Słynne procesy II Rzeczypospolitej

Muza
2020-02-12
2020-02-12
historia II RP II Rzeczypospolita

,,Słynne procesy II RP" ,to ciekawy przegląd spraw sądowych z czasów międzywojnia. Przytoczone sprawy dotyczą zarówno przestępstw politycznych, gospodarczych, szpiegostwa,dezercji, zamachów wojskowych.Przyznam,że liczyłam na więcej spraw kryminalnych, jak np słynny proces Gorgonowej,którym żyło wówczas całe społeczeństwo,dlatego obniżyłam ocenę tej książce.

Świetny zbiór reportaży sądowych będący bardzo ciekawą wędrówką przez czasy dwudziestolecia międzywojennego. Większość historii ma konotacje polityczne co przy okazji opowieści sądowych pozwala poznać tło historyczne i nastroje społeczne jej towarzyszące. Perełką są cytowane kwieciste przemowy adwokatów i politycznie zaangażowane relacje dziennikarzy. Czyta się to przyjemnie i wciągająco a różnorodność historii nie pozwala się nudzić. Bardzo dobra pozycja nawet dla takich laików z zakresu prawa i historii jak ja. Polecam!

Interesująca i klimatyczna. Możemy wczuć się w atmosferę polskich lat 20. i 30., gdy wstęp na salę rozpraw był biletowany, mowy obrońców kwieciste, a społeczeństwo podzielone jak dzisiaj.
Poznajemy oskarżonych - dezerterów, chciwych urzędników, niewygodnych polityków, zdesperowanych robotników, fanatycznych wyznawców swoich idei, zdrajców ojczyzny. Wszystko przesiąknięte tłem historycznym i społecznym. Ku swojemu zaskoczeniu natknęłam się nawet na aferę szpiegowską w mojej rodzinnej okolicy.
Dostajemy wiele fotografii, cytatów prasowych z tamtych lat, opinii ówczesnych znanych i cenionych postaci, poznajemy sylwetki wybitnych członków palestry i ich wystąpienia sądowe. Co ciekawe, wielogodzinne mowy obrończe cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że ukazywały się w całości drukiem i schodziły niczym świeże bułeczki <3.
Natomiast należy podkreślić, że sprawy przedstawione w książce mają charakter polityczny - nie znajdziemy tutaj spraw kryminalnych o podłożu obyczajowym, jak np. sprawa Gorgonowej. Sam tytuł książki na to nie wskazuje, co może być mylące dla czytelników.
Niemniej jednak książkę czyta się bardzo dobrze. Można się zastanawiać nad kluczem doboru spraw opisanych w "Słynnych procesach...", co jednak nie odbiera przyjemności z lektury.

Dla miłośników międzywojnia jest to lektura obowiązkowa.
I to by było właściwie na tyle...
Przeczytałem, poszerzyłem wiedzę - nie żałuję, ale równie dobrze mógłbym tę pozycję pominąć. Nic tu nie wciąga, nic nie zaskakuje.
Sam dobór spraw uznanych za "słynne" jest oczywiście subiektywny (do czego autor ma zawsze pełne prawo) - nie jest to więc obraz IIRP, co najwyżej kilka wybranych obrazków z tamtych lat...
Niedosyt.

Dla miłośników międzywojnia jest to lektura obowiązkowa.
I to by było właściwie na tyle...

Pasjonująca, dla prawnika obowiązkowa, aby z żalem, na podstawie fragmentów mów sądowych zauważyć jak bardzo nasz zawód kiedyś był sztuką, a teraz stał się tylko nędznym rzemiosłem. Plejada (w większości) wspaniałych adwokatów, tuzów palestry, gdzież tacy dzisiaj?! Dodatkowo, zgodnie z maksymą o historii nauczycielce możemy zauważyć jak wiele negatywnych cech z II Rzeczypospolitej mamy w III: lewa prywatyzacja, fałszywe przetargi, korupcja... Obyśmy tylko do nowej Berezy nie doszli w tych podobieństwach... A lektura świetna.

"Słynne procesy II Rzeczypospolitej" co oczywiste poświęcone są przede wszystkim tytułowym procesom - poznajemy przebieg kilkunastu postępowań sądowych, czytamy mowy obrończe wybitnych przedstawicieli palestry międzywojnia, poznajemy argumentacje oskarżycieli publicznych. Moim zdaniem jednak najważniejszy w tej książce jest obraz II Rzeczypospolitej jako młodego państwa borykającego się z dziesiątkami problemów tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Autorka na kartach publikacji dość chronologicznie przeprowadza nas przez trudny żywot międzywojennej Polski, poprzez sale sądowe przedstawia nam trudności z jakimi mierzyło się nowopowstałe państwo polskie, a przy tym wielokrotnie skłania do zadumy, zastanowienia się nad konsekwencjami poszczególnych decyzji. Zdecydowanie zasługuje na polecenie.

Świetna rzecz, z której można wyczytać sporo o obrazie społeczeństwa podczas Międzywojnia. No i stwierdzić, że chociaż historia uwielbia się powtarzać, to byłoby lepiej, gdyby jednak czas przeszły zostawić za sobą.

Wybitne dzieło literackie to nie jest. Raczej lista ciekawych spraw. Spodobało mi się natomiast w poszczególnych sprawach pokazanie różnych ciekawych wątków tamtych czasów.

8/52

8/52

Całkiem intrygująca i podejmująca nietypowy temat książka. Jednak mnie specjalnie nie urzekła i raczej nie będę do niej wracać. Nie zmienia to faktu, że jest warta przeczytania. 🙌📖

• Historyczne
  • Reportaż