W 80 dni dookoła świata

Wydawnictwo: Insignis
Around the World in 80 Days
978-83-61428-20-6
Miranda

"Człowiek ze wszystkimi klepkami w głowie nie powinien spędzać swego żywota na skakaniu z parowca na pociąg i z pociągu na parowiec pod głupim pretekstem, że chodzi o podróż dookoła świata w osiemdziesiąt dni." Juliusz Verne - W 80 dni dookoła świata Podążając trasą obraną przed 115 laty przez Phileasa Fogga, Michael Palin wyruszył z klubu Reforma, aby okrążyć świat. Zasady były jasne, lecz...

Juliusz Verne - W 80 dni dookoła świata

Podążając trasą obraną przed 115 laty przez Phileasa Fogga, Michael Palin wyruszył z klubu Reforma, aby okrążyć świat. Zasady były jasne, lecz poza nimi nic w tej podróży nie okazało się proste. Foggowi towarzyszył wierny, francuski służący - Obieżyświat, Palinowi zaś pięcioosobowa ekipa filmowa BBC, która dokumentowała każdy jego krok. Fogg przywiózł ze swojej podróży Audę, piękną Hinduskę; Palin - sporo rzeczy do prania i mnóstwo niezwykle ciekawego materiału, którym wypełnił tę książkę i serial telewizyjny.
Wycieczka po Wenecji na barce ze śmieciami, obserwowanie statków na Kanale Sueskim, rowerowa godzina szczytu i wężowe przekąski w Chinach... Ta książka to wspaniały hołd, złożony niezwykłej zdolności człowieka do utrudniania sobie życia.

Powodem, który sprawia, że 80-dniowa podróż Phileasa Fogga wciąż przemawia do naszej wyobraźni jest fakt, że te 80 dni to nadal najkrótszy czas potrzebny do okrążenia świata tak, by go faktycznie dostrzec; by go ujrzeć, poczuć i dotknąć.
Michael Palin

Ettelea | 2011-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Michaela Palina kojarzę głównie z grupą Monty Pythona, która swym ironicznym i surrealistycznym humorem zawsze doprowadza mnie do głośnego śmiechu. Jednak ostatnio udało mi się obejrzeć kilka odcinków programu podróżniczego "Nowa Europa Michaela Palina", które bardzo mi się spodobały. Los chciał, że buszując po księgarni natknęłam się na pierwszą książkę Palina "W 80 dni dookoła świata". Pełna nadziei na niezwykłą przygodę i dobry humor, rozentuzjazmowana przysiadłam do czytania.

Dlaczego "W 80 dni dookoła świata"? Ponieważ autor wraz z ekipą filmową z BBC próbują powtórzyć wyczyn bohatera książki Verne - Phileasa Fogga, czyli okrążyć Ziemię właśnie w 80 dni. Trzeba zaznaczyć że podróż ta miała odbyć się bez użycia samolotów. Brzmi bardzo ciekawie, ale pierwsze rozdziały bardzo mnie znużyły. Przemknęła mi prze głowę myśl o odłożeniu książki, a to dobrze o niej nie świadczy. Jednak po dotarciu do Egiptu zaczyna się robić ciekawiej i podróż nabiera smaczku.

Książka ta, ma w sobie...

behemot | 2013-08-22
Przeczytana: lipiec 2013

Rozczarowujące.
Nie da się zaprzeczyć, że książkę wypożyczyłem kierując się nazwiskiem autora, nierozerwalnie złączonym z Pythonami. Oczekiwanie czegoś zakręconego w dobrym starym stylu z pewnością było daleko posuniętą naiwnością, ale w mojej ocenie książka ta nie trzyma nawet średniego poziomu opowieści podróżniczych.
Sam pomysł powtórzenia podróży bohatera słynnej powieści Julisza Verne’a jest oczywiście mało oryginalny, ale wydawał się nieść w sobie spory potencjał.
Już sam przydługi wstęp połączony z przedmową niezbyt przyjemnie mnie zaskoczył, ponieważ poświęcony jest w dużej mierze wylewnym podziękowaniom i „odkrywaniu Ameryki” poprzez tłumaczenie na różne sposoby, że świat można obecnie oblecieć w dwa dni, ale taki sposób podróżowania nie pozwoli go poznać.
Dalej niestety nie jest lepiej, ponieważ poznając świat Palin dochodzi do niespecjalnie szokujących konkluzji, w stylu stwierdzenia, że Arabia Saudyjska jest dziwacznym połączeniem nowatorstwa technologicznego z zacofaną...

Weltschmerz | 2014-05-12
Przeczytana: 07 maja 2014

Już pierwszy mój kontakt z książką ex członka słynnej grupy angielskich komików wywołał klarowną konstatację, otóż jeżeli podróż swą zamknął w ponad trzystu stronach, nietrudno zgadnąć, że na dzień przypadają jakieś, niechaj zgadnę, cztery strony. Wiedziałem więc, iż w żadnym wypadku nie należy poczytywać sobie tej publikacji jako arcydzieła słowa czy ścisłego nawiązania do wyczynów humorystycznych Palina w Latającym Cyrku, choć, trzeba przyznać, niekiedy ujawnia się tam iście angielski, ironiczny humor.
Dalsza moja interakcja czytelnicza z diariuszem Michaela Palina była płynna jak mowa profesora Bralczyka. Tak więc zostałem zaokrętowany na kilka statków, siedziałem na wielbłądzie o imieniu Michael, przemierzałem zatłoczone ulice Bombaju, a co najważniejsze, towarzyszyła mi duża przyjemność czytania reminiscencji Palina. Zapisanych prostym, przystępnym językiem.

