Survival dla niewidzialnych

Novae Res
2020-02-18
2020-02-18
poradnik poradniki

Teoretyczne rozważania kanapowego prepersa, który sytuacje kryzysowe zna tylko z książek i filmów.

Posiadam wydanie pierwsze z 2019 roku, które ma 148 stron.

Świetne ujęcie punktu wyjściowego do treści książki: "Na początku trzeba mieć nadzieję, że wszelkie nasze starania o to, by pozostać niewidzialnym w sytuacji kryzysowej, okażą się jedynie dość ekstrawaganckim hobby. Może się jednak okazać, że niestety mieliśmy rację w naszych działaniach, ale niewielu gapiów pozostało, by przyznać nam rację". Ten cytat zmusza mnie do zastanowienia się nad obecną sytuacją (iście wojenną) za wschodnią granicą Polski. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie z tamtej strony nadejdzie zagrożenie militarne.

Książkę szybko się czyta, ponieważ są "rozstrzelone linijki" i prosta treść. Autor dobrze opisał swoją prewencyjność. Polecam szczególnie osobom nie znającym się na sztuce przetrwania w trudnych warunkach. Treść otwiera oczy ludziom żyjącym w nieświadomości zagrożenia. Jest przygotowaniem psychicznym oraz pokazuje co jest istotne od strony materialnej egzystencji człowieka, gdy znajduje się on w sytuacji kryzysowej w postaci klęski żywiołowej czy wojennej (w: mieście, wsi, lesie, polu, błocie, powodzi, trąbie powietrznej...). Nie ma podanych gotowych środków, nazw, proporcji; ale jest ogólna "recepta" (bardzo cenna, ważna),więc po przeczytaniu (lub już w trakcie, poczynić zakładki) należy pomyśleć i następnie przejść do działania wedle własnej inwencji. Autor poleca przygotować listę potrzebnych produktów (woda, leki, żywność, bielizna...) i narzędzi, kryjówki, zaplanować wyjazdy (jednodniowe, weekendowe lub urlopowe) w plener. Warto mieć przy sobie przygotowany plecak "ratunkowy" (ucieczkowy),zaopatrzony w najważniejsze rzeczy. Porady te uważam za pełnowartościowy wzorzec. Nie ma tu typowego survivalu, więc poszukiwacze przygód, którzy niejedno mają już za sobą, to niewiele ciekawego odnajdą w tym opracowaniu – tak mi się subiektywnie wydaje. Między innymi są porady tego typu: trzeba posiadać wytrzymałą linę, a jeśli jest za długa w momencie użycia, to zamiast ucinać lepiej ją zwinąć lub podwiązać, bo może przydać się do czegoś innego w niedalekiej przyszłości; w podobnych okolicznościach przydadzą się umiejętności i spryt. Niektórzy nie wiedzą, że jest podział na śpiwory letnie i zimowe – okazuje się, że to ma duże znaczenie dla organizmu. Moskitiery też wydają się błahym przedmiotem, ale są lekkie i skutecznie zapewniają spokojny sen, więc po prostu warto je mieć. Przykładowo są wspomniane: ognisko "Dakota" czy szwedzka pochodnia.

Klęski żywiołowe pokazują, jak bardzo złe instynkty rządzą ludźmi. Inni ludzie stanowią zagrożenie, nawet najbliżsi sąsiedzi, szczególnie gdy nie żyje się z nimi na przyjacielskiej stopie.

Kolejność postępowania w sytuacji kryzysowej: zapewnienie sobie bezpieczeństwa, potem dostępu do wody (bez niej można przeżyć kilka dni),a dopiero potem do żywności (bez jedzenia można przetrwać dłużej, bo parę tygodni). Nie zwracać uwagi na pieniądze, złoto, drogi obraz – po co ci to wszystko, jeśli zginiesz, przecież na tamten świat tego nie zabierzesz?! Najpierw trzeba martwić się o ocalenie swojego życia. Aby wytrwać jak najdłużej (do czasu uzyskania pomocy) należy postarać się (o ile jest to w ogóle możliwe) o przebywanie w temperaturze "pokojowej", żeby nie było za zimno ani za gorąco (by zaoszczędzić kalorie); niebezpieczne jest wyziębienie organizmu.

