Wszystko z winy pioruna

Okładka książki Wszystko z winy pioruna Arianna Leoni
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wszystko z winy pioruna
Arianna Leoni Wydawnictwo: Akapit Press literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tutta colpa di un fulmine
Akapit Press
2020-03-02
2020-03-02
Krystyna Szulczyńska

Piorunująco dobra historia o zamianie ciałami!

Co najgorszego może stać się na wyjeździe rodzinnym? Cóż, jest wiele opcji, ale trafienie przez piorun na pewno plasuje się na początku tej listy. Tym bardziej, gdy w wyniku tej sytuacji zamieniasz się ciałem ze… Swoim bratem!
Virginia i Leon to bliźniacy, którzy są od siebie różni jak woda i ogień. Ona jest porządna, dobrze się uczy, jest dojrzała. On jest chaotyczny, nieco dziecinny i ma ważniejsze rzeczy na głowie niż nauka. Po zamianie jednak obaj muszą nauczyć się funkcjonować na nowo w innym organizmie, co nie będzie łatwe… Ale z pewnością ciekawe.
Przede wszystkim jednak rodzeństwo musi połączyć siły, aby wrócić do swoich ciał. I zrobić to na tyle sprytnie, aby ich znajomi i reszta rodziny niczego nie spostrzegła…
Czy im się to uda? Co wyniknie z tej historii? I czy zamiana ciałami faktycznie przynosi jedynie szkody? Przeczytajcie, aby się przekonać!

Muszę przyznać, że często w książkach dla młodzieży bohaterowie są wyjątkowo dojrzali jak na swój wiek. Nie sądzę, aby była to wada, jednak miło jest trafić na pozycję, w której pojawiają się realne sprawy i problemy ludzi w takim wieku. Tak jest w przypadku tej historii.
Moim zdaniem zarówno relacje rodzeństwa, jak i ich stosunek do spraw szkolnych jest bardzo naturalnie oddany. Każdy z nas był w końcu w wieku, kiedy jedynka ze sprawdzianu czy przykra uwaga koleżanki stanowiła swoisty koniec świata. Tak też jest w przypadku choćby Virginii, która na początku książki ponad własny odpoczynek stawia zdobywanie jak najlepszych wyników w nauce. W zasadzie jest ona moją ulubioną bohaterką, bo Leona było trochę za mało w tej opowieści, a poza tym wiadomo… „Chłopcy są paskudni. Śmierdzą, są bezczelni i wulgarni.” Tak to określa Virginia już na początku książki i to już dużo mówi o tym, jaki jest jej stosunek względem brata.
Myślę, że nie będzie wielkim zdradzeniem fabuły fakt, że później to się zmienia. Postacie zaczynają szukać odpowiedzi na wiele pytań, takich jak chociażby to, czy popularność warta jest każdej cen oraz ile można poświęcić dla przyjaźni. Zaczynają też rozumieć to, że nie każdy ma taką samą sytuację w życiu, a trudne doświadczenia sprawiają, że niektóre zachowania możemy za szybko oceniać. To bardzo ważne aspekty, pokazujące wyraźnie to, jak rozwijają się główni bohaterowie.

Niewątpliwym plusem jest także poczucie humoru zastosowane przez autorkę, szczególnie widoczny tu jest komizm sytuacyjny. To, jak postacie wyobrażały sobie stereotypowe zachowanie siebie nawzajem, często wywoływało uśmiech na mojej twarzy. Jeśli chodzi o długość rozdziałów, to bardzo ucieszył mnie fakt, że są one krótkie. Dzięki temu szybciej czytało mi się całą historię.
Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa i mądra książka, pokazująca w sposób prosty, ale jednocześnie dosadny problemy wieku dojrzewania. Porusza ona wiele tematów, które są ważne społecznie, a jednocześnie dużo w niej zabawnych scen czy dialogów. To wartościowa opowieść, którą mogę śmiało polecić.

Piorunująco dobra historia o zamianie ciałami!

spoko książka, luźna, dla młodzieży 10/11 nawet polecam

spoko książka, luźna, dla młodzieży 10/11 nawet polecam

Książka pochłonęła mnie od pierwszych kilku stron. Autorka w ciekawy sposób zachęca nas do czytania i nie czeka z rozwojem wydarzeń, jak to w niektórych książkach bywa. Co prawda 200 stron to niewiele, a tym bardziej małego formatu, ale w tym przypadku wystarcza.
Świat widziany jest zarówno z punktu widzenia Virginii, jak i Leona, co jest bardzo fajnym urozmaiceniem. Bohaterowie są w świetny sposób wykreowani i nie posiadają samych zalet. Mają mnóstwo wad, co tylko dodaje im uroku.
W książce pojawia się wątek miłosny, co wywołało uśmiech na mojej twarzy i zachęciło do dalszego czytania.
Lecz jak zawsze musi być jakieś ALE. Według mnie autorka nie powinna całkowicie skupiać się na punkcie widzenia Virginii, tylko dodać więcej Leona. Mimo wszystko książkę polecam, jako dobrą pozycję na jesienny wieczór, ponieważ czyta się ją bardzo szybko, jeden dzień i skończona:)

