rozwińzwiń

Indipetae Polonae – kołatanie do drzwi misji chińskiej

Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo udana książka na temat mało znanego aspektu dziejów, jakim były listy pisane przez polskich jezuitów z prośbą o skierowanie na misje (zwłaszcza wschodnie). Autorka przebadała przechowywany w Rzymie zasób archiwalny obejmujący polskie litterae indipetae (listy z prośbą o wysłanie do Indii - takim terminem określano te podania, choćby petent nie sugerował wcale kierunku indyjskiego). Jest to z jednej strony interesujący przykład tendencji misyjnej bardzo silnie obecnej wśród ówczesnych jezuitów, z drugiej zaś przejaw "funkcjonalnej" literatury nowołacińskiej. Autorka przybliża przy okazji badania tytułowych litterae indipetae zagadnienie miejsca listu w tradycji literatury antycznej, a także problematyce misji jezuickich. Analiza samych listów do prowincjała zostaje więc poprzedzona dość obszernym wprowadzeniem, bez którego chyba faktycznie trudno byłoby zrozumieć wiele omawianych tu zagadnień.

Jest dość ciekawym fenomenem, że tak wielu jezuitów z Polski czy innych krajów chciało jechać na misje do Azji, choć skądinąd władze zakonne wolały wysyłać ich raczej w inne regiony, na Daleki Wschód wysyłając głównie Portugalczyków. Można więc powiedzieć, że tytułowe "kołatanie" kończyło się niepowodzeniem, choć przecież wielu zakonników podejmowało liczne próby i sięgało po bardzo nieraz oryginalne środki argumentacyjne. W sumie na misje wschodnie skierowanych zostało tylko kilku polskich jezuitów, zasadniczo bowiem uważano, że naturalnym miejscem ich działalności misyjnej, tzw. "polskimi Indiami" powinny być obszary Europy Północnej i Wschodniej.

Tomasz Babnis

Bardzo udana książka na temat mało znanego aspektu dziejów, jakim były listy pisane przez polskich jezuitów z prośbą o skierowanie na misje (zwłaszcza wschodnie). Autorka przebadała przechowywany w Rzymie zasób archiwalny obejmujący polskie litterae indipetae (listy z prośbą o wysłanie do Indii - takim terminem określano te podania, choćby petent nie sugerował wcale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Recepcja antyku
    1
  • Nowożytność
    1
  • Chrześcijaństwo i historia Kościoła
    1
  • Chiny i Tybet
    1
  • Medio- i neolatynistyka
    1
  • Polska
    1
  • Filologia klasyczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Indipetae Polonae – kołatanie do drzwi misji chińskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne