30 lat życia z Madzią

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-2078-1
Ag2S

Magdalena Samozwaniec (1894-1972), autorka „Na ustach grzechu” i „Marii i Magdaleny”, słynęła z ciętego języka i wyjątkowo błyskotliwego poczucia humoru. Jaka była naprawdę? Autor, mąż pisarki, opowiada o niej z wielką swadą, miłością i klasą. Z dziesiątek anegdot wyłania się inna nieco osoba od tej, którą znamy z życia publicznego: czasem nieporadna, zabawna, ale i bezmyślna, szczebiotliwa i zarazem milcząca w zadumie nad światem. Frapujący portret niezwykłej kobiety i długiego, pięknego związku dwojga ludzi.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Monika | 2016-03-09

Pani Madzia Samozwaniec- cóż to była za kobieta! Z rodu Kossaków, to wiemy, córka wybitnego ojca i siostra jeszcze wybitniejszej siostry (lub na odwrót, jak kto woli). Satyryczka, biografka (dziś, jak myślę, rozczulająco staroświecka). Ale nie wiemy, że pani Madzia potrafiła przyrządzić kotlety panierowane w suchym kleju malarskim, że podawała niewypatroszoną kaczkę, że była troszkę próżna, że do końca lubiła piękne stroje i staranne fryzury. We wspomnieniach męża możemy zobaczyć ją bardziej prywatną, roztargnioną, melancholijno-dowcipną. Nie ma już takich dam, nie ma takiego świata- dobrze, że ktoś zatrzymał ten obraz na kartach książki.

Michał_K-ski | 2015-03-11

Interesujące, trzeba jednak zauważyć, ze autor był wyjątkowym nędznikiem: notorycznie zdradzał swoją żonę (co już samo w sobie jest obrzydliwe) i z niejaką dumą opowiada o tym w swoich wspomnieniach, a przecież całym jego tytułem do chwały i napisania tych pamiętników jest fakt, że był mężem owej zdradzanej Madzi. Żałosny typ.

Lavenda | 2015-02-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Zupełnie urocza, pełna z polotem opisanych anegdot z życia Magdaleny Samozwaniec, żony Autora, z którą spędził, jak w tytule, bez mała 30 lat. Cóż za barwna osobliwość ta Madzia! Osobliwość, dokładnie to chciałam napisać. Książka dotyczy Madzi, tylko Madzi i cała jest pełna Madzi. Z pewnością szalenie trudna była we współżyciu i zastanawia mnie jakżeż ten przedziwny układ jakim było ich małżeństwo działał, ale jakoś działał. Świetnie się czyta o dziwactwach artystki, szczególnie gdy tłem jest, wspominana z czułym sentymentem, okupacyjna i powojenna Polska i jej artystyczne kręgi.

ciarach | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Pasjonujące wspomnienie o Magdalenie Samozwaniec. Przeczytałem w jeden dzień:)

Rose Blue | 2013-07-21
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Książka jest zbiorem wspomnień i anegdot z życia Magdaleny Samozwaniec. Podobnie, jak nasze codzienne życie jest zdecydowanie zmienna. Mam tu na myśli wyłącznie to, że są fragmenty, kiedy książka się nieco dłuży. Jednakowoż fragmenty, które zapewniają szczery głośny śmiech, nawet w trakcie podróży komunikacją miejską wynagradzają te kilka nudnawych chwil.

rosmene | 2013-04-03

Mimo mojej wielkiej sympatii dla bohaterki książki ta lektura była dość męcząca. Oczywiście sama forma wspomnień determinuje pewną chaotyczność, niemniej naprawdę można było uniknąć wielu powtórzeń i niezręczności. Poza tym nie polubiłam męża Madziusi, chociaż trzeba przyznać, że pisze o żonie bardzo ciepło i z szacunkiem.

mariola | 2016-09-29
Grażyna | 2016-05-16