Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej

Okładka książki Sapere aude. Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi dr. hab. Marianowi Szarmachowi z okazji 65 rocznicy urodzin Wanda B. Amarantidou, Bartosz B. Awianowicz, Krystyna Bartol, Alicja Brusewicz, Lech Brusewicz, Bogdan Burliga, Jerzy Danielewicz, Ignacy R. Danka, Krzysztof Głombiowski, Danuta Jędrzejczak, Elwira Kaczyńska, Gościwit Malinowski, Maria Marcinkowska, Przemysław Nehring, Zbigniew Nerczuk, Magdalena Monika Nowak, Remigiusz Popowski, Joanna Rostropowicz, Rafał Rosół, Ewa Skwara, Jerzy Styka, Tomasz Tadajczyk, Krystyna Tuszyńska, Elżbieta Wesołowska, Krzysztof Tomasz Witczak, Przemysław Wojciechowski, Sławomir Wyszomirski, Mariusz Zagórski, Robert K. Zawadzki
Ocena 7,5
Sapere aude. K... Wanda B. Amarantido...
Okładka książki Wybitny niemiecki poeta romantyczny z Ziemi Raciborskiej. Joseph von Eichendorff. Halina Białek, Ryszard Kincel, Adolf Kuhnemann, Andrzej Lam, Franciszek Antoni Marek, Gerhard Nickel, Jerzy Pośpiech, Joanna Rostropowicz, Marcin Worbs, Jerzy Szymik ks.
Ocena 6,0
Wybitny niemie... Halina Białek, Rysz...

Przeczytana na studia... Genialnie wprowadza w temat. Idealna dla zainteresowanych tematem. Polecam

Na półkach: , , , , ,

Niniejszy tom jest zbiorem referatów wygłoszonych na konferencji, która odbyła się w grudniu 2016 roku w Gdańsku. Tematem tej konferencji był ideał kobiety, który w tytule książki uzupełniono jeszcze o "antyideał". Prace różnych autorów (mogę, trawestując poetę, powiedzieć: quorum pars parva fui) dotyczą literatury greckiej i rzymskiej od Homera po czasy późnego antyku. Przedstawione tu sylwetki kobiece ukazują albo wyjątkowo dobre albo wyjątkowo złe cechy kobiet. W wielu miejscach chciałoby się stwierdzić, że analizowane teksty źródłowe więcej mówią nie o kobietach, a o swoich - męskich zwykle - autorach. Postacie mitologiczne, historyczne i literackie występują tu obok siebie, czasem - moim zdaniem - nie do końca słusznie. Zasadniczo jednak niniejsza praca zbiorowa pokazuje, jak bardzo rozwija się dzisiaj nurt badań nad kobietami w starożytności. Niektóre teksty mają charakter dość ogólny, a niektóre bardzo szczegółowy, tak więc w sumie mamy tu klasyczną pracę zbiorową, z której zwykle zainteresowani wybierają tylko poszczególne rozdziały, a tylko nieliczni czytają ją w całości.

Tomasz Babnis

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dodaj cytat z książki Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej