Zdrada ciała

2022-02-09
2011-01-01
Paweł Luboński
Psychoterapia

Długo czytałam tę książkę. Wydaje mi się, że dużo mi ona objaśniła. Jest to jednak tematyka bardzo trudna i złożona. Czuję trochę jakbym otworzyła puszkę Pandory pełną nieuświadomionych traum jednoczenie nie dostając żadnych konkretnych wskazówek co dalej. Sam autor na koniec oznajmia, że samo przyswojenie wiedzy nie wystarczy, żeby np być dobrym rodzicem. Pomaga jednak w pewien sposób wejść we własne ciało i trochę lepiej je zrozumieć. Dlatego na pewno sięgnę po kolejne pozycje Lowena.

Z początku książka bardzo mnie zainteresowała, jako osoba z zaburzeniami mieszanymi osobowości w tym właśnie schizoidalnej. Mogłam spojrzeć na to z innej strony, jednakże... Do ponad połowy treść jest wciągająca, a potem albo straciłam serce do tej lektury albo jest ciągle to samo. Przykłady przypadków i terapii pacjentów, ćwiczenia, które jak autor mówi wykonywane mechaniczne są tylko zwykłą gimnastyką, czyli to co już wiem... Należy intuicyjnie pracować z ciałem. Książka każe sięgnąć po pomoc specjalisty, czyli nie da nam klucza to wyleczenia się z zaburzeń schizoidalnych. Tylko co jeśli nie ma możliwości pójścia się na terapie, przez zamieszkanie, brak kasy lub po prostu spotyka się samych terapeutów idiotów, którzy tylko bardziej traumatyzują? Co z takimi osobami? Widocznie każdy ma swoją drogę, a wyrwanie się z bagna tego co zrobili nam rodzice lub przodkowie jest tylko dla nielicznych.

Bardzo dobra lektura, ale przeznaczona dla psychologów lub bardzo konkretnych odbiorców, którzy akurat cierpią na zaburzenia schizoidalna lub dotyczy to ich bliskich.

Naprawdę warto, nie mogłem się doczekać sięgnięcia po każdy kolejny rozdział.

Książka, która mnie poskładała. Fenomenalny wywód dla psychologów i psychoterapeutów, a dla odbiorców nie związanych z tymi dziedzinami - przy odrobinie pokory - otwierający oczy i skłaniający do zmiany swojego podejścia do życia. Poza tym nieopisanym atutem tej książki jest diagnoza rzeczywistości, diagnoza naszych czasów w których zapominamy o tym kim jesteśmy....

1903

Zaczyna się bardzo ciekawie o relacji między umysłem a ciałem, mamy tam zdania intrygujące: „Poczucie tożsamości rodzi się z poczucia kontaktu z ciałem.”, ale potem, obok interesujących rozważań o ciele, mamy masę psychoanalitycznego bełkotu, którego nie trawię; jest trochę lepszych książek o metodzie lowenowskiej, nie zawsze twórca metody jest jej dobrym popularyzatorem.

Dzień dobry 😁

Czy mam tu czytelników książek o tematyce psychologii 🤩?

Dziękuję za egzemplarz @CzarnaOwca

,, Każdy zdaje sobie sprawę, że oczy ujawniają wiele aspektów osobowości człowieka. Oczy fanatyka płoną ogniem żarliwości, w oczach zakochanego błyszczą jego ciepłe uczucia. Promienne oczy dziecka odzwierciedlają jego ciekawość świata: otępienie pojawiające się w oczach starych ludzi wskazuje, że w nich ta ciekawość już wygasła. ''

Wyobraź sobie, że możesz pomagać ludziom, diagnozować ich, by lepiej zrozumieć, a nawet posiąść inne spojrzenie na temat otaczających Cię bliskich. Nie będziesz jednak wspieral budowania sylwetki, czy lepszej ruchomości, skoczności itd.
Będziesz pełnił rolę swego rodzaju lekarza, czlowieka, który wysłucha i udzieli wsparcia, podpowie jak postępować,by nie wracać do poprzedniego stanu.

Napisałem swego rodzaju lekarza, mając na myśli lekarza od psychiki, od głowy. Wszak, to właśnie tam zachodzą najważniejsze procesy w naszym organizmie. Często wydaje się, że na wiele rzeczy w związku z tym nie mamy wpływu i popadamy w smutek, zwątpienie.

Nawet nerwicę, czy depresję, próbujemy poradzić sobie na własną rękę i '' przeboleć '' sprawę, jednak to błąd, ale nie wiemy jeszcze jak wielki. Spokojnie, w XXI wieku, to zjawisko dość powszechne.

Doktor Aleksander Lowen, to wybitny amerykański psychiatra i psycholog, a jego badania miały i mają wciąż znaczny wpływ na rozwój dzisiejszej psychiatrii.

Autor pochyla się nad problemem osobowości schizoidalnej i w braku kontaktu pacjentów z własnym ciałem.

Wielokrotnie zarówno w książkach/ filmach o tematycew psychologicznej, jak i wiedzy ogólnie dostępnych możemy dowiedzieć się, jak bardzo kształtuje nas nasza przeszłość.

