Depresja i ciało

Okładka książki Depresja i ciało Alexander Lowen
Okładka książki Depresja i ciało
Alexander Lowen Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Depression and the body
Czarna Owca
2019-10-09
2012-10-01
Paweł Luboński
psychologia depresja ciało

Lowen zawsze podnosi na duchu. Głęboko, ale w prosty sposób dotyka ważnych dla każdego człowieka spraw. Każdy z nas przeżywał trudne emocje, być może doświadczał depresji - ta książka mówi o związku z naszym ciałem, które powinniśmy uczyć się kochać i rozumieć każdego dnia.

Książka, która wydana została po raz pierwszy w 1972 roku, wznowiona w 2019 r. i z tego co znalazłam to nie została zaktualizowana. To już jest pewien sygnał, że może nie być aktualna. A po rozpoczęciu lektury widać to już na pierwszych stronach. Autor pisze np. o nerwicy, a nie o zaburzeniach lękowych, twierdzi, że depresja zawsze bierze się z braku matczynej miłości. Można mnożyć takie przykłady. Książka jest po prostu bardzo nieaktualna i nie powinna zostać wydana w takiej formie bo ludzie czytający ją mogą zrobić sobie krzywdę.

Mądrego aż miło czasem przeczytać. Zastanawia mnie tylko jak bioenergetyka ma się do osób niepełnosprawnych, z niedowładami itp.

Wyśmienita książka wyjaśniająca w prosty sposób mechanizmy depresji i jak się z nich wydostać. Ponad to - moim zdaniem - nad wyraz duchowa, posiadająca w zalążku myślenie biblijne, wywodzące się od starożytnych hebrajczyków. Polecam każdemu całym sercem!

Książka dla zranionych w dzieciństwie. Wiele wyjaśnia, w sposób klarowny, z analizą przypadków. Zawiera też propozycje ćwiczeń fizycznych, które mnie osobiście się nie przydały.

Rzetelna książka dającą ogrom wiedzy. Przykłady pacjentów borykających się z danym problemem pozwalają jeszcze bardziej zrozumieć czego autor chce nas nauczyć. Pod koniec było już nieco nudniej, niemniej całościowo książka świetna.

Kolejna bardzo dobra książka A. Lowena, która bardzo szeroko przedstawia zagadnienie depresji. Po raz kolejny autor przedstawia na przykładach swoich pacjentów to, w jaki sposób "złapali" oni depresje oraz jak wyglądał ich proces terapii, aż do wyleczenia. Z książki na pewno można się dowiedzieć kiedy depresja nas dopada, jakie to ma powiązania z naszym dzieciństwem i wczesnym wychowaniem, a także jak zachowuje się wtedy nasze ciało, jaka jest jego kondycja.
Jak zawsze w książce znajdziemy wiele bardzo wartościowych myśli, które czytając wypełniają nasze wnętrze i podnoszą na duchu.
Jedynym małym minusem jest według mnie zbyt dalekie wybieganie poza temat tej książki, sięganie do historii itp.

Jest to z pewnością ciekawa lektura. W przystępny sposób wyjaśnia zagadnienie bioenergetyki, dodatkowo autor porusza wiele ciekawych wątków. Plus za ilustrowanie teorii przykładami. Minus moim zdaniem jest taki, że książka robi się później nieco chaotyczna, ale nie jest to ogromny problem. Polecam zainteresowanym tematem, a takze tym, którzy chcieli spojrzeć na depresję, oraz inne podobne problemy ze świeżej perspektywy.

Książka wybitna.
Mimo zajmowania się (w teorii i praktyce) tematem przez wiele lat nie napotkałam wcześniej książki, która w tak ciekawy sposób łączy integralne podejście do tematu z perspektywy ciała, psyche i duszy. Genialne jest też wyjście od zablokowanych w ciele emocji jako źródła depresji.

Lowen doskonale drąży temat unikając wszystkich słabości nurtów, które prezentuje: psychoanalizy, bioenergoterapii i logoterapii. Obawiałam się zwłaszcza nurtu bioenergoterapii, a podejście, które zaprezentował, bardziej zaklasyfikowałabym jako psychosomatykę.

Nie sposób nie wspomnieć też ogromnego potencjału profetycznego Lowena: już w 1971 roku (!) przewidywał, że nowe technologie pogłębią samotność i spowodują epidemię depresji, również u młodych ludzi i trafnie przepowiedział, że rozwój komunikacji w znaczeniu szybkości przemieszczania się przyczyni się do spłycenia kontaktów oraz wzrostu tempa życia.

Będę do niej wracać.

Książka wybitna.

Lowen doskonale drąży temat unikając wszystkich słabości nurtów, które...

Bardzo prosto i celnie, czytelne case study. Polecam!

Bardzo prosto i celnie, czytelne case study. Polecam!

• Psychologia

Alexander Lowen Depresja i ciało Zobacz więcej