Starzenie się, starość i umieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną

Okładka książki Starzenie się, starość i umieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną Monika Parchomiuk
Monika Parchomiuk Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Oficyna Wydawnicza Impuls
2019-11-01
2019-11-01

Okładka książki Social Distance Towards Individuals with Disability as a Problem in Special Pedagogy Monika Parchomiuk, Beata Szabała
Social Distanc... Monika Parchomiuk, ...
Okładka książki Dystans społeczny wobec osób z niepełnosprawnością jako problem pedagogiki specjalnej. Tom 1. Przyczyny, konsekwencje, przeciwdziałanie Monika Parchomiuk, Beata Szabała
Dystans społec... Monika Parchomiuk, ...
Okładka książki Student niepełnosprawny. Wybrane konteksty Stanisława Byra, Monika Parchomiuk
Student niepeł... Stanisława Byra, Mo...

Starość czy niepełnosprawność to były dla mnie tematy nieznane, wręcz ignorowane. Książkę kupiłam z ciekawości i dobrze zrobiłam.

Jest pisana językiem przystępnym, co zwyczajnym ludziom ułatwia przyswajanie wiedzy. Zawiera też tabelki i dane statystyczne z wielu krajów.

Ta książka otwiera oczy i zmienia w głowie. Burzy stereotypy, odpowiada na niezadane pytania.
Niestety też zasmuca. Przeczytałam jak źle bywają traktowani ludzie w ośrodkach, jak na takie osoby patrzy społeczeństwo.
Najbardziej uderzyło mnie to, że niepełnosprawność to nie jest coś stałego, stan chorego pogarsza się, a do tego szybciej (bo organizm jest osłabiony od urodzenia) przyczepiają się inne choroby.
Starość dla wielu nie jest łatwa, a osoby z NI mają pod górkę od samego początku...
Dlatego też były przytoczone statystyki z pewnego kraju północy, w którym od lat nie urodziło się chore dziecko.

Ta książka pokazuje temat z wielu stron. Mówi między wierszami, że nie należy uważać, że choroba ogranicza na 100 % - to dopiero robi śmierć. Nie powinno się skazywać nikogo (nawet we własnej głowie),że "nic z takiej osoby nie będzie", bo taka osoba mimo wszystko czuje, widzi, ma humory, może być fizycznie ograniczona, ale nie zmienia to faktu, że ma takie same potrzeby jak my, bo też jest człowiekiem.

Można po przeczytaniu odpowiedzieć sobie na pytanie: "czy podołałabym w wychowaniu dziecka z NI?".
Moja odpowiedź pozostała niezmienna, ale teraz wiem dlaczego. Wcześniej był to tylko strach i głównie "problem". Teraz argumenty się zmieniły.

Jedynym minusem, który przeszkadzał w czytaniu był brak twardej okładki. Książka jest spora i leje się w ręcach.

Niestety...