Powrót rosyjskiego lewiatana

Okładka książki Powrót rosyjskiego lewiatana Siergiej Miedwiediew
Okładka książki Powrót rosyjskiego lewiatana
Siergiej Miedwiediew Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Poza serią
Czarne
2020-03-11
2020-03-11
Hanna Pustuła-Lewicka
Hanna Pustuła-Lewicka Rosja Rosjanie Putin literatura faktu XXI wiek

Dzięki tej książce dowiedziałam się m.in., że przeciwnicy "praw" kobiet to prokreacyjni faszyści. Poza tym Rosję moze wydźwignać z marazmu stosowanie antykoncepcji i realizowanie założeń ruchów feministucznych. Tak. To jest jedyny klucz do ucywilizowana tej dziczy.

Krótkie felietony o kraju niewykorzystanych możliwości, zawiści, układach - czyli w Rosji wszystko po staremu.

Książka nie zawiera nic nowego, czego już nie wiemy.
Ot, masz kasę nie mieszaj się do polityki, jesteś politykiem to masz i kasę i władzę - myśl jak wódz.
UE, NATO, USA, Ukraina - samo zło.

Czy coś tam zmieni? Na pewno nie za naszego życia.

Książka nie zawiera nic nowego, czego już nie wiemy.
UE, NATO, USA, Ukraina - samo zło.

Czy coś tam zmieni? Na pewno nie za naszego życia.

Książka stanowi zbiór krótkich esejów S. Miedwiediewa. Niemalże każdy z nich wżyna się w świadomość niczym czerwony klin w białe koło na obrazie E. Lisickiego. Są niesamowicie trafne, związane ściśle z współczesnością, ale jednocześnie ogarniające historię imperium rosyjskiego w swojej pełnej rozciągłości. Eseje te mówią nie tylko o dzisiejszej Rosji, w swoim wydźwięku stają się ponadnarodową kroniką i zwięzłym opisem historii społecznej XXI wieku w europie środkowo-wschodniej. Autor tłumaczy i opisuje szereg procesów, które dostrzec możemy niestety nie tylko w Rosji, ale również i we współczesnej Polsce.

Lektura jest niesamowita, jedynym mankamentem jest powtarzalność niektórych wątków ze względu na to, że pierwotnie każdy z rozdziałów był osobnym artykułem, w którym autor kilkoma zdaniami chciał nakreślić tło sytuacji, do której się odnosi. Książka nie tyle godna polecenia, a konieczna do przeczytania przez czytelnika zainteresowanego współczesnym światem i tematyką rosyjską.

Obiecywałem sobie po tej xiążce znacznie więcej.
Jest to zbiór esejów i felietonów na temat współczesnej Rosji. Choć rozważania autora są same w sobie celne i ciekawe to jednak ze względu na fakt, że to zbiór jego textów pisanych do Forbesa, otrzymaliśmy xiążkę, w której bez liku jest powtórzeń, co utrudniało mi lekturę.
W Polsce akurat bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że Rosja to zły kraj pełen złych ludzi. Mimo to warto przeczytać by zobaczyć ile jest podobieństw między autorytarną i zepsutą Rosją a demokratyczną Polską. Są takie momenty w tej xiążce, że aż trudno uwierzyć, że Miedwiediew pisze o Rosji a nie o Polsce!

Obiecywałem sobie po tej xiążce znacznie więcej.
W Polsce akurat bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę,...

To jedna z tych książek, która przeleżała miesiące na parapecie, a jak ją wzięłam do ręki, to nie mogłam się oderwać.
Przeraża mnie fakt, jak wiele widzę analogii w opisach między Rosją i Polską. Czemu zmierzamy w tę stronę? Naprawdę rządzący chcą nam zgotować Rosję 2:0 ? Dlaczego?
Wniosek: Rosji należy się bać. W obecnym kształcie dla społeczeństwa nie ma nadziei na zmianę. A czy to się kiedyś zmieni? Obawiam się, że mogę tego nie dożyć.