To poradnik raczej dla początkujących. Zbigniew Wolski ma ironiczne poczucie humoru. Tytuł jest bardzo dobrze powiązany z wewnątrz podawanymi informacjami autora; pożyteczna idea, a nawet konieczność: mamy być niewidzialni, a przez to będziemy bardziej bezpieczni. Brakuje mi spisu treści – to mi utrudnia szybkie odnalezienie danego zagadnienia, dlatego tak ważne stają się zakładki. Chcę wkrótce wrócić do tej książki, by sobie utrwalić zdobytą wiedzę i nabyć odpowiedni sposób myślenia krytycznego.

Posiadam wydanie pierwsze z 2019 roku, które ma 148 stron.

Kupiłam po przeczytaniu opinii na lubimyczytac.pl
Leżała na kupce do przeczytania. Aż przyszedł 24.02.2022 i wskoczyła na szczyt.
Zawarte podstawowe informacje jak przygotować się do sytuacji skrajnych. Co zrobić wcześniej, co kupić - jakie zastępniki, podstawowe zasady, rzeczy przydatne.
Wiele porad przydatne także w życiu codziennym. Co mieć przy sobie np. na wypadek awarii pociągu czy auta w szczerym polu.
Oby, jak pisze autor, nigdy nam się te porady nie przydały, a były tylko ekstrawaganckim hobby.

Kupiłam po przeczytaniu opinii na lubimyczytac.pl
Leżała na kupce do przeczytania. Aż przyszedł 24.02.2022 i wskoczyła na szczyt.

Historie przedstawiające ludzkość w obliczu katastrofalnych wydarzeń to temat, który w literaturze wydaje się być ciągle świeży i niewyczerpany. Ilość podobnych pozycji, które zdążyłem zgromadzić do tej pory, zajmuje już kilka półek, a mam wrażenie jakbym jedynie uszczknął drobny kawałek wielkiego, bezkresnego tortu. Autorzy podtrzymujący w swoich odsłonach taki obraz często skupiają się na zachowaniach bohaterów, ich odruchach spychając w ten sposób wizję zniszczonego świata do typowej funkcji tła. Bodźca, który staje się zapalnikiem - walki o przetrwanie. I tak jak powstają kolejne pozycje stawiające ludzkość na tle pandemii, zombie, UFO czy też ataku nuklearnego (wojny ostatecznej),tak również coraz śmielej rodzi się miejsce na drugą stronę medalu. Na zwiększenie szans ulubionego bohatera oraz samego czytelnika, który w takim układzie będzie dysponował odpowiednią wiedzą jak i przygotowaniem. Będzie rozumiał powagę sytuacji, w której się znalazł, sprawnie rozporządzał dostępnymi zasobami bądź umiał je pozyskać w niekorzystnym dla ludzkości środowisku. Tak rodzi się miejsce dla survivalu, tak rodzi się umiejętność przetrwania każdego kolejnego dnia.

„Survival dla niewidzialnych” to książka, która była dla mnie zagadką i mimo kluczowego hasła w tytule nie do końca wiedziałem jak ją sklasyfikować. Teraz wiem, że wystarczyło zagłębić się w kilka początkowych zdań wstępu, by wszystko stało się jasne i logiczne. Tak oczywiste.

Obraz bohatera w obliczu apokalipsy, ten wykreowany przez kino czy książkę to najczęściej mężczyzna, dobrze zbudowany, wyszkolony, a jeszcze lepiej jeśli to emerytowany żołnierz sił specjalnych. Wszystko pasuje idealnie, schemat co prawda dość powszechny, ale działa, bo na pierwszy rzut oka, czy wraz z pierwszym opisem doskonale wiemy, że to ten, który dotrwa do napisów czy to ostatniego akapitu książki. Ale gdzie w tym obrazie jego niewidzialność? Czapka niewidka? Peleryna Pottera? Otóż nie, w takim układzie czar pryska i wspomniany bohater nie będzie miał lekkiego losu. W sytuacji masowego zagrożenia, stanie się obiektem zainteresowań wszystkich mniej obdarzonych umiejętnościami przetrwania, którzy za wszelką cenę będą starali się pozyskać jego dobra w imię własnego sukcesu. Podobnie zresztą będzie w sytuacji dobrze obwarowanego budynku, który szybciej stanie się obiektem pożądania zdesperowanych ocalałych niż samej przyczyny kataklizmu. Nie bez powodu to człowiek stanowi najbardziej bezwzględne stworzenie na tej planecie.

