książki Pogubieni. Odnaleźć siebie Adrianna Jędrzejewska-Bajan
Okładka książki Pogubieni. Odnaleźć siebie
Adrianna Jędrzejewska-Bajan Wydawnictwo: Manufaktura Słów literatura obyczajowa, romans
Manufaktura Słów
2020-06-04
2020-06-04
miłość związki rozstania

Okropny gniot. Nie wiem skąd tak pochlebne opinie... I jeszcze to przeskakiwanie narracji..

Jeśli macie ochotę na emocjonującą lekturę, która z pewnością nie raz wyprowadzi Was z równowagi, to dobrze trafiliście. „Pogubieni. Odnaleźć siebie” to udany debiut i bardzo obiecujący. Mam więc nadzieję, że Adrianna Jędrzejewska-Bojan jeszcze wielokrotnie podbije serca czytelników. Zachęcam do sięgnięcia po ten emocjonalny roller coaster....

Widząc dobre i pochlebne opinie o książce skusiłam się na nią w Klubie Recenzenta serwisu nakanapie.pl. Jednak mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Stąd moja opinia.

Historia była piękna. Jednak jak dla mnie trochę podkoloryzowana i wręcz nierealna. Początek zapowiadał się świetnie, aż chciało się czytać. Jednak później męczyłam się z tą historią i chciałam ją jak najszybciej skończyć. Miałam wrażenie, że czytam jakąś brazylijską telenowelę, a nie książkę o miłości..

Historia opowiada o związku Rafała i Marysi, którzy tworzą wręcz idealny związek. Jednak życie pisze różne scenariusze i los tak chciał, aby ich związek wystawić na próbę. Pokusa, intryga doprowadzają do powolnego rozpadu ich związku. Czy uda im się przetrwać?

Lubię romanse, lubię książki o miłości. Jednak ta historia mi się nie podobała. Bohaterowie byli niezwykle irytujący (może to właśnie za ich sprawą ta historia mi się nie spodobała?!). Czy zachęcam po sięgnięcie tej książki? Jasne, każdy powinien sam się przekonać czy historia trafi w jego serce.

Przeczytalam w ciagu paru godzin.Romans,obyczaj,kryminal w jednym.Polecam.Czekam na nastepne ksiazki.

To piękna historia miłosna z licznymi perypetiami, zwrotami akcji, które zaskakują i sprawiają, że książka ani przez moment nie nudzi, a wręcz sama się czyta, bo dzieje się w niej tak dużo i intensywnie, że czytelnik chce wiedzieć co będzie dalej. „Pogubieni. Odnaleźć siebie” to opowieść o związku Rafała i Marii, który mógłby uchodzić za idealny, taki który wystawiany na próbę nie zachwieje się, jednak zrządzenie losu, intryga, pokusa, doprowadzają do tragicznych wydarzeń, których konsekwencje mogą okazać się nieprzewidywalne i nieodwracalne. Bohaterowie to ludzie, z którymi może się utożsamić każdy czytelnik, zwykli, prości ludzie, z bardzo przyziemnymi problemami, tacy znajomi z sąsiedztwa i z historią ich miłości też można się utożsamić, bo nasza druga połówka również może zostać wystawiona na próbę, i może nie zdać egzaminu z wierności. Autorka przedstawia konsekwencje różnych (mniej lub bardziej trafnych) decyzji, które podejmują główni bohaterowie. W pewnym momencie, kiedy ich drogi bardzo się rozchodzą, ma się wrażenie, że happy end nie jest możliwy, że dwoje ludzi, którzy wydają się sobie przeznaczeni, stworzą nowy związek z kimś innym. I właśnie wtedy pojawia się Anioł Stróż – to nie świetlista postać ze skrzydłami i aureolą, ale dobry, życzliwy człowiek, który potrafił słuchać, obserwować i zasiał w sercach głównych bohaterów pewien niepokój, który sprawił, że podjęli walkę o siebie nawzajem i o swoje szczęście.

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Zakochani zazwyczaj mają się ku sobie. Maślany wzrok, rozczulające gesty i porywające rozmowy, które zdają się nie mieć końca. Nie od dziś wiadomo, że miłość jest piękna, szczególnie wtedy, gdy nic nie narusza jej wrażliwej strony. Jedną z tak uroczo zakochanych par przedstawia czytelnikom Adrianna Jędrzejewska-Bajan w swojej powieści Pogubieni. Odnaleźć siebie. W tej historii miłość nie ma jednak łatwo – na jej drodze staje bowiem najtrudniejsza przeszkoda: inny człowiek, a nawet dwoje ludzi, którzy skłonni są przejść po przysłowiowych trupach, aby podebrać to niezwykłe uczucie dla siebie...

