Cząstki elementarne

Okładka książki Cząstki elementarne Michel Houellebecq
Okładka książki Cząstki elementarne
Michel Houellebecq Wydawnictwo: W.A.B. Ekranizacje: Cząstki elementarne (2006) literatura piękna
Particules élémentaires
Agnieszka Daniłowicz-Grudzińska
Ekranizacje:
Cząstki elementarne (2006)
literatura piękna Michel Houellebecq

Za bardzo przesiąknięta erotyzmem (pewnie dlatego tak dobrze przyjęła się we Francji),poglądy wyssane z palca, momentami inspirująca.
Czyta się bardzo przyjemnie, wciąga, dobre tempo.
Miejsca w powieści pokrywają się z rzeczywistością.
Dobra dla oderwania sie na chwile od poważniejszego czytania.

Czyta się bardzo przyjemnie, wciąga, dobre tempo.
Miejsca w powieści pokrywają się z rzeczywistością.
Dobra dla oderwania sie na chwile od poważniejszego czytania.

Houellebecque ma we Francji status wybitnego pisarza. Jego pierwsza głośna książka, o której tu piszę, sprawia, że nie mam ochoty sięgać po następne. Jest to sprawnie napisana powieść, ale dość płaska myślowo. To satyra na współczesnego człowieka i różnych guru, którym, jak pisze autor, chodzi głównie o to, by przespać się z nieletnimi dziewczynami. Seks wyziera z co drugiego zdania, niestety w mało wyrafinowanej wersji, co sprawia, że ta książka szybko nuży. Sądzę, że stała się sławna, bo podobała się dziennikarzom i socjologom, na których "częstotliwości" autor "nadaje". Ale nie jest to wybitna literatura.

Pierwsze zetknięcie z osławionym Houllebecq’iem. Miałem obawy, że będzie to przeintelektualizowany bubel opierający swój rozgłos jedynie/głównie na budzących emocje odważnych i kontrowersyjnych stwierdzeniach, dzięki którym m.in. autor zyskał rozgłos. Po przeczytaniu mogę uznać, że nie myliłem się zbytnio, jednakże do oceny muszę dołożyć coś jeszcze. Ten bubel czytało się naprawdę przyjemnie, a emocje wzbudzane były głównie przez opowiedziane historie bohaterów, okraszone przemyśleniami Houllebecq’a. Co do stylu i uczuć jakie wywoływała we mnie ta książka, to były one podobne do tych, które towarzyszyły mi przy najlepszych książkach Kundery. Stąd moja osobista opinia, pogląd i ocena: Houllebecq’a można albo czuć i chłonąć, albo nie. Ja należę do tej pierwszej grupy, więc szczerze polecam.

Książka arcydzieło. Do interpretacji na wielu poziomach, do powracania. Książka o sensie życia.
Warstwa fabularna, powierzchowna: dwóch przyrodnich braci, opuszczonych emocjonalnie, z trudnościami w nawiązywaniu relacji, jeden, którego towarzystwem są książki zostaje genialnym badaczem, drugi, prześladowany przez rówieśników, otyły, z kompleksami, szuka miłości fizycznej uprawiając na specjalnych wyjazdach wyuzdany seks. Ich partnerki, do relacji seksualnej, które cudem się znajdują w ich dojrzałych życiach, umierają.
Warstwa głębsza: rozważania dotyczące sensowności religii, rozumianej jako zbiór moralnych zasad i nimi definiujące jej jakość. Pochwała feminizmu, nawet jeśli kobiety są traktowane instrumentalnie. Rozważania dotyczące sensu życia, w oparciu o kwanty, kwarki, biologię molekularną, konieczność rozmnażania.
Ciekawy cytat: słowa Annabelle, iż wreszcie po latach zrozumiała, że mężczyźni nie uprawiają seks z kobietą bo ją kochają, oni uprawiają seks tylko gdy pożądają. Gdyby wiedziała o tym wcześniej nie byłaby tak nieszczęśliwa..
Warstwa emocjonalna: wszechobecny nihilizm. Smutek.
Houellebecq to geniusz i znów to udowadnia. Myślącym polecam. Purystom polecam zamknąć oczy gdyż dużo sprośności. Warto.
Ja przeczytam ją jeszcze raz. I będę do niej wracać. I jestem pewna, że za każdym razem z innymi przemyśleniami.

Takie nie wiadomo co. Niby ambitny zamysł o przemianach społecznych z profetyczną kodą, tyle że ta analiza to taka po łebkach i sztucznie naciągana pod hałas i awanturę, a finałowe wieszczenie to drobny, banalny pomysł w zasadzie nijak nie opisany, bo na to chyba wyobraźni przybrakło. Niby ambitny zamysł, a tak naprawdę porno zdobione psychologicznymi i społecznymi kontrowersjami. Powieść ma momenty zgrabne, jakoś tam wewnętrznie koherentne, jednak całość w mojej ocenie jest słabo doheblowana.

W ogólnej ocenie to książka z potencjałem, która potrzebuje sporego wysiłku przy dopracowaniu. To niemal brudnopis.
5/10

Mocno erotycyzująca, ale to tylko forma, pod którą skrywają się społeczno-filozoficzne pesymizma; z resztą, w ostatnich latach jeszcze więcej niż zwykle kręci się wokół seksu, spora część przestrzeni publicznej jest przeznaczona na dyskusje o orientacjach seksualnych, preferencjach seksualnach, tożsamościach seksualnych, politycznych programach seksualnych i tak dalej, więc erotomanizm jednego z bohaterów koresponduje z pewnym zachodnim trendem.

Miała być depresja, ironia i marazm a wyszła mizoginia i normalizowanie przemocy seksualnej

No nie, stanowczo nie. Od dawna chciałem poznać autora bo to dość głośne nazwisko i gdyby nie ów fakt chyba nie skończyłbym tej książki, a tak zmusiłem się żeby dojechać do końca. Niestety nie była to najlepsza decyzja w moim życiu. Na plus, że wyrobiłem sobie zdanie na temat autora na podstawie przynajmniej jednej w całości przeczytanej książki. Niestety czytanie jej było dla mnie czasem zupełnie straconym. Nie odnotowałem ani stylu, ani pomysłu, ani budzącej szacunek psychologii postaci. Niewiele mnie w niej zaintrygowało budząc ze snu szare komórki. Generalnie lektura wymęczyła mnie i wynudziła. Jeżeli taki autor to w dzisiejszych czasach jakieś nazwisko, było nie było, we Francji to trochę groza. Powrót do autora nie grozi, tak wcale a wcale.

Jedna z lepszych książek autora.

Jedna z lepszych książek autora.

Trzeba mieć wielką odwagę (albo być pozbawionym mózgu narcyzem, jedno z dwojga ;)),żeby współcześnie napisać taką książkę. Wymęczyła mnie, nie lubię, gdy główny bohater jest tak antypatyczny, że aż mu współczuję.

• Literatura francuska