Virginia i Leon to nastoletnie rodzeństwo, w dodatku bliźnięta. Jednak prócz daty urodzin nie łączy ich wiele. Virginia to ułożona, grzeczna i rozsądna dziewczyna, natomiast Leon to...Leon, trochę buntownik, a jeśli chodzi o naukę to do prymusa mu daleko.
Pewnego dnia, podczas wycieczki z rodzicami rozszalała się burza, a pech chciał, że w tych dwoje trafił piorun.
I tu zaczyna się zabawa! Otóż po incydencie z piorunem Virginia ocknęła się w ciele brata, a Leon ze zdziwieniem stwierdził, że przybrał dziewczęcą postać swojej nudnej siostry.
Co teraz będzie? A wszystko to z winy pioruna!
Virginia, jako swój brat będzie musiała porządnie wcielić się w rolę i zagrać przed jego kolegami. Poradzi sobie? A czy Leon dobrze sprawdzi się jako najlepsza przyjaciółka, którą jest na codzień Virginia?
No i jeszcze jedno.... Jak to wszystko odkręcić?!
"Wszystko z winy pioruna" to zabawna i zwariowana historia nie tylko dla młodszych czytelników. Wciągnie każdego!
Leona i Virginię, między którymi jest dosłownie przepaść, połączyła niecodzienna sytuacja - i ten pomysł kupił mnie już na początku. Tych dwoje, o zupełnie różnych charakterach, potrafi zaciekawić czytelnika. Absurdalne sytuację, potyczki słowne... i czysta improwizacja!
Jednak szalona zamiana ciał to nie wszystko. Książka ta zdecydowanie ma za zadanie przekazać nam coś więcej. Na przykładzie bliźniaków przeczytamy o tym, jak najmniej zgrane rodzeństwo potrafi ze sobą współpracować, pomagać sobie nawzajem i stanąć w obronie.
Uważam, że to naprawdę zabawna i przyjemna lektura, którą zdecydowanie warto przeczytać. Miło spędziłam czas z bliźniakami i Wam także polecam!

I tu...

Recenzja
„Wszystko z winy pioruna” ARIANNA LEONI
Wydawnictwo Akapit Press

Idealna książka dla młodzieży, ale i nie tylko :D Głównymi bohaterami jest rodzeństwo bliźniacy Virginia i Leon, którzy przez wyjazd świąteczny w góry z rodzicami przeżywają coś niedopisania i przeżycia, a mianowicie w trakcie spaceru po lesie oddalając się od rodziców zaczynają się kłócić nie zauważając zmieniającej się pogody, która nie wróży nic dobrego. Zaczyna padać i grzmieć. Młodzi pochłonięci walka na kije, które służą do nordic walking zmieniają swoje zastosowanie i stają się szablami/mieczami, przez które przeszedł piorun i doszło do spięcia oraz zamiany ciałami.
Tutaj akcja zaczyna się rozkręcać.
Rodzeństwo zamienia się ciałami, a to przysparza Im sporych kłopotów. Kontakt z przyjaciółmi, którzy nie będąc świadomymi tego, ze rozmawiają z kimś innym. Rodzice a zwłaszcza mama zaczyna zastanawiać się ze coś jest nie tak widząc własne dzieci i ich niecodzienne zachowanie.. Tato uważa, ze to norma między rodzeństwem i nie trzeba się tym martwić. Virginia w całym tym chaosie zapomina o swojej przyjaciółce, która w tym całym chaosie zaczyna się gubić i oddala się od Virginii i Leona, w którym podkochuje się.
Piękna powieść komediowo romantyczna, która w zabawny sposób pokazuje zmagania rodzeństwa w obcym ciele, ale tez uczy Ich jak bardzo są ze sobą związani i ile poświęca dla dobra własnej siostry, własnego brata. Z każda kartka odkrywasz masę śmiesznych sytuacji, ale i takich lekko krępujących.
Mam dwie siostry i często dochodziło do kłótni miedzy nami. Nasza mama mówiła „dzień bez krzyków dniem straconym”, bo takie były w Naszym domu realia. Nie było dnia, żebyśmy nie kłóciły się o wszystko począwszy od tego, kto jak, na kogo spojrzał po to, kto będzie szedł koło mamy/taty. Jeżeli któraś z nas miała urodziny to prezenty dostawała pozostała 2, żeby nie było im przykro i oczywiście musiało być takie same dla uniknięcia kłótni. Czytając te książkę widziałam własne dzieciństwo oraz miłość, bo trzeba tez i o niej wspomnieć. Może i kłócimy się nawet teraz, ale jeżeli którejś stanie się krzywda pozostała 2 stoi w gotowości do pomocy już nie wspomnę o zemście za to, ze ktoś raczył obrazić/podnieść rękę na moje siostry.
Mam jedynaczkę w domu, która ma 7 lat pomimo, ze nie ma rodzeństwa takiego rodzonego to robię wszystko, żeby miała kontakt ze swoim rodzeństwem ciotecznym i tłumaczę, ze to nie ma znaczenia czy cioteczne czy rodzone RODZINA jest najważniejsza i trzeba dbać, szanować. Ta książka idealnie odzwierciedla realia, jakie są miedzy każdym znanym nam rodzeństwem. Te książkę dedykuje mojej córce, żeby, chociaż w minimalny sposób przybliżyć jej realia posiadania rodzeństwa w domu, co za tym idzie oraz jakie ma szczęście nie musieć kłócić się o miejsce w łazience, nie musi kłócić się o to ze siostra założyła jej bluzkę, buty, kurtkę bez pozwolenia…. Książka położona na półkę córki wiec jak tylko nauczy się czytać pewnie sięgnie po Nią nie raz, nie dwa….

