Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii

Okładka książki Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii
Alexander Lowen Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Voice of the Body
Czarna Owca
2021-04-21
2013-01-01
Paweł Luboński

Okładka książki Toksyczna matka Robert Rutkowski, Irena A. Stanisławska
Ocena 5,9
Toksyczna matka Robert Rutkowski, I...
Okładka książki Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu Paulina Klepacz, Aleksandra Nowak, Kamila Raczyńska-Chomyn
Ocena 6,8
Dziwki, zdziry... Paulina Klepacz, Al...

Z każdą kolejną książką Loewna odkrywam coś nowego. Po raz kolejny dowiedziałem się skąd wzięły swój początek niektóre z moich "wyuczonych mechanizmów". Czasem czytając kolejne wykłady autora uśmiechałem się do siebie, bo w końcu zrozumiałem skąd to wszystko się u mnie wzięło.
Książka to kopalnia wiedzy jak każda z pozycji Lowena, i czasem sobie myślę, dlaczego jego wartości przedstawione na każdej kolejnej kartce nie są praktykowane w szkołach?
Bardzo dużo dowiemy się o sobie, o naszej autoekspresji, naszych blokadach, zawieszeniach oraz sporo o seksie. Wola życia i pragnienie śmierci, a także temat homoseksualizmu są również mocno ciekawą częścią tej książki :)

"Głos ciała" to zbiór wykładów A. Lowena, dzięki czemu rozdziały można czytać wybiórczo, bo nie tworzą one spójnej całości. Stanowią niejako uzupełnienie różnych kwestii poruszanych w innych książkach autora, dlatego polecam czytać ją raczej na końcu. Oczywiście znajdziemy tu również zupełnie nowe zagadnienia, niemniej jednak jest to w moim odczuciu dzieło "dodatkowe" dla chętnych i terapeutów.

Fantastyczny zbiór wykładów amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty. Mnóstwo zagadnień, ciekawostek i fascynujących odkryć.
Książka została podzielona na dziesięć rozdziałów. Porusza wiele znaczących kwestii i przybliża nam niektóre zjawiska, jak chociażby wola życia i pragnienie śmierci. Otępienie uczuciowe, skąd się pojawia, jak z nim walczyć. I czy jest to w ogóle możliwe? Czym różni się antypatia od niechęci czy nienawiści?

(cd recenzji na fb)

Ostatnie kilka godzin pokazało mi jak współgra psychika z moim ciałem. Niby się to wie a jednak najdobitniej odczuwamy to w sytuacjach stresujących.

Dr Aleksander Lowen to ceniony amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Jego doświadczenie to 60 lat badań, które pomogły w rozwoju nie tylko psychiatrii ale również psychoterapii.

W książce mamy zbiór jego wykładów podzielonych na dziesięć rozdziałów przedstawiających różne zagadnienia.

Sposób pisania pozwala odbierać tę lekturę jak beletrystykę. Swoje spostrzeżenia autor podpiera przykładami lub opisuje sytuacje, które pomogą zrozumieć nam poruszany przez niego aspekt.

Fascynujący był rozdział o osobowości psychopatycznej, ale w końcu jestem fanką kryminałów...

Widziałam, że autor ma w swoim dorobku inne książki i chętnie po nie sięgnę. Nie tylko dlatego, że od zawsze ciekawiła mnie psychika ludzka, powodem jest przede wszystkim to, że dr Lowen ma łatwość dobierania do odbiorcy. Wszystko w książce było dla mnie jasne i czytelne.

W książce mamy zbiór jego wykładów...

Lubie książki Lowena.
"Głos ciała" to już kolejna pozycja autora, którą miałam przyjemność czytac. Jeśli znamy wcześniejsze możemy powoli dopatrywać się wielu powiązań w poruszanych przez niego tematach. Nie zawsze idealnie zgadzam się z tezami autora, jednak zawsze chętnie zapoznaje się z nimi i poddaję własnym analizom 🙂
W książce znajduje się zbiór wykładów mówiących o energii przepływającej przez nasze ciało, jej wpływie nie tylko na nasze emocje ale i na fizyczne zdrowie. Lowel pisze zrozumiale i dobrze się go czyta. Ponownie polecam wszystkim, których interesuje temat z dziedziny psychologi i psychoterapi🙂

Lubie książki Lowena.
W książce znajduje się zbiór wykładów mówiących...

"Głos ciała" jest to zbiór wykładów amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty - Alexandera Lowen'a. Jest moje pierwsze spotkanie z jego książką. Nie ukrywam, że już kilka razy tytuły jego książek przewijały mi się gdzieś w internecie ale jakoś nie po drodze mi było, żeby je przeczytać.

Mocno zainteresowałam się tym tytułem i dość długo czytałam tą książkę, ponieważ do tego typu tematyki zawsze podchodzę raczej na spokojnie. Z każdego rozdziału zawsze chce wynieść coś dla siebie.

