Okładka książki QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym John G. Miller
John G. Miller Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
QBQ! The Question Behind the Question: Practicing Personal Accountability in Work and in Life
Onepress
2020-07-14
2020-07-14
Joanna Wójtowicz

Całą książkę można skrócić do wzoru na właściwe zadawanie pytań w różnych sytuacjach: zaczyna się od „jak” lub „co”podmiotem jest „ja” i skupia się na działaniu. Nie musicie już czyta - to na prawdę wszystko. Tyle i aż tyle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Napisana łatwym i przystępnym językiem, można zrobić z niej kilka notatek, ale na szczęście większość z tych rzeczy była mi znana:)

Poradnik jak zadawać samemu sobie w różnych sytuacjach odpowiednie pytania, dzięki którym będziemy wiedzieć, jak w danej sytuacji wziąć odpowiedzialność za swoje działanie, tak by przyniosło korzyść miejscu, w którym pracujemy. Ma pomóc zmienić nastawienie i przyczynić się do wzrostu naszej efektywności. Mnie to brzmiało raczej jak poradnik początkującego pracoholika i zupełnie mnie nie przekonało. Poza tym jest to krótka książeczka, a i tak ma się wrażenie, że część treści jest "mielona" w kółko.
Z założenia jest to książka o braniu odpowiedzialności, o nastawieniu się na działanie zamiast narzekania itp. Tę krótką opinię pozwolę sobie zakończyć wiele mówiącą złotą radą dla nauczyciela. Autor twierdzi, że niewłaściwe jest stawianie sobie pytania "Dlaczego pracując tak ciężko, tak niewiele zarabiam?", zamiast tego według niego lepiej zapytać: "Jak mogę na nowo odkryć w sobie pasję do nauczania?" (s. 118).

W tej książce:

dlaczego niewłaściwe pytania mają moc rujnowania
jak skończyć z pozą ofiary zagubionej w zbyt dynamicznym świecie
w czym tkwi siła właściwych pytań QBQ
jak odpowiedzialność osobista kształtuje przywództwo na każdym poziomie
jak wykorzystać siłę napędową i inspirację QBQ
Zadawaj tylko właściwe pytania i ciesz się odzyskaną kontrolą!

W tej książce:

dlaczego niewłaściwe pytania mają moc rujnowania
jak skończyć z pozą ofiary zagubionej w zbyt dynamicznym świecie
w czym tkwi siła właściwych pytań QBQ
jak odpowiedzialność osobista kształtuje przywództwo na każdym poziomie
jak wykorzystać siłę napędową i inspirację QBQ
Zadawaj tylko właściwe pytania i ciesz się odzyskaną kontrolą!

• Audiobooki
  • Audiobook/Storytel