Recenzja
„Wszystko z winy pioruna” ARIANNA LEONI
Wydawnictwo Akapit Press

Jeśli szukacie czegoś lekkiego i możliwe, że na jedno posiedzenie to jest to lektura w sam raz dla Was.

"Wszystko z winy pioruna" to historia Virginii i Leona - bliźniąt dwujajowych i w dodatku kompletnie różnych od siebie charakterem, jak to często wśród rodzeństwa bywa. Nieustannie się sprzeczają i oboje mają sobie sporo do zarzucenia; Virginia twierdzi, że Leon to wredny i złośliwy niechluj, natomiast Leon uważa, że Virginia zdecydowanie mogłaby być nieco bardziej wyluzowana, a poza tym ma prostu łatwiej w życiu, ponieważ jest ulubienicą wszystkich.
Razem z rodzicami jadą na kilkudniową wycieczkę i na skutek pewnych zjawisk - a w zasadzie po prostu uderzenia pioruna - Leon i Virginia zamieniają się ciałami. I tutaj już zaczyna się cała zabawa.

Historia jest opowiadana zarówno z perspektywy Virginii, jak i Leona, choć odnoszę wrażenie, że jednak Virginia dostaje nieco więcej uwagi na kartach tej krótkiej młodzieżówki. Sam motyw zamiany ciał jest raczej już znany i stosuje się go dość często w filmach, rzadziej (wydaje mi się) w literaturze, ALE w tym przypadku odnoszę wrażenie, że cały ten zabieg fabularny potraktowano nieco inaczej. Bo bohaterowie wcale nie biorą sobie za priorytet rozwiązanie zagadki i odwrócenie tego całego procesu - nie, oni podchodzą do sprawy bardziej na zasadzie; "dobrze, ja was nauczę jak chłopak powinien obchodzić się z dziewczynami" czy też "okej, ja pokażę ci jak łatwo żyje się w twojej skórze" - w zależności od punktu widzenia, oczywiście. Obydwie postacie próbują wejść w swoje buty i... udowodnić coś tej drugiej stronie. Oboje jednak muszą się zmierzyć z samym byciem w czyjejś skórze i zachowywaniem się w taki sposób, by nikt się nie zorientował, że coś jest nie w porządku - bo przecież kto uwierzyłby im w prawdziwy powód dziwnego zachowania, prawda?
Dlatego oboje mierzą się z różnymi dylematami szkolnymi, oboje muszą przebywać z (nie)swoimi przyjaciółmi, oboje muszą się nieco dopasować do nowej sytuacji. Ale Virginia i Leon przy tym wszystkim są tak zabawni i ujmujący, że z radością śledzi się ich poczynania; cokolwiek by nie robili. A skoro mają swoje własne misje, to można się domyślić, że wrażeń jest sporo.

Jedyne, co mi się nie podobało - choć może nie tyle nie podobało, co jednak wydawało mi się sporym pójściem na łatwiznę i zakończenie dość... cukierkowe, powiedzmy, to właśnie całe rozwiązanie sytuacji i postawa Leona, w którą było mi troszkę ciężko uwierzyć, ale mimo wszystko nie jestem zawiedziona całością.

