Jak rozmawiać ze ślimakiem

Wydawnictwo: W.A.B.
Talk to the Snail. Ten Commandments for Understanding the French
978-83-7414-391-2
Agnieszka

Jak zostać dobrze obsłużonym (albo w ogóle obsłużonym) w paryskiej restauracji? Jak prowadzić negocjacje biznesowe i jak romansować z Francuzką? Jak radzić sobie z francuskim sąsiadem i do czego służy tamtejsza służba zdrowia? „Mieszkanie we Francji to umiejętność, nad którą trzeba pracować. Spędziłem tu połowę swego dorosłego życia i wciąż się uczę. Ta książka jest podsumowaniem wszystkiego,...

„Mieszkanie we Francji to umiejętność, nad którą trzeba pracować. Spędziłem tu połowę swego dorosłego życia i wciąż się uczę. Ta książka jest podsumowaniem wszystkiego, czego nauczyłem się dotychczas” – pisze we wstępie Stephen Clarke, autor bestsellerowych powieści o francuskich przygodach Anglika Paula Westa, Merde! Rok w Paryżu i Merde! W rzeczy samej. W istocie Clarke podaje esencję wiedzy zgromadzonej podczas badań terenowych, które od dwunastu lat prowadzi nad Sekwaną. Z tego pełnego błyskotliwych anegdot, sarkastycznych komentarzy i bon motów na każdą okazję podręcznika survivalu dowiemy się, że Francuz zawsze ma rację (a w każdym razie nigdy nie przyzna, że się myli).

Karolina | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Jestem wielką fanką humoru Clarke'a i nie licząc jego nieudanego epizodu z przeniesieniem serii "Merde" do USA, uwielbiam wszystkie jego powieści. "Jak rozmawiać ze ślimakiem" to raczej poradnik.

Jest opracowany dość ciekawie, bo w formie dziesięciu przykazań, które charakteryzują codzienne życie we Francji: od niekończących się strajków, małżeńskich zdrad, dobrego jedzenia aż po sposób radzenia sobie jako klient w sektorze usług. Każdy rozdział kończy się kilkoma lub więcej przydatnymi zwrotami z tematyki, która właśnie została poruszona.

Książkę czyta się jak wspomnienia kogoś, kto już niejedno przeżył jako emigrant we Francji i dzieli się swoim doświadczeniem. Czasem dość złośliwie wytyka wady, ale też często chwali. W gruncie rzeczy przecież Clarke kocha Francję. Pozycja też jest raczej dla żywo zainteresowanych frankofili(choćby podrozdział o francuskich przekleństwach). Za to naprawdę daje dużo radości.

Kabegami | 2015-11-11

Fantastyczna i przezabawna książka. Napisana lekkim językiem, świetna aby się odprężyć i pośmiać. Pod koniec każdego rozdziału/przykazania jest tabelka z przydatnymi wyrazami, które wbrew pozorom mogą się czasem przydać ;) Bardzo podobały mi się komentarze autora, niejednokrotnie ironiczne, zabawne i pokazujące świetną znajomość kultury francuskiej. Polecam nie tylko miłośnikom Francji ;)

żabot | 2013-04-09
Przeczytana: grudzień 2012

W przeciwieństwie do pozostałych ksiażek Clarka, ta wybitnie dla znających język pozeraczy ślimaków. Nieznajomośc języka (tak jak w moim przypadku) eliminuje niechybnie mozliwośc wychwycenia wielu zabawnych smaczków i gry słów w zwrotach, które Clarke przytacza. Zdecydowanie nie polecam jako pierwszą ksiązke Clarke'a bo mozna się niepotrzebnie zniechęcić.

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-24
Przeczytana: lipiec 2011

Zdecydowałam się na fali sentymentu po przezabawnym "Angliku w Paryżu" Sandlera i to chyba był błąd: Sandler jest czarujący i dowcipny, ale Clarke'owi zabrakło tej lekkości i życzliwości, z jaką Sandler opisał przywary i słabostki Francuzów składające się na ich stereotypowy obraz - niechęć do używania języka innego niż francuski, swoisty typ kelnera, umiłowanie do jedzenia i strajkowania, krewkich kierowców.
Z książki wyłania się zatem obraz narodu aroganckiego i nieuprzejmego, którego urzędnicy i kelnerzy są wzorem pychy i pogardy, opisany tak, jakby autor próbował wyładować w poradniku całą swoją frustrację i złość na swoją paryską codzienność. Humor? Dowcip? Dystans? Nic z tych rzeczy.
Czy poradnik jest przydatny - nie wiem, nie miałam okazji sprawdzić i po takim "wstępie", przyznam szczerze, nie mam również chęci (Clarke jest bardzo przekonujący, jak widać), natomiast po lekturze zostało mi niejasne uczucie, że gdyby los rzucił mnie niespodziewanie do Paryża nadal nie...

Pietia | 2011-03-22
Przeczytana: luty 2011

Nie tak zabawna jak powiesci tego autora, ale pozyteczna, by choc odrobine zrozumiec Francuzow. Przydatna, bo uwielbiam spedzac urlop w tym przepieknym kraju.

Monika Rucińska | 2010-12-24

Nie wierzyłam Clarkowi, że Francuzi AŻ TYLE strajkują. Dopóki w 50- tysięcznym miasteczku nie widziałam dwóch manifestacji. Dziennie.

odcinanie kuponów z rewelacyjnej serii Merde, kto czytał Rok w Paryżu może spokojnie odpuścić...

d3891 | 2013-02-06

Dowcipna i łatwa w odbiorze, dużo barwnych ciekawostek- swoisty wstęp do francuzoznastwa

Medb | 2011-09-30
Przeczytana: 2009 rok

Lekko, łatwo i przyjemnie. Czytając miałam wrażenie, że już to wszystko gdzieś ktoś już to kiedyś napisał... Idealne na wakacje.

pokropce | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Przezabawna książka. Aż dziw jak Francuzi mają wiele wspólnego z Polakami, no może poza urlopami i służbą zdrowia :)