Depresja i ciało

Okładka książki Depresja i ciało
Alexander Lowen Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Depression and the body
Czarna Owca
2019-10-09
2012-10-01
Paweł Luboński
psychologia depresja ciało

Kolejna bardzo dobra książka A. Lowena, która bardzo szeroko przedstawia zagadnienie depresji. Po raz kolejny autor przedstawia na przykładach swoich pacjentów to, w jaki sposób "złapali" oni depresje oraz jak wyglądał ich proces terapii, aż do wyleczenia. Z książki na pewno można się dowiedzieć kiedy depresja nas dopada, jakie to ma powiązania z naszym dzieciństwem i wczesnym wychowaniem, a także jak zachowuje się wtedy nasze ciało, jaka jest jego kondycja.
Jak zawsze w książce znajdziemy wiele bardzo wartościowych myśli, które czytając wypełniają nasze wnętrze i podnoszą na duchu.
Jedynym małym minusem jest według mnie zbyt dalekie wybieganie poza temat tej książki, sięganie do historii itp.

Jest to z pewnością ciekawa lektura. W przystępny sposób wyjaśnia zagadnienie bioenergetyki, dodatkowo autor porusza wiele ciekawych wątków. Plus za ilustrowanie teorii przykładami. Minus moim zdaniem jest taki, że książka robi się później nieco chaotyczna, ale nie jest to ogromny problem. Polecam zainteresowanym tematem, a takze tym, którzy chcieli spojrzeć na depresję, oraz inne podobne problemy ze świeżej perspektywy.

Na półkach: , , , , ,

Książka wybitna.
Mimo zajmowania się (w teorii i praktyce) tematem przez wiele lat nie napotkałam wcześniej książki, która w tak ciekawy sposób łączy integralne podejście do tematu z perspektywy ciała, psyche i duszy. Genialne jest też wyjście od zablokowanych w ciele emocji jako źródła depresji.

Lowen doskonale drąży temat unikając wszystkich słabości nurtów, które prezentuje: psychoanalizy, bioenergoterapii i logoterapii. Obawiałam się zwłaszcza nurtu bioenergoterapii, a podejście, które zaprezentował, bardziej zaklasyfikowałabym jako psychosomatykę.

Nie sposób nie wspomnieć też ogromnego potencjału profetycznego Lowena: już w 1971 roku (!) przewidywał, że nowe technologie pogłębią samotność i spowodują epidemię depresji, również u młodych ludzi i trafnie przepowiedział, że rozwój komunikacji w znaczeniu szybkości przemieszczania się przyczyni się do spłycenia kontaktów oraz wzrostu tempa życia.

Będę do niej wracać.

Książka wybitna.

Lowen doskonale drąży temat unikając wszystkich słabości nurtów, które...

Bardzo prosto i celnie, czytelne case study. Polecam!

Bardzo prosto i celnie, czytelne case study. Polecam!

Bardzo ciekawa koncepcja depresji jako utraty kontaktu z rzeczywistością poparta szczegółowymi opisami przypadków. Temat został podjęty z wielu stron i wzbogacony o przykłady ćwiczeń bioenergetycznych. Myślę, że książka ta może pomóc wielu osobom z depresją zrozumieć i zaakceptować siebie. Dużo nawiązań do Freuda, sytuacji na świecie w latach 70-tych (jak bardzo wciąż aktualnej!), analiza historii ludzkości i szeroko omówione zagadnienie wiary sprawiają, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem. Szczerze polecam!

Myli się ten, kto uważa, że depresja to smutek. Znacznie więcej mowy jest o utracie wiary i braku kontaktu z własnym ciałem, o odcięciu się od emocji i uczuć. Otwiera oczy, konfrontuje z własnymi przekonaniami. Inspiruje.

To co różni tę pozycję od innych, które opisują podłoże depresji, to zwrócenie uwagi na zmiany w ciele, które stopniowo przyczyniają się do wygaszania energii życia. Pozwalają one również rozpoznać depresję bez wcześniejszej rozmowy. Na kilku przekonujących przykładach, podążając za analizą Lowena, można uzmysłowić sobie z czym te zmiany są związane. Autor podaje również kilka praktycznych wskazówek - ćwiczeń - które stosowane w terapii, pomagają ugruntować, przywrócić siły i wiarę.

Książka przedstawia eklektyczne podejście do leczenia pacjentów z wykorzystaniem bioenergoterapii uzupełnionej o myślenie psychoanalityczne itp. Autorowi nie brakuje lekkości w łączeniu tych dwóch jak różnych podejść w jedną całość. W toku lektury bywa to jednak męczące i uogólnienia psychoanalityczne trudne do zrozumienia. Tak jakby bioenergoterapia nie mogła sama się wybronić..

Nie oceniam, ponieważ nie dotrwałam do końca. Koncepcję terapii bioenergetycznej poznałam kilka lat temu, z miejsca wkładając ją pomiędzy wróżbitę-macieja i Hellingera. Jednak nie tak dawno temu słyszałam o niezwykłych rezultatach w pracy z zaburzeniami osobowości, stąd postanowiłam się przekonać. Najbardziej przeszkadzał mi chaotyczny wywód Lowena. Rozdziały tak naprawdę są umowne, bo autor pisze ciągle o tym samym, pląta wątki i kreśli liczne dygresje. Poza tym aparat pojęciowy psychoanalizy odstręcza mnie, choćby nie wiem jak spektakularne efekty obiecywały te koncepcje. Przez te Lowenowe 'doładowania, 'ugruntowania' i 'niedożywienia energetyczne' jeszcze bym przebrnęła, ale fragmenty o treści: 'Podłożem każdej reakcji depresyjnej jest utrata miłości matki' czy 'Takie napięcia mięśniowe powstające wokół brzucha mają na celu okiełznanie doznań seksualnych, panowania nad funkcjami wydalania i uśmierzania bólu spowodowanego brakiem pozytywnej reakcji rodziców na ciągły płacz dziecka' wywołują bunt na moim poznawczym pokładzie. Stąd też dokonuję dezercji, a książkę odsyłam na biblioteczną półkę. Niech się kurzy.

Dodaj cytat z książki Depresja i ciało