Jestem pod wrażeniem wiedzy Lowen'a. Przybliża nam w książce takie zagadnienia jak - "stres, a choroba", "seks, a osobowość" itp. przed pryzmat bioenergetyki oraz psychologii. Mamy dziesięć rozdziałów, każdy z nich skupia się na innym aspekcie. Zdecydowanie nie jest to łatwa tematyka, ale naprawdę wiele możemy z tej książki wynieść. Zwłaszcza osoby, które interesują się taką tematyką. Ja napewno zapoznam się z poprzednimi, jak i kolejnymi książkami z tej serii.

Ta książka to kopalnia wiedzy o naszym ciele i o wszystkim z nim związanym.
Autor bardzo dobrze zna się na wielu aspektach związanych z ciałem ludzkim - czy to na stresie, uczuciach, oddychaniu, agresji czy seksie.
Pisze o tych sprawach w sposób przystępny, choć nie stroni od specjalistycznych słów i zwrotów.
Po lekturze czuję, że o wiele lepiej rozumiem stres (i nie czuję się już aż tak źle z tym, że tak często się stresuję!) i różne mechanizmy występujące w moim ciele. Wiem, jak lepiej dbać o siebie. Czuję, że w ogóle o wiele więcej umiem i rozumiem - tak ważne jest to, by dbać o siebie i ciało, a tyle rzeczy człowiek o sobie nie wie!
Autor opisuje swoje przeżycia, a także przeżycia swoich znajomych, dzięki czemu czujemy, że różne choroby, problemy z ciałem dotyczą każdego. I to też podkreśla to, że warto dbać o swoje zdrowie i ciało - mamy je tylko jedno i nikt za nas o nie nie zadba.

Jeśli interesują was biologiczne i psychologiczne aspekty - myślę, że ta książka jest dla was świetna.

Ta książka to kopalnia wiedzy o naszym ciele i o wszystkim z nim związanym.
Po lekturze czuję, że o wiele lepiej rozumiem stres (i nie czuję...

"Głos ciała" jest to zbiór wykładów amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty. Alexander Lowen to twórca analizy bioenergetycznej. Napisał kilkanaście książek o tej tematyce.

To moje pierwsze spotkanie z autorem, jednak temat wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłam zgłębić temat.

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów m. in. Stres a choroba z bioenergetycznego punktu widzenia, autoekspresja, seks a osobowość.

Autor porusza bardzo ciekawe tematy, jednak nie jest to łatwa książka. Przynajmniej dla mnie. Zdecydowanie nie da się jej przeczytać w jeden wieczór. Dlatego też musiałam ją sobie odpowiednio dawkować 😊

Autor przedstawia tu swoją koncepcję, że niektóre choroby powstają w wyniku stresu. Jako przykład wskazuję np. gruźlicę. Jeśli chodzi o choroby XX wieku wskazuję również choroby serca, artretyzm.

"Kluczem do zdrowia jest życie pełnią ciała", a "ciało nie zna sukcesów ani porażek".

Oznacza to, że musimy mieć zdolność wyrażania swoich emocji. Nie możemy ich w sobie tłumić, w konsekwencji czego poszczególne partie ciała napinają się. A gdy taki stan jest długotrwały konsekwencja będą nasze problemy zdrowotne.

Bardzo ciekawy okazał się rozdział o oddychaniu, ruchu i uczuciach. Otóż już sama postawa człowieka wiele mówi o jego osobowości. To samo tyczy się tonu głosu czy sposobu gestykulacji.

A teraz ciekawostką dla okularników 🤓

Autor przekonuje, że osoba krótkowzroczność jest wynikiem stresu. Problemem mogło być zaburzenie emocjonalne, a wada wzroku rozwijała się po prostu w wyniku stresu (i związanego z nim napięcia).
Podobno autorowi nie udało się za pomocą bioenergetycznej terapii usunąć krótkowzroczność (cudownie byłoby bez poddawania się operacji oczu dobrze widzieć, bez pomocy okularów czy soczewek kontaktowych 😍). Może za jakiś czas się uda, trzymam kciuki 🤞

"Rodzaj orgazmu, jaki osiągasz, zależy od tego, jakiego rodzaju osobą jesteś"

Autor przekonuje, że nasza seksualność jest odbiciem osobowości. Ogólnie mówiąc im więcej masz w sobie energii, tym większy odczuwasz popęd seksualny.

Jeżeli interesuje Was też temat agresji, zachowań psychosomatycznych to polecam Wam ten poradnik.

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów m. in. Stres a choroba z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa książka stanowiąca zbiór wykładów przedstawiających przepływ energii przez ludzkie ciało na gruncie biologicznym, psychologicznym i medycznym.

Bardzo ciekawie opisuje skutki tłumionych emocji, nieprzeżytych odczuć. Nie zgadzam się z teoria dotyczącą homoseksualiści i podejściem do seksualności kobiet i mężczyzn ale biorę poprawkę, że to wykłady z lat 70-tych XXw.

Alexander Lowen Głos ciała Zobacz więcej