Talk to the Snail. The Commandments for Understanding the French

Wydawnictwo: Transworld Publishers Ltd
France, language, conversation, words
angielski
Aneta

Have you ever tried to say "merci beaucoup" and accidentally complimented someone on their cute backside? Assumed that being first in line for service at a French shop or bar meant that you would actually get served next? Been taken to what you've been assured is the perfect house deep in the countryside, only to find there's no electricity or running water? If the answer to any of the above...

If the answer to any of the above is “oui”, Talk to the Snail is the book for you.
Find out how to get served in a restaurant; learn to be exquisitely polite - and brutally rude - at the same time; discover the language of love, sex and smoking (not necessarily in that order). It's all here in this funny, informative, seriously useful guide on how to get what you really want from the French. With advice on essential phrases and bons mots to cover all eventualities, and illustrated with witty real-life anecdotes, Talk to the Snail is a book that no self-respecting Francophile - or Francophobe - can afford to be without.

źródło opisu: http://www.stephenclarkewriter.com/book-stephen-clarke.php?id=00009

źródło okładki: http://www.stephenclarkewriter.com/book-stephen-clarke.php?id=00009

Karolina | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Jestem wielką fanką humoru Clarke'a i nie licząc jego nieudanego epizodu z przeniesieniem serii "Merde" do USA, uwielbiam wszystkie jego powieści. "Jak rozmawiać ze ślimakiem" to raczej poradnik.

Jest opracowany dość ciekawie, bo w formie dziesięciu przykazań, które charakteryzują codzienne życie we Francji: od niekończących się strajków, małżeńskich zdrad, dobrego jedzenia aż po sposób radzenia sobie jako klient w sektorze usług. Każdy rozdział kończy się kilkoma lub więcej przydatnymi zwrotami z tematyki, która właśnie została poruszona.

Książkę czyta się jak wspomnienia kogoś, kto już niejedno przeżył jako emigrant we Francji i dzieli się swoim doświadczeniem. Czasem dość złośliwie wytyka wady, ale też często chwali. W gruncie rzeczy przecież Clarke kocha Francję. Pozycja też jest raczej dla żywo zainteresowanych frankofili(choćby podrozdział o francuskich przekleństwach). Za to naprawdę daje dużo radości.

Lena | 2017-12-17
Na półkach: Ludzie, Przeczytane

Wpadła mi w ręce gdy szukałam czegoś podobnego do Zapisków Z Małej Wyspy.
Jest podobnie lekka i zabawna a przytym ciekawie opisuje różne smaczki z życia "po francusku"

Kabegami | 2015-11-11

Fantastyczna i przezabawna książka. Napisana lekkim językiem, świetna aby się odprężyć i pośmiać. Pod koniec każdego rozdziału/przykazania jest tabelka z przydatnymi wyrazami, które wbrew pozorom mogą się czasem przydać ;) Bardzo podobały mi się komentarze autora, niejednokrotnie ironiczne, zabawne i pokazujące świetną znajomość kultury francuskiej. Polecam nie tylko miłośnikom Francji ;)

żabot | 2013-04-09
Przeczytana: grudzień 2012

W przeciwieństwie do pozostałych ksiażek Clarka, ta wybitnie dla znających język pozeraczy ślimaków. Nieznajomośc języka (tak jak w moim przypadku) eliminuje niechybnie mozliwośc wychwycenia wielu zabawnych smaczków i gry słów w zwrotach, które Clarke przytacza. Zdecydowanie nie polecam jako pierwszą ksiązke Clarke'a bo mozna się niepotrzebnie zniechęcić.

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-24
Przeczytana: lipiec 2011

Zdecydowałam się na fali sentymentu po przezabawnym "Angliku w Paryżu" Sandlera i to chyba był błąd: Sandler jest czarujący i dowcipny, ale Clarke'owi zabrakło tej lekkości i życzliwości, z jaką Sandler opisał przywary i słabostki Francuzów składające się na ich stereotypowy obraz - niechęć do używania języka innego niż francuski, swoisty typ kelnera, umiłowanie do jedzenia i strajkowania, krewkich kierowców.
Z książki wyłania się zatem obraz narodu aroganckiego i nieuprzejmego, którego urzędnicy i kelnerzy są wzorem pychy i pogardy, opisany tak, jakby autor próbował wyładować w poradniku całą swoją frustrację i złość na swoją paryską codzienność. Humor? Dowcip? Dystans? Nic z tych rzeczy.
Czy poradnik jest przydatny - nie wiem, nie miałam okazji sprawdzić i po takim "wstępie", przyznam szczerze, nie mam również chęci (Clarke jest bardzo przekonujący, jak widać), natomiast po lekturze zostało mi niejasne uczucie, że gdyby los rzucił mnie niespodziewanie do Paryża nadal nie...

Pietia | 2011-03-22
Przeczytana: luty 2011

Nie tak zabawna jak powiesci tego autora, ale pozyteczna, by choc odrobine zrozumiec Francuzow. Przydatna, bo uwielbiam spedzac urlop w tym przepieknym kraju.

Monika Rucińska | 2010-12-24

Nie wierzyłam Clarkowi, że Francuzi AŻ TYLE strajkują. Dopóki w 50- tysięcznym miasteczku nie widziałam dwóch manifestacji. Dziennie.

odcinanie kuponów z rewelacyjnej serii Merde, kto czytał Rok w Paryżu może spokojnie odpuścić...

d3891 | 2013-02-06

Dowcipna i łatwa w odbiorze, dużo barwnych ciekawostek- swoisty wstęp do francuzoznastwa

Medb | 2011-09-30
Przeczytana: 2009 rok

Lekko, łatwo i przyjemnie. Czytając miałam wrażenie, że już to wszystko gdzieś ktoś już to kiedyś napisał... Idealne na wakacje.