Ofiara

1992-01-01
8385202781
Piotr Kuś

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Ofiara to inna twarz ( inne pióro) Grahama Mastertona. Ofiara to sprawny thriller polityczny opisujący fikcyjny pakt USA - ZSRR , który prowadzi do nowego podziału świata . Wartka akcja i jeden wniosek . Nigdy nie ufaj innemu państwu , sojusze są ważne do momentu gdy lokalny interes staje się ważniejszy od wszystkiego . Książka dobra, ale i tak wolę horrory tego autora .

Lubię Mastertona, ale akurat po przeczytaniu tej powieści nie jestem zachwycony. Niby jest wszystko co powinno być w rasowym thrillerze, ale nie czuć tej atmosfery, która powinna nam towarzyszyć podczas czytania. Niedosyt pozostał.
Plusy:
- pomysł na fabułę, globalny spisek, który może zagrozić bezpieczeństwu świata;
- walka o wpływy przez dwa największe mocarstwa (w trakcie trwania wojny w Ukrainie, potęga i wielkość Rosji to już chyba przeszłość);
- walka agentów przeciwnych stron o pozyskanie jak najlepszych informacji, wszak informacja daje wielką przewagę w ewentualnym starciu;
- zawsze na świecie będą ludzie dążący do nieograniczonej władzy;
- potężna broń w rękach nieobliczalnych ludzi zawsze budzi lęk i grozę (broń atomowa i Putin);
- nie ma czegoś takiego jak mniejsze zło, czy się poświeci życie jednego człowieka czy kilku, zawsze jest to „zabawa w Boga”.
Minusy:
- jak dla mnie zbyt dużo absurdów;
- przedstawianie fabuły z perspektywy tak wielu bohaterów zacierało fakty;
- miejscami wręcz naiwna, takie tempo zdobywania terenu niemożliwe, np. a gdzie paliwo do tych wszystkich maszyn, kto je dostarczył i nadążył za wojskami;
Ogółem książka taka sobie.

Plusy:
- pomysł na fabułę, globalny spisek, który może zagrozić bezpieczeństwu świata;
- walka o wpływy przez dwa największe mocarstwa (w...

Akcja powieści toczy się w ostatnich latach zimnej wojny. Przedstawiony w niej sposób zlikwidowania napięcia na linii Wschód - Zachód z perspektywy czasu wydaje się absurdalny i śmieszny (te obawy przed potęgą militarną ZSRR). Tak czy inaczej agenci obu stron dwoją się i troją, zabijając sprawnie tych, którzy chcą im przeszkodzić.

Bardzo dobra książka której akcja wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Zimna wojna według Mastertona robi wrażenie.

Dwóch informatyków leci do Radzieckiej Rosji, na targi komputerowe, ze swoim najnowszym pomysłem edukacyjnego komputera dziecięcego. Jeden z nich zostaje "poproszony" przez agenta M15 o rekonesans radzieckiego budynku. Informatycy mają nigdy z Rosji nie wyjechać...

Emerytowany agent CIA, mieszkający aktualnie w Danii zostaje wplątany w bieg zdarzeń, w którym przewija się kilku morderczych Rosjan. Wszyscy jego bliscy również znajdują się na celowniku wyżej wymienionej grupy. Jakiej strzegą tajemnicy w Danii?

Pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Anglią, a Rosją zostaje podpisana umowa, na mocy której kraje alianckie wycofają swoje wojska z Europy, a Rosja Europę zajmie. Takie poświęcenie dokonane zostaje w myśl demilitaryzacji nuklearnej i zatrzymania działań komunistycznych w Ameryce Południowej, a także demokratycznych wyborów na Kubie. Czy rzeczywiście mniejsze zło zostaje wybrane?

Graham Masterton w kryminało-thrillerze wojennym. Nie sądziłem, że coś takiego istnieje, a tym bardziej tak dobre, zarówno z perspektywy fabuły, jak i warsztatu. Godne polecenia :)

Masterton kojarzy się wielu albo z tanimi horrorami albo z poradnikami na temat seksu, jednakże ta książka jest wyjątkiem. Jeżeli interesuje Cię tematyka zimnej wojny, z kategorii co by było gdyby, a jednocześnie jesteś gotów przymknąć oko na pojawiające się w tej książce głupotki, to mógłbyś/łabyś nawet dobrze się bawić. Dla pozostałych jednak jest to strata czasu.

Mam mieszane odczucia co do tej powieści. Generalnie Masterton jest jednym z moich ulubionych autorów, ale tutaj się nie popisał.
Książka wciąga, szybko się czyta, ale jest to jakieś takie nijakie. Dużo w niej sytuacji, które zamiast wzbudzić obawę, zaciekawienie, budzą raczej śmiech.
Jako przykład podam radzieckiego zabójcę „Krew z nosa”. Facet przeżył po wylaniu na niego płynnego metalu. Abstrahując od głupoty, że jakakolwiek osoba mogłaby coś takiego przeżyć, to dalsze jego opisy są najzwyczajniej śmieszne. Facet przeszedł niezliczoną ilość operacji plastycznych, zaczął ćwiczyć. Podnosi większe ciężary niż jakikolwiek ciężarowiec, jest szybki niczym najlepsi sprinterzy, istny demon. Wyrywa drzwi w samochodzie, a ostrzelany z UZI radośnie jeszcze wychodzi szukać zemsty, płonąc i … resztę pomińmy.
Jako thriller czyta się sprawnie, ale to wszystko.
Jako książka warta polecenia? Zdecydowanie tylko dla zagorzałych fanów autora.

Jest w tej książce garstka absurdów, ale zabawa podczas czytania bez wątpienia przednia. Co prawda stać GM na więcej, ale szczerze? BARDZO chciałabym zobaczyć ekranizację tej powieści.

Książka świetna! Momentami wprawiała w osłupienie, momentami w dzikie ruchy mojego żołądka. Fabuła wciągała z każdą stroną.
Polecam wszystkim, którzy lubią tego typu klimaty.

Polecam wszystkim, którzy lubią tego typu klimaty.

Zgrabnie napisany thriller z końcówki zimnej wojny.Wiele wątków typowych dla Mastertona .Czyta się gładko i szybko.

• Graham Masterton
  • Horror