Książka podzielona została na czternaście krótkich rozdziałów, w których autor krok po kroku opisuje poszczególne etapy przygotowań na długo wyprzedzające moment nadejścia domniemanej apokalipsy, a jednocześnie daje możliwość pozostania w strefie komfortu tzw. szarego mieszkańca. Czytelnik pozna tu szereg zasad wg których najlepiej planować codzienne zakupy, ich segregowanie oraz przydzielanie do ewentualnych punktów ewakuacji. Zaopatrzenie pod względem odzieży, środków ochrony osobistej, leków czy też broni, do której dostęp w naszym kraju podlega specjalnym regulacjom prawnym. Wszystkie bardziej strategiczne elementy niezbędnego wyposażenia określone zostały rzędem wielkości cen dzięki czemu łatwiej ocenić wydatki wg założonego budżetu.

„Prawdziwym szczytem osiągnięć jest podbicie armii wroga bez walki.” - Sun Tzu, Sztuka Wojny.

Przygotowania to jednak nie wszystko, bo następne rozdziały uczą jak w razie zagrożenia uniknąć bezpośredniego starcia, bezpiecznie przeprowadzić ewakuację oraz zapewnić sobie odpowiednie warunki przetrwania w nowym terenie. Zarówno w pustostanach miejskich blokowisk jak i w lesie dostosowując się do ukształtowania terenu, jego naturalnych zasobów oraz warunków atmosferycznych. Kłaniać się więc będziemy sztuce rozpalania ognisk, filtrowaniu zebranej wody, pozyskiwaniu pożywienia czy też budowie schronienia za pomocą narzędzi, które udało się do tej pory zachować. Zabrakło mi jedynie kilku dodatkowych słów o orientacji w terenie, wyznaczaniu drogi marszu, bo choć kompas i mapa pojawiają się w tekście, to tylko w formie wyposażenia, bez szerszego komentarza.

„Survival dla niewidzialnych” nie jest jakąś opasłą księgą na co mogłaby wskazywać ilość aspektów w niej poruszonych, mimo to stanowi bardzo dobrze wyznaczony kierunek, dzięki któremu warto zgłębić temat poszerzając poznaną tu wiedzę o dodatkowe pozycje. Książka Zbigniewa Wolskiego wyraźnie ukazuje wspomniany temat niewidzialności, czyli zwykłego nie rzucania się w oczy. Temat który często pomijany jest w ogólnodostępnej literaturze, a jak się okazuje, bardzo istotny i pomocny na drodze do przetrwania.

Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

W codziennym zabieganiu nie myślimy o tym, że nasz tak dobrze znany świat może z dnia na dzień się zmienić. Wydaje się to niemożliwe, czujemy się bezpiecznie, a jednak jak historia pokazuje wszystko może się zmienić niespodziewanie. Bez schronienia, wody, czy pożywienia nie będziemy w stanie sobie poradzić. Niejedna osoba teraz pewnie pomyśli, że przecież zawsze ktoś nam pomoże, mamy przyjaciół i znajomych. W czasach, gdy każdy walczy o przetrwanie swoje i swoich bliskich takie myślenie może okazać się złudne. Co można zrobić, by być gotowym chociaż w jakimś stopniu na takie sytuacje? Czy to wymaga dużo pracy i wkładu finansowego?

Na te pytania odpowiada Zbigniew Wolski w książce, o której chcę Wam teraz opowiedzieć. Słyszałam już wcześniej o prepersach i ciekawa byłam, czy przygotowanie się na taką sytuację jest trudne i jak to wygląda w praktyce zwłaszcza, że klęski żywiołowe się przecież zdarzają. Na co dzień nie zastanawiamy się, co by było gdyby nagle zabrakło prądu czy wody.

Po ciekawym wstępie od autora przechodzimy do rozdziału, w którym poza uzasadnieniem tego, dlaczego warto być niewidzialnym opisane są w skrócie wydarzenia, które miały miejsce, a o których głośno się nie mówiło. Mowa tu o powodzi w latach dziewięćdziesiątych w Polsce oraz o huraganie Katerina w Stanach Zjednoczonych. Uświadamia to, jak bardzo może się zmienić zachowanie ludzi w obliczu zagrożenia i nie jest to miła wizja.

Dalsze rozdziały to konkretne porady związane z różnymi aspektami survivalu. Dotykają między innymi tak ważnych zagadnień jak schronienie, pozyskiwanie wody i żywności, odpowiednia odzież, źródła zasilania. To tylko cząstka zagadnień, które autor porusza a wierzcie mi, że jest ich znacznie więcej, chociaż książka liczy tylko prawie sto pięćdziesiąt stron. W moim przekonaniu to jest jej największy mankament, przez co niektóre zagadnienia zostały mniej rozwinięte, a chętnie przeczytałabym na ich temat więcej. Z drugiej strony książka zawiera esencję tego, co powinniśmy wiedzieć. Łatwo dzięki temu znaleźć w niej potrzebne informacje na konkretny temat, bez zbędnych opisów. Konkretnie i na temat, co też jest ważne. Ponadto, dobrze że autor porusza też temat mieszkańców miast oraz zagrożeń z tym związanych, gdyż jak wiadomo wówczas są inne realia.