Oklahoma | 2014-08-08
Przeczytana: 03 lipca 2014

Dobra książka, a zwłaszcza dla tych nieco zaznajomionych ze skeczami Monty Pythona. Niekiedy podczas czytania można było dostrzec ironię i absurdalne sytuacje, które (przynajmniej mnie) przypominały skecze grupy. Czasem trudno mi było przedrzeć się przez niektóre, monotonne fragmenty, w każdym razie - musiałam mieć nastrój do czytania takiego dziennika z podróży. Mimo to, uważam, że było warto :)

sweeciak | 2014-01-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Nie pamiętam książki, która działała by na mnie tak nużąco. Podchodziłam do niej kilkanaście razy, aż w końcu udało mi się ją skończyć. Prawdą jest, że lubię powieści, w których się coś dzieje a czytanie pamiętnika niestety zbytnio nie należy do takich i nie było wciągające. Może gdyby było to w miarę ciekawe, a jedyną ciekawością był humor autora, który przejawiał się w niektórych fragmentach książki. To pozwoliło mi przez nią przebrnąć.

Cóż nie wiem czy jestem w stanie napisać coś bardzo dobrego o tej książce, nie przypadła mi do gustu i w sumie nie żałowałabym gdybym jej nie przeczytała. Po prostu nie mój typ / styl czy jak to tam nazwać. Może miłośnicy pamiętników i podróżnicy sklasyfikują ją jako jedną z lepszych pozycji, ja niestety tego uczynić nie mogę.

Michal Zacharzewski | 2016-09-22
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Przyznam szczerze, że sięgnąłem po W 80 dni dookoła świata skuszony wizją abstrakcyjnego humoru Michaela Palina oraz ciekawych obserwacji z zamorskich krain. I zawiodłem się. Książka momentami jest zabawna, ale w podobny sposób, w jaki zabawne są książki innych podróżników. Anegdotki wsparte niekiedy zabawnymi porównaniami i obserwacjami w żaden sposób nie nawiązują do dowcipów słynnej brytyjskiej trupy – gdybym nie wiedział, że to książka Palina, nigdy bym się tego nie domyślił. Również i element podróżniczy wypada dość marnie. Autor podczas wyprawy nie miał z reguły czasu na delektowanie się życiem turysty. Większość czasu spędził w kajutach statków, przedziałach pociągu i hotelowych pokojach. Bardzo rzadko miał okazję pomyszkować po okolicy.

O czym więc jest książka? To właściwie relacja z wyprawy telewizyjnej. Bohater pędzi kolejnymi środkami transportu, bez przerwy narzeka na warunki i spóźnienie, czasem zachwyca się widoczkami za oknem bądź dziwnymi zwyczajami miejscowych....

Margot82 | 2014-01-29
Przeczytana: 17 września 2013

Kupiłam tę książkę z nadzieją, że będzie pełna zabawnych przygód, awantur i oczywiście niepowtarzalnego angielskiego humoru. Otrzymałam opis dość nużących problemów natury komunikacyjnej, bez iskierki poczucia humoru, czy atmosfery tego, co przeżywał bohater Juliusz Verne. Z ulgą skończyłam, po dość długiej walce z samą sobą, gdyż nienawidzę pozostawiać nieskończonych książek.

Karolina | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Po tę książkę nie warto sięgać jeśli chce się poznać świat jako podróżnik, a więc nauczyć historii albo poczytać o tym, co można zobaczyć w egzotycznych krajach. "W 80 dni dookoła świata" to raczej pamiętnik, który najlepiej przeczytać jako uzupełnienie serialu BBC z lat 80-tych. Nie ma jednak w sobie atmosfery "Kobiety na krańcu świata" Wojciechowskiej. Jest raczej zbiorem krótkich momentów, grupą poznanych w podróży ludzi - atmosferą podróżowania dla samego podróżowania. Nie jest to bynajmniej nudne, ale czyta się inaczej.

LeapyLee | 2010-09-27
Przeczytana: 27 września 2010

Jak zwykle nie nudziłam się, podróżując z Michaelem w dalekie trasy. Świetna książka, świetne opisy - Michael wyciskał z podróży ile się tylko dało. Chociaż gonił go czas, zawsze znalazł chwilę lub dwie, żeby pobyć z ludźmi i odkryć nie tylko najbardziej znane miejsca, ale też te zwykle, omijane przez turystów. 'Zemsta papugi' kompletnie powaliła mnie na kolana ;).

lobuz09 | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Książka dobra. Natomiast w porównaniu do książek Perkitnego jest dużo słabsza. Przede wszystkim bardzo krótka i tych przygód tak naprawdę Palin nie miał zbyt wiele. Za wiele z tej książki nie wyniosłem. Oprócz tego, że hindusi są bardzo otwarci, a europejczycy nie do końca :)