Na półkach: , , , , , ,

Niezwykła książka. Przede wszystkim: autor zna system od środka i dlatego jego raport z kolonii karnej, zwanej Rosją, tchnie autentyzmem. Bardzo rzadko czytałem dotychczas tak dobry zbiór impresji z ogarniętego putinizmem kraju, którego obywatele nigdy nie mieli szczęścia do władających nimi polityków.
Zwłaszcza w czasach rosyjskiej agresji na Ukrainie książka ta nabiera jeszcze większego znaczenia jako dogłębne i wnikliwe spojrzenie w otchłań rewizjonistycznego biadolenia przydupasów Władimira Władimirowicza, gangsterskiego cara największego pseudo-mocarstwa świata.

Zwłaszcza w czasach rosyjskiej agresji na Ukrainie książka ta nabiera...

Przenikająca rosyjską duszę analiza wpływu putinizmu na sytuację państwa, w którym demony przeszłości nie zostały nigdy zagrzebane. Wnikliwe i przejmujące.

Warto tę książkę przeczytać szczególnie w obecnej sytuacji - z wiedzą w głowie łatwiej spojrzeć złu w twarz. Lecz czy Rosja, Rosjanki i Rosjanie to czyste zło? Czy jednak pod twardą, lecz cienką warstwą resentymentalizmu i urażonej rosyjskiej dumy skryci są ludzie, z którym można budować nowoczesną Europę, wolną od wojen?

Pozostawiając wątki rosyjskie, książka daje dobry punkt odniesienia dla analizy zmian, które zaszły w polskim życiu publicznym ostatnich lat. Czy idziemy w kierunku Zachodu, czy jednak Rosyjskiego Lewiatana?

Demony przeszłości i fantomy nieopłakanych tragedii straszą dzisiejszą Rosję i degenrują każde następne pokolenie. Autor w brawurowy sposób przedstawia pragnienia Putina, które przykrywa radioaktywna propaganda. Imperator zamiast budować drogi do miasta woli odbudowywać imperium. Dekabrysta czy współczesny nastolatek mierzy się na Placu Czerwonym z tą samą twardą pałką władzy.

Całkiem zgrabny zbiór szkiców - przystępnych ale nie spłyconych, dobrze poskładanych w cztery obszary zawłaszczania narodowego - który z wierzchu ma być panoramą ewolucji pojelcynowskiej Rosji. Bo jeśli pogrzebać głębiej to znaleźć można, że to książka-apel: o otwarty dialog o historii Rosji, o odejście od narodowych narracji na rzecz oddania głosu jednostce, apel o "uczłowieczenie" Rosji.
Warto zwrócić uwagę na to, jak ważnym punktem wyjścia dla Miedwiediewa jest noc z 20 na 21 sierpnia 1991 roku pod moskiewskim Białym Domem. Jako uczestnik oporu przeciw wojskowemu puczowi Janajewa doświadczył, że trzyma oto w rękach los ojczyzny. Wtedy zaczął śnić płonny sen o wolnej Rosji. Płonny, bo zweryfikowały go już kolejne lata, trauma postradzieckiej transformacji (o której w książce autor nie wspomina - i to jeden duży minus tych szkiców),zaniechania Zachodu i wyrastające z tego problemy społeczne, które stały się kluczowe dla zrozumienia mechanizmów, które zapewniły Putinowi cztery kadencje i rozszerzenie władzy organów federalnych. Te ostatnie (organy federalne i cztery prezydentury Putina) Miedwiediew celnie punktuje. Nie boi się zderzenia absurdu z całkiem ciekawymi i dowodzącymi błyskotliwego umysłu interpretacjami. Drażnić może jedynie idealizowanie Zachodu (odczytuję to jako zabieg celowy - książka była pisana dla rosyjskiego odbiorcy) i malowana kpiną permanentna niechęć do koncepcji suwerenności zderzona ze snutymi na tradycyjną nutę nostalgiami za starą Rosją.

Pamiętam z historii
Kolos na glinianych nogach