Styl pisarski jest lekki i książkę dobrze się czyta, nie nuży a raczej zaciekawia. To pierwsza książka o takiej tematyce, jaką czytałam. Zwróciło też moją uwagę, że podane są przybliżone ceny różnych artykułów, zarówno tych z wyższej półki, ale też tych na każdą kieszeń, a wystarczających i spełniających swoje zadanie. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.

„Survival dla niewidzialnych” to ciekawa, ale przede wszystkim wypełniona praktycznymi poradami lektura. Warto o niektórych aspektach wiedzieć, bo nie wiadomo, co przyniesie nam jutro. Nawet gdy o niektórych rzeczach człowiek myśli w kategoriach science fiction, to przecież klęski żywiołowe się zdarzają i nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Poznanie podstawowych piętnastu kroków może uświadomić, co należy w takiej sytuacji robić. Być może dla osób interesujących się tą tematyką wiedza zawarta w książce nie stanowi niespodzianki, ale dla innych może okazać się przydatna.

Dobrze jest nam myśleć, że mamy u stóp cały świat. Że nic już nigdy nie stanie nam na drodze do sukcesu. Jednak obliczu klęski żywiołowej lub innego zagrożenia nasze życie zostaje podporządkowane pod czynniki na które nie mamy wpływu. Wtedy liczy się czas, walka o bezpieczeństwo swojej rodziny i przetrwanie.
Survival dla niewidzialnych jest poradnikiem mówiącym o tym jak się zabezpieczyć oraz jak należy się zachować w obliczu zagrożenia. Zbigniew Wolski w każdym z rozdziałów szczegółowo omawia wiele zagadnień często argumentując je przydatnością i kosztem zakupu.
Autor jak podaje wydawnictwo na co dzień zajmuje się pisaniem felietonów m.in. na temat techniki wojskowej i militariów. Ta wiedza pozwoliła mu stworzyć poradnik, który moim zdaniem każdy powinien przeczytać.
„Survival jest naturalnym nurtem, którym zaczyna się interesować człowiek świadomy zagrożeń dzisiejszego świata”
Książka napisana jest naprawdę dobrze. Styl, którym posługuje się autor jest konkretny i zrozumiały. To sprawia, że ten poradnik może dotrzeć do każdego człowieka bardziej lub mniej związanego z literaturą. Ponadto autor lubi rozwijać swoje myśli. Często zagłębia się w sytuację np. braku środków higieny osobistej. Dzięki analizowaniu biegu wydarzeń możemy dowiedzieć się jak należy postępować w naprawdę nieoczekiwanych i niezaplanowanych momentach.
Nieco mniej natomiast podobała mi się szata graficzna tej książki. Wydaje mi się, że w takich poradnikach powinny znaleźć się zdjęcia, lub lepiej podzielony tekst. To wpływa na przejrzystość i ułatwia czytane jej
Niemniej jednak trudno tej pozycji zarzucić coś złego. Jest to dobry poradnik z masą dobrze uargumentowanej wiedzy.
Wydaje mi się, że jest to swego rodzaju podstawa dla każdego pisarza mierzącego się z literaturą post- apo. Nawet zauważyłem, że pan Wolski ma potencjał do pisania właśnie takich książek. Z chęcią bym to przeczytał.

Link do mojego bloga: www.davenotes.pl

Survival dla niewidzialnych jest poradnikiem mówiącym o tym jak...

Dziwi mnie tak niska ścienna ocen, książka bardzo przydatna i klarowna.

Dziwi mnie tak niska ścienna ocen, książka bardzo przydatna i klarowna.

Wydaje się całkiem sensowna. Raczej nie ma tutaj żadnych nierealnych rzeczy.

Wydaje się całkiem sensowna. Raczej nie ma tutaj żadnych nierealnych rzeczy.

Ksiazka sensowna i zwiezle opisana. Jest duzo rzeczy ktore sie powtarzajaw innych twgo typu książkach, ale co by dodac tutaj wiecej? Wydaje mi się ze temat wyczerpany

• Survival
  • Audiobooki
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Wyp_z_BUWr
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Survival dla niewidzialnych