Krucjata. Księga 1

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-60505-33-5

Science fiction i fantasy w jednym. Eugeniusz Dębski, twórca m.in. przewrotnych przygód rycerza Hondelyka zwanego Xameleonem, po raz kolejny zabiera Cię w fantastyczną podróż. A nawet w dwie podróże jednocześnie. Pierwsza rozpoczyna się w roku 2708, kiedy nieliczni Ziemianie żyją w postępującej stagnacji. Impulsem do odrodzenia ludzkiej aktywności ma być wyprawa w kosmos. Współcześni nie są...

Pierwsza rozpoczyna się w roku 2708, kiedy nieliczni Ziemianie żyją w postępującej stagnacji. Impulsem do odrodzenia ludzkiej aktywności ma być wyprawa w kosmos. Współcześni nie są jednak w stanie podołać jej trudom. Dlatego na pokład „Gwiezdnego Szamana” wchodzą osoby przywrócone do życia, które pod koniec XX wieku poddano hibernacji. A są wśród nich... Walt Disney i Bruce Lee.
Druga wyprawa zawiedzie Cię do krainy fantasy, w której przestała działać magia. Udasz się tam wraz z Magiem Waltanem, który niespodziewanie utracił moc i śmiałkami, którym nie zdążył pomóc w pozbyciu się uciążliwych niedoskonałości.
Co łączy obie wyprawy? Załoga „Gwiezdnego Szamana” - aby odegnać nudę i monotonię kosmicznej podróży - postanawia nakręcić film ze swoim udziałem. To właśnie historia o wyprawie Waltana.
Sztukmistrz Dębski pomysłowo splata oba wątki, żongluje motywami, mnoży pytania i niedopowiedzenia.

książek: 2069
onika | 2015-05-12
Przeczytana: maj 2015

Choć „Krucjata” traktuje o podróży kosmicznej, nie jest powieścią najwyższych lotów. Nie zmienia to faktu, że bardzo przyjemnie mi się czytało to połączenie „Odysei kosmicznej” z „Big Brotherem”. Pomysły pana Dębskiego były poniekąd wtórne, poniekąd dość ekscentryczne.

W roku 2708 ludzie na Ziemi pogrążeni są w letargu na skutek zbyt bezpiecznego i wygodnego życia, co może spowodować ich rychłą zagładę. By podnieść trochę poziom adrenaliny, grupa trzymająca władzę postanawia zorganizować wyprawę w kosmos. Tyle, że aktualni mieszkańcy Ziemi nie są w stanie podjąć takiego wysiłku. Na całe szczęście istnieje niezły zapasik osobników z XX wieku, którzy poddali się kriopogrzebom, by doczekać czasów, w których ich choroby mogłyby zostać wyleczone. Odmrozi się kilkanaście takich sztuk i to oni ruszą w nieznane na pokładzie „Gwiezdnego Szamana”, którym sterować będzie superkomputer „Nemo”. Plan genialny w swej prostocie.

Wyprawa dochodzi oczywiście do skutku. Niestety, grupa wybranych...

Arieen | 2010-01-11

Część w stylu science-fiction całkiem fajna, ale te wstawki fantasy mnie zupełnie nie przekonują.

Ania | 2015-02-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2015

Pomieszanie z poplątaniem. Autor próbował chyba połączyć za dużo, przez co fabuła jest szalenie nudna i płytka. Zdarzają się dobre momenty, niestety są to ulotne chwile. Bardzo długo nie byłam w stanie skończyć tej książki. Próbowałam każdego dnia, ale udawało mi się zapoznać tylko z kilkoma stronicami, po czym odchodziłam zrezygnowana. Pan Dębski stworzył dwa światy - jeden science fiction, a drugi fantasy - oba mają potencjał. Niestety zupełnie niewykorzystany.
Najgorsze w tej powieści jest to, że gdy już zdarzy się coś, co przykuje uwagę czytelnika, temat jest natychmiast urywany.
Po pierwszej części nie jestem w stanie wystawić pozytywnej oceny. Pozostaje mieć nadzieję, że druga okaże się być na wyższym poziomie.

Czytnik | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Całkowicie nieudany eksperyment autora polegający na umieszczeniu powieści fantasy w książce s-f. Nieudany przede wszystkim dzięki ubogiej i jednowątkowej fabule tychże.

Canditti | 2015-11-06

2 za pomysł. Niestety totalnie zmarnowany. Dawno nie czytałam czegoś tak słabego.

Artur | 2013-09-09
Przeczytana: 03 września 2013

Big Brother z Disneyem i Brucem Lee.

michnar3 | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Ta książka to było ciekawe doświadczenie. Bardzo oryginalna, ciekawa, pomysłowa. Pomysł z fantastycznym serialem też całkiem trafiony, lecz strasznie banalny. Polecam!

Patryk Kwiatkowski | 2011-07-21

Fantasy oraz Science-fiction w jednym. Mieszanka która spodoba się raczej tylko miłośnikom obu. Sama książka napisana starannie i zrozumiale.

Mariusz | 2013-01-03

Mieszanka czego tylko się da. A już inspiracje „2001: Odyseja kosmiczna” nader wyraźne. Nie jest zła, ale wybitna tym bardziej nie jest.

| 2011-03-02
Przeczytana: 27 listopada 2009