Podobały mi się kreacje postaci w tej książce, podobało mi się to, że faktycznie czytamy o próbie odnalezienia się w życiu kogoś innego i lekkie jego zmodyfikowanie - co widać bardziej u Virginii, która jest moją faworytką jednak. Bohaterka jest inteligentna i zabawna, i kroki, jakie podejmuje są naprawdę logiczne. Może nie wszystkie jej decyzje są trafne, ale nie można zapominać, że ma tylko naście lat... Na pewno mniej niż 16, o czym co jakiś czas zapominałam jednak. Powieść jest lekka, naprawdę zabawna i zdecydowanie warta polecenia.

To kolejna książka, z którą miło spędzilam czas podczas kwarantanny. Świetna!

To kolejna książka, z którą miło spędzilam czas podczas kwarantanny. Świetna!

Ta książka okazała się strzałem w dziesiątkę. Po długiej niezbyt dobrej książce miałam ochotę na coś lekkiego, ciekawego i krótkiego. „Wszystko z win pioruna” to zaledwie dwieście stronnicowa książeczka, idealna do połknięcia na raz. Mimo że treść jest ciekawa, to sądzę, że jeśli powieść objętościowo byłaby dłuższa to mogła by zacząć nudzić. Fabuła jest prosta, rodzeństwo zamieniło się ciałami i teraz muszą sobie poradzić z otaczającą ich rzeczywistością. Virginia musi spędzać czas z ziomkami Leona, a Lean z przyjaciółką siostry, która się w nim podkochuję. Wszystko wyszłoby idealnie, ale rodzeństwo ma różne charaktery. Dziewczyna dobrze się uczy, ma nienaganne maniery, nie robi głupich żartów, dojrzalej podchodzi do pewnych rzeczy. Jej brat to całkowite przeciwieństwo, są jak ogień i woda. Ich zachowanie czasem może się wydawać dziecinne, mało dojrzałe, ale pamiętajmy, że oni mają po trzynaście lat, więc takie zachowanie jest całkowicie naturalne. Nieporadność w związku z dziewczynami, z zainteresowaniem ich sobą, a uznawanie chłopaków przez dziewczyny za mało dojrzałych, robiących żarty dodaje całości uroku i słodkości. Autorka posługuje się językiem i style pisania, który powoduje uśmiech na twarzy. Powieść pełna dobrego humoru. Rozdziały pisane są w pierwszej osobie z perspektywy Virginii, pojawiają się także treści ze strony Leona. Poznawanie historii z perspektywy tej dwójki pozwala jeszcze bardziej poznać bohaterów i zrozumieć ich tok myślenia.

Zamiana ciał - temat niby banalny, ale tutaj przybiera nową postać! Autorka umiejętnie ukazuje relacje między rodzeństwem - z naciskiem na jej zmianę i rozwój.

A do tego naprawdę można się uśmiać :).

A do tego naprawdę można się uśmiać :).

„Wszystko z winy pioruna” to historia bliźniąt dwujajowych Virginii i Leona. Relacja miedzy rodzeństwem nie jest dobra, cały czas się kłócą i dokuczają sobie nawzajem. Ona jest ulubienicą rodziców, dobrze się uczy, jest poukładana i bardzo dojrzał jak na swój wiek. On jest jej przeciwieństwem, nie zważa na oceny i jest niechlujny. Podczas wyjazdu rodzinnego i spaceru po lesie zaczyna padać deszcz, a między rodzeństwem wybucha kłótnia. Jak się okazuje uderza w nich piorun i budzą się w nie swoich ciałach. Czy ktoś zauważy zmianę w ich zachowaniu? Czy uda im się wrócić do swoich ciał?
Z motywem zamiany ciał jak do tej pory spotykałam się tylko w filmie „Zakręcony piątek”, „Zamiana ciał”, „Męsko damska rzecz”. Myślę, że niejeden z Was oglądał jakiś film z tym oto tematem. Bardzo się ucieszyłam, że w końcu spotkałam go również w literaturze w książce wydawnictwa Akapit Press. Historia ta przeznaczona jest dla młodzieży, ale niejeden dorosły czytelnik przy tej pozycji będzie się dobrze bawił. Większość z nas ma rodzeństwo, ja osobiście mam dwóch starszych braci i temat ciągłych kłótni był mi dobrze znany, książka ta realnie odzwierciedla relację między rodzeństwem. Virginia i Leon muszą się nauczyć żyć w nie swoich ciałach, dzięki temu doświadczeniu lepiej zrozumieją siebie nawzajem i bardzo się do siebie zbliża. Myślę, że nie jednemu z nas powinna przytrafić się taka zamiana. Podsumowując jest to bardzo ciepła, zabawna historia, która zarazem jest pouczająca, myślę, ze każdy z nas wyniesie z tej opowieści dla siebie ważne przesłanie.
A co Wy byście zrobili gdybyście obudzili się w nieswoim ciele?

• Brak Legimi A
  • W/B