Kocioł

Okładka książki Kocioł Larry Bond
Okładka książki Kocioł
Larry Bond Wydawnictwo: Adamski i Bieliński Seria: Czarna kryminał, sensacja, thriller
Czarna
Cauldron
Adamski i Bieliński
1993-01-01
1993-01-01
Piotr Siemion
political fiction wojenne sensacja

Okładka książki Zwierzchnik Tom Clancy, Mark Greaney
Zwierzchnik Tom Clancy, Mark Gr...
Okładka książki Centrum Tom Clancy, Steve Pieczenik
Centrum Tom Clancy, Steve P...
Okładka książki Poszukiwany żywy lub martwy Grant Blackwood, Tom Clancy
Poszukiwany ży... Grant Blackwood, To...

Książka, która do czasu wojny w Ukrainie szokowała każdego, kto po nią sięgnął. A do tego wartka akcja, wojna szpiegów i działania wojska polskiego co mile łechce polskie serduszka.

Larry Bond -„Kocioł”
Alternatywna rzeczywistość, końcówka lat 90, Unia Europejska rozpada się, w związku z kryzysem imigranckim Francja postanawia wysłać wszystkich napływowych ludzi do pracy w innych krajach, szerzy się głód i walka gospodarcza pomiędzy krajami europejskimi a Stanami Zjednoczonymi. Francja wraz z Niemcami obejmuje przywództwo w Europie tworząc Konfederacje do której przystąpiły wszystkie kraje Europy z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Polski, Czech i Słowacji. Za namowa Francuzów Rosja zakręca Polsce kurek z gazem na co odpowiada USA tworząc konwoje morskie z potrzebnymi surowcami do Gdańska. Niezadowolona Francja postanawia ukarać Polaków wraz Niemcami przekraczając nasza zachodnią granicę. Polacy zwracają się o pomoc do USA i następuje eskalacja konfliktu na pełną skalę.
Larry Bond wraz z Tomem Clancym pisał „Czerwony sztorm” i już to powinno dać pewien obraz tej książki. Rewelacyjne sceny bitew i wartka akcja to niewątpliwe atuty tego tytułu. Co prawda autor nie ustrzegł się pewnego rodzaju patetyzmu i Amerykanów powiewających swoją flagą i ruszających na ratunek uciemiężonym, ale i tak jak dla mnie to kawał dobrego thrillera political fiction.
Akcja prowadzona jest z perspektywy wielu bohaterów i przez to indywidualni ludzie nie są do końca rozwinięci, na rzecz akcji ogólnie, jednak nie przeszkadza to w odbiorze książki. No i „polska” rola, która jest tu jedną z kluczowych dodaje smaczku. Polecam wszystkim fanom Clancy’ego ale i nie tylko.

Larry Bond -„Kocioł”

Znakomity technothriller o niepoprawnie politycznym przesłaniu. Wizja wspólnego ataku Francji i Niemiec na Polskę wspieranej przez USA. Przy obecnie toczonej się wojnie na Ukrainie i zachowaniu się tychże państw (zwłaszcza Niemiec ) wobec pomocy Ukrainie scenariusz wcale nie tak nieprawdopodobny. Znakomite opisy toczonych walk za pomocą nowoczesnego uzbrojenia. Polecam!

Lubię takie powieści opisujące historię z punktu widzenia kilku bohaterów. Przeczytałem tą książkę w młodości i byłem nią zachwycony. Dziś po powrocie do niej muszę przyznać, że dalej daje radę! Technothriller pełen akcji, walki i napięcia. Sprawnie napisana opowieść, bardzo emocjonujące zakończenie plus Polska w centrum wydarzeń. Polecam!

Wróciłem do tej lektury po kilkunastu latach. To pierwsza pozycja, którą przeczytałem ponownie. Dla mnie absolutny hit. Autor potrafi mnie wciągnąć be opamiętania. Sceny bitew opisane z chirurgiczną dokładnością. Wiele wątków splatających się ze sobą logicznie. Gorąco polecam.

Po pierwsze - bijemy Niemców ( ja wiem, że teraz są naszymi sojusznikami i w ogóle - ale odrobina satysfakcji gwarantowana ). No dobrze, żarciki na bok. Kocioł to kawałek ciekawej powieści z zakresu political fiction i to z dużym naciskiem na fiction - no bo najazd Francji i Niemiec na Europę - plus Benelux?. Takie założenia trącą myszką - ale poza tym - pokazanie bezsensu wojny no i ostra jazda w polu. Bond daje radę.

Wciąga jak nadbiebrzańskie bagna. Oczywiście jak to Amerykanin, Bond nie ustrzegł się pewnych stereotypów ( źli Francuzi, biedni Niemcy wykonujący rozkazy, którzy chcą tylko biznes robić ) i wreszcie gwiaździsty sztandar powiewający nad ruinami złej konfederacji ( ale nie jest to tak nachalne jak np. w Dniu Niepodległości ) - czyta się całkiem dobrze, zakończenie też satysfakcjonuje ( choć jakby się tak zastanowić - to ten cały konflikt okazał się zupełnie niepotrzebny... )

W tym wydaniu Larry Bond podszedł mi zdecydowanie bardziej niż "Czerwony sztorm" Toma Clancy.
Nie powiedziałbym, że na czasie - bo zgodnie z książką, aktualnie Polska jest po tej złej stronie mocy, co nie przeszkadza bawić się lekturą.
Wizja wojny UE kontra USA, UK oraz Europa Środkowo Wschodnia najzwyczajniej w świecie wciąga. Widać ogromne przygotowanie Bonda od strony merytorycznej ( w końcu był - albo jeszcze jest analitykiem ). Swobodnie operuje nazwami sprzętu bojowego, jego możliwościami - wreszcie sprzedaje w powieści koncepcję konfliktu. Oczywiście, można by się czepiać, że zbyt cukierkowy, że z Francji i jej wywiadu zrobił naczelny "czarny charakter", a Niemcy w tej wojnie znajdują się absolutnie przypadkowo. To jednak nie przeszkadza, bo logicznie nie ma się do czego przyczepić - a staranne opisy konfliktu pomiędzy adwersarzami wciągają. Oczywiście, mamy tu znowu rysę w jakiej celują Amerykanie - nawet w powieści ich sprzęt jest the best, a starcie francuskich najnowszych myśliwców Rafaele z F-15 kończy się 1:1, ale - kto wie jak potoczyłaby się prawdziwa walka?.
Autor ani na chwilę nie zwalnia tempa - oprócz samych walk, mamy też rozbudowaną warstwę działań politycznych i wskazanie, że bez długofalowego planu politycznego wojna staje się całkowitym bezsensem i prowadzi do katastrofy całej Konfederacji Europejskiej. Znakomita historia alternatywna.

Bardzo dobra, bliska geopolitycznie.

Bardzo dobra, bliska geopolitycznie.

Ciekawa fikcja polityczno - batalistyczna, gdzie część akcji dzieje się w PL. W sumie nawet historia możliwa, zwłaszcza dzisiaj.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 2011