Prezentacje. Po prostu!

Okładka książki Prezentacje. Po prostu! Piotr Bucki
Okładka książki Prezentacje. Po prostu!
Piotr Bucki Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2020-04-04
2020-04-04
Prezentacje

W przypadku tej pozycji idealnie sprawdza się przysłowie "nie oceniaj książki po okładce". Na pierwszy rzut oka może wydawać się kolejną pozycją z zakresu samorozwoju/biznesu, z której niewiele wynika, a jest zupełnie inaczej. Po niewielkiej liczbie ocen na portalu stwierdzam, że nie tylko ja początkowo czułam się nieprzekonana.

Po lekturze uważam, że z książką Piotra Buckiego powinien zapoznać się każdy, kto występuje publicznie. Mnóstwo przydatnych informacji popartych badaniami/case study, liczne przypisy, brak lania wody, sam konkret. Wysłuchałam w formie audiobooka, ale zastanawiam się nad zakupem wersji papierowej (zdarza mi się to naprawdę rzadko, jedynie w przypadku pozycji, do których zamierzam wracać).

Jeżeli jeszcze nie czytaliście - sięgajcie bez wahania, naprawdę nie będziecie żałować. Dawno nie czułam takiej satysfakcji po lekturze, a czytam dość dużo.

Po lekturze uważam, że z książką Piotra...

Bardzo dobry przewodnik po kluczowych zagadnieniach związanych z przygotowaniem prezentacji. Dla osób z większym doświadczeniem ciut może miejscami przegadany. Dużo dobrych odwołań do badań. W audiobooku denerwujące odniesienia do numerowanych przypisów, których NIE MA (sic!) w wersji audio. Momentami może drażnić poklepywanie się z kolegami ze sceny prezentacyjnej po plecach i nie do końca kryte elementy autopromocji. Te porównania do Gladwella... 🙄 Chyba bardziej redakcja i wydawca nie ustrzegli się też kilku błędów takich jak powtórzenia wyrazowe w zdaniu czy fraza "ubrać garnitur". Wspominam o tym jedynie dlatego, że autor odmienia przez wszystkie przypadki zamiłowanie do detali i wielokrotnego sprawdzania. Jako całość jednak to kawał rzetelnej porcji praktycznej wiedzy i dobrze zainwestowany czas w lekturę. Warto.

To jedna z takich książek, w której z ciekawością czytałam nawet przypisy! Takie robią tylko Malcolm Gladwell, Janina Bąk i Piotr Bucki. Praktyczny przewodnik jak zrobić ciekawą prezentację krok po kroku. Ciekawe historie i przykłady. Smakowita lektura, brać i robić!

Wystąpienia publiczne to sztuka!
Dla wielu osób sama myśl o wystąpieniu przed publicznością, nawet niewielką, jest związana z wielkim stresem i robią wszystko, by tego uniknąć. Torpedują przez to niekiedy swoją karierę, nie są w stanie zaprezentować swoich umiejętności, a także potencjału, jakim dysponują. Czy zatem wystąpień publicznych można się nauczyć? Czy towarzyszące im często prezentacje mają szansę przestać wyglądać jak ściągi dla mówcy, nieczytelne z powodu ilości tekstu, absolutnie nieciekawe i niebędące w stanie przyciągnąć uwagi publiczności?
Okazuje się, że tak, po warunkiem oczywiście, że przestaniemy godzić się na bylejakość i zaczniemy pracować nad swoim rozwojem i kompetencjami w tym zakresie, Godzić przestał się na to Piotr Bucki, szkoleniowiec, od wielu lat poruszający zagadnienia związane z komunikacją. Dzięki jego książce pt. „Prezentacje po prostu! Szkoła wystąpień publicznych”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa OnePress, mamy szansę osiągnąć prawdziwe mistrzostwo zarówno w tworzeniu prezentacji, jak i przedstawianiu danego zagadnienia szerszej publiczności w porywający sposób.
Lektura książki, a przede wszystkim wykonywanie zawartych w niej zadań oraz korzystanie z wytycznych pozwoli nam zamienić slajdy wypełnione treścią na „wartość ujętą słowa z towarzyszeniem dobrej graficznej oprawy”. Skorzystać z tego poradnika mogą tak naprawdę wszystkie grupy zawodowe, nie tylko właściciele firm, handlowcy czy menedżerowie, ale także wykładowcy, nauczyciele czy sami uczniowie. Autor sugeruje, by traktować prezentację jako prezent dla odbiorcy, dzięki temu będzie ona zaspokajała oczekiwania drugiej strony, będzie pozwalała zrozumieć świat i/lub dowiedzieć się czegoś nowego.
Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, które kok po kroku wprowadzą nas w świat prezentacji i zmienią nasz stosunek do publicznych wystąpień. Będziemy mówić „ciekawie i na temat”, nie tylko ujmując publiczność i skupiając na sobie całą ich uwagę, ale również sprawimy, że nasi odbiorcy wyjdą bogatsi o pewną wiedzę, która – kto wie –odmieni ich życie zawodowe. Autor zachęca, by wybrać prezentację, nad którą chcemy popracować, która jest dla nas ważna. Dzięki temu wszystkie podane przez autora techniki czy ćwiczenia będziemy mogli zastosować bezpośrednio do naszej prezentacji, zaś lektura książki będzie przebiegała równolegle z pracą nad naszym wystąpieniem. Ta propozycja Buckiego sprawia również, że stajemy się nie tylko czytelnikiem, ale tez uczestnikiem swego rodzaju warsztatów, zaś zdobytą wiedzę mamy szansę bezpośrednio przełożyć na praktykę.
W kolejnych rozdziałach zastanowimy się, czym tak naprawdę jest prezentacja, co oznacza dla nas jej przygotowanie, a także jakie są etapy pracy nad nią. My sami pracować będziemy nad wartością prezentacji, rozumianą jako to, co odbiorca ma dzięki niej otrzymać, nad zbieraniem materiałów, z wykorzystaniem przydatnych do tego narzędzi, czy nad narracją. Dowiemy się, w jaki sposób slajdy, z których korzystamy podczas prezentacji, wzmocnić mogą tę narrację, popracujemy m.in. nad stylem tych slajdów, kolorystyką czy krojem pisma.
Jako że sama prezentacja rozumiana jako slajdy to zaledwie część większej całości, popracujemy nad tym, by jak najlepiej wypaść podczas występu – nad głosem, tempem i dykcją, naszymi gestami czy wizerunkiem. Dowiemy się też, co warto sprawdzić nieco wcześniej, by uniknąć wpadki.
Lektura książki Piotra Buckiego, ale lektura aktywna, połączona rzeczywiście z pracą nad prezentacją, realnie może odmienić nasze życie zawodowe, a także sprawić, że tworzenie prezentacji i wystąpienia publiczne po prostu polubimy. I nawet, jeśli wciąż będziemy odczuwać stres, to będzie to eustres, który działać będzie mobilizująco, a nie paraliżująco. Wszak na wszystko będziemy przygotowani. Po prostu!

Wystąpienia publiczne to sztuka!

• Biznes
  • Poradniki, Popularnonaukowe
  • Empik audio rozwój
  • Reportaże i literatura faktu
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Prezentacje. Po prostu!