Jak olbrzymi wpływ ma na nas nasze dzieciństwo, okres dojrzewania, kontakt z rodzicami, bliskimi, otoczeniem, jaki wpływ ma stres.

Do momentu przeczytania tej książki szukałem odpowiedzi na jedno, nurtujące mnie wciąż pytanie: Dlaczego to ma tak ważny wpływ? Co zrobić, by miało inny wpływ, jak unikać, jak zapobiegać? Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale nie wszyscy się do tego stosujemy.

Dodatkowo, autor w trakcie prezentacji obrazów klinicznych swoich pacjentów, opisów, podróży po meandrach ludzkiej psychiki, porusza również m.in temat znaczenia pieniędzy, czy seksu, ciągłej presji ze strony otoczenia.

Pyszny kąsek literacki z tematyki psychologii 🤪🤓

Dzień dobry 😁

Czy mam tu czytelników książek o tematyce psychologii 🤩?

Dziękuję za egzemplarz @CzarnaOwca

Interesująca lektura, choć momentami nie będę ukrywać ciężka i przytłaczająca.

🌱 Z pewnością nie jest to książka, którą będzie się czytać dla samej rozrywki.

🌱 Zawarta w niej wiedza jest merytoryczna i ciekawa mogąca naprawdę odmienić życie człowieka.

W swojej książce Alexander Lowen przedstawia czytelnikowi tezę, iż praprzyczyną schizoidalnego zaburzenia osobowości jest utrata przez pacjenta kontaktu z własnym ciałem, czyli wyparcie bądź zanegowanie płynących z ciała wrażeń i uczuć. Jest to prawdopodobnie mechanizm obronny wykształcający się zwykle we wczesnym dzieciństwie jako reakcja na świadomie okazywane przez rodziców niechęci.

Autor zapozna nas z technikami takimi jak pozycje i ruchy terapeutyczne oraz ćwiczenia oddechowe, dzięki którym człowiek może uwolnić tłumione dotąd uczucia.

Lowen pragnie dowieść słuszności swojej tezy opisami przypadków pacjentów klinicznych, z którymi miał do czynienia w pracy.

Interesująca lektura, choć momentami nie będę ukrywać ciężka i przytłaczająca.

🌱 Z pewnością nie jest to książka, którą będzie się czytać dla samej rozrywki.

Wartościowa książka.. wzbogacająca o ogromną wiedzę z dziedziny psychologii.

Autor dogłębnie analizuje osobowość schizoidalną.
Za takie zaburzenie uważa się osoby, które robią wrażenie chłodnych emocjonalnie, mało empatycznych, zdystansowanych.
Według autora pierwotna przyczyna zaburzeń osobowości schizoidalnej jest odcięcie umysłu od ciała.
Chodzi tu dokładniej o oderwanie się od swoich uczuć i potrzeb, tak jakby głowa nie identyfikowała się z ciałem.
Podłoże zazwyczaj tkwi w traumach z dzieciństwa, które tworzą taki system ochronny, po to żeby uchronić dziecko przed odczuwaniem strachu i cierpienia.
Taki mechanizm powoduje w dorosłym życiu blokady w ciele, które z kolei utrudniają wyrażanie uczuć.
Doświadczenia z dzieciństwa wpływają również na postawę ciała.
Lowen poruszane tematy opiera w dużej mierze na przykładach terapii z własnymi pacjentami.
Książka pomoże zrozumieć i uświadomi do czego prowadzi lęk i rozpacz..
Znajdziemy w niej także rysunki i opisy praktycznych ćwiczeń do pracy z ciałem, które odblokują tłumione przez lata uczucia i emocje, oraz przyniosą równowagę duszy i ciała. 🖤🖤🖤

Aby czerpać jak najwięcej z lektury, polecam czytać ją z uwagą, pochylając się nad każdym zdaniem.
Dla mnie to skarbnica wiedzy, treści do których będę wracała.
Jeśli kogoś interesują podobne tematy, szczerze polecam 🖤

Wartościowa książka.. wzbogacająca o ogromną wiedzę z dziedziny psychologii.

Autor dogłębnie analizuje osobowość schizoidalną.
Chodzi tu dokładniej o...