Maria widzi w sobie przeciętną trzydziestolatkę, będącą menadżerką dobrze prosperującego sklepu, natomiast w oczach swojego mężczyzny wyraźnie jawi się jako rudowłosa piękność. Rafał – niezaprzeczalnie przystojny, mocno zaangażowany w pracę w stadninie, nie wyobraża sobie życia bez ukochanej. Ta para jest dla siebie stworzona, ale jak się okazuje, los płata im wyjątkowo nieprzyjemnego figla. Ich uczucia stają się bowiem pożywką dla innej, pozornie szczęśliwej pary. Szef Marii zaczyna jawnie adorować podwładną, natomiast jego narzeczona z premedytacją podkrada serce Rafała. Grażyna zdaje się być nadzwyczaj przebiegłą, wyrafinowaną i tym samym niebezpieczną kobietą, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój perfidny cel.

To właśnie bezwzględne działania Grażyny i Bartosza nakręcają spiralę negatywnych uczuć i to one wpływają na coraz większy brak zaufania w związku Marii i Rafała. Chociaż niektóre z budowanych emocji wydają się być surrealistyczne lub niemal filmowe, to jednak trudno odmówić im nuty autentyczności. Przy tej lekturze można się zatem uśmiechnąć, wzruszyć i rozmarzyć, ale też zdumieć lub wręcz poważnie zatrwożyć. To wszystko za sprawą mocnych kreacji, które wydają się być niemal wyjęte z życia, z pewnością są barwne, intrygujące i wiarygodne.

Realność postaci to jedno, ale równie prawdopodobna zdaje się być sama fabuła. Rosnący brak zaufania, widoczna zazdrość, zdrady i przemoc to przecież nierzadkie towarzystwo także w codziennym życiu. Tej wiarygodności dodaje również fakt, że autorka oddaje głos swoim bohaterom. Wydarzenia relacjonują zatem naprzemiennie Maria z Rafałem, później oddając część narracji samej Grażynie. Taki zabieg w połączeniu z krótkimi rozdziałami oraz niezaprzeczalnie prostym językiem, gwarantują nie tylko poczucie autentyczności, ale też niepowetowaną lekkość i przyjemność z lektury.

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

A teraz pora na recenzje książki, która otrzymałam w ramach Klubu Recenzenta @nakanapie.pl ❤️
Mowa o "Pogubieni. Odnaleźć siebie" Adrianna Jedrzejewska - Bajan.
Książka opowiada historię Marii i Rafała. Są ze sobą od 5 lat. Na pozór tworzą zgraną i idealną parę... Jednak co zrobią, jak do ich związku zacznie wkradać się niepewność, zdrada, brak zaufania, a nawet rozpad tego co wspólnie tworzyli?
Kim są Bartosz i Grażyna? Niby dwoje ludzi, którzy są także ze sobą w związku, jednak ich relacja jest bardzo skomplikowana. Bartosz jest szefem Marysi, jednak największym problemem tego mężczyzny jest fakt, że kocha swoją pracownicę , a Grażyna jest narzeczoną Bartosza... Jednak jej celem jest flirtowanie i odbicie Rafała, a także związek z tym mężczyzną .... Czy związek Marysi i Rafała przetrwa tą próbę?
Czy będą potrafili być jeszcze ze sobą po tym wszystkim ? Co stanie się Marysi? Kto będzie odpowiedzialny za wypadek kobiety? Jedno jest pewne.... Mnóstwo problemów, w życiu bohaterów pojawi się również ciąża Marysi i amnezja... Co z dziećmi tych dwojga? Czy będą wspólnie wychowywać z Rafałem , a może jednak oddzielnie?
Wszystko byłoby proste, gdyby nie fakt, że na drodze do upragnionego szczęścia tej "rodziny" stoi już nie Bartosz i Grażyna, ale Michał i Aldona... Kim jest Michał? Kim jest Aldona? Czy to oni zajmują główne miejsce w sercu tych bohaterów?
Bardzo dużo problemów, bardzo dużo osób trzecich... Czy związek jest na tyle trwały, by wytrzymał to wszystko? Czy któreś z tych dwojga się opamięta i zacznie walczyć o miłość? A może czas złożyć ręce i się poddać? Ile będą musieli wycierpieć?
Książka dobrze napisana... Jedyny wątek, który mnie wkurzał to wątki sekty, Szatana, Boga i te dziwne sny... To moje zastrzeżenie... Poczatek książki bardzo wciągający, a potem jakoś wszystko się rozmyło... Taka gonitwa i zabawa w kotka i myszkę. Kocham, ale się boję, zbliżam się i jednoczenie oddałam... Było tego za dużo. Niemniej jednak, była to dobra książka. Czy polecam? Tak, żeby wyrobić własne zdanie na jej temat.

Mowa o "Pogubieni. Odnaleźć siebie" Adrianna Jedrzejewska - Bajan.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka. Pobudzająca wyobraźnię i pokazująca czym jest prawdziwa miłość, która nie zawsze ubrana jest w różowe okulary.

• Samodzielne
  • Literatura kobieca