Depresja i ciało

Depression and the Body: The Biological Basis of Faith and Reality
978-83-7554-381-0
Psychologia, depresja
A--

Człowiek pogrążony w depresji – powiada dr Alexander Lowen – traci kontakt z rzeczywistością, zwłaszcza z rzeczywistością własnego ciała. W tej inspirującej, pionierskiej pracy autor zgłębia kulturowe i psychologiczne czynniki, które przyczyniają się do tego stanu, i pokazuje, w jaki sposób możemy pokonać depresję – przede wszystkim odzyskując łączność z naszą fizyczną istotą i ucząc się rozpoznawać fizyczne przejawy naszych emocji. Wychodząc ze swoich rozległych doświadczeń z pacjentami cierpiącymi na depresję, proponuje serię prostych, a mimo to skutecznych ćwiczeń, które pomogą nam rozbudzić drzemiące w nas siły, pozwolą na pełne wyrażenie swej miłości i wyjątkowości, przywrócą nam duchowość i wiarę.

Książka dr Lowena jest ważna, ale i zajmująca dla poważnie zainteresowanego tematem czytelnika. Styl autora jest niezwykle klarowny, wolny od zawodowego żargonu i bardzo osobisty.

„Publishers Weekly”

źródło opisu: Czarna Owca, 2012

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

paxik | 2018-10-28

Myli się ten, kto uważa, że depresja to smutek. Znacznie więcej mowy jest o utracie wiary i braku kontaktu z własnym ciałem, o odcięciu się od emocji i uczuć. Otwiera oczy, konfrontuje z własnymi przekonaniami. Inspiruje.

Promyk | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

To co różni tę pozycję od innych, które opisują podłoże depresji, to zwrócenie uwagi na zmiany w ciele, które stopniowo przyczyniają się do wygaszania energii życia. Pozwalają one również rozpoznać depresję bez wcześniejszej rozmowy. Na kilku przekonujących przykładach, podążając za analizą Lowena, można uzmysłowić sobie z czym te zmiany są związane. Autor podaje również kilka praktycznych wskazówek - ćwiczeń - które stosowane w terapii, pomagają ugruntować, przywrócić siły i wiarę.

Ola | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 2014 rok

Książka przedstawia eklektyczne podejście do leczenia pacjentów z wykorzystaniem bioenergoterapii uzupełnionej o myślenie psychoanalityczne itp. Autorowi nie brakuje lekkości w łączeniu tych dwóch jak różnych podejść w jedną całość. W toku lektury bywa to jednak męczące i uogólnienia psychoanalityczne trudne do zrozumienia. Tak jakby bioenergoterapia nie mogła sama się wybronić..

Ka_Ha | 2014-03-10

Nie oceniam, ponieważ nie dotrwałam do końca. Koncepcję terapii bioenergetycznej poznałam kilka lat temu, z miejsca wkładając ją pomiędzy wróżbitę-macieja i Hellingera. Jednak nie tak dawno temu słyszałam o niezwykłych rezultatach w pracy z zaburzeniami osobowości, stąd postanowiłam się przekonać. Najbardziej przeszkadzał mi chaotyczny wywód Lowena. Rozdziały tak naprawdę są umowne, bo autor pisze ciągle o tym samym, pląta wątki i kreśli liczne dygresje. Poza tym aparat pojęciowy psychoanalizy odstręcza mnie, choćby nie wiem jak spektakularne efekty obiecywały te koncepcje. Przez te Lowenowe 'doładowania, 'ugruntowania' i 'niedożywienia energetyczne' jeszcze bym przebrnęła, ale fragmenty o treści: 'Podłożem każdej reakcji depresyjnej jest utrata miłości matki' czy 'Takie napięcia mięśniowe powstające wokół brzucha mają na celu okiełznanie doznań seksualnych, panowania nad funkcjami wydalania i uśmierzania bólu spowodowanego brakiem pozytywnej reakcji rodziców na ciągły płacz...