Ciekawy poradnik dotyczący zdrowia psychicznego, a właściwiej schizoidalnego zaburzenia osobowości.
Zacznę od krótkiej informacji o autorze. Doktor Alexander Lowen jest wybitnym amerykańskim psychiatrą i psychoterapeutą. Jest założycielem Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej. Jego badania mają duży wpływ na rozwój współczesnej psychiatrii i psychoterapii.
W swoim najnowszym dziele „Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy.” omawiane tematy prezentuje na przykładzie własnych pacjentów. Możecie również zobaczyć rysunki powstałe podczas terapii.
„(…) Ludzie zwykle nie zadają sobie pytania: „Kim jestem?” Uważamy, że tożsamość mamy daną raz na zawsze. (…)”
Wy też tak myślicie?
Co to jest zaburzenie schizoidalne?
„(…) Jestem w rozpaczy i nic nie rozumiem. Nie wiem kim jestem. Idę ulicą i pytam samego siebie: kim ty jesteś? (…)
U chorych często mózg nie identyfikuje się z ciałem. Często pacjenci wyobrażają sobie, że są zupełnie innymi osobami niż w rzeczywistości. Umysł ma ogromny wpływ na nasze ciało.
A co powiecie o rozpaczy? Czy rozpacz ma wpływ na nasze ciało? Autor przedstawia ćwiczenia, które pozwalają odzyskać wpływ nad własnym ciałem. Jeśli wpadamy w panikę to trzeba głęboko oddychać, żeby odzyskać równowagę i się uspokoić.
Seks a paranoja? Co niektórzy mają obsesje na punkcie seksu. Osoby schizoidalne mają z tym problemy. Uczucia seksualne identyfikują jako coś bardzo złego i natrętnego. Paranoicy mają bardzo dużą obsesję na punkcie własnej seksualności. Więcej na ten temat dowiecie się z tego poradnika.
Czy zachowania paranoidalne mają wpływ na przejadanie się? Oczywiście, że tak. Niektóre chore osoby przejadają się tylko po to, żeby stłumić wściekłość na siebie, swoich rodziców lub innych ludzi.
Poza tym co opisałam w tym poradniku znajdziecie mnóstwo innych ciekawych informacji dotyczących zaburzeń mózgu i ciała.
„(…) Człowiek jest z natury zwierzęciem. Jest nim przede wszystkim za sprawą uzależnienia od zwierzęcych funkcji swego ciała. (…)”
Czy potraficie pokonać swoją zwierzęcość?
Od razu dodam, że nie jest to lekka i prosta lektura. Nie czyta się jej jednym tchem. Książka będzie idealna dla tych, którzy interesują się mózgiem i jego odchyleniami. Jeśli macie u siebie w rodzinie schizoidalne osoby to koniecznie przeczytajcie ten poradnik.
Polecam.

W...

Często wydaje mi się, że żyjemy w dosyć sporym kulcie ciała i nie mam tu na myśli dbałości o zdrowie, o dostateczną ilość ruchu, o rozsądne, wartościowe odżywianie - raczej nacisk na bycie szczupłym za wszelką cenę oraz w najmniejszym calu zadbanym i "zrobionym".

Alexander Lowen w swojej najnowszej książce "Zdrada ciała.Psychologia lęku i rozpaczy" przedstawia tezę, iż pierwotną przyczyną schizoidalnego zaburzenia osobowości jest utrata kontaktu z własnym ciałem ale nie na zasadzie odseparowania się o dbałość o jego wygląd a poprzez odcięcie się od płynących z ciała wrażeń i uczuć. Jest to mechanizm obronny wykształcający się zwykle we wczesnym dzieciństwie jako reakcja na świadomie lub nieświadomie okazywane przez rodziców niechęć czy nawet wrogość.

Te zepchnięte gdzieś podświadome emocje utrwalają się bardzo często w postaci chronicznych napięć mięśniowych, które blokują wyrażanie uczuć w późniejszych latach życia, powodując również trudności w relacjach z innymi czy kłopoty ze snem.
Alexander Lowen dowodzi, że ludzie, którzy odseparowują się od swojego ciała bardzo często mają problemy zarówno z bezsennością, z zasypianiem ale także z kompulsywnym objadaniem się.

Autor twierdzi, że zaburzenia tego rodzaju trzeba leczyć za pomocą psychoterapii analitycznej w połączeniu ze świadomą pracą z ciałem. Brak kontaktu z nim sprawia, że człowiek nie postrzega jako własnych uczuć i wrażeń odbieranych fizycznie, są one dla niego czymś obcym, niezrozumiałym, budzącym lęk. Psychoterapeuta opisuje tu dosyć szczegółowo zagadnienie przyjmowania ról i masek, w które pacjent ucieka, pogrążając się w coraz większej desperacji i rozpaczy.

W pozycji "Zdrada ciała" poznajemy techniki- pozycje i ruchy terapeutyczne oraz ćwiczenia oddechowe, dzięki którym człowiek może uwolnić tłumione dotąd uczucia. Lowen ilustruje swoje tezy opisami przypadków pacjentów klinicznych, z którymi miał do czynienia w pracy.

Psychiatra kończy podsumowaniem, że zdrowa ocena ciała i kontakt z własną fizycznością jest fundamentem osobowości człowieka. Tożsamość nie istnieje w oderwaniu od osoby jako całości, również od jej powierzchowności, choć rozumianej głębiej - jako strukturę fizjologii i cielesności.

Kolejna pozycja dla wszystkich, którzy lubią zagłębiać się w zakamarki ludzkiego umysłu, pozwalająca z zupełnie nowej perspektywy spojrzeć na problemy ludzi borykających się z psychozami i lękami powstającymi przez negowanie odczuć i wrażeń płynących z doświadczenia ciała. Polecam.

• Psychologia
  • Papier
  • Na półce

Dodaj cytat z książki Zdrada ciała